To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

od prawej do lewej

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

zilka
Nie wiem czy tutaj czy na wychowaniu ale jakoÅ› tak przy 4-5 latkach mi pasuje.
Otóż Flo, która coś próbuje pisać, czytać, etc. robi trzy błędy i to się nasila a nie maleje i wszystkie 3 razem skłoniły mnie do zastanowienia.
Pisze zaczynając literki źle - np. 'l' pisze od dołu a nie od góry, tak samo 'a' i wiele innych.
Czytając dwucyfrowe liczby zaczyna od prawej czyli zamiast np. dwanaście wychodzi jej dwadzieścia jeden.
Zaczyna pisać od prawej - dzisiaj robiła kalendarz, narysowała kratkę i wpisała cyfry po kolei od prawej do lewej. Przy czym pisząc słowa pisze je jednak normalnie.
Czy to wszystko razem o czymś nie świadczy? (nie wiem o czym, mam na mysli jakies 'spójne' zaburzenie icon_rolleyes.gif )
aga_mama
miałam napisac podobnego posta - Julka robi dokładnie to samo - pisze od prawej do lewej, dodatkowo zamiast niektórych literek pisze ich lustrzane odbicie - najczęściej dotyczy to J, Z i jedynki. I też pisze literki od dołu do góry najczęściej. Taki etap?
KM
Kacper też "pisze" od prawej do lewej. Stara się literować wyrazy tak samo a przy tym po kolejnych literkach wodzi lewym palcem, wiec może jakaś skłonność do leworęczności icon_rolleyes.gif
Cleo
Michaska litery w wyrazach stawia po okeli,a le z cyframi am pdoobnie- tzn wlasnie 21, to moze byc 12 itp.. wydaje mi sie, ze dizecko musi po rpotsu pojac zasade i juz. bo w amire tluamczenia naszego, jest jzu coaraz plynniej i plynniej.
Agnieszka AZJ
W tym wieku jeszcze mają prawo tak pisać. Mama przechowuje jakieś moje bazgrołki przedszkolne gdzie tekst jest napisany kulfonami od lewej do prawej, a nastepnie od prawej do lewej - tak jakbym zawracała po dojściu do końca strony icon_wink.gif

Problem będzie, jeśli im to nie przejdzie w okolicach zerówki.
Cleo
(patrzac na moej posty o tej porze, widze ze ja mam jakis inny problem- zaczelam sie cofac w rozwoju, bo ine stawiam literek po kolei icon_rolleyes.gif )
Maciejka
Maciek ma to samo. Trzeba koniecznie dziecku zwracać uwagę na to, ze piszemy i czytamy od lewj do prawej i cwiczyć rysowanie kresek czy okręgów w odpowiedni sposób. Zwłaszcza u nas jest to konieczne, bo Maciek dość kiepsko manualnie sprawny. W zerówce tego będą pilnować, ale warto juz teraz w domu zwrócić uwagę.
zilka
CYTAT(Maciejka)
W zerówce tego będą pilnować, ale warto juz teraz w domu zwrócić uwagę.


U nas panie w przedszkolu pilnują, zresztą na te literki pisane od dołu to one zwróciły moją uwagę, żebym poprawiała Flo. Teraz bym z nimi porozmawiała o reszcie ale od poniedziałku mamy już ferie a mi się to w ostatnie weekend rzuciło w oczy.
Cleo
jak sobie tak szybko mysle, to Misia np drukowane 'i' pisze zaczynajac od dolu. 't' chyba tez. najwieksze problemy to w ogole ma z 'j' i 'k'...
a czesto tez poszczegolne krotkei slow w krotkim zdaniu 'wedrua sobie po kartce'- tzn jesli nie miszcza sie w linijce, to Miska dowoline wpasowuje je w wolna przestrzen wink.gif
myszka
Ja byłam dzieckiem piszącym od prawej do lewej. Jest to tzw. pismo lustrzane. Czym innym jest jednak sposób pisania (czyli np. "t" zaczynane od dołu), a czym innym pismo lustrzane.

Z ciekawości - Agnieszka AZJ, jesteś leworęczna? Ja też mam zachowane notatki z moimi kulfonami od drugiej strony.
Ciocia Magda
CYTAT(Cleo)
a czesto tez poszczegolne krotkei slow w krotkim zdaniu 'wedrua sobie po kartce'- tzn jesli nie miszcza sie w linijce, to Miska dowoline wpasowuje je w wolna przestrzen wink.gif


u nas to samo, na dodatek Ewelina jest przekonana, że litery w wyrazie można wpisywać w dowolnej kolejności - tzn. pisze je po kolei, ale przestrzennie nie za bardzo, np. jedna litera, druga litera, a trzecia między nimi
Ika
Od pani psycholog usłyszałam, że dziecko w tym wieku ma prawo jeszcze pisać "lustrzanym odbiciem" i jest to naturalne. Oczywiście nie zaszkodzi zwracać uwagę i pokazywać, jak to się pisze prawidłowo, ale imho powodu do niepokoju na razie nie ma.
mama_do_kwadratu
Moje dziecko (obecnie lat 6) jeszcze przed rokiem miało tendencje do lustrzanego pisania. Potrafił całe zdania pisać od prawej do lewej- niesamowite, mówię Wam. Pisał kiedyś jakąs baśń o smokach czy innych Bioniclach- zapisał całą stronę A5- idealnie w drugą stroną.
Pytałam co robić- kazano zwracać uwagę, pilnować (oprócz tego źle trzyma ołówek, więc napilnowałam się sporo) i teraz nie ma problemu, no, może sporadycznie napisze na odwrót Z, N albo R.
marghe.
CYTAT(mama_do_kwadratu)
może sporadycznie napisze na odwrót Z, N albo R.


Gaba dośc często przekręca Z S J..
i cyfry
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.