To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Na co Olfen 75 SR - PILNE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

mazia
Dziewczyny powiedzcie na co podaje siÄ™ Olfen jak w tytule - w tabletkach?
Pilnie musze się dowiedzieć bo męża "poszczeliło" (nie wiem czy tak sie pisze) pod łopatką - taka rwa kulszowa. Bardzo go boli a w domowej apteczce mam te tabletki ale bez instrukcji i karty informacyjnej.
Chce się dowiedziec czy i w jakich dawkach moge mu to podać.___




Marzena
skanna
https://www.przychodnia.pl/el/leki.php3?lek=1614
mama_do_kwadratu
Olfen® 25; Olfen® 50
Olfen® SR 75; Olfen® SR 100
Diclofenac

Antipyreticum, analgeticum, antiphlogisticum ATC: M 01 AB 05
Mepha

tabl. powl.: (25 mg) 30 szt. (Rp) PP
tabl. powl.: (50 mg) 20 szt. (Rp) PP
tabl. powl. o przedł. uwalnianiu: (75 mg) 10 szt. (Rp) PP
tabl. powl. o przedł. uwalnianiu: (75 mg) 30 szt. (Rp) 50%
kaps. o przedł. uwalnianiu: (100 mg) 20 szt. (Rp) PP

Skład
1 tabl. powl. zawiera 25 mg lub 50 mg diklofenaku. 1 tabl. powl. o przedłużonym działaniu zawiera 75 mg diklofenaku. 1 kaps. o przedłużonym działaniu zawiera 100 mg diklofenaku.

Działanie
Niesteroidowy lek przeciwzapalny (pochodna kwasu aminofenylooctowego) o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Mechanizm działania polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej (hamowanie syntezy eikozanoidów, zmniejszanie zawartości kwasu arachidonowego w granulocytach). Działa przeciwagregacyjnie na płytki krwi. Szybko i całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego. Jego stężenie we krwi jest zależne od przyjętej dawki. Przenika do płynu maziowego, gdzie stężenie utrzymuje się 4-6 h dłużej niż we krwi. W 99% wiąże się z białkami osocza. Metabolizowany jest w wątrobie do 4 metabolitów, z których 4'-hydroksypochodna wykazuje wysoką aktywność przeciwzapalną i przeciwbólową. Metabolity w postaci glukuronianów i siarczanów wydalane są z moczem (około 65%) i żółcią (około 35%). T0,5 wynosi 1-2 h. Jest oporny na działanie soku żołądkowego, dzięki czemu substancja czynna uwalniana jest w dalszej części przewodu pokarmowego.

Wskazania
Reumatoidalne zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe stawów, zwyrodnieniowe zapalenie stawów kręgosłupa, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe z odczynami zapalnymi w pozastawowych częściach układu ruchu, zapalenie kaletki maziowej, zapalenie pochewki ścięgna, zapalenie ścięgna, ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej, rwa kulszowa, zespół szyjny. Preparat jest wskazany także w ostrych atakach dny moczanowej i bólach wywołanych zapaleniem pochodzenia niereumatycznego.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu i inne leki z grupy NLPZ. Czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Występowanie krwi w stolcu oraz smolistych stolców. Postaci o przedłużonym uwalnianiu (tabl. 75 SR i kaps. 100 SR) nie należy stosować u dzieci.

Środki ostrożności
Ostrożnie stosować u pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy, chorobą Crohna, niewydolnością nerek lub wątroby, nadciśnieniem, chorobami układu krążenia, porfirią oraz u pacjentów w podeszłym wieku (należy zmniejszyć dawkę), przyjmujących leki moczopędne, z niedoborem płynów w przestrzeni pozakomórkowej. W związku z możliwością hamowania agregacji płytek preparat należy stosować ze szczególną ostrożnością u pacjentów z zaburzeniami układu krzepnięcia. Zachować ostrożność u pacjentów z astmą, katarem siennym, polipami nosa, przewlekłymi chorobami dróg oddechowych i nadwrażliwością na inne środki przeciwbólowe i przeciwreumatyczne. Preparat może maskować objawy zakażenia.

Ciąża i okres karmienia piersią
Preparat może być stosowany w I i II trymestrze ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. W III trymestrze preparat jest przeciwwskazany, ze względu na szkodliwy wpływ na płód i ryzyko komplikacji podczas porodu. Ostrożnie należy stosować preparat w okresie karmienia piersią, gdyż w niewielkim stopniu przenika do mleka matki.

Działanie niepożądane
Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: sporadycznie objawy żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka, kurczowe bóle brzucha, niestrawność, brak łaknienia); rzadko krwawienia żołądkowo-jelitowe, wrzód trawienny z lub bez krwawienia czy perforacji. Zaburzenia ze strony o.u.n.: zawroty i ból głowy, uczucie zmęczenia, zaburzenia snu, osłabienie, depresja, drażliwość, zaburzenia widzenia, szumy uszne. Zaburzenia ze strony wątroby - zwiększenie aktywności aminotransferaz we krwi, rzadko zapalenie wątroby z lub bez żółtaczki, w pojedynczych przypadkach zapalenie wątroby o przebiegu piorunującym; nerek - rzadko obrzęki. Rzadko również występują reakcje uczuleniowe: rumień skóry, pokrzywka, napady astmy.

Interakcje
Z preparatami moczopędnymi wykazuje działanie antagonistyczne, może powodować zwiększenie stężenia potasu we krwi; może osłabiać działanie leków przeciwnadciśnieniowych. Zwiększa stężenie digoksyny i litu we krwi. Przy długotrwałym stosowaniu może nasilać działanie przeciwkrzepliwe leków z grupy kumaryny. Nasila toksyczność metotreksatu. Jednoczesne stosowanie kwasu acetylosalicylowego zmniejsza siłę działania diklofenaku; jednoczesne stosowanie steroidów zwiększa ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego. Wpływ preparatu na prostaglandyny w nerkach może nasilać działanie cyklosporyny uszkadzające nerki.

Dawkowanie
Dorośli: w fazie ostrej bólu i w leczeniu początkowym dawka dobowa wynosi zazwyczaj 100-150 mg, w leczeniu długotrwałym 50-100 mg w 2-3 dawkach. Tabletki 25 mg: 1 tabl. 3 razy dziennie; w razie potrzeby do 6 tabl. na dobę w 3 dawkach; w leczeniu łączącym podaż doustną i doodbytniczą: rano 2 tabl. (50 mg) doustnie + 1 czopek (50 lub 100 mg) na noc. Dzieci powyżej 1 r.ż.: 1-3 mg/kg m.c./dobę w 3 dawkach. Producent zaleca: tabletki/kapsułkę połykać w całości, przyjmować przed posiłkami popijając wodą.

Uwagi
W czasie leczenia należy kontrolować czynność nerek, wątroby i morfologię. Pacjenci, u których występują zaburzenia ze strony o.u.n. po przyjęciu preparatu nie mogą prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.