To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

PIERWSZA Książka Kucharska Maluszka

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Stron: 1, 2
dankin-82

Witajcie!

Zależy mi na tym, aby wszystkie pierwsze przepisy, nawet te najprostsze, były zebrane w jednym miejscu. Aby każdy rodzic mógł podpatrzeć "co i jak", "co z czym" . Chciałabym, aby powstała właśnie taka MALUCHOWA KSIĄŻKA KUCHARSKA począwszy od np. kleiku po bardziej złożone dania, również "słoiczki".

Proszę dzielcie się swoimi przepisami, doświadczeniami. Piszcie co i od kiedy wpradawdzaliście swojemu maluszkowi, choć wiadomo że z tym bywa różnie 08.gif



No to zaczynamy................
dankin-82

PIERWSZA


KSIĄŻKA KUCHARSKA


MALUSZKA
dankin-82
Sok marchewkowo-jabłkowy

* średnia marchew (80g)
* średnie jabłko (60g)
*1 porcja = 60g

Marchew i jabłko myjemy, obieramy i płuczemy. Ścieramy na tarce. Wyciskamy sok na sitku pogrążonym w szklance.
dankin-82


Na razie jest skromnie ale mam nadzieję, że mi pomożecie 04.gif i w miarę możliwości każdy coś dołoży 06.gif
dankin-82

pierwsza zupka jarzynowa


*1/2 małej marchwi
*mały ziemniak
*1/4 korzenia pietruszki
* łyżeczka oliwy z oliwek lub oleju sojowego
* 2 płaskie łyżeczki kleiku ryżowego
*150-200 ml wody

Warzywa obieramy i myjemy. Wkładamy do wrzącej wody i gotujemy na małym ogniu do miękkości ok.20-30 min. Uzypełniamy wodą podczas gotowania. Ugotowane warzywa miksujemy a następnie łączymy z wywarem oraz kleikiem ryżowym. Całość gotujemy dodając oliwę, mieszamy. Po schłodzeniu podajemy maluszkowi.
rozan
Dankin fajny pomysł. Dla takiego beztalencia kulinarnego jak ja to będzie super sprawa, bo mi trzeba wszystko jasno i prosto wyłożyć co, gdzie i kiedy icon_wink.gif
aga2
Ja polecam jabłuszko,marchewkę,jabłuszko z marchewką,marchewkę z ryżem,zupkę jarzynową,jabłuszko z owocami dzikiej róży i owoce leśne firmy Gerber(słoiczki).U nas Krzyś bardzo za tym przepada.

Zaczynaliśmy od marchewki i jabłuszka jak skończył 2 miesiące.Czekaliśmy jak zareaguje.Wszystko było ok.Poczekaliśmy jeszczę 2tc i podaliśmy jabłuszko z dziką różą i jabłuszko z marchewką.Jak mały skończył 3 miesiące dałam mu marchewkę z ryżem.A w zeszłym tygodniu(3miesiące i 3tc) dostał owoce leśne.Jest ok.Dziś dostał zupkę jarzynową-badzo mu smakowała i jak narazie nie widzę jakiś negatywnych zachowań typu bóle brzuszka.

A i dodam jeszczę,że zawszę karmię Krzysia plastikiwą łyżeczką(kupiłam kilka i najlepsze są wąskie a długie) oraz przelewam słoiczki do Krzysia miseczki(kupiłam plastikową z Kubusiem Puchatkiem).Przed podaniem deserku bądź zupki zawsze lekko podgrzewam zawartość słoiczka(wlewam do jakiegoś dużego garnka ukrop z czajnika i wkładam słoiczek do środka,czekam jakieś 5-7min).Pamiętajcie żeby zawsze potem sprawdzić czy jedzonko nie jest za ciepłe.

P.S.wiem,że tu nie jest na to miejsce ale bardzo gorąco polecam kleiki bobovita z owocami-oczywiście to dla mam lub dzieciaczów pow.9miesiąca 06.gif

Pozdrawiam aga
mamuśka.chłidzw
Nie chce burzyć wam swiata ale już jestcoś takiego na maluchach 08.gif
dankin-82
CYTAT(mamuśka.chłidzw @ pon, 27 sie 2007 - 19:16) *
Nie chce burzyć wam swiata ale już jestcoś takiego na maluchach 08.gif





hmmmm to poprosimy link 06.gif


,........... a swoją drogą może i jest ale na bank nie będzie takie samo............ 08.gif
mamuśka.chłidzw
też tak myśle 03.gif
Bawcie się dobrze zatem 02.gif
Bogna
ja zupe jarzynowa robie jak Dankin podala ale bez kleiku. tylko ze gotuje np. na 4 dni i zamrazam porcyjki w specjalnych pudeleczkach. rozmrazam i przed podaniem dodaje np. na porcyjke 1 lyzeczke brokul z gerbera i podgrzewam. tych warzyw gotowych ze sloiczka nie mozna zamrazac i dlatego dodaje przed podaniem.
dzis np. dodalam tez ugotowanego kabaczka - lyzeczke i Fif zajadal sie. polecam tez zupke jarzynowa z gerbera. ogolnie to lacze Fifkowi domowe jedzonko z gotowymi bo po 1 finanse (mam ogrodek i wlasne warzywka) a po 2 nie chce zeby Fif sie przyzwyczail do kupnych tylko.
dankin-82
CYTAT(Bogna @ pon, 27 sie 2007 - 22:14) *
ja zupe jarzynowa robie jak Dankin podala ale bez kleiku. tylko ze gotuje np. na 4 dni i zamrazam porcyjki w specjalnych pudeleczkach. rozmrazam i przed podaniem dodaje np. na porcyjke 1 lyzeczke brokul z gerbera i podgrzewam. tych warzyw gotowych ze sloiczka nie mozna zamrazac i dlatego dodaje przed podaniem.
dzis np. dodalam tez ugotowanego kabaczka - lyzeczke i Fif zajadal sie. polecam tez zupke jarzynowa z gerbera. ogolnie to lacze Fifkowi domowe jedzonko z gotowymi bo po 1 finanse (mam ogrodek i wlasne warzywka) a po 2 nie chce zeby Fif sie przyzwyczail do kupnych tylko.



dzięki za cenne rady, to na pewno ułatwi nam życie 08.gif
Naz
ja zawsze robiłam porcji na pare dni dodając o jedne składnik więcej. I tak gotując wszystko na rosołku ze skrzydełka najpier były ziemniaki i marchewka z mięskiem, potem z brokułem, potem plus groszek, plus kalafior, plus szpinak. I tak małemu danie się nie nudziło, bo zawsze było coś nowego.
Z deserków to uwielbiał jabłko z morelą i banan z gruszką:)
dankin-82


PRZEPISY BEZ GLUTENU

91 PRZEPISÓW BEZ GLUTENU
dankin-82
Dania na przyjęcia dla maluchów
dankin-82
zupa marchwiowa z mlekiem modyfikowanym

1/2 małej marchwi (50 g)
średni ziemniak (70 g)
łyżeczka kiełku ryżowego (3 g)
60 g mleka modyfikowanego następnego
60 ml wody
1 porcja=180g



Warzywa po umyciu i obraniu pokrój w drobną kostkę. Włóż je do wrzątku i gotuj okoto dwudziestu minut. Miękkie warzywa zmiksuj, lub przetrzyj przez sitko, dodaj kleik i zagotuj, mieszając. Przygotuj mleko zgodnie z przepisem na opakowaniu Zmiksowane warzywa dokładnie wymieszaj z mlekiem modyfikowanym i podgrzej zupę. Sprawdź temperaturę przed podaniem.


przecier z jabłek


100g jabłek
1/2 łyżeczki cukru
2 łyżeczki wody (10ml)
1 porcja=100g


Do przygotowania przecieru używajmy jabłek słodkich i soczystych. Myjemy i obieramy oraz ścieramy na tarce. Mieszamy z przegotowaną wodą oraz cukrem. Jest to wspaniałe danie deserowe.

przecier z malin

1/2 szklanki malin
2 łyżeczki kleiku ryżowego


Miękkie dojrzałe owoce płuczemy wrzątkiem. Przecieramy maliny i dodajemy kleik ryżowy delikatnie mieszając.

dankin-82
6 Miesięcy / Kaszka Kukurydziana na Mleku Modyfikowanym ...

Składniki :
mleko następne płynne (ok. 150g) (np. bebiko2, gerber2),
2 łyżeczki kaszki kukurydzianej (ok. 9g),
1/5 szklanki wody (ok 50ml)

Wykonanie : Kaszkę pozostawiamy na godzinę, aby nasiąkła w zimnej wodzie. Następnie gotujemy przez 25-30 minut. Przygotowujemy porcję mleka zgodnie z przepisem podanym na opakowaniu produktu. Do ugotowanej kaszki dodajemy przygotowane mleko i mieszamy. Sprawdzamy temperaturę posiłku przed podaniem dziecku. Ilość porcji : 180g


» 6 Miesięcy / Zupa Jarzynowa z Mięsem bez Rosołu ...

Składniki :
1/2 pietruszki (ok. 25g),
1/2 marchwi (ok. 15g),
ziemniak (ok. 50g),
łyżeczka oliwy z oliwek lub oleju sojowego (ok. 5g),
2 płaskie łyżeczki kleiku ryżowego (ok. 5g),
100ml wody,
surowe chude mięso z piersi kurczaka lub indyka (ok. 20g),


Wykonanie : Warzywa myjemy, obieramy i płuczemy, następnie wkładamy do wrzącej wody i gotujemy na wolnym ogniu do miękkości. Miksujemy warzywa, później mieszamy z kleikiem. Mięso gotujemy osobno przez okres około 20 minut. Po ugotowaniu rozdrabniamy - drobno siekając nożem. Do zupy dodać posiekane mięso a po zagotowaniu dodajemy oliwkę. Po wymieszaniu i ostudzeniu podajemy dziecku. Uwagi : Jedna porcja= 180g + 10g mięsa
dankin-82
Zupa jarzynowa dla niemowląt

3/4 szklanki drobno pokrojonych warzyw, 150 ml wody, 2 łyżeczki kaszy kukurydzianej lub ryżowego kleiku, 1 łyżeczka masła lub oleju sojowego.

Jeśli niemowlę zaakceptuje kleik ryżowy z jabłkiem lub kaszę kukurydzianą z marchwią, stopniowo co kilka dni zamiast części marchwi dokładamy po jednej nowej jarzynie. Najpierw będzie to ziemniak, a w następnej kolejności: korzeń pietruszki, seler, burak, kalarepka, szpinak, kalafior, brukselka, kapusta włoska, brokuły i inne jarzyny.

Nie zawsze zestaw warzyw musi być jednakowy, choć większość niemowląt przyzwyczaja się do jednego smaku swojej" zupy jarzynowej. Niektóre dzieci jednak lubią częste odmiany. Konieczne jest przestrzeganie stopniowego wprowadzania warzyw, by móc zaobserwować reakcję dziecka na każde z osobna. W przypadku wystąpienia niepożądanych objawów, należy wykreślić dane warzywo z menu dziecka. Jeżeli nie wiemy, czy warzywa są ekologiczne, lepiej karmić dziecko zupą ze słoiczków.

A oto przepis na zupę:

Warzywa oczyścić, wyszorować, opłukać pod bieżącą wodą. Pokroić na drobne kawałki i wsypać do wrzątku. Gotować pod przykryciem co najmniej Vi godziny, aż wszystkie będą miękkie. Następnie wyjąć je z wody i pozostawić przykryte w kubeczku. Wywar uzupełnić do poprzedniej objętości. 2 łyżeczki kaszy kukurydzianej lub kleiku ryżowego zalać niewielką ilością zimnej wody, rozprowadzić i wlać do wrzącego wywaru. Stale mieszając, doprowadzić do wrzenia. Kaszę kukurydzianą gotować 20 min., a kleik 10 min. Ponownie uzupełnić wygotowaną wodę i przetrzeć ugotowane warzywa przez sitko albo zmiksować. Dołożyć łyżeczkę masła lub oleju sojowego i zagotować. Nie trzeba solić ani słodzić - niemowlętom wystarczy tyle soli i cukru, ile zawierają warzywa.

(* o) Zupa jarzynowa z mięsem

1 udko kurczaka lub taka sama ilość indyka bądź królika, 3/4 szklanki warzyw, 2 łyżeczki kaszy kukurydzianej lub kleiku ryżowego, 1 łyżeczka masła lub oleju sojowego, 250 ml wody.

Warzywa oczyścić, wyszorować, opłukać pod bieżącą wodą, pokroić na kawałki. Włożyć do wrzącej wody, gotować pod przykryciem, aż będą miękkie. Następnie wyjąć z wywaru. Równocześnie ugotować w wodzie mięso i również wyjąć z rosołu. Wywar z jarzyn ostudzić, do części dodać kaszę kukurydzianą lub kleik ryżowy, rozprowadzić i wlać do pozostałego, wrzącego wywaru. Ugotować do miękkości. Dodać warzywa i mięso, zmiksować. Uzupełnić wodę, dodać masło lub olej. Jeszcze raz zagotować. Wywar z mięsa może być wylany lub zjedzony przez innych domowników.

(* o) Zupa jarzynowa z mięsem na wywarze rosołowym


Zupę jarzynową na wywarze z mięsem przyrządzamy tak samo jak to przedstawiono w poprzednim przepisie, z tą różnicą, że mięso gotujemy razem z warzywami, wyrzucamy kostki, dodajemy kaszkę kukurydzianą lub kleik ryżowy i wszystko razem miksujemy.

(* o) Zupa jarzynowa z żółtkiem i mięsem

1/2 lub 1 żółtko, 1 udko kurze lub taka sama ilość indyka albo królika, 1 łyżeczka kaszy kukurydzianej lub kleiku ryżowego, 3/4 szklanki warzyw, 1 szklanka wody.

Warzywa oczyścić, wyszorować, opłukać pod bieżącą wodą. Po­kroić na drobne kawałki, wrzucić do wrzącej wody. Udko kurczaka opłukać i włożyć do wody z warzywami. Gotować, aż wszystkie składniki będą miękkie, po czym wyjąć z wywaru. W zimnej wodzie rozprowadzić klej ryżowy lub kaszę kukurydzianą, wlać na wrzący wywar i gotować, stale mieszając. Po ugotowaniu dołożyć mięso i warzywa. Zmiksować. Żółtko rozprowadzić w niewielkiej ilości oziębionej przygotowywanej zupy, po czym wlać do pozostałej, wrzącej. Chwilę pogotować; uzupełniając wodę, uzyskać taką konsystencję, jaką dziecko aprobuje. Niektóre niemowlęta lubią rzadką zupę, większość jednak najchętniej je prawie papkowatą.

(o) Zupa rybna

Około 10 dag filetu z ryby, 200 ml wody, niewielkie kawałki marchwi, pietruszki, selera i pora, 2 lub 3 łyżeczki sproszkowanego mleka dla niemowląt (lub szklanka płynnego), natka pietruszki.

Rybę umyć i włożyć do wrzącej wody. Gotować pod przykryciem na bardzo małym ogniu (nie doprowadzić do silnego za­gotowania). Po 30 minutach rybę wyjąć i starannie oczyścić, nawet z najmniejszych ości. Wywar przecedzić, następnie rybę ponownie włożyć do wody, w której się gotowała, razem z oczyszczonymi, wyszorowanymi, obranymi i pokrojonymi warzywami. Gotować jeszcze przez następne 30 minut. Potem jarzyny i rybę ostudzić i zmiksować lub rozgnieść widelcem. W niewielkiej ilości ciepłej wody rozprowadzić sproszkowane mleko dla niemowląt i wlać do przygotowywanej zupy po jej 10-minutowym gotowaniu. Wymieszać. Na końcu wszystko posypać drobno posiekaną natką pietruszki. Najzdrowsze są ryby morskie, dostarczają bowiem jodu. Ryby bezpieczniej jest kupować zimą, ponieważ można wtedy być bardziej pewnym, że są świeże. Z ryb słodkowodnych najlepsze dla dziecka będą ryby chude. Jeśli karp - to niewielki i, co ważne, trzeba kupować żywego. Ryby mają także wadę - są alergizujące.
dankin-82
Zupa z dyni z mięsem

1 niewielkie udko kurczaka lub inne chude mięso, kawałki pietruszki, marchwi, selera, pora, 1/2 filiżanki pokrojonej w kostkę dyni, 3 łyżeczki sproszkowanego mleka dla niemowląt.

Mięso oczyścić z błon i resztek tłuszczu. Umyć i wrzucić do wrzącej wody. Gotować około godziny pod przykryciem na niewielkim ogniu. Po 30 minutach dodać wyszorowane, umyte, oskrobane i pokrojone warzywa. Gdy wszystko będzie miękkie, ostudzić i zmiksować. Jeśli zupa jest zbyt gęsta, dolać wody. Na końcu rozmieszać sproszkowane mleko dla niemowląt w niewielkiej ilości ciepłej wody i wlać do zupy. Dokładnie wymieszać, posypać drobno pokrojoną natką pietruszki. Zupa ma słodkawy, dyniowaty smak. Może być spożywana bez soli i cukru. Jest znakomita dla dzieci z objawami skazy alergicznej (ale przygotowywana bez wywaru z mięsa, które należy ugotować oddzielnie). Jest również wskazana dla niemowląt, które mają tendencję do wolnych stolców.

(* o) Zupa buraczana z mięsem

1 niewielkie udko kurczaka lub taka sama ilość mięsa indyczego, króliczego bądź cielęcego, warzywa, w tym 1 duży plaster buraka

Mięso oczyścić z błon i resztek tłuszczu. Umyć i wrzucić w całości do wrzącej wody. Gotować około godziny na bardzo małym ogniu pod przykryciem. Po 30 minutach dodawać po kawałeczku umyty i obrany korzeń pietruszki, selera i marchwi oraz buraka (najwięcej). Gotować aż warzywa będą miękkie. Ostudzić. Część warzyw pozostawić i razem z mięsem zmiksować. Więcej buraka w zupie pozostawiamy dla tych dzieci, które mają tendencję do zaparć.

Zupa z dyni na mleku z lanymi kluseczkami

3/4 szklanki pokrojonej dyni, 1 żółtko, a dla większe­go dziecka 1 całe jajko, 2-3 łyżeczki mąki, 3 łyżeczki sproszkowanego mleka dla niemowląt.

Dynię umyć, obrać, oczyścić z nasion, drobno pokroić, włożyć do garnuszka i zalać niewielką ilością wrzącej wody. Gotować kilkanaście minut. Gdy będzie zupełnie miękka, przetrzeć przez sitko lub zmiksować. Oddzielnie, w kubeczku, rozmieszać żółtko, a dla starszego dziecka całe jajko, do którego doda­jemy taką ilość mąki, by ciasto po dokładnym rozmieszaniu miało konsystencję gęstej śmietany (dla malutkiego dziecka mąki nie dodajemy). Cienką strużką wylać je z kubeczka na rozgotowaną wrzącą dynię. W kubeczku zmieszać sproszkowane mleko dla niemowląt z niewielką ilością wody i zużyć w ilości odpowiedniej do całości. Wlać je do lanych kluseczek. Dokładnie wymieszać.

Dla starszych dzieci gotujemy lane kluski na mleku z kartonu, a potem mieszamy ze zmiksowaną dynią.

(o) Zupa owocowa

1/2 szklanki świeżych, mrożonych lub suszonych owoców, sproszkowane mleko, 1 żółtko, ewentualnie cukier lub miód do smaku. Zupę owocową możemy ugotować z każdego rodzaju owoców: gruszek, śliwek, moreli, brzoskwiń, malin, jeżyn, truskawek, jabłek. Wybieramy te, które dziecko lubi i na które jest sezon. Czasem sięgamy po owoce mrożone, rzadko po suszone.

Owoce świeże i mrożone - miękkie przecieramy, nie gotujemy. Twarde - takie jak jabłka i gruszki gotujemy i przecieramy przez sito. Owoce suszone po opłukaniu moczymy w przegotowanej wodzie, po czym gotujemy je w niej, a następnie przecieramy. Przecier ewentualnie słodzimy (jeżeli dziecko się tego domaga) miodem lub cukrem. W takim stanie zupę możemy podawać na zimno lub po podgrzaniu z cieniutkim ryżowym makaronem, chrupkami kukurydzianymi, groszkiem ptysiowym. Aby zupa była bardziej kaloryczna, możemy dosypać sproszkowanego mleka dla niemowląt w odpowiedniej proporcji. Zamiast mleka możemy zaprawić zupę żółtkiem, które najpierw mieszamy z niewielką ilością wody, a następnie zagotowujemy w zupie.

(o) Zupa "nic"

1 jajko, 1 łyżka ryżu, 1 łyżeczka cukru pudru, 3 łyżeczki sproszkowanego mleka dla niemowląt, niewielka ilość cukru waniliowego, 1 łyżeczka cukru.

200 ml wody zagotować z niewielką ilością cukru waniliowego. Żółtko utrzeć do białości z łyżeczką cukru. Z białka ubić sztywną pianę, dosypać cukier puder i jeszcze przez chwilę ubijać. Łyżeczką małymi porcjami kłaść ubitą pianę na wrzącą wodę, zagotować, wyjąć na talerz. Wodę zdjąć z ognia. Kilka łyżeczek ostudzonej wody wlać do rozbełtanego żółtka, dobrze wymieszać i połączyć z pozostałą wodą, zagotować. Podstudzić, wsypać w odpowiedniej ilości sproszkowane mleko dla niemowląt. Zupa jest gotowa. Podawać z ryżem ugotowanym na sypko. Zupę "nic" można jeść na ciepło, latem jest bardzo dobra na zimno, a nawet z lodówki jako namiastka lodów.

(* o) Zupa ogórkowa czysta


1 niewielkie udko kurczaka lub odpowiednia ilość indyka, królika albo cielęciny, po kawałku korzenia marchwi, pietruszki, selera, por, 1 niewielki kiszony ogórek, 1 łyżeczka masła, nać pietruszki, chrupki kukurydziane.

Do wrzącej wody włożyć umyte, obrane z błon i resztek tłuszczu mięso. Gotować aż będzie miękkie na bardzo małym ogniu. Pod koniec gotowania włożyć warzywa i gotować jeszcze 20 min. Ogórek obrać ze skórki, przekroić wzdłuż i wybrać pestki. Pokrojony na kawałeczki udusić z masłem. Połączyć z ugotowanym mięsem i warzywami, zmiksować. Jeśli zupa nie jest kwaskowa, dolać nieco wody z ogórków i jeszcze raz zagotować. Podawać z chrupkami kukurydzianymi i drobno posiekaną natką pietruszki.

(* o) Zupa pomidorowa czysta

1 niewielkie udko kurczaka albo odpowiedni kawałek indyka, królika, cielęciny, nieco korzenia pietruszki, selera, marchwi, por, 1 pomidor, 1 łyżeczka masła, nać pietruszki, ryż lub groszek ptysiowy.

Do wrzącej wody włożyć umyte, obrane z błon i resztek tłuszczu mięso. Gotować na bardzo małym ogniu pod przykryciem, aż będzie miękkie. Pod koniec gotowania włożyć warzywa i gotować jeszcze około 20 minut. Po ostudzeniu zmiksować. Osobno udusić z masłem umyty, pokrojony pomidor, przetrzeć go przez sito i połączyć z ugotowanymi warzywami i mięsem. Zagotować. Posypać drobno posiekaną natką pietruszki. Podawać z ryżem ugotowanym na sypko lub groszkiem ptysiowym. Groszek można włożyć bezpośrednio do zupy, można również pozwolić, by podany osobno dziecko jadło paluszkami.

(* o) Zupa cytrynowa

1 włoszczyzna, 1 łyżeczka masła, sok z cytryny, 1 żółtko, 3 łyżeczki śmietanki, natka pietruszki lub koperek, sól i cukier do smaku.

Warzywa umyć, obrać, opłukać, pokroić, wrzucić do wrzącej wody i gotować około 30 minut. Odcedzić, gdy będą miękkie. Żółtko wymieszać ze śmietanką, połączyć, mieszając, z gorącym wywarem, dodać masło. Zagotować. Przyprawić zupę do smaku sokiem z cytryny, ewentualnie solą i cukrem. Dodać posiekaną natkę pietruszki lub koperek. Podawać z ugotowanym na sypko ryżem.
dankin-82
(o) Zupa zielona z mięsem
1 niewielkie udko kurczaka lub odpowiednia ilość mięsa króliczego, indyczego, cielęciny, schabu, niewielkie kawałki korzenia pietruszki, marchwi, selera, por, kilka listków szpinaku lub kawałek szpinaku mrożonego, sproszkowane mleko dla niemowląt.

Mięso umyć, oczyścić z błon i resztek tłuszczu, włożyć do wrzącej wody, gotować pod przykryciem na małym ogniu, aż będzie miękkie. Pod koniec gotowania dołożyć warzywa i ugotować je do miękkości. Ostudzić, zmiksować albo drobniutko posiekać. Oddzielnie w kubeczku rozprowadzić z ciepłą, przegotowaną wodą odpowiednią ilość (w stosunku do objętości zupy) sproszkowanego mleka dla niemowląt i wlać do gotowej zupy.

Zupa z arbuza

150 ml wody, kawałek arbuza, 5 łyżeczek sproszkowanego mleka dla niemowląt, 1 łyżeczka mąki, 1 łyżeczka masła, cukier do smaku.

Arbuza obrać, odrzucić pestki, miąższ pokroić w kostkę. Ugotować w wodzie, odcedzić i przetrzeć przez nylonowe sito. W rozgrzanym maśle rozprowadzić mąkę, wlać wodę, wymieszać, zagotować. Po ostudzeniu wsypać odpowiednią ilość sproszkowanego mleka dla niemowląt. Dołożyć przetarty arbuz, ewentualnie dosłodzić. Podawać z lanymi kluseczkami.
Naz
aha dankin to tu się teraz ukrywasz! 06.gif 29.gif 03.gif
asia_b
Dankin rewelacyjny pomysł z tymi przepisami! Na razie nie mogę dodać nic od siebie bo u nas tylko cyc i więcej nic 08.gif ale jak już będziemy bardziej zaawansowani to damy znać!
aga2
U nas zupka jarzynowa Gerbera i soczek jabłkowy Gerbera(wymieszany z ciepłą wodą z czajnika) buzi niezwykła radość i moją i Krzysia 06.gif
Iśka
Fajny pomysł. Niestety nic narazie od siebie nie napiszę, bo obecnie to albo cyc, albo słoiczki 43.gif
Ale kilka przepisów jest na tej stronce, może się przyda https://www.nestle.pl/dziecko/
pozdrawiam
dankin-82
Iśka nam się wszystko przyda, Dzięki !! 08.gif
tysia2202
witam to i ja podam stronke icon_smile.gif https://www.nutricia.pl/ksiazka_mleko_modyfikowalne.php
dankin-82
Zupka jarzynowa z kasza manną


dla niemowląt karmionych piersią od 10 m.ż.
dla nemowląt karmionych sztucznie od 10 m.ż.

1/2 marchwi
1/2 pietruszki
1 łyżka startego na tarce selera
1 ziemniak
1 płaska łyżeczka kaszy manny
1 łyżeczka oliwy z oliwek
150 ml wody

warzywa wymyć, obrać. Pokroić w kostkę, Zagotuj wodę, włóż do wrzątku warzywa, dodaj kaszkę mannę i gotuj na małym ogniu mieszając od czasu do czasu. Jak warzywa będą miękkie dodaj oliwę z oliwek. Zupkę wymieszaj, zagotuj.


budyń dla bobasa



Składniki
150 gram mleka
1 żółtko
1 łyżeczka mąki ziemiaczanej

mleko zagotować.Odlać 50g mleka i ostudzić.
Do ostudzonego mleka dodajemy mąkę i żółtko, mieszamy dokładnie.Pozostałe mleko gotujemy.Do gotującego mleka wlewamy wymieszane mleko żółtko i mąkę.Gotujemy aż zgęstnie.Cały czas mieszając




Zupa koperkowa z grysikiem



2 marchewki 1 porcja rosołowa drobiowa albo 6 skrzydełek
kurczaka 3/4 szklanki grysiku duży pęczek kopru warzywko lub wegetta do smaku
Do3 litrowego garnka ścieram na grubych oczkach oczyszczoną i umytą wcześniej marchewkę. Dodaję porcję rosołową(lub jakąś część z kurczaka)warzywko i oczywiście wodę i gotuję. Gdy zupa zaczyna się gotować wlewam grysik.Wcześniej grysik w garnuszku mieszam z zimną wodą by przy wlewaniu do zupy nie porobiły się kluski.Po około 20 minutach do zupy dodaję pokrojony drobno koperek



Ziemniaczane placki od 1 roku

3/4 kg ziemniaków
2 jaja
1/2 szklanki mąki pszennej
4 łyżki mąki ziemniaczanej
sól,pieprz
olej do smażenia

Umyj ziemniaki i obierz.Zetrzyj na tarce z drobnymi oczkami,dodaj jaja,obie mąki,sól i pieprz.Dużą łyżką nakładaj ciasto na rozgrzany olej,smaż z obu stron na złoty kolor.



od 11 miesiąca
Eskalopek z pomidorem
Składniki:
- kotlecik cielęcy (ok. 5 dag)
- szczypta suszonej szałwii
- rozmarynu i oregano
- pół łyżeczki oliwy
- gruby plaster dużego pomidora bez skórki
- pół łyżeczki masła

Sposób przyrządzania:

Kotlet umyj, osusz, lekko rozbij, uformuj tak, by był jak najbardziej okrągły. Zioła zmiel i natrzyj nimi mięso. Odłóż na pół godziny do lodówki. Na patelnię wlej oliwę, a gdy się rozgrzeje, wrzuć kotlet na 1-2 minuty. Przełóż go do rondelka, dolej 2 łyżki wody i duś na malutkim ogniu pod przykryciem przez 15-20 minut (w razie potrzeby dolewaj wody). Przełóż kotlet do małego naczynia do zapiekanek, wlej resztę sosu, przykryj plastrem pomidora, posyp grudkami masła. Zapiekaj chwilę w piekarniku w 180°C, dopóki pomidor lekko nie zbrązowieje.



Pulpety z ryżem

Dla dziecka od: 8. miesiąca


Składniki:
- 100 g mięsa z piersi kurczaka lub indyka
- 2 łyżki surowego ryżu
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
- żółtko

Sposób przyrządzania:

Mięso starannie umyj, oczyść z błon, usuń najdrobniejsze kawałki tłuszczu. Następnie pokrój w kostkę, wrzuć do maszynki i zmiel. Do zmielonego mięsa dodaj ryż, pietruszkę oraz żółtko. Umoczonymi w wodzie rękoma uformuj cztery kulki. Zamiast pietruszki możesz użyć koperku albo suszonych ziół (wystarczy czubata łyżeczka), np. estragonu lub bazylii. Ułóż pulpety na sicie do gotowania na parze. Ustaw garnek na małym ogniu i gotuj przez 40-60 min, aż ryż będzie miękki. Maluch zje najwyżej dwa pulpety, resztę schowaj do lodówki na jutro.





dankin-82
wiecej niz 1/2 marchwi
ale 1/2 pietruszki
bez selera
1 ziemniak
1 płaska łyżeczka kaszy manny
zamiast 1 łyżeczki oliwy z oliwek na samym końcu bez gotowania trochę prawdziwego masła i po łyżeczce dodawać zmiksowanego mięsa ze skrzydełka kurczaka. Na gęstośc ma to być papka do karmienia łyżeczką aby dziecko nauczyć połykania.

przekladaniec ryzowo owocowy dla dzieci od powyzej 4 ms

-1.5 miarki mleka modyfikowanego (ja uzywam bebiko 2)
-45 ml wody
-8 plaskich lyzeczek kleiki ryzowego
-1/3 sloiczka deserku (moje dzieci najlepie3j lubia deserek jablka z owocami dzikiej rozy to jest od 5 ms )

zagotowac przestudzic wode dodac mleko i dokladnie wymieszac dosypac kleik i porzadnie wymieszac 1/44 przygotowawnego wlasnie kleiku wlozyc do miseczki ,nastepnie nalozyc owoce ze sloiczka w takiej samej ilosci ..przekladac tak dlugo by ostatnia warstwa byly owoce

BABECZKI Z JABLKAMI POWUZEJ 12 MS

-2 szklanki maki
-1/2 szklanki cukru
-225 ml wody
-7i 1/2 plaskich lyzeczek mleka modyfikowanego
-1 jajko
-1 lyzeczka proszku do pieczenia
-szczypta soli
-1/2 szklanki roztopionego masla
-2 male lub 1 duze jabloko
-cukier puder do smaku

zagotowaci przestudzic wode dodac mleko i dokladnie wymieszac dodaj jajko i wymieszac jeszcze raz jablka umyc dokladnie obrac sparzyc goraca woda i posiekac w duzym naczyniu wymieszac make z sola cukrem i proszkiem do pieczenia dodac mleko i roztopione cieple maslo ciasto wymieszac energicznymi ruchami tak aby pozostalo grudkowate dodac jablka i wymieszac foremki do babeczek posmarowac maslem i wypelnic gotowa masa do polowy piec 25 min w temp 200 st gotowe ostygniete juz wyjmowac delikatnie z foremek posypac cukrem-pudrem i mozna jesc
dankin-82
Zupka jarzynowa [7. miesięcy]


1/2 średniej marchwi
1/2 małego ziemniaka
1 łyżeczka drobno pokrojonego korzenia pietruszki
1 łyżeczka kleiku ryżowego
1 łyżeczka masła
ok. 100 ml wody

Warzywa starannie umyj, oczyść i opłucz. Włóż do wrzącej wody, gotuj na wolnym ogniu, aż będą miękkie. Potem zmiksuj, dodaj kleik i masło, wymieszaj i ponownie zagotuj. Otrzymasz ok. 180 g zupki. Jeśli będzie jej za mało – dolej wrzącej wody.

KLUSECZKI Z TWAROŻKU [od 11. miesiąca życia]
składniki:
1/2 kostki tworożku śmietanowego
1 jajko
1 łyżka mąki pszennej
1 łyżka cukru pusruPrzygotowanie.
jajko umyj. oddziel zółtko od białka. żółtko zetrzyj z cukrem pudrem na pulchną masę, a białko na sztywną pianę. ser wymieszaj delikatnie z pianą i utartym żółtkiem. oraz przesianą przez sito mąką. zagotuj w rondelku wodę. łyżką odcinaj kluseczki i wrzucaj do wody. zagotuj. potem postaw na wolnym ogniu pod przykryciem na około 5 minut. nie doprowadzając do wrzenia. Kluseczki podawaj ze świeżym masełkiem








gosiata1
dankin-82 super stronka 06.gif 06.gif Nasza mała dopiero ma 4 tygodnie,ale na pewno przepsy przydadza sie troszkę pózniej 03.gif 03.gif
dankin-82
Sok buraczkowo-jabłkowo-marchwiowy przciw anemii

Przepis dla dziecka

- karmionego piersią od 7 miesiąca

- karmnionego butelką od 6 miesiąca

SKŁAD:

średni buraczek,
jabłko,
marchewka.
PRZEPIS:

Wszystko obrać , umyć i włożyć do sokowirówki,lub trzeć i wycisnąć sok.W późniejszych miesiącach można dodać kilka kropel cytryny.

Sok marchewkowo-jabłkowy

Przepis dla dziecka karmionego:

- piersią od 6miesiąca

- butelką od 5 miesiąca

SKŁAD:

• średnia marchew (80g)

• średnie jabłko (60g)

• 1 porcja = 50 g

PRZEPIS:

Marchew i jabłko myjemy, obieramy i płuczemy. Następnie ścieramy na tarce (jabłko jedynie miąższ). Wyciskamy sok na sitku pogrążonym w szklance.


Sok pomidorowo-jabłkowy

Przepis dla dziecka karmionego:

- piersią od 7 miesiąca

- butelką od 7 miesiąca

SKŁAD:

• soczyste słodkie jabłko (200g)

• ½ dużego dojrzałego pomidora (100g)

• 1 porcja = 150g

PRZEPIS

Po umyciu parzymy pomidor i zdejmujemy skórkę, kroimy w cząstki oraz przecieramy przez sitko. Jabłko myjemy, obieramy i płuczemy, a następnie ścieramy na tarce. Przecier jabłkowy dodajemy do pomidora i mieszamy.


Zupa jarzynowa z buraczkiem
Przepis dla dziecka karmionego:

- piersią od 7 miesiąca

- butelką od 6 miesiąca

SKŁAD:

• ½ marchewki (30g) ½ ziemniaka (20g), ¼ pietruszki (20g), ¼ buraka (20g)

• łyżeczka świeżego masła (5g)

• 2 płaskie łyżeczki kleiku ryżowego (5g)

• 120 ml wody do uzupełnienia podczas gotowania

• 1 porcja = 150g

PRZEPIS:

Warzywa myjemy, obieramy, płuczemy oraz kroimy, następnie wkładamy do ugotowania do wrzącej wody na okres 20 minut. Po ugotowaniu warzywa przecieramy przez sitko, dodajemy kleik, mieszamy i doprowadzamy do wrzenia. Następnie dodajemy masło i studzimy.




dankin-82
PRZYPRAWY KTÓRE MOGĄ BYĆ STOSOWANE W POTRAWACH DLA DZIECI






Wprowadzanie owoców do diety dziecka.



dankin-82
Wprowadzanie warzyw do diety dziecka





Produkty które dziecko w wieku 1-3 lat powinno otrzymać w ciągu 1 dnia:


dankin-82

https://dziecko.onet.pl/1347,6,przepisy_dla...o,artykuln.html




Lody możemy podać dzieciom, które ukończyły 1 rok. Temperatura tego deseru nie jest dla nich przeciwwskazaniem do jego spożycia. Nie tak dawno niemowlęta karmiono mlecznymi mieszankami wyjmowanymi wprost z lodówki. Nie jestem zwolenniczką takich praktyk, ale czasem można, z okazji święta czy jakiejś rodzinnej uroczystości, zrobić maluchom przyjemność.

Lody waniliowe

2 szklanki mleka, 4 żółtka lub 2 całe jajka, 1/2 szklanki cukru, 1 laska wanilii.

Jajka umyć, rozbić do filiżanki. Następnie wlać je do głębokie­go naczynia, dodać cukier. Miksować do momentu uzyskania puszystej masy. Mleko z drobno posiekaną wanilią zagotować. Naczynie ze zmiksowanymi jajkami postawić na bardzo małym ogniu lub na garnku z wrzącą wodą. Ubijać, wlewając gorące mleko (aż masa zgęstnieje). Nie zagotować! Gęstą już masę ostudzić, stale ubijając. Gdy ostygnie, przełożyć do odpowiedniego naczynia i wstawić na kilka godzin do zamrażalnika.

Lody czekoladowe


2 szklanki mleka, 4 żółtka lub 2 całe jajka, 1/2 szklanki cukru, 15 dag gorzkiej czekolady.

Czekoladę rozpuścić w 1/2 szklanki mleka. Tak przygotowaną połączyć z pozostałym mlekiem. Pozostałe czynności - jak przy lodach waniliowych.

Lody owocowe


25 dag przecieru owocowego, 4 łyżki cukru, sok z cytryny, 1/2 szklanki śmietanki (kremówki).

Umyte owoce miksować z cukrem, sokiem z cytryny i śmietanką tak długo, aż masa będzie puszysta. Wtedy należy przełożyć ją do pojemnika i umieścić w zamrażalniku. Po kilku godzinach lody są gotowe. W zależności od użytych owoców będą miały smak truskawkowy, poziomkowy, malinowy itd. Można też dodać do nich bakalie lub polać odpowiednim sosem. Zwiększy to kaloryczność i jeszcze bardziej je uatrakcyjni.

Melba luksusowa

I. Porcja lodów waniliowych

Kilka łyżek ubitej śmietany, 1 kawałek banana, 1 kawałek pomarańczy, 1 plasterek ananasa

II. Porcja lodów waniliowych

Kilka łyżek ubitej śmietany, 1 połówka brzoskwini z kompotu, 1 ćwiartka gruszki z kompotu, 1 plasterek ananasa, czekolada.

W pucharku ułożyć lody, formując z nich kulki. Ozdobić je ubitą śmietanką wyciskaną przez tulejkę. Udekorować też owocami (w wersji II), posypać tartą czekoladą.

Lody "na niby"

Rodzice często się obawiają, że po zjedzeniu lodów maluch się przeziębi i zachoruje. Im właśnie, a także tym rodzicom, którzy musieliby na lody wydać majątek, bo ich pociechy tak uwielbiają ten deser, proponuję lody "na niby". Będzie to kefir, jogurt, roztrzepane zsiadłe mleko w małych pojemniczkach, przyozdobione konfiturami, bitą śmietaną, bakaliami, czekoladą. Wszystko to schłodzone i koniecznie nazywane przez całą rodzinę lodami. Żadnego z tych specjałów nie musimy kupować - każdy możemy przygotować sami (patrz wcześniejsze przepisy). Kefir czy jogurt można również kupić w sklepie, a w domu dołożyć tylko odpowiednie dodatki i schłodzić.

Lody w pomarańczach

1 pomarańcza, 1 porcja lodów, bita śmietana.

Pomarańczę, po dokładnym umyciu, przekroić w poprzek na pół. Ostrożnie wydrążyć miąższ, by go nie uszkodzić, i pokroić w plasterki. Wydrążoną pomarańczę napełnić lodami, udekorować bitą śmietaną i pokrojonym miąższem. W ten sposób z owocu tworzy się miseczka wypełniona lodami.

dankin-82
Inne desery

Legumina z kaszy manny na gorąco


2 łyżeczki kaszy manny, 3/4 szklanki mleka, 1 łyżeczka masła, 2 łyżeczki cukru, 1 łyżeczka tartej bułki, 1 jajko.

Mleko zagotować z cukrem. Kaszę rozmieszać z małą ilością zimnej wody, wlać - mieszając - do gotującego się mleka, dodać masło i zagotować. Jajko umyć i po rozbiciu oddzielić żółtko od białka. Do przestudzonej kaszy dodać żółtko. Ubijać, aż masa będzie puszysta. Białko ubić z cukrem na pianę, delikatnie wymieszać z kaszą. Otrzymaną masę włożyć do formy wysmarowanej masłem i posypanej tartą bułką. Wstawić do niezbyt gorącego piekarnika i zapiekać przez 20 minut. Podawać na gorąco lub na zimno polaną sokiem lub z bitą śmietaną.

(o) Deser z płatków kukurydzianych z miodem


2 łyżki płatków kukurydzianych, 3 łyżeczki soku z cytryny, 4 łyżeczki śmietanki, 2 łyżeczki miodu, 10 łyżeczek tartego jabłka, 1 łyżka wody.

Płatki kukurydziane zalać wodą i sokiem z cytryny, po czym wymieszać z tartym jabłkiem. Dodać miód i śmietankę. Ponownie wymieszać. Jeżeli deser jest przeznaczony dla starszych dzieci, dołożyć kilka drobno posiekanych orzechów. Latem zamiast jabłek dodajemy inne owoce, np. maliny, jeżyny, porzeczki, wiśnie. Możemy też całość zmiksować na puszysty krem.

Sernik z biszkoptami


1/2 kg sera twarogowego, 3 łyżki masła, 3-4 jajka, 5 łyżek cukru, cukier waniliowy, 1 szklanka bakalii (rodzynki, migdały, orzechy), 1/4 kg biszkoptów.

Rodzynki umyć, osaczyć, migdały sparzyć, obrać, pokroić, orzechy wyłuskać i posiekać. Ser zemleć lub przetrzeć. Masło rozetrzeć w misce. Jajka przed rozbiciem starannie umyć. Oddzielić żółtka od białek. Do utartego masła dodawać - wciąż ucierając - ser, żółtka, część cukru i cukier waniliowy. Ucierać do uzyskania jednolitej masy. Można też posłużyć się mikserem. Z białek ubić pianę z pozostałym cukrem. Dodać ją wraz z bakaliami do utartej masy serowej, lekko wymieszać. Dno i boki tortownicy wyłożyć biszkoptami, na środek nałożyć warstwę przygotowanej masy, następnie warstwę biszkoptów i znowu serową masę. Wygładzić, przybrać pozostałymi bakaliami. Sernik wstawić na parę godzin do lodówki. Po schłodzeniu wyjąć z tortownicy i przełożyć na płaski talerz. Pokroić na kawałki jak tort.

Niepieczone ciasta i torty trzeba trzymać w lodówce. Nie nadają się do kilkudniowego przechowywania. Dobrą pożywką dla bakterii są przede wszystkim surowe jajka. Dlatego właśnie tego rodzaju ciast nie należy podawać malutkim dzieciom. Maluch może zjeść serowy tort po wstawieniu go na pół godziny do niezbyt gorącego piekarnika.

Bułeczki z serem lub makiem

Ciasto: % kg maki, 5 dag drożdży, 1 szklanka mleka, 1 żółtko, 1 jajko, 5 dag masła, 5 dag cukru, 1 opakowanie cukru waniliowego lub % laski wanilii, szczypta soli.

Masa serowa:
1/4 kg sera twarogowego, 5 dag cukru, 1 żółtko, 1 opakowanie cukru waniliowego Masa makowa: 20 dag maku, 1/2 szklanki cukru, 1 łyżeczka masła, 1 białko

Ciasto: drożdże rozetrzeć w naczyniu z łyżeczką mąki i cukru, rozprowadzić ciepłym mlekiem, postawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. W tym czasie umyć jajka, wybić na spodeczek, aby sprawdzić ich świeżość, po czym żółtka rozetrzeć z niewielką ilością soli.

Następnie utrzeć lub ubić z cukrem. Masło stopić i przygotować przyprawy zapachowe (np. wanilię). Gdy rozczyn wyrośnie, tzn. kiedy wyraźnie będzie widać, że drożdże fermentują, wymieszać go z resztą mąki, dodać utarte żółtka oraz pozostałe mleko i wyrobić. Pod koniec wyrabiania trzeba dodać ciepły tłuszcz oraz przyprawy zapachowe i nadal wyrabiać ciasto, aż będzie gładkie i lśniące (nie powinno przylegać ani do rąk, ani do naczynia). Wyrobione ciasto należy przykryć czystą ściereczką i odstawić do wyrośnięcia. W tym czasie przygotujemy masę serową lub makową. Masa serowa: ser przetrzeć przez sito lub zemleć przez maszynkę, dodać ugotowane żółtko, cukier, cukier waniliowy i wszystko starannie utrzeć.

Masa makowa: mak namoczyć w letniej przegotowanej wodzie (12 godz.), odcedzić, zemleć dwukrotnie przez maszynkę, dodać pianę z białka, tłuszcz i cukier, dokładnie utrzeć. Wyrośnięte ciasto rozwałkować na placek grubości 2 cm. Szklanką wyciąć krążki. Ułożyć je w niewielkich odstępach na wysmarowanej tłuszczem blasze i znów zostawić do wyrośnięcia. Następnie w środku każdego krążka zrobić palcem wgłębienie, nałożyć nadzienie z sera lub maku, zakleić ciasto nad nadzieniem. Całą bułeczkę posmarować roztrzepanym białkiem i piec około 30 min.

Bułeczki drożdżowe są zdrowe. Podobnie jak ciemne pieczywo stanowią dobre źródło witamin z grupy B. Nadają się dla dziecka do samodzielnego jedzenia; można je zabierać na spacer, w czasie którego maluchy szczególnie chętnie coś podjadają.

Znając sposób pieczenia ciasta drożdżowego, możemy je również przyrządzić ze śliwkami, morelami, wiśniami lub innymi owocami. Natomiast pączki są zwykle bardzo nasączone tłuszczem i w domu nie należy ich smażyć.
dankin-82
Kruche ciasteczka

1/2 kg mąki, 1/4 kg masła, 2 łyżki śmietany, 1/2 szklan­ki cukru, 2 żółtka.

Wszystkie składniki włożyć do miski i posiekać nożem, dodać 2 łyżki śmietany lub wody i szybko ugnieść na gładką masę. Włożyć ją do lodówki. Po kilku godzinach rozwałkować na placki grubości 1/3 cm i wykrawać z nich specjalnymi foremkami różne kształty tak, aby przy wycinaniu pozostawało jak najmniej skrawków, ponieważ parokrotne zagniatanie powoduje twardnienie ciasta. Ciasteczka ułożyć na blasze i każde posmarować wodą lub roztrzepanym białkiem. Można je posypać cukrem zmieszanym z posiekanymi migdałami lub orzechami i piec 15-20 minut w dobrze nagrzanym piekarniku. Można je również polukrować lub skleić po dwa masą do ciast lub tortów. Z kruchego ciasta robi się mazurki i szarlotkę.

Szarlotka

Ciasto: 1/2 kg mąki, 1/4 kg masła, 1/4 szklanki cukru pudru, 2 łyżki gęstej śmietany, 1 jajko. Nadzienie: 1 kg jabłek, 1 łyżka cukru, tarta bułka.

Ciasto przyrządzić tak, jak w przepisie na ciasto kruche. Po wyjęciu z lodówki przekroić je na pół. Jedną połowę cienko rozwałkować, położyć na blasze wysmarowanej masłem i posypanej tartą bułką. Jabłka umyć, obrać, wyjąć gniazda nasienne, rozgotować z odrobiną wody. Jeśli ktoś lubi, dodać cynamon lub wanilię i cukier. Całość wymieszać. Możemy również użyć utartego surowego jabłka.

Umieszczone na blasze ciasto posypać bułeczką, położyć warstwę przygotowanych jabłek i wyrównać ją nożem. Drugą część ciasta rozwałkować i przykryć nim jabłka. Upiec, ustawiając blachę na górnej półce piekarnika. Upieczone pokroić na porcje i posypać (przez sitko) cukrem pudrem. Drugą połowę ciasta, zamiast wałkować, można utrzeć na grubej tarce.

Mazurek kruchy z kajmakiem

Masa kajmakowa: 4 szklanki mleka, 1 kg cukru, 12 dag masła, 1 laska wanilii, marmolada lub dżem o kwaśnym smaku, rodzynki lub skórka pomarańczowa z syropu.

Przygotować ciasto według proporcji jak na szarlotkę, biorąc jednak o połowę mniej cukru.

Z 2/3 ciasta rozwałkować prostokątny placek, przenieść (np. na papierze) na prostokątną blachę o niskich bokach i palcami wyrównać brzegi ciasta. Z pozostałego uformować wałki grubości palca, obramować nimi placek i ozdobnie ukształtować je palcami lub końcem noża. Upiec na złoty kolor. Gorący mazurek przełożyć na deskę.

Masa kajmakowa: mleko dokładnie wymieszać z cukrem oraz pokroj oną wanilią i gotować do momentu, aż masa zacznie gęstnieć i zmniejszy się o połowę. Uważać, żeby się nie przypaliła. Kajmak jest gotowy, gdy jego kropla upuszczona na talerzyk krzepnie i nie lepi się przy dotknięciu. Masę przestudzić, dodać masło i ucierać wałkiem tak długo, aż uzyskamy konsystencję śmietany. Mazurek posmarować marmoladą, polać masą kajmakową i równo ją rozsmarować. Natychmiast, zanim zastygnie, przybrać ciasto rodzynkami lub skórką pomarańczową z syropu. Na mazurkowy spód możemy kłaść różne masy: pomarańczową, makową, bakaliową itp. Przyozdabianie mazurka powinno się odbywać przy dziecku, a nawet to właśnie ono powinno dokładać rodzynki, migdały i inne bakalie. Ta wspólna praca-zabawa będzie i przyjemnością, i zdobywaniem nowych umiejętności.

(*) Ciasto biszkoptowe

1 jajko, 3 dag cukru, 2 i 1/2 dag mąki (lub wielokrotność tych produktów).

Pierwszy sposób: umyte jajka rozbić, oddzielając żółtka od białek, utrzeć żółtka z cukrem tak, by otrzymać białą pulchną masę. Białka ubić na pianę. Do żółtek dodawać na przemian mąkę i pianę, całość lekko wymieszać i wyłożyć do wysmarowanej formy. Ponieważ ciasto bardzo wyrasta, formę należy napełniać do połowy. Po włożeniu ciasta piekarnik ogrzewać powoli i nie doprowadzać do bardzo wysokiej temperatury (pożądane jest około 160°C). Dobrze upieczony biszkopt odstaje od formy, a patyczek włożony do ciasta jest po wyjęciu suchy. Przyrządzone w ten sposób ciasto nadaje się np. na rolady biszkoptowe.

Drugi sposób: kamionkową miskę lub emaliowany rondel umieścić na garnku z wrzącą wodą, stojącym na ogniu. Do mi­ski wsypać cukier, dodać całe jajko i starannie ubijać trzepaczką, aż masa zbieleje i zgęstnieje. Wówczas miskę zdjąć z rondla i ubijać masę dalej, aż do przestygnięcia. Stopniowo dodawać mąkę, lekko wymieszać i wylać do formy. Piec jak poprzednio.

Biszkopt z całych jaj przeznacza się na placki tortowe i keksy. Można nadawać im różny kształt i smak. O smaku decyduje masa, którą się je przekłada, oraz poncz użyty do nasączania, o kształcie zaś naczynie, w którym się biszkopt piecze. Torty biszkoptowe można przekładać różnymi masami, np. kawową, owocową, czekoladową, karmelową. Ciasto przekrawa się w poprzek na kilka cienkich placków, które nasącza się ponczem. Wierzch tortu pokrywa się lukrem albo przybiera masą, którą był przekładany. Jeśli lukrujemy, to najpierw należy pokryć ciasto cienką warstwą dżemu, a dopiero potem polać gęstniejącym lukrem.
dankin-82
Masa orzechowa do tortu

1/4 kg masła, 2 jajka, 15 dag cukru, 12 dag orzechów łuskanych.

Jajka umyć, wbić do miski i ubić z cukrem na parze (czynność ta powoduje nie tylko spulchnienie masy, ale także zabicie salmonelli - dzięki wysokiej temperaturze pary). Tłuszcz utrzeć oddzielnie, dodać ubite jajka, nie przerywając ucierania, aż masa będzie jednolita i pulchna. Na koniec dodać posiekane orzechy.

Wszystkie inne masy robi się tak jak orzechową, tylko zamiast orzechów dodaje się np. bakalie, kakao, czekoladę, owoce. Masa na bazie masła jest bardzo smaczna, ale również kaloryczna. Nieco mniej kaloryczne są masy owocowe.

(* o) Masa pomarańczowa z jabłkami

35 dag pomarańczy, 35 dag jabłek, cytryna, kilka siekanych migdałów, 20 dag cukru, 1/2 szklanki wody.

Z cukru i wody ugotować syrop (gotować tak długo, aż kropla upuszczona z łyżki pozostawi za sobą "nitkę"). Pomarańcze i cytrynę bardzo mocno wyszorować, długo płukać i zetrzeć ze skórką na grubej tarce wraz z jabłkami, usuwając pestki. Dodać do syropu. Gotować na silnym ogniu, mieszając do uzyskania przezroczystości, pod koniec włożyć obrane i drobno posiekane migdały. Letnią gęstą masą przekładać torty lub dodawać do mazurków.

(o) Masa tortowa niskokaloryczna (kakaowa)

1 opakowanie budyniu waniliowego lub 3 łyżki mąki ziemniaczanej, 1/2 litra mleka, 3 łyżki kakao (wyłącznie naturalnego), 3 łyżki masła

Ugotować budyń, dodając kakao lub ugotować mleko z kakao, dodać cukier do smaku, pod koniec wlać mąkę ziemniaczaną rozmieszaną z zimnym mlekiem. Zagotować, zdjąć z ognia. Studzić, mieszając. Kiedy masa jest prawie zimna, rozetrzeć w misce masło na krem i stopniowo dodawać budyń. Stale ucierać. Do smaku można wlać parę kropli olejku arakowego. Ta masa jest najmniej kaloryczna.

(* o) Poncz do tortów

10-15 dag cukru, 1/4 litra wody, 1 kieliszek rumu lub innego alkoholu, skórka z cytryny lub pomarańczy.

Cukier zagotować z wodą i skórką cytrynową lub pomarańczową. Ostudzić. Połączyć z rumem. Używać do nasączania krążków tortowych, ale także do ciast drożdżowych, np. babek. Ilość alkoholu zawarta w kawałku tortu, który zje dziecko, jest tak mała, że nie może mu zaszkodzić.

(* o) Polewa

1/2 szklanki cukru, 1 łyżka wody, 1/4 kostki masła, 4 łyżki kakao (wyłącznie naturalnego).

Cukier, wodę i masło rozpuścić w naczyniu postawionym na małym ogniu i stale mieszając dodać kakao lub odpowiednią ilość czekolady, aby powstała ciemnobrązowa, lśniąca masa. Uważać, aby się nie zagotowała. Gdy nieco przestygnie i zrobi się gęsta, smarować nią wierzch tortu, sernika itp.

(* o) Lukier (najprostszy)

20 dag cukru pudru, 2 łyżeczki soku z cytryny, 2 łyżki wody.

Cukier zalać 2 łyżkami przegotowanej wody, dodać sok z cytryny i starannie ucierać około 30 min. Tym lukrem można polewać małe ciasteczka, pierniki, baby. Jest on najłatwiejszy do wykonania.

(* o) Lukier na białkach

1 białko, 10 dag cukru pudru, sok z cytryny.

Białko z cukrem pudrem ucierać w misce, aż masa stanie się gęsta i pulchna. Dodać do smaku sok z cytryny. Polukrowane ciasto należy wstawić do lekko ciepłego piekarnika, aby białko delikatnie się ścięło, ale nie zarumieniło.

...234Poprzednia
dankin-82
6 Miesięcy / Kaszka Kukurydziana na Mleku Modyfikowanym
... Składniki : mleko następne płynne (ok. 150g) (np. bebiko2, gerber2),
2 łyżeczki kaszki kukurydzianej (ok. 9g),
1/5 szklanki wody (ok 50ml)
Wykonanie : Kaszkę pozostawiamy na godzinę, aby nasiąkła w zimnej wodzie. Następnie gotujemy przez 25-30 minut. Przygotowujemy porcję mleka zgodnie z przepisem podanym na opakowaniu produktu. Do ugotowanej kaszki dodajemy przygotowane mleko i mieszamy. Sprawdzamy temperaturę posiłku przed podaniem dziecku.

Zupa Jarzynowa z Cielęciną ... Składniki : 2 łyżeczki kleiku kukurydzianego (ok. 5g),
20g surowego mięsa (chuda cielęcina) (po ugotowaniu ok. 10g),
100g wody,
1/5 małej marchwi (ok. 20g),
1/2 małego ziemniaka (ok. 20g),
1/2 małej pietruszki (ok. 20g),
brokuły (ok. 20g),
pokrojony seler (ok. 10g),
1 łyżeczka oleju sojowego lub oliwy z oliwek,
Wykonanie : Warzywa myjemy, obieramy, płuczemy a następnie drobno kroimy. Wkładamy do wrzącej wody i gotujemy około 20 minut (do miękkości). Następnie miksujemy. Osobno ugotowane mięso cielęce drobno siekamy nożem. Następnie mięso, kleik z warzyw, oraz oliwę dodajemy do wywaru z ugotowanego mięsa. Mieszamy gotując. Po ostudzeniu podajemy jako posiłek obiadowy.
Uwagi : 1 porcja = 150g + 10g gotowanego mięsa


Mięso z Kurcząt z Jabłkiem
... Składniki : 1 średnie jabłko (ok. 80g),
1 łyżeczka kleiku ryżowego (ok. 3g),
25g surowego mięsa z kurczaka (pierś),
1 łyżeczka świeżego masła (ok. 5g),
60-70ml wody,


Wykonanie : Jabłko płuczemy, obieramy, po usunięciu gniazda nasiennego kroimy w ćwiartki. Do zagotowanej wody wkładamy jabłko doprowadzając do rozgotowania. Przecieramy jabłko przez sito. Mięso gotujemy w osobnym naczyniu, a następnie drobno siekamy i mieszamy z musem jabłkowym. Wszystko mieszamy z kleikiem ryżowym. Dodajemy masło i doprowadzamy do zagotowania. Po schłodzeniu podajemy dziecku łyżeczką.
Uwagi : 1 porcja = 150g + 20g gotwanego mięsa (pierś kurczaka)

Przecier Ryżowo-Mięsny z Jabłkiem
... Składniki : 1 średnie jabłko,
1 łyżeczka masła,
3 łyżeczki kleiku ryżowego,
15g piersi kurczaka,
20ml wody. Wykonanie : Jabłko obieramy pozostawiając miąższ. Wkładamy do wrzątku aż do rozgotowania. W tym czasie przygotowujemy mięso, po ugotowaniu drobno siekamy. Do rozgotowanego jabłka dodajemy mięso, kleik ryżowy i masło. Wszystko gotujemy i mieszamy. Dodajemy wodę do uzyskania odpowiedniej konzystencji.


Zupa Jarzynowa z Mięsem bez Rosołu ... Składniki : 1/2 pietruszki (ok. 25g),
1/2 marchwi (ok. 15g),
ziemniak (ok. 50g),
łyżeczka oliwy z oliwek lub oleju sojowego (ok. 5g),
2 płaskie łyżeczki kleiku ryżowego (ok. 5g),
100ml wody,
surowe chude mięso z piersi kurczaka lub indyka (ok. 20g),


Wykonanie : Warzywa myjemy, obieramy i płuczemy, następnie wkładamy do wrzącej wody i gotujemy na wolnym ogniu do miękkości. Miksujemy warzywa, później mieszamy z kleikiem. Mięso gotujemy osobno przez okres około 20 minut. Po ugotowaniu rozdrabniamy - drobno siekając nożem. Do zupy dodać posiekane mięso a po zagotowaniu dodajemy oliwkę. Po wymieszaniu i ostudzeniu podajemy dziecku. Uwagi : Jedna porcja= 180g + 10g mięsa

dankin-82
Ciepłe lody

składniki:
gotowe wafelki do lodów

Syrop:

1/2 szklanki wody

1,5 szklanki cukru

1/2 łyżeczki octu

Krem:

3 białka


Ugotować syrop 3 stopnia: z wrzącej wody, cukru i octu ugotować syrop do "piórka" (tzn.gęstniejący syrop
ma zostawiać za sobią niteczkę).

Ubić pianę z białek. Do dobrze ubitej piany lać cieniutkim strumieniem syrop mieszając energicznie.

Pianę z syropem umieścić na parze i ubijać do czasu zgęstnienia.

Następnie zdjąć masę z pary, wstawić do naczynia z zimną wodą i ubijać nadal do wystudzenia masy.

Doprawić do smaku sokiem np. z cytryny, malinowym (bez cukru), kakaem, itp.

Masę nałożyć do wafelków. Można polać czekoladą.

dankin-82
Brokuły z wody od 6 miesiąca

składniki:
kilka różyczek brokuła
masełko
sól

Brokuły wypłucz wodą,podziel na małe różyczki,odetnij twarde "ogonki".Włóż do niewielkiej ilości wrzącej wody,lekko osolonej.Gotuj do miękkości,odcedź.Rozgnieć widelcem na papkę(jeśli bobas jest starszy nie rozgniataj),dodaj masełko wymieszaj.Brokuły warto wprowadzić do diety dziecka ,ponieważ są bardzo zdrowe(zawierają dużo witaminy C,beta karoten,sole mineralne,węglowodany,witaminy z grupy B,są lekko strawne),a podane w całości wyglądają bardzo atrakcyjnie.


Jarzynka z mięskiem od 6-go miesiąca

składniki:
Chudy kawałek mięska z indyka bądź kurczaka najlepiej z piersi.

1 marchewka,
1 średniej wielkości ziemniak,
pół pietruszki średniej wielkości,
odrobina selera
150 ml wody
kleik kukurydziany 5 łyżeczek
łyżeczka oliwy z oliwek
łyżeczka cukru bądź glukozy

Mięsko i jarzynkę ugotować osobno.Po ugotowaniu jarzyny odcedzić. Odlać 150ml wody, w której sie gotowały jarzyny i dodać kleik kukurydziany, oliwę z oliwek oraz glukozę bądź cukier. Jarzyny z mięsem zatrzeć na papkę najlepiej blenderem i dodać je do kleiku. Wszystko razem wymieszać.

lub...... "Mięsko oddzielnie gotuję.Taką porcję warzyw (nawet większą)zalewam wodą tak aby mogły się ugotować. Dodaję mięsko i miksuję w tym samym garnuszku - powinno mieć formę papki. Dodaję kleik lub nie. Nie dodaję cukru ani glukozy.
Słyszałam, że u takich małych dzieci jeśli dosładza się cukrem to najlepiej jak jest zagotowany z wodą (jest lżej strawny)lub glukozą.
Z tego co wiem nie łączy się mleka z zupką. "


Kaszka kukurydziana po 5 miesiącu

składniki:
4 łyżeczki kaszki kukurydzianej
60 ml wody
150 ml wody
mleko modyfikowane następne 6 miarek + 90 ml wody.
1 łyżeczka cukru
deser owocowy w słoiczku dla niemowląt - 3 łyżeczki

Jeśli twój maluszek cierpi na zaparcia, lepiej nie podawać mu za dużo kaszek ryżowych. Lepiej co drugi dzień np. podać kaszkę kukurydzianą. Przygotowanie jej wymaga troszkę czasu, ale warto.

Kaszkę kukurydzianą rozpuścić w 60 ml wody.
150 ml wody zagotować z cukrem i wlać rozpuszczoną kaszkę. Gotować kaszkę 20 min cały czas mieszając i dopełniając wodą gdy zaczyna być zbyt gęsta.
Następnie po ugotowaniu rozpuścić 6 miarek mleka w 90 ml wody i dodać do kaszki. Jesli kaszka się zbryli należy troszke ją jeszcze podgrzać z mlekiem.
Na końcu po ostygnięciu dodać deser owocowy.
Kaszka ma konsystencję półpłynną mozna ja podawać z łyżeczki lub z butelki.
dankin-82
Kisielek już od 5 miesiąca

składniki:
100 ml soku owocowego, odpowiednio do wieku.
100 ml wody
2 łyżeczki kartoflanki
łyżeczka glukozy bądź cukru
2 miarki mleka modyfikowanego
30 ml wody

Wodę mieszamy z sokiem, następnie odlewamy 40 ml a pozostałą część wody z sokiem zagotowujemy. Do tych 40 ml dodajemy 2 łyżeczki mąki kartoflanki i mieszamy.
Wymieszany sok z kartoflanką dodajemy do gotującej sie pozostałej części. i mieszamy. Zdejmujemy z ognia. 2 miarki mleka rozpuszczamy z 30 ml wody i dodajemy do kisielku, wtedy staję się gęstszy.


Ten i inne przepisy na deserki znajdziecie na stronach
https://www.nutricia.com.pl/ksiazka_mleko_modyfikowalne.php



Kisiel jagodowy od10 miesiąca


składniki:
0,5 szklanki jagód(malin,truskawek)
łyżeczka cukru
czubata łyżeczka mąk iziemniaczanej
pół szklanki wody

Wypłucz owoce i przetrzyj przez sitko(część pozostaw w całości)zalej wrzącą wodą,dodaj cukier.Mąkę rozprowadź małą ilością zimnej wody,wlej do przecieru,doprowadź do wrzenia mieszając.Do gorącego kisielu włóż całe owoce,ostudź

Klopsiki drobiowe z koperkiem od 11m-ca


składniki:
15 dkg piersi z kurczaka bądź indyka
łyżeczka posiekanego koperku
1 jajko
3-4 łyżki puree ryżowe z groszkiem i marchewką NESTLE
Mięsko jajko i koperek miksujemy w blenderze, nastepnie wsypujemy puree (jeśli mięso nie jest zbyt ścisłe można dodać więcej puree). Formować małe klopsiki które wrzycamy na wrzącą wodę. Gotować ok 30 min.

Można podawać z ziemniaczkami i jarzynką.
Doskonałe danie na obiadek.

Makaron ze szpinakiem od 11-go miesiąca


składniki:
Garść makaronu obojątnie mogą być nitki bądź świderki jak kto woli.
Dwie kostki szpinaku mrożonego jeśli szpinak mrożony jest porcjowany, jeśli nie to dwie łyżki
łyżka masła
1 jajko
plsaterek żółtego sera
Makaron gotujemy do miękkości, gorujemy jajko na twrdo, następnie na patelni rozpuszczamy łyzkę masła i podsmarzamy szpinak.
Makaron przekładamy do miseczki dodajemy posiekane jajko i szpinak, na to rwiemy w kawałeczki ser iwkładamy do mikrofali żeby się serek rozpuścił, badż w naczyniu żaroodpornym do piekarnika.



dankin-82
Kopytka" bobasa od 1 roku

Składniki
1 kg ziemniaków
30 dag mąki
1 jajo
sól
Ziemniaki umyj,obierz,ugotuj i odstaw do ostygnięcia.Przepuść przez maszynkę lub praskę,dodj mąką,jajo i sól do smaku.Wyrób na jednolite ciasto,podziel na części,uformuj wałeczki,pokr€j ukośnie na małe kawałeczki,przypłaszcz widelcem.Ugotuj w osolonym wrzątku.Fajne na obiad,z surówką z marchewki i kotlecikiem,lub polane bułeczką przesmarzoną na masełku.


Kotleciki mielone od 1 roku

Składniki
50gram mięsa wieprzowego
jajo
0,5 łyżeczki cebulki dymki
1-2 łyżki mleka
sucha bułka
łyżeczka bułki tartej
łyżeczka oleju
łyżeczka masła
sól do smaku
Bułkę namocz w mleku i odciśnij.Mięso umyj,zmiel w maszynce razem z bułką.Do masy dodaj sparzone jajko oraz podsmażoną na złoto cebulkę,składniki wymieszaj.Formuj małe kotleciki i obtocz je w bułce tartej.Podsmaż na oleju,następnie włóż do rondelka z odrobiną wrzącej wody.Dodaj masło i duś pod przykryciem.


Kurczak w cieście od 1 roku


Składniki
pierś z kurczaka
0,5 szklanki mąki
1 jajo
0,5 łyżeczki suszonych drożdży
1 szklanka mleka
sól,pieprz,ciut cuury
olej do smażenia
Kurczaka umyj i pokrój na małe kawałki.Z pozostałych składników przygotuj ciasto jak na naleśniki(o konsystencji śmietany).Mięso maczaj w cieście i smaż na rozgrzanym oleju.

Masy do wafli x 3

Składniki

I
I 250 g margaryny
½ szklanki cukru
1 szklanka kwaśnej śmietany 1 galaretka o dowolnym smaku

II
1 szklanka mleka płynnego
1 szklanka cukru
250 g margaryny
½ szklanki mleka w proszku
2 łyżki kakao
cukier waniliowy lub trochę dowolnego aromatu

III
250 g margaryny
1 szklanka cukru,1 cukier waniliowy
3 łyżki kakao
9 łyżek mleka I
Cukier z margaryną zagotować. Dodać śmietanę i suchą galaretkę. Mieszać do rozpuszczenia galaretki. Przestudzić i przekładać.

II
Mleko, margarynę, cukier zagotować. Wymieszać mleko w proszku z kakao, wsypać do gorących składników, energicznie rozmącić i zagotować. Ostudzić, przekładać.


III
Gotować 5-7 minut, ostudzić, przekładać.




dankin-82
mus jarzynowy po 4 miesiącu

Składniki
1 średniej wielkości marchewka,
pół pęczka koperku,
1 mały ziemniak,
pół średniej wielkości pietruszki,
100 ml wody,
3,5 łyżeczki kleiku kukurydzianego,
1 łyżeczka glukozy bądź cukru
1 łyżeczka oliwy z oliwek

Jarzyny ugotować. Odcedzić 100ml wody w której się gotowały dodać kleik kukurydziany, cukier i oliwę.
Jarzyny zetrzeć blenderem na papkę dodać do kleiku i dobrze wymieszać

Pierwsza papka z marchwi po 4 miesiącu

Składniki
Średniej wielkości marchewka,200 ml mleka modyfikowanego,kleik kukurydziany bądź ryżowy

Marchewkę kroimy na cieniutkie plasterki i gotujemy do miękkości. Gdy będzie miękka miksujemy na papkę. Mleko modyfikowane podgrzewamy i dodajemy 4 lub 5 łyżeczek kleiku tak żeby było dość gęste. Dodajemy do tego papkę z marchwi.


Pierwsza zupka jarzynowa po 4 miesiącu

Składniki
1 marchewka,
1 mały ziemniak,
jedna mała pietruszka,
trochę pora,
kleik kukurydziany bądź ryżowy,
pół łyżeczki masła bądź oliwy z oliwek

warzywa kroimy na małe kawałki, gotujemy w 250 ml zimnej wody na małym ogniu do miękkości. Gdy będą miękkie odcedzamy. Wywar z powstałych warzyw zagęszczamy klekiem ryżowym bądź kukurydzianym( ja np daję 3 łyżeczki kleiku do 200ml wywaru), dajemy pół łyżeczki masła bądź oliwy zdejmujemy z ognia aby zgęstniało. Warzywa miksujemy na papkę, dodajemy do wywaru. Całość dokładnie mieszamy. W zależnośći od gęstości papki podajemy zupkę łyżeczką albo w butelce. Możemy do smaku dosłodzić troszeczkę glukozą.
dankin-82
"Kuchnia dziecka - 7 miesiąc


ZUPA JARZYNOWA

Składniki

250g ziemniaków

150g marchwi

150g pasternaku

150g brukwi

1 por, tylko biała część

1 cebula

2 ząbki czosnku

1 łyżka stołowa bulionu z warzyw

odrobiną oliwy z oliwek

Jak przyrządzić:
1.Obierz i pokrój w małą kostkę wszystkie warzywa, myjąc pora szczególnie dokładnie przed krojeniem.

2. Zagotuj bulion z jarzyn, dodając proszek do pół litra wody, następnie odstaw

3. Podgrzej odrobinę oliwy na patelni.

4. Dodaj ziemniaki, marchew i brukiew, zakryj i smaż powoli aż zmiękną

5. Dodaj cebulę, pora i czosnek, nakryj i podgrzewaj przez 5 minut, co jakiś czas mieszając.

6. Wlej bulion warzywny, zagotuj gotuj przez 12 minut na małym ogniu, aż wszystkie warzywa będą miękkie.

Po ostygnięciu zupę można zmiksować. Jeżeli zupa zawiera zbyt dużo płynu, gotuj ją na dużym ogniu przez parę minut. Odwrotnie, jeżeli chcesz mieć bardziej wodnistą zupkę, dodaj świeżą, zagotowaną wodę w czasie miksowania w celu uzyskania właściwej konsystencji.
"
dankin-82
Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią



1-6 miesiąc

Sugerowana liczba posiłków: Karmienie piersią zależne od potrzeb dziecka

Rodzaj pożywienia/żywność uzupełniająca: Posiłki uzupełniające [przypis 1] można wprowadzić wyjątkowo przed końcem 6. miesiąca (ze wskazań lekarskich ewentualnie na życzenie matki można wprowadzić mleko początkowe lub następne, w zależności od wieku dziecka):


początkowo - papka jarzynowa ("zupa");


następnie - zupa jarzynowa [przypis 2] z gotowanym mięsem (bez wywaru) z bezglutenowym kleikiem zbożowym lub papka jarzynowa z mięsem gotowanym; sok owocowy - najlepiej przecierowy - lub przecier owocowy (może być z dodatkiem kleiku bezglutenowego) od 6. miesiąca [przypis 3]


warzywa - ziemniak, marchew, dynia, pietruszka, seler, brokuł, kalafior, kapusta (biała, czerwona, włoska), brukselka, groszek zielony, kukurydza, fasolka szparagowa, kabaczek, cukinia, patison, soczewica czerwona;


owoce - jabłko, dzika róża, czarne jagody;


produkty zbożowe - ryż, kukurydza (kasze, mąki, płatki - również z brązowego ryżu).

7. miesiąc

Sugerowana liczba posiłków: 5-6 posiłków (w tym karmienie piersią)

Rodzaj pożywienia/żywność uzupełniająca: Posiłki uzupełniające wprowadzane po raz pierwszy w 7. miesiącu posiłki uzupełniające rozpocząć według zasad podanych dla okresu wcześniejszego, a następnie wprowadzić stopniowo:


kaszka/kleik bezglutenowy [przypis 4]


pół żółtka (co drugi dzień)

od 7. miesiąca [przypis3] :


warzywa - soczewica zielona, kalarepa, por (jeśli w rodzinie występuje alergia pokarmowa, to podajemy por dopiero od 10. miesiąca), burak (z tym samym zastrzeżeniem co w przypadku pora);


owoce - morela, gruszka, maliny.

8. miesiąc

Sugerowana liczba posiłków: 5 posiłków (w tym karmienie piersią)

Rodzaj pożywienia/żywność uzupełniająca: Posiłki uzupełniające - jak w 7. miesiącu

oraz:


warzywa - jarmuż, świeże szparagi, sok z kapusty kiszonej (jedna łyżka); gdyby jednak pojawiło się zaczerwienienie wokół ust, przerywamy podawanie i ponowną próbę podejmujemy dopiero po 12. miesiącu;


owoce - śliwki (węgierki, mirabelki, renklody i inne, także suszone), czereśnie, brzoskwinie, kiwi, winogrona, mango, melon, banan, morele, daktyle, jabłka, gruszki i rodzynki (jeśli dziecko ma już zęby, to może próbować gryźć, jeśli nie, to gotujemy i miksujemy);


produkty zbożowe - kasza gryczana biała niepalona, kaszka krakowska, mąka sojowa;


przyprawy - majeranek, kminek, koperek (suszony), sezam.

9. miesiąc

Sugerowana liczba posiłków: 5 posiłków (w tym karmienie piersią)

Rodzaj pożywienia/żywność uzupełniająca: Posiłki uzupełniające - jak w 8. miesiącu oraz:


biszkopty bezglutenowe, chrupki kukurydziane;


zmiana: całe żółtko co drugi dzień

od 9. miesiąca [przypis 3] :


warzywa - cebula, groch, szpinak i szczaw (jeśli dziecko ma problemy z nerkami, to nie);


owoce - jeżyny, aronia, wiśnie, borówka amerykańska, porzeczki (białe, czerwone, czarne), arbuz;


produkty zbożowe - kasza jaglana, amarantus (mąka, ziarno), jęczmień;


pestki i nasiona - słonecznik, dynia;


przyprawy - tymianek, cząber, estragon, bazylia, rozmaryn, oregano (ostrożnie przy alergii).

10 miesiąc

Sugerowana liczba posiłków: 5 posiłków (w tym karmieniu piersią)

Rodzaj pożywienia/żywność uzupełniająca: Posiłki uzupełniające - jak w 9. miesiącu oraz:


zmiana: obiad z 2 dań - zupka + jarzynka z dodatkiem gotowanego mięsa [przypis 5] ;


produkty zbożowe - w tym glutenowe - kaszki, kleiki, kasze, bułki, chleb, sucharki;


warzywa - awokado (nie, jeśli dziecko ma problemy z wątrobą lub zdarzyły się one w rodzinie), bakłażan, ogórek świeży gruntowy, papryka, rzodkiew, soja, cieciorka, pomidor gruntowy, fasola - biała, czerwona, bób (nie - jeżeli dziecko ma kłopoty z przewodem pokarmowym), ogórek kiszony, kapusta kiszona (jeśli po soku nie było czerwono wokół ust);


owoce - borówki, żurawina, poziomki, truskawki, pasiflora, papaja, ananas;


kiełki - soczewicy, soi, słonecznika, lucerny, rzodkiewki;


przyprawy - czosnek, pieprz, papryka słodka, kolendra, sól kamienna (nieoczyszczona i tylko odrobinkę), cynamon (ostrożnie przy alergii), szczypiorek, natka pietruszki, koperek, rzeżucha (świeże, ale nie ze szklarni).

11.-12. miesiąc

Sugerowana liczba posiłków: 4-5 posiłków (w tym karmienie piersią)

Rodzaj pożywienia/żywność uzupełniająca: Posiłki uzupełniające - jak w 10. miesiącu oraz:


zmiana: całe jajko 3-4 razy w tygodniu;


twarożek, kefir, jogurt 1-2 razy w tygodniu;

od 11. miesiąca [przypis 3] :


warzywa - rzepa, cykoria;


owoce - figi.

od 12. miesiąca [przypis 3] :


warzywa - sałata, rzodkiewki;


owoce - pomarańcze, mandarynki, grejpfrut, cytryna, limonka;


produkty zbożowe - pszenica (mąka, kiełki, ziarno);


orzechy - włoski, laskowy, nerkowiec i inne.

Przypisy:

1. Nowe produkty należy wprowadzać kolejno i pojedynczo, zaczynając od niewielkich ilości i obserwując przez kilka kolejnych dni ewentualną reakcję dziecka. Kolejność wprowadzanych produktów może zostać zmieniona przez lekarza.

2. Jako tłuszcz do zup jarzynowych można używać wysokiej jakości masła, oliwy z oliwek lub bezerukowego oleju rzepakowego (jest dostępny w sklepach ze zdrowa żywnością).


3. Oznacza to - od ukończenia danego miesiąca życia.

4. Zaleca się, by wprowadzane produkty zbożowe były wzbogacone w żelazo.

5. Konsystencja jarzyn i mięsa powinna zachęcać dziecko do żucia.



https://www.edziecko.pl/pierwszy_rok/1,79410,2321797.html


dankin-82
Wigilijne potrawy dla najmłodszych



Szybka ryba po grecku (od 11. miesiąca)

filet z mintaja, dorsza lub innej chudej, delikatnej ryby, spora marchewka, średnia pietruszka, ćwierć średniego selera, 2 cm pora, 2-3 krążki cebuli cukrowej, 1-2 pomidory bez skórki, łyżeczka oleju rzepakowego, łyżka soku z cytryny, odrobina soli, pieprzu, cukru, słodkiej papryki

1. Marchew, pietruszkę, pora i selera obierz i lub zetrzyj na grubej tarce, cebulę obierz, posiekaj, pomidory pokrój na cząstki.

2. Filet obsmaż na rozgrzanym oleju. Dorzuć warzywa, podlej wodą, duś po przykryciem, aż warzywa zmiękną, ryba rozpadnie się na kawałeczki, pomidory roztopią się na sos.

3. Odkryj i odparuj potrawę, dodaj sok z cytryny, dopraw do smaku. Możesz podawać na ciepło lub na zimno.

Barszcz postny (od 7. miesiąca)

pęczek włoszczyzny, dwa średnie buraki, 2 liście laurowe, 4 kulki ziela angielskiego, sól, pieprz, kilka kryształków kwasu cytrynowego lub łyżka żurawin, łyżeczka oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek

1. Włoszczyznę obierz, pokrój, zalej wodą, gotuj, dodając sól, ziele angielskie i liście laurowe. Odcedź (jarzyny możesz użyć do sałatki).

2. Buraki wyszoruj, obierz ze skórki, zetrzyj na tarce (lub rozdrobnij malakserem). Przełóż do garnka, zalej bulionem warzywnym, gotuj do miękkości.

3. Dodaj nieco pieprzu, kwasek cytrynowy lub rozgniecione żurawiny. Na końcu dodaj olej lub oliwę. Buraki możesz odcedzić.

Bułeczki z kapustą (od 10. miesiąca)

Ciasto: 50 dag mąki, 2 łyżki cukru, 125 dag masła lub margaryny, 7-8 dag drożdży, 4 żółtka, szklanka mleka

Farsz: kilogram słodkiej, drobno poszatkowanej kapusty, spora cebula, łyżeczka oleju, 3 liście laurowe, sól, pieprz

1. Kapustę wrzuć do garnka, podlej skąpo wodą, dodaj liście laurowe. Duś pod przykryciem, aż całkiem zmięknie. Cebulę posiekaj, podsmaż na oleju, dodaj do kapusty, dopraw solą i pieprzem. Farsz przełóż na gęste sito i odstaw (najlepiej na noc), aż całkiem się odsączy.

2. Drożdże pokrusz, rozetrzyj z łyżką cukru i ok. połową szklanki letniego mleka. Postaw w cieple, aż zaczyn wyrośnie. Masło roztop w rondelku, odstaw, by przestygło. 3 żółtka utrzyj z pozostałym cukrem. Dodaj do mąki żółtka, wyrośnięty zaczyn i masło, połącz, dodaj mleko, ale pilnuj, by ciasto było dość zwarte. Wyrabiaj przez 10 minut. Pozostaw, aż ciasto wyrośnie.

3. Z ciasta odrywaj kawałki wielkości dużej łyżki, rozgniataj na placuszki, w środek kładź łyżeczkę farszu, zlepiaj brzegi i formuj owalne bułeczki ("szew" będzie pod spodem). Kładź na blasze wyłożonej pergaminem w odstępach, pozostaw do wyrośnięcia.


4. Smaruj po wierzchu rozmąconym żółtkiem, piecz w temp. ok. 180 st. aż się zrumienią.

Bułeczek z tej proporcji wyjdzie sporo, ale zasmakują na pewno całej rodzinie. Dla dorosłych i starszych dzieci farsz można zrobić z kapusty słodkiej i kwaszonej (trzeba je udusić osobno, połączyć pod koniec) z dodatkiem suszonych grzybów.

Wigilijny kompot (od 8. miesiąca)

kwaskowe jabłko, świeża słodka gruszka, 5 suszonych śliwek bez pestek i bez konserwantów

Śliwki opłucz, posiekaj. Jabłko i gruszkę obierz, pokrój. Składniki ugotuj w półtorej szklanki wody, aż staną się miękkie. Ostudź, przetrzyj przez sito. Jeśli nie jest to konieczne, nie dosładzaj.

Strucla mini (od 10. miesiąca)

Ciasto: 25 dag mąki, ćwierć szklanki cukru, 60 dag masła lub margaryny, 4 dag drożdży, 3 żółtka, pół szklanki mleka

Farsz: 3 kwaskowe jabłka, garść śliwek suszonych bez konserwantów, łyżka rodzynek

1. Ciasto przygotuj jak na bułeczki.

2. Jabłka obierz zetrzyj na tarce. Śliwki posiekaj, rodzynki sparz wrzątkiem, odcedź, połącz z jabłkami

3. Wyrośnięte ciasto rozwałkuj na placek, posmaruj masą jabłkową (brzegi pozostaw suche), zroluj, pilnując, by farsz nie wypłynął. Powstanie niewielka strucla (być może łatwiej ci będzie zrobić dwie jeszcze mniejsze). Przełóż ją do formy keksowej wyłożonej pergaminem, pozostaw, aż jeszcze trochę wyrośnie. Smaruj po wierzchu rozmąconym żółtkiem. Piecz ok. 45 minut w temp. ok. 190 st.

Gwiazdeczki cynamonowe (od 10. miesiąca)

pół kostki masła, 2 żółtka, 1-2 szklanki mąki (ile się zagniecie), pół szklanki cukru, 1-2 łyżeczki cynamonu lub przyprawy do piernika

1. Masło wyjmij wcześniej z lodówki, by było miękkie. Posiekaj je z mąką i cukrem, dodaj żółtko, na koniec cynamon. Owiń folią, schowaj do zamrażalnika na godzinę.

2. Odkrawaj kawałki, wałkuj placki grubości 3-5 mm. Wykrawaj ciasteczka foremkami w kształcie gwiazdek, choinek, serduszek...

3. Układaj na blasze wyłożonej pergaminem, smaruj rozmąconym żółtkiem, piecz w temp. 180 st. aż się lekko zrumienią (ok. 15-20 minut).


https://www.edziecko.pl/pierwszy_rok/1,79410,4784007.html
dankin-82
Jak rozszerzać dietę



Nie wcześniej niż w siódmym miesiącu życia (jeśli dziecko karmione jest piersią) lub piątym (jeśli jest karmione butelką).

WHO, Amerykańska Akademia Pediatrii i europejskie towarzystwa pediatryczne są zgodne - z rozszerzaniem malucha nie można się spieszyć. Wszystkie jego potrzeby przez pierwsze pół roku zaspokaja mleko matki. Potrawy o konsystencji innej niż płynna można wprowadzać, gdy dziecko już pewnie siedzi, jest zainteresowane tym, co jedzą inni, potrafi wkładać przedmioty do buzi i traci odruch wypychania językiem (przydatny przy ssaniu).

Dlaczego?

Bo może brakować żelaza i trzeba ćwiczyć zęby.

W wypadku dzieci karmionych piersią zasadniczym powodem jest niewystarczająca ilość żelaza w mleku kobiecym. Dzienna dawka żelaza powinna wynosić 1 mg na każdy kilogram wagi ciała. Rosnącemu dziecku żelazo w mleku matki (mimo że jest lepiej przyswajalne niż pochodzące z jakiegokolwiek innego pokarmu) już nie wystarcza. Niedobór tego pierwiastka może prowadzić do anemii. Według amerykańskich badań niemal 30% niemowląt karmionych wyłącznie piersią ma w dziewiątym miesiącu życia objawy tej choroby. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym są w lepszej sytuacji, bo mieszanki wzbogaca się w żelazo.

Drugim powodem rozszerzania diety jest potrzeba zmiany konsystencji pokarmu - z płynnej na papkowatą. Chodzi o to, by dziecko uczyło się żucia oraz połykania czegoś innego niż płyny. A potem - w miarę pojawiania się kolejnych zębów - także gryzienia.

Co?

W Polsce - papka jarzynowa (zwana też "zupką").

Właściwie nie ma żadnych zasad określających, co ma być tym pierwszym pokarmem stałym. Warto kierować się znajomością dziecka - chodzi o to, by odgadnąć, co mu będzie smakować. Ja radziłbym zaczynać od papki jarzynowej. W Polsce najczęściej pierwszą papkę przyrządza się z marchewki. Jest wielce prawdopodobne, że dziecko zaciekawi jej intensywny kolor i słodkawy smak. Jeśli marchewka będzie mu smakować, po dwóch, trzech dniach można dodać do niej następne warzywo (np. seler albo ziemniak), a pod koniec tygodnia - łyżeczkę mięsa ugotowanego osobno.

Warto zacząć od warzyw korzeniowych (selera, marchewki, pietruszki, buraka, białej rzodkwi) i dyniowatych (dyni, cukinii, patisona, kabaczka). Te jarzyny rzadko uczulają, podobnie jak ziemniaki, które też warto wprowadzać na początku. W pierwszych zupkach powinno się raczej unikać warzyw, które mogą powodować uczucie wzdęcia: porów, cebuli, kapusty.

Pierwsze mięso to najczęściej kurczak, indyk, czasami królik. Zaczynamy od łyżeczki, a docelowo będzie to łyżka na talerz zupy (200 ml). Co drugi dzień, wymiennie z mięsem, możemy podawać połówkę ugotowanego na twardo żółtka.

Początkowo zupki się miksuje, potem wystarczy rozgniatać jarzyny widelcem, a mięso siekać.

Do zupek dodajemy tłuszcz: łyżeczkę masła lub oliwy z oliwek (ewentualnie bezerukowego oleju rzepakowego; inne oleje, a także margaryna nie nadają się dla niemowląt). Dieta dziecka w pierwszych dwóch latach życia powinna być stosunkowo bogata w tłuszcze, które dostarczają składników potrzebnych do rozwoju ośrodkowego układu nerwowego, a także odpowiedniej ilości kalorii.

Czy coś jeszcze?

Bezglutenowe produkty zbożowe i owoce.

Odpowiedniej ilości żelaza dostarcza dziecku nie tylko mięso, ale także wzbogacane żelazem kaszki i kleiki. To bardzo ważne, żeby wybierać produkty zbożowe z dodatkiem żelaza, te z półek z żywnością dla niemowląt, a nie dla dorosłych. W Polsce w pierwszym roku życia dziecku podaje się produkty bezglutenowe. Kaszki można przygotować na wodzie, z dodatkiem np. przecieru z owoców albo na mleku modyfikowanym.

Jeśli dziecko było od początku karmione mlekiem modyfikowanym albo wprowadzamy to mleko w siódmym miesiącu (w wypadku dzieci karmionych piersią), można wcześniej niż w 11.-12. miesiącu zacząć podawać kefir, jogurt i twarożek.

Owoce podajemy na surowo, starte na drobnej tarce lub rozgniecione. Można je oczywiście ugotować lub upiec, ale wtedy niszczymy część witamin. W wypadku owoców i jarzyn przestrzega się zasady "podawaj na początku to, co rośnie w twoim kraju" (u nas są to zwykle jabłka).
Jak?

Z szacunkiem dla dziecka i ostrożnie.

Nawet niemowlaka nie wolno karmić na siłę. Jedzenie ma być przyjemnością, a nie wojną. Jeśli maluch odmawia jedzenia jakiegoś dania, trzeba eksperymentować, żeby dopasować się do jego gustu. Bywa, że dziecko w siódmym miesiącu życia nie chce jeść niczego poza mlekiem. Należy wówczas co kilka dni należy spokojnie proponować mu kolejne papki. Zwykle w końcu uda się znaleźć coś, co się dziecku spodoba. Często są to owoce albo sok owocowy. Może się jednak zdarzyć i tak, że do końca siódmego miesiąca nie uda się przekonać go do rozszerzenia diety. Wtedy koniecznie trzeba się skontaktować z pediatrą, który zaleci podawanie preparatów żelaza.

Papki podajemy łyżeczką, a sok owocowy - z kubka-niekapka albo również łyżeczką. Nie należy podawać nowych potraw w butelce ze smoczkiem - trzeba by je wtedy rozrzedzać, a dziecko ma się przecież przyzwyczajać do nowej konsystencji i nowego sposobu jedzenia. Wprowadzając do diety potrawy o konsystencji stałej, musimy dbać o to, by dziecko się nie zakrztusiło. Dzieci do czwartego roku życia powinny jeść zawsze na siedząco, pod opieką osoby dorosłej. Trzeba je uczyć, żeby nie wkładały do ust za dużych kęsów.

Nowe potrawy mogą wywołać reakcję alergiczną. Wprawdzie jarzyny korzeniowe, ziemniaki i białe mięso bardzo rzadko uczulają, ale powinniśmy przestrzegać zasady wprowadzania nowych składników pojedynczo, w odstępach kilkudniowych, tak by w wypadku wystąpienia reakcji alergicznej bez trudu ustalić, co ją wywołało. Jeżeli w rodzinie nie ma alergii, nie ma powodu, żeby unikać podawania dziecku jakiegoś składnika w obawie, że dostanie uczulenia.

Jeśli wystąpią objawy nietolerancji pokarmowej, składnik trzeba wycofać na co najmniej dwa tygodnie. Silne alergeny, np. ryby, miód, żółte sery, wprowadzamy dopiero pod koniec pierwszego roku życia, a niemodyfikowane mleko krowie najlepiej dopiero w trzecim roku życia. W drugim roku można podawać dzieciom mleko modyfikowane typu "junior".

Ile?

O tym zdecyduje dziecko.

Poznając nowe smaki, maluch początkowo je niewiele - łyżeczkę, kilka łyżeczek. Jeśli potrawa mu smakuje, wystarczy, jeśli przygotujemy jej około 50 ml (1/3 szklanki). W miarę jak dziecko będzie rezygnować z posiłków mlecznych i w miarę wzbogacania papek o nowe składniki, ta ilość będzie się zwiększać. Jest mało prawdopodobne, że przekarmimy dziecko warzywami, owocami czy nawet zupą jarzynową. Są to potrawy niskokaloryczne, a maluch naprawdę nie da rady zjeść więcej niż 200-250 ml. Więcej mały żołądek raczej nie pomieści.

Jeśli matka podaje produkty w słoiczkach, ma ułatwione zadanie. Ilość potrawy i jej skład są dostosowane do potrzeb dziecka w danym przedziale wiekowym.

Jak często?

Na początek raz dziennie.

Dziecko w wieku siedmiu, ośmiu miesięcy karmione jest zazwyczaj pięć razy dziennie. Początkowo zastępujemy jedno karmienie - najlepiej zupką. Po tygodniu, dwóch dołączamy drugi posiłek papkowaty - kaszkę, a na początku ósmego miesiąca dziecko zjada już po jednym posiłku każdego rodzaju: warzywno-mięsny (lub warzywno-jajeczny), owocowy i zbożowy.

Pod koniec pierwszego roku życia, gdy żółtko będzie można podawać codziennie, można zastąpić kolejne karmienie drugim posiłkiem warzywno-białkowym.

O jakiej porze?

Wtedy, gdy dziecko ma ochotę.

Najczęściej maluchy zupkę jedzą chętnie w porze obiadu, a wieczorem miewają ochotę na kaszkę. Ale jeśli dziecko potrzebuje solidnego warzywno-mięsnego śniadania, nic nie stoi na przeszkodzie, by zaserwować mu zupkę.

Należy natomiast unikać podjadania między posiłkami. Jeśli dziecko zgłodnieje na spacerze, to zamiast zapychać je chrupkami, wróćmy szybciej do domu i podajmy mu pełnowartościową zupę jarzynową. Jeśli już musimy dać mu coś do rączki podczas spaceru, niech to raczej będzie gotowane warzywo albo miękki owoc.

Już w drugiej połowie pierwszego roku życia warto ustalić pewien porządek podawania posiłków i unikać karmienia dziecka tym, co później chcielibyśmy ograniczać lub wyeliminować z jego diety (np. słodyczami albo właśnie chrupkami).



https://www.edziecko.pl/pierwszy_rok/1,79410,2588721.html




********************************************************************************
************



■ Kiedy?

Pierwsze nowości w diecie dzieci można wprowadzać już w 5. miesiącu życia. Malcom karmionym piersią można podać zupkę jarzynową (100 ml) z dodatkiem ok. pół łyżeczki kaszy manny (ugotowanej oddzielnie w niewielkiej ilości wody.) Dla dzieci butelkowych pierwszym niemlecznym daniem może być skrobane jabłko (lub sok), przecier z jarzyn lub 2-3 g (tj. łyżeczka) kleiku bezglutenowego.



■ Co?

Na start najlepsza jest papka z jarzyn. W pierwszej kolejności z marchewki, a po kilku dniach z dodatkiem ziemniaka. Następny krok to ugotowanie i zmiksowanie jarzyn, dodanie odrobiny masła, oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego. Kaszkę mannę dodaną do jarzynowej papki możemy podać, jeśli przy wprowadzaniu poprzednich składników nie pojawiły się żadne niepokojące objawy. Co kilka dni wzbogacamy dietę dziecka nowymi warzywami, np. pietruszką, brokułami, kalafi orem, burakiem, dynią, porem, selerem, fasolką szparagową. Gotowane mięso, np. z królika, kurczaka lub indyka (bez wywaru!) możemy podać do zupki w 6. miesiącu życia malca karmionego mlekiem z butelki – a w 7. miesiącu karmionego piersią. Gdy dziecko skończy pół roku (w 7. m.ż.), w zupce powinno pojawić się ugotowane na twardo żółtko (najpierw – połowa co drugi dzień).




■ Jak?

Produkty wprowadzamy pojedynczo, zaczynając od małych ilości: 2-3 łyżeczki, jeden produkt tygodniowo. Dziecku „na piersi” proponujemy „nowości” zaraz po karmieniu piersią. Gdy odmawia, kolejność „dań” można odwrócić.




dankin-82
NOWY MODEL ŻYWIENIA NIEMOWLĄT KARMIONYCH PIERSIĄ

wiek (miesiące); rodzaj pożywienia/ żywność uzupełniająca

1.-6. karmienie piersią na żądanie Posiłki dodatkowe w 5.-6. miesiącu (początkowo, nie wcześniej niż w 5. m.)
● zupa – przecier jarzynowy z dodatkiem kaszy manny (2-3 g na 100 ml), 1 x dziennie
7.-9. karmienie piersią na żądanie Posiłki uzupełniające:
● zupa jarzynowa lub przecier jarzynowy z gotowanym mięsem (bez wywaru) z kleikiem zbożowym glutenowym i z 1/2 żółtka co drugi dzień
● kaszka / kleik zbożowy bezglutenowy lub glutenowy
● sok owocowy (najlepiej przecierowy) lub przecier owocowy (nie więcej niż 150 g)
10. karmienie piersią na żądanie Posiłki uzupełniające:
● obiad z dwóch dań: zupa jarzynowa z kaszką glutenową + jarzynka z gotowanym mięsem, 1/2 żółtka do potraw codziennie
● kaszki / kleiki glutenowe i bezglutenowe, niewielkie ilości pieczywa, biszkopty, sucharki
● przecier lub sok owocowy (nie więcej niż 150 g)
11.-12. karmienie piersią na żądanie Posiłki uzupełniające:
● obiad z dwóch dań: zupa jarzynowa z kaszką glutenową + jarzynka z gotowanym mięsem, ewentualnie z ziemniakiem lub ryżem i całe jajko 3-4 razy w tygodniu
● produkty zbożowe (kaszki / kleiki glutenowe i bezglutenowe, pieczywo, biszkopty, sucharki) łączone z produktami mlecznymi (np. mleko modyfikowane, twarożek, jogurt, kefir – kilka razy w tygodniu)
● przecier lub sok owocowy (nie więcej niż 150 g)




NOWY SCHEMAT ŻYWIENIA NIEMOWLĄT KARMIONYCH Z BUTELKI

wiek (miesiące), liczba posiłków wielkość porcji rodzaj posiłku
1. 7 x 90 - 110 ml mleko początkowe
2. 6 x 110 - 130 ml mleko początkowe
3. 6 x 130 ml mleko początkowe
4. 6 x 150 ml mleko początkowe
5. 5 x 180 ml ● 4 x mleko początkowe*
● 1 x zupa – przecier jarzynowy
● skrobane jabłko lub sok (najlepiej przecierowy) – 50-100 g
6. 5 x 180 ml ● 4 x mleko początkowe*
● 1 x zupa – przecier jarzynowy z dodatkiem kleiku glutenowego (2-3 g kleiku na 100 ml) + 10 g gotowanego mięsa (bez wywaru)
● przecier owocowy lub sok (najlepiej przecierowy) – nie więcej niż 150 g
7. 5 x ●1 x 180 ml – mleko następne z dodatkiem kaszki zbożowej glutenowej (2-3 g na 100 ml)
● 2 x 180 ml – mleko następne z dodatkiem bezglutenowego kleiku (2-3 g na 100 ml)
● 1 x 200 ml zupa – przecier jarzynowy z 1/2 żółtka (co drugi dzień) i z gotowanym mięsem codziennie (10 g)
● 1 x 150 ml kaszka na mleku następnym lub deser mleczno-owocowy;
● przecier owocowy lub sok – nie więcej niż 150 g
8. 5 x ● 1 x 180 ml – mleko następne z dodatkiem kaszki zbożowej glutenowej (6 g na 100 ml)
● 2 x 180 ml – mleko następne z dodatkiem bezglutenowego kleiku (6 g na 100 ml)
● 1 x 200 ml zupa – przecier jarzynowy z 1/2 żółtka (co drugi dzień) i z gotowanym mięsem codziennie (10-15 g)
● 1 x 150 ml kaszka na mleku następnym lub deser mleczno-owocowy;
● przecier owocowy lub sok – nie więcej niż 150 g
9. 5 x ● 1 x 200 ml – mleko następne z dodatkiem kaszki glutenowej
● 1 x 200 ml – mleko następne z dodatkiem kaszki beglutenowej
● 1 x 200 ml – kaszka na mleku następnym
● 1 x 200 ml zupa – przecier jarzynowy z dodatkiem 1/2 żółtka i z gotowanym mięsem (10-15 g)
● 1 x 150 g – owoce lub kompot lub sok (najlepiej przecierowy) + biszkopt
10. 4-5 x ● 3 x 220 ml – mleczny posiłek łączony z produktami zbożowymi (np. mleko następne, kaszki mleczne glutenowe lub bezglutenowe, niewielkie ilości pieczywa, biszkopty, sucharki)
● 1 x zupka jarzynowa z kaszką glutenową
● 1 x obiad: jarzynka z gotowanym mięsem (15-20 g) i 1/2 żółtka, z dodatkiem ziemniaka lub ryżu;
● przecier owocowy lub owoce lub kompot lub sok (najlepiej przecierowy) – nie więcej niż 150 g
11.-12. 4-5 x ● Posiłki jak w 10. miesiącu życia.
Zmiana: wprowadzić całe jajko 3-4 razy w tygodniu; twarożek, kefir, jogurt kilka razy w tygodniu



*Mleko początkowe może być zmienione na mleko następne, do czasu formalnego uregulowania czasu podawania tych preparatów w zaleceniach Unii Europejskiej.



O TYM WARTO PAMIĘTAĆ


● Nowe produkty wprowadzamy do jadłospisu dziecka pojedynczo (przynajmniej w pierwszych miesiącach) po to, aby w razie pojawienia się niepokojących objawów (np. wysypki), bez trudu ustalić, co jest jej przyczyną.
● Nowe składniki diety niemowlęcia mogą spowodować np. ból brzuszka, ulewanie, wysypkę, zmianę konsystencji stolca lub częstości wypróżnień . Pojawiają się one zwykle w ciągu kilku dni po wprowadzeniu nowości. Wówczas trzeba zrezygnować z podawania podejrzanego produktu na kilka miesięcy.
● Gdy malec jest przeziębiony, lepiej nie podawaj mu niczego nowego do jedzenia.


https://www.rodziceonline.pl/rodzice2/print...mp;news_id=1414

monia2007
Kinga dziekuję bardzo.
Super przydatne wiadomości.
Będę Cię dalej podczytywać,a za ok 4m-ce sie dołączę.
Pozdr 06.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.