To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

kiedy badanie poziomu prolaktyny

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

mgiełka
Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie, kiedy trzeba zrobic poziom prolaktyny, a niestety moja gin nie chce mnie narazie skierowac na badanie, mamy probowac, tylko bez sprawdzenia to mozna probować i dwa lata, a jak coś jest nie tak to to i tak nic nie da.
Dlatego postanowilam zrobić badanie sama, tylko nie wiem kiedy icon_sad.gif

mgielka.
Eta
CYTAT
Na badanie należy zgłosić się wyspanym, na czczo, najlepiej między godziną 8 a 12 (w innych godzinach wyniki mogą nie być miarodajne, bo poziom prolaktyny zmienia się w ciągu doby). W dniu poprzedzającym analizę niedozwolony jest zbyt duży wysiłek (także ćwiczenia), nie wolno jeść obfitej kolacji ani współżyć.
mgiełka
Dzięki, ale czy nie jest istotny dzień cyklu?

mgiełka
Eta
ale to chyba powinien określić endokrynolog,
ale z tego co wiem bo ostatnio mnie ten temat też nurtuje icon_confused.gif to pierwsze badanie robi się tak 1-2 dni przed spodziewaną owulacją (u mnie to raczej niemożliwe icon_rolleyes.gif ) a drugie po obciążeniu 7 dni po owulacji
katiek
Mgiełka mi robili w 7 i 22(czy coś obok) dc. Na Karowej, na oddzile endokrynologii.
Napisz do mnie na mail to może coś ci będę mogła poradzić konkretnie w Warszawie
Łajka
Mój gin powiedział że obojętne jest to w którym dniu pójdę na to badanie prolaktyny. Najwazniejsze żeby niezapomniała że po godzinie od pierwszego pobrania krwi jest drugie, po zażyciu tabletki. Chyba ze mówicie o innych badaniach. icon_confused.gif
mgiełka
Moja gin powiedziała, że już się nie robi badań z obciążenie, a co rusz czytam, że jednak są nadal zlecane.
Co tak naprawdę może wykazać to badanie, jesli okaże się, że po godzinie wzrost jest większy niż 5 razy? O czym to może świadczyć, jeśli pierwszy pomiar był w normie?

mgiełka
Łajka
Mgiełka myślę ze tu sie wielu reczy dowiesz https://www.nasz-bocian.pl/modules.php?name...ewtopic&t=33426
mgiełka
No i tak, poziom prolaktyny mam chyba OK, bo 22, ale poszłam do innego lekarza i pierwsze co dostałam skierowanie na badanie prolaktyny z obciążeniem.
Problem chyba jest w progesteronie, bo mam 1,22 mimo, że łykam duphaston, ale podobno łykany progesteron nie wychodzi w badaniu, tyle tylko, że to 1,22 wskazuje na brak owulacji.

mgiełka
Łajka
Mgiełka zrób jak najszybciej badanie prolaktyny z obciążeniem. U mnie wynik prolaktyny I jest super (11,9) za to po obciazeniu zamiast wzrosnać 2-5 razy skoczył 17 razy. Diagnoza hiperprolaktynemia czynnosciowa. Twój wynik moim zdaniem jest w górnej granicy normy, a czytałam tu juz na forum że niektore dziewczyny juz takie wyniki obniżały. Wystarczy mzże ziołowy castagnus. Przemysl icon_biggrin.gif Ja faszeruje sie bromkiem ale jak bedę zle go znosić spróbuje castagnus. Powodzenia i szybkiego zafasolkowania icon_biggrin.gif
Łajka
Własnie przeczytałam na innym wątku ze już bierzesz castagnus. Słuchaj miesieczna terapia moze nic nie dać bo bierze sie go 90 dni.
XX rh+
Dziewczyny zbadajcie big big prl , bo moze sie okazac ze to makroprolaktemia. Ja bralam bromergon przez 7 miesiecy po 1 tab dziennie. Moja prl jest nadal wysoka- we wrzesniu bylo 47,7 ng a w lutym 73 ng ( pobieranie krwi bylo bardzo bolesne), 2 tygodnie pozniej 35 ng. Okres mam regularnie, owulacje tez tylko wlosy mi wychodza i jak nacisne piers mam kropelke wydzieliny. W Londynie lekarze zrobili mi i MRI i nie mam zadnego guza , wiec zbadali big big prolaktyne i ... to jest to. Mam makroprolaktemie a tego sie ........... nie leczy. Moja mama meczyla sie do menopauzy z okropnym mlekotokiem i zadne leki nie pomogly. Jednak urodzila bez problemow dwoje dzieci.
Dziewczyny bedzie dobrze.

Ja badania robilam w dowolnym dniu cyklu.
XX rh+

A to ciekawy artykul o PROLAKTYNIE. Wkleilam go tez na innej stronie o prl.

W ubiegłym roku spore zainteresowanie wzbudzało zagadnienie makroprolaktynemii i jej wpływu na wyniki oznaczeń prolaktyny (Prl) oraz na stan kliniczny pacjentów. Jak wiadomo, Prl w surowicy ludzkiej została podzielona według masy cząsteczkowej na 3 typy: monomeryczną Prl, dużą Prl (big Prl), i tzw. dużą dużą Prl (big big Prl, bbPrl), zwaną makroprolaktyną; ich masa cząsteczkowa wynosi odpowiednio: 23 kDa, 50-60 kDa, 150-170 kDa. Choć struktura cząsteczki bbPrl jest heterogenna, to najczęstszą formą makroprolaktyny jest kompleks Prl i immunoglobuliny G. Większość pacjentek z makroprolaktynemią nie zgłasza żadnych klinicznych objawów hiperprolaktynemii, takich jak brak miesiączki, mlekotok czy niepłodność, pomimo dużego stężenia Prl. Pacjentki te nie wymagają swoistego leczenia. Makroprolaktynę można wykryć w różnym stopniu metodami immunologicznymi swoistymi dla Prl. Charakteryzuje się ona jednak wolniejszym klirensem osoczowym niż Prl, co powoduje problemy diagnostyczne i konfuzję przy ocenie następstw hiperprolaktynemii. Częstość makroprolaktynemii wynosi 15-26% wśród wszystkich surowic ze zwiększonym stężeniem Prl.

Z powyższych informacji można wysnuć następujący wniosek praktyczny: każdorazowo w badaniu obecności hiperprolaktynemii należy wziąć pod uwagę możliwość występowania makroprolaktynemii; dlatego należy dążyć do oznaczania stężenia monomerycznej Prl. W przeciwnym razie pacjenci, u których nie ma w rzeczywistości patologicznej hiperprolaktynemii, mogą zostać zakwalifikowani jako właśnie tacy chorzy, co spowoduje szereg istotnych pomyłek klinicznych.[44]
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.