To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Jak przygotować niemowlaka??

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Ewelinek
Dziewczyny!

Bardzo potrzebujÄ™ rady icon_wink.gif

Muszę zrobić badania moczu i krwi mojemu 5-miesięcznemu synkowi.

Już zakupiłam woreczek do pobierania siuśków i teoretycznie wiem jak mam złapać siczki.

Interesuje mnie jednak czy synek musi być na czczo czy obojętnie, czy siczki trzeba pobrać rano czy obojętnie kiedy, czy na pobranie krwi musi być na czczo czy jak to ma wyglądać?? Jakbym te badania miała robić sobie to wiem co i jak ale z takim Maluchem to nei mam pojęcia...

Młody ma mieć zrobione badanie ogólne moczu, morfologie, CRP, żelazo.

Pozdr
ulla
Lepiej rano, ale że u tak małego dziecka się tak nie da, to po prostu przed badaniem. Dobrze, żeby ten woreczek był przyklejony możliwie krótko (klej może podrażnić, no i jak za długo, to łatwo zanieczyścić próbkę). Ważne dobrze przymocować i dobrze wybrać czas, żeby to nie trwało długo. A i umyć przed założeniem woreczka.

Do badania krwi (podstawowej morfologii) nigdy jej nie musieliśmy przygotowywać - znaczy przychodziliśmy do lekarza, stwierdzała - trzeba zbadać, wypisywała papierek, schodziliśmy piętro niżej, pobierali z palca (nigdy ne płakała) i było po sprawie. Nie była na czczo.

Ps. gdyby miało to być badanie moczu na posiew, to lepiej jest pokombinować i próbować ze sterylnym pojemnikiem.
mamami
Badań jest za dużo zeby pobrać z palca, bedzie trzeba z żyły. Wprawna pielęgniarka spokojnie sobie z tym poradzi tak że bedzie to trwało krótko i w miarę bezbolesnie. jeśli czujesz ze nie dasz rady utrzymać dziecka to lepiej oddaj go personelowi do potrzymania bo po prostu wszystko sie przeciągnie i niepotrzebny stres dla was obojga.
Myśle że nia ma sensu iśc na czczo bo to zwiększy dodatkowe rozdrażnienie dziecka.

Co do pobrania moczu, to bardzo wazne jest baaardzo dokładne umycie. Porządnie mydłem pod biezaca wodą a potem najlepiej riwanolem. Najlepiej jest połozyć malucha na przewijaku z gołą pupką, przykleić woreczek i go trochę pozabawiać, większość dzieci wybitnie lubi sikac gdy nie mają pieluchy wiec szybko macie po sprawie.
jeśli jednak załozysz pampka na woreczek to jest wielkie prawdopodobieństwo że wiekszosć siusków sie wyleje ale wystarczy że w woreczku będzie ok 1 ml, do badania więcej nie potrzeba.
skanna
CYTAT(mamami)
Co do pobrania moczu, to bardzo wazne jest baaardzo dokładne umycie. Porządnie mydłem pod bierzaca wodą a potem najlepiej riwanolem.


A konkretnie, to żeby mieć pewność, że próbka moczu nie zapaprze się jakimiś zewnętrznymi bakteriami to najlepiej umyć dziecko przegotowaną wodą, wytrzeć jałowym gazikiem, przemyć rivanolem, znów wytrzeć jałowym gazikiem i dopiero wtedy naklejać woreczek. Tak mi panie z laboratorium nakazały, jak młodej mocz na posiew miałam pobrać.
mamami
Masz skanno całkowitą rację, zapomniałam o jałowych gazikach, nigdy nie wycierać ręcznikiem.
ulla
CYTAT(mamami)
Badań jest za dużo zeby pobrać z palca, bedzie trzeba z żyły.

Na CRP pobierają z żyły??? Mnie chyba nie pobierali icon_rolleyes.gif więc dziecku tym bardziej (ale nie pamiętam). Do podstawowej morfologii też z palca.
Z żyły było tylko w próbach wątrobowych i podobnych (w próbach wyszedł mi przesadnie niski poziom żelaza, czego w ogólnej morfologii nie było).
mamaWiki
Witam! Wiki miała 7 miesięcy jak jej pobierali krew na morfologie i żelazo i mocz. i potem 9 miesięcy - zawsze tak samo : laboratorium dla dzieci jest czynne ( byłam w dwóch różnych przychodniach w w Warszawie) do 17 i do tej godziny trzeba przyjść , więc nie trzeba się zrywać rano tylko przychodzisz kiedy dziecko ma najlepszy nastrój - dziecko normalnie musi jeść tzn nie musi być na czczo, ponieważ wiadomo że nikt nie będzie głodził dziecka, to samo dotyczy moczu, najlepiej by było żeby było po nocy ale bez konieczności - u mnie nie było problemu z siku wystarczyło że przykleiłam woreczek i siku sie od razu pojawiało - odczekaj jak długo nie będzie robił i przyklej woreczek - na pewno coś złapiesz, ja robiłam ogólne badanie moczu i nikt mi nic nie mówił żeby specjalnie myć czy dezynfekować małą. Wiki krew pobierali z żyłki ale super delikatnie i tylko troszkę zapłakała.
mamaWiki
A najlepiej aby poznać zwyczaje panujące w laboratorium to zadzwoń lub idź i sie spytaj ...mi bez problemu wszystko wyjasniły
mamami
CYTAT(ulla)
CYTAT(mamami)
Badań jest za dużo zeby pobrać z palca, bedzie trzeba z żyły.

Na CRP pobierają z żyły??? Mnie chyba nie pobierali icon_rolleyes.gif więc dziecku tym bardziej (ale nie pamiętam). Do podstawowej morfologii też z palca.
Z żyły było tylko w próbach wątrobowych i podobnych (w próbach wyszedł mi przesadnie niski poziom żelaza, czego w ogólnej morfologii nie było).


Ulla żelaza sie nie da spalca. sama niedawno przerabiałam wiec jestem pewna.
Ewelinek
Dziękuję za pomoc icon_biggrin.gif

Jutro zaczynamy akcję z łapaniem siuśków i pójdziemy krewkę pobrać icon_wink.gif troszkę się boję no ale w końcu to dla dobra mojego Dzieciaczka tak więc przeżyję icon_biggrin.gif

A co do zbierania siśków to podobno jak się naklei ten woreczek to można dać coś ciepłego do picia i wtedy szybciej Dziecko zrobi siusiu icon_biggrin.gif

Jeszcze raz dziękuję icon_biggrin.gif
Peedle
Mojemu na morfologiÄ™ pobierano krew dwa razy z piÄ…stki, raz z rÄ…czki. Z paluszka ani razu icon_wink.gif

Z siku niby nie mieliśmu problemu z pobraniem, ale kilka razy wyszedł nam wynik fałszywie dodatni icon_rolleyes.gif (podwyższona ilość leukocytów). Po powtórzeniu badania jeszcze tego samego dnia, wynik był ok. Po pobranu powinno się mocz zawieść jak najszybciej do laboratorium.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.