To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Kilkanaście dyń mam...

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

katiek
Właśnie to upiorne warzywko obrodziło mi jak głupie na działce ( a zasiałam ze 20 pestek icon_eek.gif )-mam tego kilkanaście sztuk przy czym z 10 to olbrzymy tak ze 4 kilo najmarniej. 2 teściowa ma zamarynować ze 2 przerobię na przecier dla małej ale co z resztą???? No jeszcze 1 weźmie koleżanka dla swojego malucha może ze 2 wtrynię mamie ale i tak z 5-6 dużych mi zostanie (małych nie liczę nawet). I co ja mam z nich zrobić???? (oprócz mordy upiora na Halloween wink.gif ) Pomóżcie proszę!!!!! Kasia-dyniowa królowa
ulcik
a moze tak :

https://kuchnia.o2.pl/przepisy/obiekt_int.php?id_p=324

a może jednak tak icon_smile.gif

https://www.republika.pl/jgancarz/przepisy/dynia.htm

ulcik
ps. ten drugi przepis...... no no
ganga
Dynie o ile nie sa uszkodzone mozna przechowywac, baaardzo dlugo swieze, wcalosci. Co roku kupuje jesienia kilka dyn. Najpierw leza sobie w mieszkaniu na podlodze (jako ozdoba icon_exclaim.gif i zabawka dla dzieci icon_wink.gif ), a gdy zaczynamy sezon grzewczy (to jeszcze nie teraz), przenosze je do piwnicy, gdzie grzecznie czekaja na polkach na swoja kolej by sie znalezc w garnku (najczesciej juz w lutym zuzywam zapasy).
Katasia
NIe wiem jakie przepisy proponuje ulcik, bo nie chce mi się rozwijać linków icon_cry.gif
Dynia jest super do wszelkiego rodzaju zapiekanek.
Podstawowa wersja:
utarta dynia
ugotowany ryż
podsmażona cebula
pokrojona papryka
itd co tam masz pod ręką z warzyw, mięsiw i innych
jakiÅ› sos
starty żółty ser
i do piekarnika.
Pychota
Katasia
i.
Szukam przepisu na marynowanÄ… dyniÄ™ w occie.
marghe.
Aluc podawała przepis na zupę z dyni..

Ilka : https://kuchniadomowa.webpark.pl/przetworyd...dyniawoccie.htm
https://www.google.pl/search?hl=pl&ie=UTF-8...+marynowana&lr=
m.
anuÅ›
Katiek, podziel się nasionkami, pliiiiis - moja mama zasiała dynię, jakaś nędza wykiełkowała ale owoców to z tego na pewno nie będzie. Niestety kupne nasiona są do d**y. Jak Ci się uda to zostaw kilka pestek dla mnie. Będę bardzo wdzięczna. Może za rok spróbuję dyniowych przetworów.

Jak juz będziesz miała nasionka to napisz na pw. O ile to nie jest problem.

Przepisów niestety nie znam. Nigdy nie jadłam dyni choc ponoć fajna jest do różnych sałatek m.in. owocowych.
katiek
Anuś jak w tym roku też obrodzi to ci dam, nawet całą dynię.
Teraz za to mam plagę urodzaju porzeczek i porzeczko-agrestu icon_rolleyes.gif I właśnie ledwo żyję bo byłam dziś na działce i je rwałam
anuÅ›
Katiek, no taka pazerna to ja nie jestem icon_lol.gif . Będę ogromnie wdzięczna za nasionka. Z góry bardzo dziękuję icon_smile.gif
katiek
Anuś nie jesteś pazerna. Zobaczymy co będze z dyniami-na razie mi kwitną na polu.Dam znać we wrześniu
Kasia
marghe.
Znalazłam coś takiego:

dynia w alkoholu

pól dyni
3 cytryny
1 kieliszek koniaku
1 dag cukru
Å‚yzeczka soli

miazsz dyni pokroic, włozyc do garnka, podlac wodą, gotpwac 15 min. Dodac kawałki 1 cytryny, sok z pozostałych oraz sól, cukier i koniak. Gotowac az dynia sie rozgotuje. Przełozyc do słoików, zamknąc, postawic do góry nogami na 20 min
Doruśka
Moja Babcia robiła dżemik dyniowo-jabłkowy,pyszny,ale nie wiem jak...
Doruśka
I znalazłam taką stronkę :

https://puszkkka.spinacz.pl/szukaj_z.php3?s...d9b980fa665da28

ja też jestem przeciwnikiem umieszczania niesprawdzonych przepisów,ale widze ,ze te ktoś sprawdzał icon_wink.gif
Ludek
Odgrzebuję wątek. Zostałam obdarzona dynią i chciałabym zrobić z niej dżemik pomarańczowy icon_lol.gif, bo podobno w dżemach pomarańczowych wiekszość to właśnie dynia. Poszukuję więc sprawdzonego przepisu.
Tobatka
Przepisu na dżemik nie mam, ale szperałam po necie w poszukiwaniu dyniowych inspiracji i mam kilka innych przepisów... Zaraz wkleję, może komus się przyda...

Ja zrobiłam zupę z dyni, kompot, czaję się, żeby zamarynować i dżem zrobić, więc szukany przez Ludka przepis będzie jak znalazł icon_smile.gif

A to moje wygrzebane...

Dynia marynowana

1/2 sporej dyni
30 czubatych łyżeczek cukru
1 łyżeczka soli z małym czubkiem
15 goździków
1 szklanka octu 10%
2 litry wody

Dynię pozbawić pestek i miąższu, wyjmując go w dowolny sposób, np. wygarniając ręką, a potem łyżką stołową. Następnie obrać. Duże kawałki obiera się trudno, dlatego najlepiej pokroić dynię w paski szerokości około centymetra i te dopiero obierać.
Obraną dynię należy pokroić w kostkę i odłożyć.
Wodę zagotować z cukrem, solą i goździkami. Wrzucić do niej dynię i gotować na średnim ogniu około 5 minut, aż zacznie się robić miękka. Wtedy wlać ocet, zamieszać, zdjąć z ognia i przełożyć do czystych słoików.
Pasteryzować około 10 minut albo po prostu szczelne słoiki od razu po nałożeniu odwrócić do góry dnem i zostawić tak na jakiś czas.
Dynia zachowuje swój pomarańczowo-żółty kolor i jest doskonałym uzupełnieniem menu na większości przyjęć icon_smile.gif

Dynia zapiekana z ryżem

1 kg dyni, 3/4 szklanki ryżu, 2 duże cebule, 2 jaja, pół szklanki tartego żółtego sera, 2 łyżki oleju, łyżka sosu sojowego, zielenina, sól. Sos pomidorowy: łyżka masła lub margaryny, łyżka mąki, po pół szklanki wywaru z warzyw (może być z kostki) i przecieru pomidorowego, 2 łyżki śmietany, cukier, sól, pieprz

Ryż ugotować na sypko. Dynię umyć, obrać, usunąć pestki i gąbczasty miąższ. Twardy miąższ zetrzeć na tarce jarzynowej, posolić, wymieszać z ryżem, sosem sojowym, jajami i usmażoną na oleju, drobno posiekaną cebulą. Masę włożyć do natłuszczonego naczynia ogniotrwałego. Z mąki i tłuszczu sporządzić białą zasmażkę, rozprowadzić ją wywarem, dodać przecier pomidorowy i zagotować. Przyprawić solą, cukrem i pieprzem, zabielić kwaśną śmietaną. Dynię z ryżem zalać gorącym sosem pomidorowym, posypać utartym żółtym serem. Wstawić do nagrzanego piekarnika. Gdy ser się lekko zrumieni, wyjąć potrawę z piecyka, posypać posiekaną zieleniną i podać na stół w naczyniu, w którym się zapiekała. Jeść z pikantną surówką.

Dynia w sosie pomidorowym

1 kg dyni pomarańczowej, mała cebula, 4 pomidory średniej wielkości, pół szklanki jogurtu lub śmietany 12-proc., łyżka mąki, łyżka masła, sok z połowy cytryny, 2 łyżki startego żółtego sera, pęczek natki lub koperku, rozmaryn, mięta, bazylia,cukier, sól

Dynię obrać, umyć, pokroić w grubą kostkę. Ułożyć w formie do zapiekania i wstawić na 10 min do nagrzanego piekarnika. Cebulę posiekać, zeszklić na maśle na małym ogniu. Pomidory umyć, spa- rzyć, obrać ze skórki i pokroić w drobną kostkę. Dodać pomidory do cebuli, dusić kilka minut pod przykryciem. Doprawić solą, cukrem, sokiem z cytryny i ziołami, po czym zestawić z ognia i nieco przestudzić. Wymieszać z jogurtem. Zalać dynię sosem, posypać serem, zapiec. Przed podaniem posypać zieleniną. Podawać z ziemniakami lub makaronem.

Bigos z warzyw

50 dag kiełbasy, mała dynia, mały patison, 2 strąki zielonej papryki, 2 cebule, 4 pomidory lub mały koncentrat pomidorowy, 2 łyżki tłuszczu, sól, pieprz

Dynię i patison obrać, wydrążyć pestki, a miąższ pokroić w kostkę. Kiełbasę pokroić w ćwierćplasterki, paprykę i pomidory umyć, pokroić w kostkę. Na rozgrzanym w rondlu tłuszczu zeszklić cebulę, po czym przełożyć ją na talerzyk, a do rondla włożyć kiełbasę i chwilę smażyć. Następnie dodać pokrojone warzywa i mieszając dusić razem 10-15 min. Na koniec dołożyć cebulę i wszystko dusić jeszcze 5 min. Przyprawić do smaku.

Zupa dyniowa

ok. 60 min, 4 porcje

4 łyżki masła
1-2 zÄ…bki czosnku (niekoniecznie)
2 marchewki
ok 1,5-2 kg dyni
1 szklanka wody
0,5-0,75 mleka
Przyprawy: ociupina gałki muszkatołowej, natka pietruszki

1. W garnku z grubym dnem roztapiamy 4 łyżki masła. Na to rozgrzane masło wrzucamy pokrojony w plasterki czosnek, jak się zrumieni wyjmujemy i wyrzucamy. Jeśli nie lubicie takiego delikatnego czosnkowego posmaku po prostu od razu..
2. wrzućcie na masło pokrojoną w talarki marchewkę, niech się dusi na małym ogniu. Tymczasem my bierzemy się za dynię, oczywiście lepiej ją przygotować wcześniej, ale jeszcze nigdy mi się to nie udało. Wybieramy ze środka włókna i pestki, obieramy ze skórki, tak aby został nam sam miąższ. Kroimy go w kosteczkę około 1-1,5 cm i wrzucamy do naszego garnka z - przypominam - grubym dnem.
3. Dolewamy szklankę wody, przykrywamy i dusimy na niewielkim ogniu (tak żeby zupa lekko bulgotała) około 30 minut. Możemy teraz dodać jakieś zioła np. oregano, albo tymianek, ale nie dużo, żeby nie zabić delikatnego smaku dyni.
4. Po pół godzinie miksujemy zupę na krem i dodajemy mleko. Dodajemy go tyle, żeby zupa miała konsystencję taką, jaką lubimy. Ja na przykład lubię bardzo gęstą zupę, więc dolewam mniej niż pół litra mleka.
5. Gotową zupę możemy posypać pietruszką, podprażonymi pestkami dyni i słonecznika, grzankami, tartym parmezanem. Te dodatki sprawdziłam, ale na pewno przyjdzie wam jeszcze coś fajnego do głowy.

Zupa-krem z paprykÄ… i bazyliÄ…

- ok. 1 kg miąższu z dyni
- łyżka masła
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- sól
- mielona papryka
- listki bazylii

Miąższ z dyni pokroić w kostkę, zalać ok. 1,5 l zimnej wody, dodać masło, ugotować. Całość zmiksować, dodać koncentrat pomidorowy, zagotować. Przyprawić do smaku solą i papryką. Przed podaniem posypać posiekanymi listkami bazylii.

Sałatka z rostbefem i rukolą


- 4 łyżki marynowanej dyni
- 15 dag pieczonego rostbefu
- 2 garście rukoli
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- sól
- pieprz

Dynię osączyć z marynaty, przełożyć na talerz. Posypać opłukaną i osuszoną rukolą, skropić oliwą, oprószyć solą i pieprzem. Na wierzchu ułożyć plastry rostbefu.

Racuchy z żółtym serem

- po 50 dag ziemniaków i miąższu z dyni
- 2 jajka
- 5 dag mÄ…ki
- sól
- pieprz
- 5 dag żółtego sera
- olej do smażenia

Ziemniaki zetrzeć na tarce z małymi oczkami, dynię grubiej. Wymieszać z mąką, jajkami, solą i pieprzem. Połączyć ze startym serem. Na rozgrzanym oleju smażyć małe placuszki.

Kruchy placek z dyniowym nadzieniem


- 20 dag mÄ…ki
- 10 dag masła
- 7 dag cukru pudru
- żółtko
- sól
- 75 dag dyni
- 5 dag cukru
- 2 łyżki miodu
- cynamon

Z mąki, masła, cukru pudru, żółtka i szczypty soli zagnieść kruche ciasto. Schłodzić, rozwałkować, wyłożyć nim formę, piec 15 min w 190°C. Cukier zrumienić z miodem i cynamonem. Dodać pokrojoną w kostkę dynię i sól, poddusić. Masę dyniową wyłożyć na podpieczony spód. Piec ok. 30 min w 190°C.
katiek
Anuś-niestety dynia w następnym roku za długo leżała na polu i przemarzła, więc nie było nasion.
Za to nie wiem czy wiecie, ale najsmaczniejsze są dynie nieduże-średnicy do max. 40 cm, a ciężkie-znaczy że mają w sobie dużo soczystego miąszu. I z takich dyń warto peski zachować żeby je zasiać.
katiek
Zupa mleczna z dyniÄ…
Wiem, że rzadko się jada zupy mleczne, ale to może być świetny patent na dodanie witamin i warzyw do małego człowieka kochającego słodkie rzeczy.
Składniki-na oko
mleko
dynia
sól
cukier
Dynię obrać, pokroić, wrzucić na niewielką ilość posolonej (lekko) i posłodzonej wody, rozdusić, przetrzeć albo zmiksować. Spróbować (ma być słodkawe, ale nie mdłe-w razie potrzeby dodać cukru lub soli).
Dynię rozprowadzić ciepłym lub bardzo ciepłym mlekiem, próbując czy nie robi się nijakie (po 2-3 razach ma się już praktykę).
Wlać na talerz, nasypać płatków. Powiedzieć że to pomarańczowe mleczko.
Ja tam lubiÄ™ icon_lol.gif
Cleo
No wlasnie, tez mialam Was pytac- z ekoracji slubenj w galerii zostalo anm kilka wielgasnych dyn. nie wiemy z kolezanka, czy maja tak lezec, czy tez je-zgodniez sugestia syna kolezanki-pociac halloweenowo, czy tez- ZJESC:) ale nic nigdy nie robialm z dyni, natomiast chetnie czestuje sie podana mi pod nos zupa dyniowÄ…. I jeszcze pamietam placki dyniowe Iki,mniam:)
tylko jak rozpzonac, czy dynia jest dobra jeszcze? facet przywiozl nam je z gieldy 15 wrzesnia...
katiek
Dynia, jak się psuje robi się miękka i zaczyna na zewnątrz gnić. Jest też warzywem, które w dobrych warunkach spokojnie sobie przezywa dynię, więc myślę, że dynię z 15 września śmiało możecie zjeść.
Tobatka
Zupę z dyni robiłam wg przepisu Pascala Brodnickiego:

1 kostka rosołu z kury
60 g masła lub margaryny
1 posiekana cebula
1 kg miąższu z dyni, pokrojonego w kosteczkę
1 drobno posiekana papryczka chili, oczyszczona z pestek
1 szklanka mleka
2 łyzki gęstej słodkiej śmietany (np. Rama Cremefinr Gęsta)
1 mini kostki czosnkowe
sól, pieprz, posiekana natka do posypania

Zagotować 500 ml wody, wrzucić kostkę bulionową, wymieszać, gotować minutę.
Rozpuścić w rondlu lub na głębokiej patelni, wrzucić cebulę, posiekaną papryczkę i dynię. Smażyć 3 minuty, ciągle mieszając drewnianą łyżką.
Wlać bulion i mleko, gotować, mieszając, około 5 minut.
Gdy dynia będzie miękka, zmiksować ją za pomocą blendera, dodać śmietanę i wymieszać dobrze trzepaczką.
Przyprawić pokruszoną kostką czosnkową, odrobiną soli, sporą szczyptą pieprzu.
Przed podaniem posypać natką.

Tyle Pascal, ale od razu mówię, że czasy, jakie podaje, nijak się mają do mojej kuchenki i całe gotowanie zajęło mi sporo ponad pół godziny, zamiast obiecanych 15 minut icon_smile.gif
Ja nie dałam papryczki, bo żadnej papryki nie toleruję, ale zupa wyszła pyszna...


PS. Czy ktoś się doszukał przepisu na dżem? Biorę się za szperanie, bo mam akurat pół godziny luźne icon_smile.gif
Tobatka
Znalazłam taki:

Dżem z dyni i jabłek

4 kg dyni
4 kg kwaśnych jabłek
1-2 kg cukru /zależnie jak bardzo ma być słodki/
esencja pomarańczowa
kwasek cytrynowy

Dynię i jabłka obrać, pokroić w kostkę 1 cm x 1 cm. Połowę dyni zasypać częścią cukru i odstawić Jabłka i drugą połowę dyni włożyć do rondla, podlać odrobiną wody, wsypać pozostałą część cukru i smażyć na wolnym ogniu aż się rozpadnie i odparuje nadmiar płynu. Wówczas dodać dynię uprzednio zasypaną cukrem i odrobinę kwasku cytrynowego / do smaku - nie może być mdłe/ i smażyć Gdy dżem zgęstnieje wyłączyć gaz i wtedy dopiero dodać esencję pomarańczową /wg uznania/.


Po niedzieli robiÄ™ icon_smile.gif
Ludek
Popełniłam dżem pomarańczowy z dyni icon_biggrin.gif
Zrobiłam go następująco:

2 kg obranej ze skórki drobno pokrojonej dyni
6 pomarańczy
2 cytryny
1 kg cukru

Pomarańcze i cytrynę cienko obrałam ze skórki (można też skórkę otrzeć na drobnej tarce). Potem pozbawiłam je tej białej otoczki i w miarę możliwości włókienek i zmiksowałam w malakserze oczywiście bez pestek (można też drobno pokroić).

Dynie z owocami wrzuciłam do gara i gotowałam ok. 30 min. Dynia praktycznie się rozpadała. Wszystko ubiłam ugniataczką do ziemniaków. Dorzuciłam 1 kg cukru i chwilę jeszcze gotowałam. Powinno się gotować do odparowania nadmiaru płynu, bo całość jest za rzadka na dżem, ale ja nie miałam do tego cierpliwości. Zagęszczę żelfixem icon_redface.gif . Za to doskonale nadaje się do gofrów, naleśników czy osładzania herbaty:).

Gorący dżemik wrzucamy do słoików, a słoik przekręcamy do góry nogami i zostawiamy do ostygnięcia.

Powstała masa ma smak dżemu pomarańczowego, dyni w ogóle nie czuć.

A teraz kilka uwag

1. Jeśli ktoś nie lubi lekko goryczkowego smaku, który daja skórki, to może ich dać mniej. Można je dokładać na każdym etapie gotowania.
2. Trzeba bardzo uważać z cukrem i dodawać go stopniowo. Wg. mnie dżemik wyszedł trochę za słodki.
3.Można dać więcej cytryny to trochę wyostrzy smak.
4. Do części mojej masy dorzucę jabłek i zobaczę co mi z tego wyjdzie.icon_smile.gif
Ludek
Zrobiłam też zupkę z dyni, ale czy smaczna to powiem wieczorem jak zjem icon_smile.gif.

1 kg obranej i pokrojonej dyni
2-3 cebule
1,5 ltr wywaru z warzyw lub bulionu (może być z kostki)
świeży imbir
śmietana
sól, pieprz do smaku

W garnku o grubym dnie zeszklić cebulę, dodać dynie i chwilę przesmażyć. Zalać bulionem. Gotować aż dynia będzie miękka ok. 15-20 min. Dodać starty imbir, pieprz, sól. Zagotować. Zmiksować bądź przetrzeć przez sitko. Podawać udekorowane sporym kleksem śmietany.
Można posypać pestkami z dyni. Ja zrobie do zupki grzanki.
Podobno imbir w połaczeniu z dynia daje bardzo doby smak.
Ludek
Zupka z dyni wyszła pyszna. Zamiast śmietany kleks zrobilam z jogurtu naturanego.

Do dżemiku dodałam jabłek, które złagodziły goryczkę skórek pomarańczowych. Dżem też wyszedł bardzo dobry. Diana łyżką wyżera ze słoika icon_smile.gif.
Dorka
my świeżo po festiwalu dyni (fajne zdjecia z lat ubiegłych-zobaczcie) i tutaj sporo przepisów na dyniowate.

Sama zrobiłam tylko ta pierwszą zupę i wyszła mi bardzo smaczna:
składniki: 4 szklanki bulionu warzywnego lub mięsnego (może być z kostki), 75 dag dyni bez skóry i pestek, 3 duże cebule, 3 łyżki soku z cytryny, 3/4 szklanki śmietany, łyżka mąki, cukier, pieprz, sól;
przygotowanie: Dynię i obrane cebule pokroić w kostkę, włożyć do dużego garnka, zalać bulionem, posolić. Gotować na małym ogniu około 30 minut, przestudzić i zmiksować lub przetrzeć przez sito. Dodać sok z cytryny, zagotować, zabielić śmietaną starannie wymieszaną z mąką, przyprawić cukrem, solą i pieprzem, jeszcze raz zagotować. Podawać z grzankami z bułki lub chleba tostowego.
Doruśka
też po festiwalu,ale dynie tylko ozdobną kupilismy , nie lubimy.
Dorka
No pech:lol: i nie spotkałyśmy się! Ale pogoda była taka złoto jesienna, że zal było w domu siedzieć.
justin
z dyni robię marmolady. Zwyczajnie, drobno kroję zasypuję cukrem żelującym, dodaję cynamonu i już.
chciałam zrobić dynię w occie, ale potrzebny mi cynamon w całości, niestety nie mogę dostać icon_confused.gif
justin
dziś zrobiłam dynię w zalewie octowej.

z wody i cukru ugotowałam syrop, dodałam goździki i cynamon, wrzuciłam dynie pokrojoną w kosteczkę - na chwilkę. Dynię wyjęłam i włożyłam do słoików. Do zalewy dodałam szklankę octu i wody i zagotowałam, po przestygnięciu zalałam dynię w słoiczkach i zakręciłam. Koniec.

Jedna rzecz mnie frapuje. Pierwszy raz robiłam dynię w occie. Nie wiem czy powinnam to jeszcze pasteryzować? W przepisie nic nie jest na ten temat napisane. Ale podobno jesli w zalewie jest dużo octu to pasteryzacja jest nie potrzebna, prawda to icon_question.gif
Abotak
Robie:
zupe z dyni na slodko albo na ostro

oraz, wzorem mojej cioci icon_smile.gif :
dynie marynowana
drozdzowe z dynia:
Drozdzowki z konfitura z dzikiej rozy



Muffinki z dynia
Reszte dyni przerabiam na dyniowe purre do drozdzowego z dynia icon_smile.gif
justin
Bogusia,
dawaj no tu zaraz przepisy.
Abotak
CYTAT(justin)
Bogusia,
dawaj no tu zaraz przepisy.


Justin kiedy ja tak na oko icon_redface.gif bo to kombinacja wspomnien, przepisu z netu i z instrukcji maszyny do chleba icon_redface.gif

W dodatku w maszynie wyrobione, ale spisalam gdy mi wyszlo i tak to wyglada:

2 zoltka
szklanka dyni(ugotowanej i zmiksowanej)
4 szkl. maki
1 szkl mleka
4 lyzki smietany
2 lyzeczki suszonych drozdzy
1/2 szkl cukru
kostka masla
wanilia
szczypta soli

maslo rozpuscic i schlodzic.
zoltka utrzec z cukrem i wanilia.
Do maszyny do chleba wlac schlodzone maslo,
mleko, smietane, zmiksowana dynie i zoltka z cukrem.
Dodac make z sola, drozdze. Ustawic na program do wyrabiania ciasta.
Wyjac, rozdysponowac, odstawic na troche do podrosniecia. Piec w temp 140-150 st(wstawiam do chlodnego piekarnika i w trakcie nagrzewania ejszcze sobie troche rosnie wszystko)

Wychodzi co najmniej 15-20 drozdzowek i jedno drozdzowe w dlugiej keksowce.
Smak bardzo maslany icon_smile.gif
Czesc drozdzowek wypelnilam konfitura z dzikiej rozy. Przed konsumpcja mozna sypnac cukrem pudrem.
https://picasaweb.google.co.uk/sawlscookboo...842718185556034
https://picasaweb.google.co.uk/sawlscookboo...842821264771154
https://picasaweb.google.co.uk/sawlscookboo...846055375145570
justin
maszyny do chleba nie mam,
ale ręcznie pewnie też się da.
dziekujÄ™. icon_biggrin.gif
Gosia z edziecka
CYTAT(Bogusia123456 @ Tue, 21 Nov 2006 - 12:45) *
Justin kiedy ja tak na oko icon_redface.gif bo to kombinacja wspomnien, przepisu z netu i z instrukcji maszyny do chleba icon_redface.gif
W dodatku w maszynie wyrobione, ale spisalam gdy mi wyszlo i tak to wyglada:
2 zoltka
szklanka dyni(ugotowanej i zmiksowanej)
4 szkl. maki
1 szkl mleka
4 lyzki smietany
2 lyzeczki suszonych drozdzy
1/2 szkl cukru
kostka masla
wanilia
szczypta soli
maslo rozpuscic i schlodzic.
zoltka utrzec z cukrem i wanilia.
Do maszyny do chleba wlac schlodzone maslo,
mleko, smietane, zmiksowana dynie i zoltka z cukrem.
Dodac make z sola, drozdze. Ustawic na program do wyrabiania ciasta.
Wyjac, rozdysponowac, odstawic na troche do podrosniecia. Piec w temp 140-150 st(wstawiam do chlodnego piekarnika i w trakcie nagrzewania ejszcze sobie troche rosnie wszystko)
Wychodzi co najmniej 15-20 drozdzowek i jedno drozdzowe w dlugiej keksowce.
Smak bardzo maslany icon_smile.gif
Czesc drozdzowek wypelnilam konfitura z dzikiej rozy. Przed konsumpcja mozna sypnac cukrem pudrem.

Właśnie piekę, w maszynie. Zobaczymy czy mi wyjdzie

Smakowało icon_smile.gif. Chociaż nie było takie wyrośnięte, jak na zdjęciu Bogusi. Zmianę jaką zrobiłam, to dałam całe jajko zamiast sameo zółtka. Ciasto było dość rzadkie i nie wyobrażam sobie zrobienia z niego bułeczek.
Dziś już dałam żółtko (bo własnie znowu piekę icon_smile.gif ) bez białka i ciasto ma lepsza konsystencję, ale nadal nie widzę formowania z niego bułeczek icon_confused.gif
Abotak
CYTAT(Gośka z edziecka @ Sun, 24 Aug 2008 - 11:19) *
Właśnie piekę, w maszynie. Zobaczymy czy mi wyjdzie

Smakowało icon_smile.gif . Chociaż nie było takie wyrośnięte, jak na zdjęciu Bogusi. Zmianę jaką zrobiłam, to dałam całe jajko zamiast sameo zółtka. Ciasto było dość rzadkie i nie wyobrażam sobie zrobienia z niego bułeczek.
Dziś już dałam żółtko (bo własnie znowu piekę icon_smile.gif ) bez białka i ciasto ma lepsza konsystencję, ale nadal nie widzę formowania z niego bułeczek icon_confused.gif



Gosiu, po czasie odpowiadam bo wlasnie wyciagnelam watek...
z ta konsystencja to trzeba samemy bo wszystko zalezy od maki, jej wilgotnosci (powietrza tez), rodzaju, pogody itd. Jedna ciagnie wiecej wody, inna mniej

To tak jak z chlebem. niby sa przepisy ale i tak trzeba samemu pokombinowac z proporcjami i to za kazdym razem.
Ja na oko oceniam zawsze czy trzeba wiecej maki sypnac czy troche mniej niz zwykle.
Bo o ile przy drozdzowym w formie to nie ma znaczenia czy bardziej czy mniej zradkie to wlasnie przy bulkach i owszem. Ew takie bardziej lejace bulki mozna w muffinkowej formie wypiec.

O, i jeszcze w tym przypadku tez zalezy ile wody dodalas gotujac dynie i ile z niej zdazylo odparowac.
Jesli bardziej wodnista po zmiksowaniu to wtedy troche wiecej maki albo mniej mleka np
Gosia z edziecka
Po prawie całym sezonie pieczenia tego ciasta, nagle przestało mi wychodzić. Opada po upieczeniu icon_sad.gif. Mam na koncie juz kilkanaście??) zakalców całkowitych. i bardzo mi szkoda, bo smauje każdemu, kto próbuje jeść. A tu nie chce sie upiec icon_sad.gif. I nie wiem dlaczego.
Ludek
CYTAT(Ludek @ Fri, 06 Oct 2006 - 15:34) *
Popełniłam dżem pomarańczowy z dyni icon_biggrin.gif
Zrobiłam go następująco:
2 kg obranej ze skórki drobno pokrojonej dyni
6 pomarańczy
2 cytryny
1 kg cukru
Pomarańcze i cytrynę cienko obrałam ze skórki (można też skórkę otrzeć na drobnej tarce). Potem pozbawiłam je tej białej otoczki i w miarę możliwości włókienek i zmiksowałam w malakserze oczywiście bez pestek (można też drobno pokroić).
Dynie z owocami wrzuciłam do gara i gotowałam ok. 30 min. Dynia praktycznie się rozpadała. Wszystko ubiłam ugniataczką do ziemniaków. Dorzuciłam 1 kg cukru i chwilę jeszcze gotowałam. Powinno się gotować do odparowania nadmiaru płynu, bo całość jest za rzadka na dżem, ale ja nie miałam do tego cierpliwości. Zagęszczę żelfixem icon_redface.gif . Za to doskonale nadaje się do gofrów, naleśników czy osładzania herbaty:).
Gorący dżemik wrzucamy do słoików, a słoik przekręcamy do góry nogami i zostawiamy do ostygnięcia.
Powstała masa ma smak dżemu pomarańczowego, dyni w ogóle nie czuć.
A teraz kilka uwag
1. Jeśli ktoś nie lubi lekko goryczkowego smaku, który daja skórki, to może ich dać mniej. Można je dokładać na każdym etapie gotowania.
2. Trzeba bardzo uważać z cukrem i dodawać go stopniowo. Wg. mnie dżemik wyszedł trochę za słodki.
3.Można dać więcej cytryny to trochę wyostrzy smak.
4. Do części mojej masy dorzucę jabłek i zobaczę co mi z tego wyjdzie.icon_smile.gif



CYTAT(Ludek @ Mon, 09 Oct 2006 - 10:48) *
Zupka
Do dżemiku dodałam jabłek, które złagodziły goryczkę skórek pomarańczowych. Dżem też wyszedł bardzo dobry. Diana łyżką wyżera ze słoika icon_smile.gif.


Jak się cieszę, że odnalazłam mój przepis icon_smile.gif
Cały czas czuję smak tedo dżemu, a przepisu sobie nie zapisałam i straciłam nadzieję, że uda mi sie ponownie zrobic tak dobry dżemik. icon_smile.gif A mam własnie obdarzyła mnie dynią.
ana
Zupa wg Pascala - przepyszna! zamiast papryczek do garnka dodałam sambala do miski bo dziecko tez będzie karmione
Magawit
Z nadmiaru dyni i jabłek zrobiłam coś prawie-dżem wg Waszych wskazówek-dynię, jabłko chwilę podprażyłam, dowaliłam cynamonu, nieco cukru (lubię niesłodkie) i-pycha! Składniki pozostały w całości, bo prazyłam chwileczkę. Teraz wyżeram ze słoika samo, gdy mnie najdzie ochota na słodycze. Czasem dodaję do jogurtu naturalnego zamiast musli.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.