To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

antykoncepcja hormonalna a rak piersi w rodzinie

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

mazia
Chciałabym zabezpieczyć sie przed 3 ciązą. Moja mam zmarła na raka piersi i jestem w związku z tym w grupie ryzyka jezeli chodzi o zachorowalność na nowotwór. Kilka lat temu stosowałam pigułke ale zrezygnowałam bo planowaliśmy mieć dziecko. W tej chwili mamy ich dwójke i nie zamierzamy mieć wiecej dzieciaczków. Kiedyś gdzieś czytałam że pigułki to ninajlepszy pomysł zapobiegania ciąży jezeli ktoś w najbliższej rodzinie zmarł na raka piersi. (miało to związek z hormonami). Przyznam że w tej chwili nie jestem na bieżąco jezeli chodzi o pigułki dlatego prosze was o pomoc i podzielenie sie waidomościami. Jak ma sie stosowanie hormonalnej antykoncepcji (pigułki, plastry, zastrzyki) do chorób nowotworowych?.
_____________________________________
Marzena mama 3letniego SZymusia i 2 miesięcznego MAteuszka
Potwora
A może lepiej najpierw udać się do lekarza, opowiedzieć historię chorób w rodzinie i zobaczyć co on na to powie?
Z tego z wiem nie poleca się antykoncepcji hormonalnej osobie, której ktoś bliski umarł na raka.
Anuk
Niestety terapia hormonalna nie jest w takim wypadku najlepszym rozwiązaniem. Porozmawiaj koniecznie ze swoim ginekologiem, on oceni jak duże jest ryzyko. Może znajdziecie jakieś rozwiązanie, które będzie dla Ciebie satysfakcjonujące.
nika19
ja bym najpierw sprawdziła czy jestem nosicielką mutacji genów BCRA1, BRCA2, króre odpowiadaja za raka sutka (właśnie mnie to czeka)
no i wybrałabym rozsądnego lekarza, który siedzi w temacie (tzn. wie jakie ostatnio badania sie ukazały ta ten temat) i bedzie potrafił dobrze doradzić...
fifafo
CYTAT(nika19)
ja bym najpierw sprawdziła czy jestem nosicielką mutacji genów BCRA1, BRCA2, króre odpowiadaja za raka sutka (właśnie mnie to czeka)
no i wybrałabym rozsądnego lekarza, który siedzi w temacie (tzn. wie jakie ostatnio badania sie ukazały ta ten temat) i bedzie potrafił dobrze doradzić...

jak tojest ztym badaniem tak sobie moge na zyczenie zrobic badanie - ile to kosztuje ewentualnie bo napewno nie jest refundowane
tez jestem w grupie ryzyka i interesuje mnie to
moko.
no własnie mnie tez interesują te badania, nie wiecie w jakiej cenie one są?
miriam b
hmmm...ja również jestem w grupie ryzyka....ale jeśli chodzi o nowotwory ,jajników,macicy....jdnak piguki stosuję i moj ginekolog sam mi tak radzi.....abym brala stale....
mazia
nika19 tu też sie spotykamy!!!!!!!!! niedawno rozmawiałyśmy jak być piękną mamą!!!!(niestety zgubiłam konkretny temat). W każdym razie wiem o tych badaniach i nawet jak kilka lat temu była wielka akcja w Krakowie na bezpłatne badanie genu -usilnie z siostrą próbowałam sie na nie dostać ale nie było szans. Nie zdązyłyśmy. Słyszałam że kiedyś to badanie kosztowało 400zł czy to prawda? ile teraz kosztuje i gdzie je wykonać w Krakowie?


___________________________
Marzena mama Szymka (13,12,2002) i MAteuszka (16,12,2005)
nika19
kosztuja chyba ok 80-100zł (musiałabym zapytać kuzykę), ale ze jej wyszło negatywne, to jakos mi ulzyło i... ale i tak musze zronić.
Dowiedziałam sie o antykoncepcji: z badania przeprowadzonego przez Collaborative Group on hormonal factors in Breast Cancer (1996) (The lancet, 1996; 347: 1713-1727) wynika, że stosowanie DTA zwieksza ryzyko zachorowania na raka sutka o 24%, a zaobserwowane ryzyko zmniejsza sie po zaprzestaniu stosowani DTA i po 10 latach od wynosi 0.

Do czynników ryzyka raka sutka zalicza sie wczesna pierwsza miesiączka i pózne urodzenie dziecka
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.