To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Maluszki i brudna łyżeczka...

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

moonk *
Ala wróciła do Maluszków po 1,5 miesięcznej przerwie (chorowała) a tu zmiany... dzieci jedzą ok 12 obiad z dwóch zadań. Wcześniej była zupka+podwieczorek przed spaniem a po spaniu drugie danie. I to wg mnie miało sens... bo który maluch zmieści tyle na raz?

icon_arrow.gif Jak jest u was - dzieci jedzą obiad cały czy dzielony icon_question.gif

Druga sprawa, do drugiego dania dzieci nie dostają nowych sztućców, mają jeść je tą samą łyżeczką którą jadły zupe icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif
Ala poprosiła o czystą łyżeczkę, nie dostała i stwierdziła że Ona brudną łyżeczką jeść nie będzie i nie zjadła ani wczoraj ani dziś.... icon_sad.gif icon_evil.gif
Ala używa widelca odkąd nauczyła się jeść sama ... i jak to wytłumaczyć dziecku że musi się uwstecznić? Pani twierdzi że to ze względów bezpieczeństwa... hm... nie wydaje mi się.

icon_arrow.gif Czy u was też dzieci mają jeść drugie danie łyżeczką icon_question.gif

icon_arrow.gif Jeśli tak to czy tą samą co jadły zupe icon_question.gif icon_question.gif
kasiask
U nas dzieci jedzą cały obiad, czyli zupke i drugie pplus kompot. Podwieczorek jest o 14:30. Zupę jedzą łyżką, a drugie widelcem.
madama
CYTAT(kasiask)
U nas dzieci jedzą cały obiad, czyli zupke i drugie pplus kompot. Podwieczorek jest o 14:30. Zupę jedzą łyżką, a drugie widelcem.


U nas jest podobnie. A obiad jest już o 11:30 icon_rolleyes.gif Na poczatku nie podobało mi się takie rozwiązanie, a teraz uważam, że jest ok, chłopcom to nie szkodzi. wink.gif Zjadają chętnie oba dania.
madama
Dodam jeszcze, że w sprawie jedzenia łyżeczką drugiego dania chyba bym zaprotestowała.
Moonk, Ala chodzi do przedszkola czy do żłobka?
moonk *
Adriana do przedszkola.
aluc
jedzą za jednym zamachem, drugie danie widelcem
madama
CYTAT(moonk *)
Adriana do przedszkola.


No to tym bardziej porozmawiałabym o tych łyżeczkach.
Po co u dzieci przedszkolnych wyrabiać nawyk jedzenia drugiego dania łyżeczką, podczas gdy już większość sprawnie posługuje się widelcem w domu? Wzgledy bezpieczeństwa jakoś do mnie nie przemawiają, równie dobrze można by zabrać dzieciom kredki i nożyczki ( u nas maluchy już wycinają).
KM
Kacper jadł w przedszkolu drugie danie łyżką. Myślę, że to dobry pomysł. W domu nie siedzi przy stole dwadzieściapięcio dzieci, więc trzylatek może jeść widelcem. W przedszkolu ktoś kogoś szturchnie i widelec odruchowo pójdzie w oko kolegi icon_confused.gif
ewita 77
U nas dwa dania ok 11.30...
A o 14.30 podwieczorek icon_biggrin.gif .
A co do jedzenia drugiego dania łyżką to zgadzam się z KM, względy bezpieczeństwa są ważniejsze..jak dla mnie icon_lol.gif .
sdw
Kurde, no dobra, wzgldy względami, ale dlaczego dziecka ma jeść brudną łyżką? icon_eek.gif

Mnie by trafiło i chyba zrobiłabym dym icon_confused.gif
marghe.
Nie brudną a używaną icon_smile.gif i to używaną przez dane dziecię

ja bym chyba nie robiła problemu
cydorka
CYTAT(marg.)
Nie brudną a używaną icon_smile.gif i to używaną przez dane dziecię

ja bym chyba nie robiła problemu


własnie, ja tego nie rozumiem w czym problem, przeciez Panie nie zbierają brudnych łyżek i nie rozdaja ich jak popadnie dzieciom
Janek je zupe a Pani pomoc czeka, w momencie jak konczy zupe juz ma na stole drugie i zabiera sie do jedzenia, dlaczego łyżką po pomidorowej nie może jeśc ziemniaków?

A ze je łyżką jak to mówią to mi to lotto, jak im wygodniej... w domu posługuje sie łyżką widelcem i nożem też potrafi prostsze rzeczy pokroic czy posmarować
nie widzę żeby przedszkole go uwsteczniało
cyd
moonk *
No właśnie dla Ali łyżeczka której używała do jedzenia, po jest już brudną łyżeczką. Do nowego posiłku zawsze dostaje czyste (nowe lub umyte) sztućce...
Nawet jakbym próbowała ją przekonać że ta łyżeczka jest czysta to Ala się nie da przekonać - łyżeczka po jest dla niej brudna i koniec...
A ona brudną jeść nie będzie. icon_confused.gif I tu tkwi sedno problemu.
Nie wiem może Panie oszczędzają na w odzie w tym przedszkolu? icon_wink.gif
Bo jak Ala poprosiła o nową („czystą”) łyżeczkę to nie dostała...

Z drugiej strony naprawdę trzeba być magikiem żeby jeść pierogi czy kotleta łyżeczką icon_lol.gif
madika
z dziećmi jest tak że utożsamiają sie w wielu sprawach z postawą osoby która jest dla niego autorytetem, i bardzo dobrze że tak jest! Twoja córka widzi problem w używanej przez nią samą łyżeczce bo ty ten problem widzisz, myślę że panie nie oszczędzają wody w przedszkolu , bo czemu oszczędzałyby ją tylko w najmłodszej grupie a w zerówce już nie??? icon_wink.gif myślę że chodzi tu jednak o bezpieczeństwo, ale również oszczędzają czas wożnej która w najmłodszej grupie oprócz sprzątania ma wiele obowiązków związanych z obsługą malców, warto by porozmawiać z n-lką aby w nowym półroczu gdy dzieci sa już sprawniejsze, można im bardziej zaufać (bo przecież przez 5 m-cy już się wiele nauczyły) spróbować przy niektórych daniach podać im widelce, ja pracuję w w przeszkolu, w 1 grupie właśnie do półrocza dzieci dostawały łyżki do drugiego dania (po zupie), czyste dawałam im tylko gdy na drugie było coś słodkiego (kluski z polewą jogurtową) teraz w grupie 4 latków tez czasami proszę by jadły łyżką gdy na drugie jest kasza lub ryż, jest im poprostu łatwiej jeść, nic im nie spada, ale w III grupie już będą musiały sobie z tymi posiłkami radzić widelcem , to się nazywa stopniowanie trudności wink.gif wink.gif

ciekawa jestem czy Ala zjadła tego kotleta łyżeczką? myślę że sie udało, wierz mi to żadna magia, mielone dzieci kroją same łyżką, a schabowe biorą poprostu do czystej rączki, nie uwsteczniają się jeżeli posiadane już umiejętności utrwalają dalej w domu, wiem że ideą przedszkola jest kładzenie nacisku na poszerzanie i rozwijanie umiejętności, ale czasami trzeba troszkę poczekać i dlatego uważam że te kilka miesięcy powinno byc takim "przeczekanie" a potem już należałoby pójść dalej, ale to jest tylko moje skromne zdanie icon_wink.gif pozdrawiam
katiek
U nas maluchy jadły łyżkami, ok maja zaczęły niektóre dzieci dostawać widelce do niektórych dań. Łyżkami jadły ze względu na bezpieczeństwo-przy stoliku siedzi ich 6, blisko siebie i wystarczy chwilka nieuwagi...A maluchy jeszcze mają czaserm problemy z właściwą oceną odległości i siły.
Co do czystej łyżki-tu bym poszła do wychowawczyni i POPROSIŁA o dawanie małej do drugiego dania czystej łyżeczki. Raczej nie powinno być z tym problemu. Jeśli nie pomoże-idź do dyrektora przedszkola i przedstaw problem-dziecko nie je połowy obiadu, bo mimo swoich i Twoich próśb nie dostaje do niego czystej łyżeczki i prosisz albo o wpłynięcie coby ta łyżeczka się znalazła czysta (żaden problem dla pani woźnej zabrać 1 więcej) albo niech ci obniżą stawkę za wyżywienie, bo dziecko nie je z powodów leżących po stronie przedszkola.
KM
Jak jedno dziecko dostanie czystą łyżkę to zaraz wszystkie będą chciały wink.gif
katiek
No i co z tego?? Jakoś nie wierzę, żeby nie było w przedszkolu tylu łyżek. I nie przesadzajmy, nie wszystkie dzieci.
madika
katiek, przecież KM sobie kpi... icon_wink.gif
mama_oliwki
u nas jest zupka a potm od razu drugie danie
jedza je widelcem
oliwka jest w 4latkach
madama
CYTAT(moonk *)
Z drugiej strony naprawdę trzeba być magikiem żeby jeść pierogi czy kotleta łyżeczką   icon_lol.gif


No właśnie, ja jeszcze się z tym nie spotkałam, moje dzieci od początku jedzą widelcami, stąd moje zdziwienie.
golamar
U Marty w przedszkolu jedzą ok.12 cały obiadek:zupkę łyżką i drugie danie widelcem; gdy jest kotlet moje dziecko bierze go w rękę -twierdzi, że nie umie sobie poradzić samym widelcem (w domu je nożem i widelcem, albo ma kotlet pokrojony na mniejsze kawałki); z kolei do śniadania nie dostają talerzyków, tylko pani stawia na stoliku jeden talerz z kanapkami i każde dziecko bierze kanapkę w rękę i zajada (Marta zdziwiona, bo w domu do wszystkiego jest talerzyk i powtarzanie"jedz nad talerzykiem").... mam nadzieję, że panie wycierają te stoliki po śniadaniu wink.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.