To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Ciasto śliwkowe, a wszyscy robią z rabarbarem ;-)))))

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

adzia
Dziewczyny kochane...jest niedziela, właśnie skończyłam zajadać się najlepszym ciastem na świecie i pomyślałam, że napiszę Wam, co to tak dokładnie jest.
Ostrzegam jednak - ciasto jest tak dobre, że aż za dobre icon_wink.gif prawdziwy morderca figury icon_smile.gif
Przepis - to żadne odkrycie Ameryki, zwykłe kruche ciasto z owocami, a jednak ...
No dobra.

1 kostka margaryny
0,5 kg mÄ…ki
4 jajka
25 dkg cukru (trzy łyzki odłozyć do piany)
3 łyżeczki proszku do pieczenia
1 cukier waniliowy
śliwek ile wlezie icon_smile.gif

Z margaryny, maki z proszkiem, cukru i zółtek zagniatamy szybko kruche ciasto. Po wyrobieniu odkrajamy 1/3 i odkładamy - z tego będzie kruszonka. Resztę ciasta rozkładamy na wysmarowanej blasze, a na nim układamy śliwki - duuużo śliwek, oczywiście najlepsze są węgierki.

Z białek bijemy pianę, na koniec dodajemy cukier i dalej ubijamy, aż się całkiem rozpuści (zdradzę tajemnicę - wczoraj piana nie chciała mi się ubić, i na cieście wylądowała tak srednio sztywna, a i tak jest super). Pianę rozkłądamy na sliwkach, resztę ciasta ucieramy na tarce z grubymi otworami i posypujemy z wierzchu. Pieczemy w temperaturze ok. 180 stopni, około 45 minut.

Ciasto jest rewelacyjne, można oczywiście robić je z jabłkami, rabarbarem, truskawkami, wiśniami, etc. ale w wersji śliwkowej bije na głowę wszystko inne.
Smacznego!
lea
Adziu icon_smile.gif

jutro pędze po śliwki, tak mi ślinka ciekła czytając Twój przepis icon_wink.gif

pozdrawiam - lea
ganga
Robie podobne ciasto ze sliwkami (tyle ze nie daje kruszonki na wierzch - cale ciasto idzie na spod) i dodatkowo ostatnio zodyfikowalam ta wersje: zamiast 0,5 kg maki pszennej robie mieszanke (1/4 maki ziemniaczanej i 3/4 maki pszennej). Ciasto robi sie bardziej, hm... krucho-piaskowe. Adzia sprobuj kiedys. Mysle ze nie nic nie ryzykujesz.
Ewelina 7
Adziu, upiekłam placek ze śliwkami wg Twojego przepis- pycha!Upiekłam w sobote wieczorem a w niedziele przed południem zostało po nim tylko wspomnienie. Wzbogaciłam jedynie piane z białek przez dodanie kisielu wiśniowego dzięki czemu piana była jasnorózowa.Przepis wrzuciłam w ksiązkę kucharska na pewno jeszcze się przyda . Dzięki.
aga_mama
Adzia, wyciągam Twoje ciacho na wierzch, bo jest super! Zrobiłam je w sobotę w wersji z rabarbarem i wczoraj rano kłociliśmy się o ostatni maleńki kawałeczek icon_wink.gif A ja mało jadłam bo karmię icon_smile.gif Ale nie mogłam się powstrzymać:) pyyyszne jest! tylko dodałam mniej proszku do pieczenia, niecałe dwioe łyżeczki, bo nie lubie czuc jego smaku w ciescie. ale wyrosło ładnie.
goÅ›
CYTAT(Aga_mama_Julki_i_Weroniki)
Adzia, wyciągam Twoje ciacho na wierzch, bo jest super! Zrobiłam je w sobotę w wersji z rabarbarem i wczoraj rano kłociliśmy się o ostatni maleńki kawałeczek icon_wink.gif A ja mało jadłam bo karmię icon_smile.gif Ale nie mogłam się powstrzymać:) pyyyszne jest! tylko dodałam mniej proszku do pieczenia, niecałe dwioe łyżeczki, bo nie lubie czuc jego smaku w ciescie. ale wyrosło ładnie.


Ja też zrobiłam z rabarbarem tydzień temu. Bomba!!!! Kaloryczna i smakowa!!!! Upiekłam w niedzielny poranek, po południu zostało tylko wspomnienie icon_redface.gif Było nas tylko dwoje oprawców icon_redface.gif Ja i mąż.
goÅ›
CYTAT(Blue)
Dziewczyny, rabarbar poddusiłyście przedtem czy od razu surowy bach na ciacho?


surowy, obrany z włókien i pokrojony w kawałeczki, je jeszcze posypałam cukrem, tak ze dwie garści

A rabarbaru kupiłam 10 lasek icon_lol.gif (prawie kilo)
aga_mama
ja kupiłam 1 kilogram na, nie dusiłam go wczesniej, tylko pokroiłam w kosteczkę, zasypałam cukrem i zostawiłam na chwilkę. Cukru dałam tak ok. pół szklanki do rabarbaru, ale był dość kwaśny.
goÅ›
CYTAT(Blue)
CYTAT(goÅ›)
A rabarbaru kupiłam 10 lasek icon_lol.gif (prawie kilo)


icon_lol.gif icon_lol.gif To już wszystko wiem, lecę po jabajbaj i robię cicho. icon_biggrin.gif


Tak, tak Blue, oczywiście - lepiej nie hałasuj bo jeszcze się nie uda icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif
Doruśka
Zrobiłąm wczoraj z rabarbarem REWELACJA!!!!! zjadłyśmy na obiad z Adą a dzisiaj resztę rozdałam
Ale upiekłąm nastepne z truskawkami(dostałam od pana na straganie,mial resztkę i kilo kupiłam po 8zł,a reszę około 0,5 kg wsypał mi za gratis) i Ada mówi,ze pyszniejsze icon_smile.gif
adzia
Dorusia, a ja dzisiaj znowy Twój jabłecznik icon_smile.gif
EwaSerdeczna
A ciasto z rabarbarem to inna nazwa nie pychotka!
Poprostu ciasto z jabajbajem !

pozdrawiam serdecznie ewa
moko.
WÅ‚asnie piecze siÄ™ ciasto ze sliwkami icon_biggrin.gif wyglÄ…da pysznie.
skanna
Wyciągam, bo sezon owocowy się zaczął i choć faktycznie to ciasto najlepsze jest ze śliwkami, to i z truskawkami prezentuje się okazale i smakuje wybornie.

Mój przepis jest troszkę inny, ale bardzo podobny

3 szklanki mÄ…ki
1/3 szklanki cukru do ciasta
cukier waniliowy (ja dajÄ™ w sumie 32 g)
4-5 jajek (zależnie od wielkości)
kostka masła lub margaryny
1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia
3/4-1 szklanka cukru do piany

Z mąki, żółtek, cukru, proszku i tłuszczu zagnieść ciasto (duży nóż malaksera jest w tym niezastąpiony icon_wink.gif ), ciasto zamrozić.
Białka ubić z cukrem na sztywną pianę. Większość zamrożonego ciasta (zostawić dosłownie tyle, ile się zmieści w dłoni) zetrzeć na blaszkę (u mnie tortownica 26 cm), na to wyłożyć owoce, na owoce wyłożyć pianę i na to zetrzeć symboliczną ilość ciasta. Piec w 180 st przez jakieś pół godziny a następnie zmniejszyć temperaturę do 120 st. i piec jeszcze ok. 50 minut do godziny.

Wykonanie jak w przepisie powyżej, a efekt jak na zdjęciach poniżej, aczkolwiek biorąc pod uwagę możliwości aparatu z komórki, to efekt na żywo jest bardziej zachęcający icon_smile.gif



Tu najsmaczniejszy element ciasta czyli beza icon_smile.gif


To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.