To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

ZASIŁEK REHABILITACYJNY I WYNAGRODZENIE NA L4 W CIĄŻY

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Stron: 1, 2, 3, 4
ana84
Pisze to do wszystkich dziewczyn, które są na L4 i być może tak jak ja nie mają świadomości przepisów dotyczących wypłat.


WYNAGRODZENIE NA L4
Otóż będąc na zwolnieniu lekarskim mamy prawo do zachowania swojego 100% wynagrodzenia. Ale uwaga nie jest to 100% ostatniej pensji, ale średnia wyliczona z ostatnich 12 mieisecy. Tak wiec jeśli w ciagu ostatnich 12 miesiecy poprzedzajacych zwolnienie miałyście jakieś podwyżki to nietstety nie dostaniecie całej ostatniej pensji ale średnia wyliczona z 12 miesiecy poprzedzajacych zwolnienie.

[/b]ZASIŁEK REHABILiTACYJNY[b]
Każda z nas ma prawo do 182 dni zwolnienia, natomiast w przypadku gruźlicy do 270.
Po upływie 182 dni tracimy prawo do wynagrodzenia zarówno z zakładu pracy jak i z ZUS-u. W takim przypadku należy złożyć wniosek o tzw. zasiłek rehabilitacyjny.
do tych 182 dni zwolnienia wlicza sie okres w ktorym przebywamy na zwolnieniu na ta sama "chorobe", ( w naszym przypadku ciaza)
Nawet jeśli było tak, że ktoras z Was była na zwolnieniu, pozniej pracowala, a pozniej znow była na zwolnieniu to ta przerwa w zwolnieniu, czyli okres, w ktorym pracowala nie ma zadnego znaczenia, chyba ze jest dłuższy niż 60 dni.
Poza tym wniosek o przyznanie zasiłku rehabilitacyjnego należy złożyć 6 tygodni przed upływem tych 182 dni.
Także dziewczyny pilnujcie terminów, bo ja juz sie prawie zgapilam i o malo nie stracilam kasy :/ a nie we wszystkich zakladach pracy dopilnuja naszych terminow.
Mam tez nadzieje ze wytlumaczylam wszysko w miare dokladnie (po konsultacji z moja ksiegowa), a w razie czegos to pytajcie to postaram sie Wam to moze jeszcze jakos przybliżyć.
Podaje tez linka do strony ZUS-u gdzie można o tym poczytać

https://www.zus.pl/niusy/k050203.htm

i linka gdzie mozna sciagnac wszystkie wnioski

https://www.zus.pl/formul/default.asp


pozdrowionka dla wszystkich icon_smile.gif
Ania
mamuśka.chłidzw
to wszystko jest w dziale : Prawo i pieniądze oraz wiele innych przepisów, które przydadzą się póxniej jak już maleństwo będzie na świecie.
aga_81
dzięki ci za tego posta. icon_wink.gif icon_wink.gif
ana84
no mam nadzieje, że ten poscik komus pomoze icon_wink.gif
kajoonia
Hej, czy moglabym was prosic o linka do bardziej szczegółowych informacji na ten temat (nie mogę znaleść na prawo i pieniądze). U mnie właśnie jest czas na złożenie wniosku o zasiłek rehabilitacyjny i nie bardzo wiem jak taki wniosek wypełnić (np. zaznaczyc podpunkt choroba? Czy może dopisać ciąża?). Czy załącznik do takiego wniosku czyli orzeczenie lekarskie moze być wypełniony przez lekarza w prywatnym gabinecie? Szczerze mówiąc bardzo zdziwiła mnie informacja o konieczności złożenia takiego wniosku, myślałam, że spokojnie będę miała pełnopłatne zwolnienie do końca ciąży. Nikt u mnie w pracy ani mój lekarz nie informował mnie o takiej konieczności. Będę wdzięczna za wszelkie informacje.
ana84
kajoonia linki podałam na samym początku ale tutaj wklejam je jeszcze raz icon_smile.gif

1) link z ogólnymi informacjami i zasadami przyznawania świadczenia
https://www.zus.pl/swiadcze/zas009.htm

2) formularz o świadczenie rehabilitacyjne znajdziesz na tej stronie
https://www.zus.pl/formul/default.asp#form_ue

potrzebny Ci bedzie druk ZUS Np7; N9; i N10

jeden druk wypełnisz sama ( wniosek o świadczenie rehabilitacyjne), drugi zakład pracy (wywiad zawodowy) a trzeci (zaświadczenie o stanie zdrowia) lekarz prowadzacy Twoja ciaze.

I oczywiscie moze to wypełnić lekarz w gabinecie prywatnym icon_smile.gif

a co do wniosku to jeśli chodzi o zaznaczenie to ja zaznaczyłam okienki "ogólnym stanem zdrowia" jeśli o ten punkt chodzi icon_smile.gif

Ja właśnie dzisiaj złożyłam taki wniosek, bo pamietaj ze musisz to zrobic co najmniej 6 tygodni przed upłynięciem tych 182 dni icon_smile.gif
Jak coś to pytaj icon_smile.gif
pozdrawiam
kajoonia
Pumencja dziekuje bardzo za wszystkie cenne informacje. W piatek zlozylam wszystkie potrzebne papiery w ZUSie i dzieki Tobie nie strace kasy icon_smile.gif
ana84
to ciesze sie ze ten post pomogl kolejnej osobie icon_smile.gif
pozdrowionka icon_smile.gif
catterina
Dziewczyny błagam o pomoc bo już mam dośc dzwonienia do firmy, co miesiąc mam inną wpłatę na konto, jestem od poczatku ciązy na zwolnieniu, byłam faktycznie zmuszona, obecnie jestem juz na zasiłku rehabilitacyjnym, jednak moje wpłaty bardzo się róznia i to nie 100-150 zł tylko nawet 400zł różnicy miedzy poprzednim miesiącem a tym. O co tu chodzi????
Proszę dajcie mi znać.
mamuśka.chłidzw
catterina25 zobacz sobie w tym wątku https://maluchy.pl/forum/viewtopic.php?t=34695. JAk coś polecam jednak dział Prawo i pieniądze, tam zaglądają dziewczyny które są prawniczkami lub pracuja w kadrach. Tutaj raczej nie, bo maja już spore dzieci i nie są ciężarówkami.
ana84
ojej w tej kwestii to niestety ja nic nie pomoge. az tak sie w tym wszystkim nie orientuje icon_sad.gif
Jul_i_anka
To jeszcze ja mam kilka pytań może ktoś bedzie umiał mi odpowiedzieć:

Od 17.05.06 mam zwolnienie L4 czyli dziś mija 122 dni. Zbliża się termin złozenia wniosku o zasilek rehabilitacyjny i tu mam kilka niejasności. Niestety moja kadrowa jest słabo poinformowana wiec liczę na pomoc doswiadczonych.
1. Czy okres 182 dni liczony jest od pierwszego dnia zwolnienia L4 czy od momentu przejęcia przez ZUS swiadczenia chorobowego. (czy te pierwsze 33 dni za ktore placil zaklad pracy też sie wlicza).
2. Siedziba firmy jest w innym mieście niż moj adres zameldowania i zamieszkania. Dotychczas pieniądze otrzymywałam z Zusu w mieście gdzie znajduje się siedziba firmy. Gdzie mam złożyc wniosek o świadczenie rehabilitacyjne - do Zusu w swoim mieście czy tam gdzie zakład pracy ?
3. Na wniosku Zus Np-7 część II ma wypełnić płatnik składki - kto jest w tym momencie moim płatnikiem składki czy zakład pracy, czy zus, który od paru miesięcy wypłaca moje swiadczenia?
4. Druk wywiadu zawodowego ma wypełnić inspektor BHP w zakladzie pracy, niestety u mnie nie ma takiego stanowiska wiec kto moze mi to wypełnić? Czy np kierownik zakładu??
Dziekuję z góry za pomoc.
ana84
no wiec:
1. okres jest liczony od 1 dnia zwolnienia a nie od momentu przejecia przez ZUS swiadczenia chorobowego
2. tutaj dokladnie sie nie orientuje i najlepiej bylo by gdybys po prostu zadzwonila do ZUS-u u siebie i sie zorientowala, bo nie chce wprowadzac w błąd
3. ten druk wypełnia zakład pracy
4. jesli nie ma w Twoim zakladzie takiego stanowiska to wydaje mi sie ze moze wypelnic to kierownik, dyrektor.
Jul_i_anka
Pumencja wielkie dzieki.
(nie)dzielna
Julka w kwestii miejsca - składasz tam, gdzie jesteś zameldowana a oni już sobie dalej sami przesyłają - miałam tą samą sytuację icon_lol.gif
Jul_i_anka
No właśnie (nie)dzielna to by było logiczne, że mam złożyć wniosek do zusu w miejscu zamieszkania ale co w momencie kiedy dotychczasowe swiadczenia płacił mi zus wlaściwy siedzibie firmy. Na necie znalazłam taką informacje :

WAŻNE!
Wypłaty zasiłku przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia dokonuje oddział ZUS właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do zasiłku.
Jeżeli jednak oddział ZUS właściwy ze względu na siedzibę np. pracodawcy czy zleceniobiorcy, zobowiązany do wypłaty zasiłku w czasie trwania ubezpieczenia, rozpocznie wypłatę zasiłku, kontynuuje tę wypłatę również za okres po ustaniu ubezpieczenia.


No i co ja mam z tego rozumieć, że mam złożyć papiery do zusu w siedzibie firmy???
(nie)dzielna
Julka dokumenty składasz u siebie w KR, a pieniążki przesyła ZUS WR. icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif i tyle.

Składasz u siebie, w przeciągu 3 tygodni lekarz orzecznik z twojego ZUS wydaje orzeczenie (albo wzywa na komisję, bardzo rzadko, albo najczęściej wydaje ją zaocznie), następnie ZUS przesyła Tobie kopię tego orzeczenia, oryginał wysyła do ZUS pracodawcy i tamten ZUS płaci pieniążki.
Jul_i_anka
A ty miałaś dokładnie tak samo, że za L4 placił ci zus tam gdzie firma??? A wniosek kazali złożyć tam gdzie mieszkasz???
(nie)dzielna
Julka ja mam ciut inaczej, bo mi cały czas płaci pracodawca bo zatrudnia 300 osób i świadczenie też będzie mi płacił pracodawca (a potem sobie to ściąga z ZUS).

Ja dokumenty składałam we wtorek w swoim ZUS i dokładnie sie babeczki wypytałam co i jak, bo pamiętałam, że ty masz troszke inną sytuację i mi własnie tak babka w ZUSie wytłumaczyła, że niezależnie gdzie jest firma i kto płaci pieniążki mamy składać w swoim ZUS tam gdzie mieszkamy icon_lol.gif
Jul_i_anka
Dzieki przytul.gif
Sorki, ze tak nudze z tym rehabilitacyjnym ale załamała mnie moja kadrowa, która nie dosć, że przysłała mi czyściutkie nic nie wypełnione druki, to twierdzi, że moim płatnikiem jest zus a nie firma icon_eek.gif , że mam nie liczyć pierwszych 33 dni i papiery mam złozyc we WR. Teraz zabawa zaczyna się bo bede musiała jej znowu odesłać druki, zeby wypełniła tam gdzie powinna firma a co najgorsze bede musial ją przekonać, ze to ona nie ma racji tylko ja. Chyba wybiorę się do zusu u siebie, zeby mieć jakieś argumenty w dyskusji z nią.
(nie)dzielna
O matko, no to masz nieźle zakręconą kadrową, to jest obowiązek pracodawcy.
Ja bym poszła do ZUS i niech na czystych drukach napiszą "wypełnia pracodawca" i niech przybiją pieczątkę i wtedy w pracy nie mogą już protestować icon_lol.gif
mim
Kochane Wy się pewne na tym znacie. Ja jestem na umowę o pracę na L4 od czerwca, z dwutygodniową przerwą (polazłam do roboty na próbę). Pracuje u nas więcej niż 20 osob i teraz ja nie wiem, czy w związku z tym po tych 182 dniach dalej płaci pracodawca pensję czy mam składać zaświadczenie o ten zasiłek.
Jul_i_anka
Ada mnie się wydaje, ze powinnaś złozyć wniosek o zasiłek reh. Masz taką samą sytuację jak (nie)dzielna. Duży zakład pracy płaci świadczenia chorobowe ale potem rozlicza to z zusem no a reguła 182 dni dotyczy każdego niezależnie od wielkości zakładu.
(nie)dzielna
Ada25 jeśli minie Ci 182 dni a nadal będziesz na zwolnieniu to niezależnie od tego kto płaci musisz zlożyć dokumenty o świadczenie inaczej zostanie uznane, że jesteś zdolna do pracy icon_lol.gif
Żeby można uznać nowy okres zasiłkowy (182 dni) musiałabyś na 60 dni wrócić do pracy
atena195
Cześć ja własnie teraz mam przejsc na ten zasiłek rehabilitacyjny dostałam zawiadomienie z zuzu ze dostałam go na 2 miesiące czyli praktycznie do listopada bo wtedy mam rodzić i moja znajoma która pracuje w zusie dowiadywała sie co to mi przyszło pytałam jej ile jest % tego świadczenia ona mi powiedziała ze tylko 75% wynagrodzenia dotychczasowego icon_sad.gif .Zmartwiłam sie bo myslałam ze bedzie to 100%.A jak jest z macierzyńskim? Pozdrawiam...!!!
ana84
atena no to mnie zaskoczylas. ja bylam pewna ze 100% :/
a co do macierzynskiego to o ile mi wiadomo jest 80% dotychczasowego wynagrodzenia
meggie
hmm dziewczyny a jak to jest bo ja sobie wyliczylam ze 182 dzien na L4 to dzien mojego porodu, wiec jak bym przenosila to pewnie wypisza mi juz macierzynski. w takim razie skladac papiery o ten zasilek?

w sumie w moim zakladzie nic mi nie powiedzieli, i nie bardzo mam sie skad dowiedziec co i jak...
ana84
ojej... ja nie wiem ale w Twojej sytuacji chyba bym zlozyla wniosek o ten zasilek no bo kurde szkoda tracic 2 tygodnie macierzynskiego. a zlozenie wniosku przeciez nic cie nie kosztuje, ale podpytaj u siebie w pracy, tam tez sie powinni orientowac icon_smile.gif
pozdrawiam icon_smile.gif
(nie)dzielna
Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego przypadającego na okres ciąży zawsze wynosi 100% icon_lol.gif
(nie)dzielna
A na potwierdzenie stronka ZUS https://www.zus.pl/niusy/k050203.htm
ana84
dzis dowiedziałam sie za zarowno za macierzynski jak i zasiłek rehabilitacyjny nalezy nam sie 100%. tak powiedziała mi moja księgowa icon_smile.gif
Reniata
Witajcie! Piszę w związku z wątkiem dot. wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego przypadającego w okresie ciązy. Mój problem polega na tym, że ZUS przyznał mi swiadczenie rehabilitacyjne od 28.08.06-26.10.06 w wysokości 100% a mimo tego pracodawca wypłacił mi za miesiąc wrzesień tylko 20% miesięcznego wynagrodzenia (!!!). Byłam pewna, że powinnam dostać zwykłą pensję ale teraz to juz zupełnie zdezorientowana (nadmieniam, że pracuję w dużej firmie gdzie pomyłki w kadrach dot. wynagrodzeń raczej się nie zdarzają). Błagam o pomoc, jeśli któraś z Was pobiera już taki zasiłek to proszę o info jak to u Was wygląda. Przecież za 20% mieś pensji nie da się normalnie żyć...
ana84
Reniata z trgo co ja sie orientuje wynagrodzenie wynosi 100% ale zliczane jest na podstawie sredniej z calego roku. tak wiec jesli mialas jakies podwyzki to nie dostajesz ostatniej pensji ale srednia z calego roku przed zwolnieniem. byc moze to jest powod, ale tez 20% to troche malo :/
zadzwon do kadr i zapytaj jak to wyglada bo przeciez musza ci to wyjasnic icon_smile.gif
pozdrawiam icon_smile.gif
Reniata
Pumencja- dzięki Tobie trochę sie uspokoiłam więc serdeczne dzieki za odpowiedz. Z pewością zadzwonię dzisiaj do kadr, zeby wyjaśnic to nieporozumienie z moim wrześniowym wynagrodzeniem. Ja na L4 jestem od marca br., w międzyczasie nie miałam żadnych premii ani podwyżek wiec według mnie również powinnam otrzymać 100% podstawy ( zgodnie z decyzją ZUS-u).
meggie
sluchajcie dziwna sprawa, jestem na zwolnieniu lekarskim od lipca, co miesiac dostaje pensje z zakladu pracy, ale co miesiac mniejsza, jak to jest? To nie powinna byc jakas srednia pensji z ostatnich 6 miesiecy? I stawka nie powinna byc taka sama co miesiac? Kurcze zwariowalam bo juz sama nie wiem icon_eek.gif
ana84
meggie ja wlasnie tez tak mam i po ostatniej wypłacie byłam u swojej księgowej i z tego co mowila to wyglada to tak, że na zwolnieniu inaczej pobierane sa stawki za ubezpieczenie i te inne bzdety - to po 1, a po 2 to miesiac ma albo 30 albo 31 dni i to tez wszystko jest naliczane odpowiednio kazdego miesiaca i dlatego nasze pensje sie tak roznia. u mnie np ostatnio byla roznica 60zł co mnie wkurzylo i bylam sie dowiedziec wszystkiego. mam nadzieje ze w miare jasno to opisalam a jesli nie to pytaj a postaram sie to jakos inaczej wytlumaczyc icon_wink.gif
pozdrawiam icon_smile.gif
meggie
Dziekuje Ci bardzo za ta wiadomość, bo moge spac spokojnie. Bo juz sie balam ze ostatnia pensje to dostane w 80%. A teraz kazdy grosz sie liczy bo nie naleze do tych "przyszlych mam" co duzo zarabiaja.

Pozdrawiam i zycze zdrówka
meggie
Powiedzcie mi jeszcze to jest 182 dni (zwolnienia) roboczych czy kalendarzowych????

Jesli pytanie wyda Wam sie glupie to przepraszam, ale jak widze zus i jego "przepisy" to juz nawet nie wiem jak sie nazywam icon_evil.gif
(nie)dzielna
meggie kalendarzowe icon_lol.gif
meggie
no to juz mi sie wszystko zgadza, zle policzylam dni na zwolnieniu i terminy mie sie nie zgadzaly:) wychodzi na to ze 182 dzien zwolnienia przypada na wyznaczony termin porodu, wiec jesli nie urodze w terminie to i tak juz na macierzynskim bede, w sumie nie wiem czy jest sens skladac wniosek o zasilek-byc moze to gra nie warta swieczki.

dzieki (nie)dzielna icon_smile.gif

pozdrawiam
Choco.
Dziewczyny- pomóżcie!!!
Jestem w 36tygodniu ciąży. Do 17 października jestem na L4 a od 18.10 przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne do 16.12 (60dni), świadczenie przyznano mi w związku z chorobą przypadającą w okresie ciąży. Termin porodu mam na 7listopada.
Pod pismem napisane jest, że w przypadku urodzenia dziecka przed upływem przyznanego świadczenia i nabyciem prawa do zasiłku macierzyńskiego należy zaprzestać wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego.
I tu pojawia się moje pytanie, co to oznacza??? Bardzo proszę o pomoc.
Z góry dziękuję.
Dodam, iż miałam umowę na zastępstwo która już wygasła wiec jestem bezrobotna.
meggie
jesli chodzi o mnie to po polsku brzmi to tak ze jesli urodzisz dziecko przed 16.12 to nie masz juz prawa do tej kasy, czyli jesli nawet ja odbierzesz a juz bedziesz po porodzie to kaza ci ja oddac w calej kwocie. Bo teraz macierzynski zaczyna sie najpozniej w dniu urodzenia dziecka. I ten zasiłek bedziesz dostawac do dnia urodzenia, a pozniej juz macierzynski beda placic.


Mysle ze jasno to wytlumaczylam, jesli nie to wal postaram sie inaczej.

Pozdrawiam i zycze zdrowka
Choco.
No własnie tego się obawiałam...ale ni byłam pewna. Dziękuję bardzo za tak szybką odpowiedź. Pozdrawiam!!!
meggie
Dziewczyny powiedzcie mi czy wypelnienie papierow o zasilek jest konieczne? Bo ja je wlasnie dostalam z pracy i kaza mi je szybko odeslac wypelnione, tylko ze ja nie wiem czy to jest sens zawracac sobie tym glowe, 182 dni zwolnienia mijaja mi dzien przed terminem porodu. W sumie nie wiem co mam zrobic. Poradzcie cos, prosze o info na priv-a.

Z gory dzieki
Piotrusiowa
hej
dziewczynki dostałam papier z ZUS ,ze przyznają mi zasiłek rehabilitacyjny na 2 miesiące,poczawszy od 4 grudnia.Czy to oznacza ,ze nie muszę już od 4 grudnia brać od lekarza L4? Podpowiedzcie bo zielona jestem.
(nie)dzielna
Piotrusiowa mało tego, że nie musisz, lekarz wręcz nie może wystawić zwolnienia na dłużej niż 182 dni.
Ten papier z ZUS powinien też otrzymać Twój pracodawca.

Jeśli Twój zakład jest duży i do tej pory on Ci wypłacał pieniążki za L4 to teraz też będziesz dostawać pieniążki z pracy, a jeśli płacił Ci ZUS, to teraz też ZUS będzie płacił.
Piotrusiowa
dzięki bardzo za odpowiedź.
meggie
ciag dalszy moich pytan icon_smile.gif

zwolnienie dostalam do dnia porodu (i tego dnia mija mi 182 dni) a co dalej, jak sie przetrminuje? na sile wysla mnie na macierzynski?

dodam ze dostalam pierwsze pismo z zusu ze przyznali zasilek na 1 miesiac, ale nie ma od kiedy do kiedy

czy mam po skonczeniu zwolnienia isc do lekarza po nastepne? czy mam dzwonic do zusu, czy mam nic nie robic

no i jak zalatwic ta sprawe w pracy?

help blagam.gif
(nie)dzielna
meggie a kiedy dostałaś to pismo z ZUS???

Generalnie powinnaś dostać najpierw jedno orzeczenie lekarza orzecznika, że przyznaje zasiłek, a po jakiś dwóch, trzech tygodniach z ZUS dostaniesz kolejny papier, w którym będzie podane, że na mocy tegoż właśnie orzeczenia przyznają Ci zasiłek na okres od... do... i wtedy już podadzą daty.

Jak nie masz jeszcze tego drugiego papierka to najlepiej zadzwoń do ZUS co dalej zrobić, mi lekarz wystawił zwolnienie po upływie tych 182 dni, ale w praktyce ZUS po prostu już go nie uznał, bo ja już miałam przyznany zasiłek (tylko jeszcze wtedy do mnie nie doszedł)
meggie
pismo dostalam na poczatku grudnia, wiec to drugie pewnie idzie-a poczta wiemy jak chodzi

genaralnie dzieki za odpowiedz icon_smile.gif w razie czego po uplywie zwolnienia, no i jak sie nie rozdziele jeszcze to zadzwonie do zusu, akurat zwolnienie konczy mi sie po swietach wiec cos zdziałam
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.