To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

zatoka/przetoka włosowa

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Dorott
to od poczÄ…tku...

...trzy lata temu miałam operację wycięcia tej zatoki włosowej z okolic odbytu (tzn jest ona umiejscowiona pomiędzy pośladkami ale wyżej niż odbyt - sorki za opis) wtedy miałam nacięcie długości około 5 cm i głębokość około 7 cm, było wycięte do kości bardzo dużo czasu potrzebowałam na dojście do siebie no ale jakoś się udało...

...i w sobotę odnowiła mi sie ta zatoka...tzn, pękła...byłam w spitalu na chirurgi i okazało się, że konieczna jest druga operacja aby to jeszcze raz wyczyścić...podobno za pierwszym razem prawie nigdy sie nie udaje...

...mój chirurg jest na urlopie do końca września więc jestem zarejestrowana na 4 i wtedy wszystko ustalimy...

no i moje pytanie: jak byłam w sobotę w szpitalu, lekarz oczyścił mi rane i założył sączek...ale ten lekarz był tak nie przyjemny, że nic mi nie wyjaśnił...i nie mam pojęcia czy mogę z tym sączkiem chodzić do tego 4 września???? Nie chcę wydzwaniać do mojego lekarza bo jest w górach z rodziną...

wiecie coÅ› na ten temat???

a może miała, któraś z Was taką doilegliwość???

pomóżcie!!!proszę!!!
Bartek
Witam tez przeszedlem taka operacje 2 dni temu,i musze chodzic na codzienne wymienianie opatrunkow tzw. metoda Ziarninowana gojenie rany od srodka poprzez wymienianie opatrunkow.


Torbiel włosowa (cystis pilonidalis) jest chorobą występującą głównie u osób młodych (0,7% populacji), trzy razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. W przeszłości powszechnie stosowano leczenie zachowawcze, ponieważ wycięcie tego rodzaju torbieli wiązało się z dużą częstością nawrotów.

Etiologia i patogeneza

Krzyżowo-guziczna torbiel włosowa jest chorobą nabytą. Dochodzi do niej w wyniku powiększenia się i zakażenia mieszków włosowych w okolicy krzyżowo-guzicznej. Czynniki sprzyjające chorobie to nadmierna potliwość, niska higiena osobista i powtarzające się urazy. Dolegliwości związane z chorobą zwykle ustępują samoistnie około 40. rż.
Torbiel wÅ‚osowa może objawiać siÄ™ jako ostry ropieÅ„ lub jako prosta, zÅ‚ożona albo nawracajÄ…ca torbiel wÅ‚osowa, dlatego sposób leczenia należy dostosować do stopnia zaawansowania choroby. NajczÄ™stszym objawem jest bolesny, cheÅ‚boczÄ…cy guz zlokalizowany w okolicy krzyżowo-guzicznej, może siÄ™ jednak zdarzyć, że jedynÄ… oznakÄ… choroby bÄ™dzie zapalenie tkanki podskórnej (cellulitis). W przypadku przewlekÅ‚ego przebiegu choroby stwierdza siÄ™ zwykle leżące poÅ›rodkowo pierwotne ujÅ›cia lub zagÅ‚Ä™bienia w bruździe miÄ™dzypoÅ›ladkowej okoÅ‚o 5 cm powyżej odbytu. Pierwotny kanaÅ‚ torbieli o dÅ‚ugoÅ›ci 2–5 cm leży w linii poÅ›rodkowej i wyÅ›cielony jest nabÅ‚onkiem pÅ‚askim. Z kanaÅ‚em tym może siÄ™ Å‚Ä…czyć jama ropnia lub dodatkowe kanaÅ‚y, a z zagÅ‚Ä™bieÅ„ mogÄ… wystawać wÅ‚osy niemajÄ…ce kontaktu ze skórÄ…. Wtórne otwory widoczne sÄ… jako uniesienia tkanki ziarninowej, z których sÄ…czy siÄ™ treść surowiczo-ropna. WiÄ™kszość kanałów biegnie w kierunku dogÅ‚owowym, zdarza siÄ™ jednak, że niektóre z nich przebiegajÄ… w kierunku odbytu i sÄ… trudne do zróżnicowania z przetokami odbytu lub zapaleniem gruczołów potowych. DokÅ‚adne badanie fizykalne pozwala zawsze na stwierdzenie jednego lub kilku zagÅ‚Ä™bieÅ„ w linii poÅ›rodkowej, czÄ™sto trudnych do zauważenia z powodu towarzyszÄ…cego obrzÄ™ku. W diagnostyce różnicowej należy uwzglÄ™dnić czyraka, ziarninÄ™ kiÅ‚owÄ… lub gruźliczÄ…, promienicÄ™ oraz zapalenie koÅ›ci i szpiku z czynnymi przetokami.
Ropień powstały na podłożu zatoki włosowej zawiera florę mieszaną z przewagą beztlenowców, głównie z gatunku Bacteroides oraz ziarniaków beztlenowych. Podawanie antybiotyków w okresie okołooperacyjnym nie jest jednak wskazane (z wyjątkiem szczególnych przypadków, np. u chorych na cukrzycę lub inne choroby upośledzające odporność organizmu).

Leczenie

Sposób leczenia zależy od stanu miejscowego, stanu ogólnego chorego, obecności chorób towarzyszących, preferencji chorego oraz umiejętności i możliwości lekarza.

Ropnie lokalizujÄ… siÄ™ zwykle bocznie i dogÅ‚owowo w stosunku do zakażonej zatoki wÅ‚osowej, a ich naciÄ™cie i drenaż można wykonać w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym. NaciÄ™cie wykonuje siÄ™ poza liniÄ… poÅ›rodkowÄ… (rany w szczelinie miÄ™dzypoÅ›ladkowej gojÄ… siÄ™ powoli i źle), wÅ‚osy znajdujÄ…ce siÄ™ w jamie ropnia należy usunąć, a jamÄ™ dokÅ‚adnie wyÅ‚yżeczkować i wypÅ‚ukać. Po zabiegu należy codziennie myć ranÄ™, a otaczajÄ…ce wÅ‚osy golić co 2 tygodnie przez co najmniej 3 miesiÄ…ce po zagojeniu siÄ™ rany. PostÄ™powanie takie umożliwia wyleczenie zatoki wÅ‚osowej w 60–76% przypadków.Dobre wyniki daje leczenie zachowawcze za pomocÄ… ozonoterapii, która utrudnia rozwój bakterii beztlenowych, zwykle znajdujÄ…cych dobre warunki rozwoju w szczelinie miÄ™dzypoÅ›ladkowej. Niektórzy autorzy z powodzeniem stosujÄ… krioterapiÄ™, usuwajÄ…c przy użyciu odpowiedniego krioaplikatora zawartość torbieli wÅ‚osowej.Leczenie przewlekÅ‚ej nawracajÄ…cej torbieli wÅ‚osowej obejmuje wiele możliwoÅ›ci: oszczÄ™dne wyciÄ™cie, wstrzykniÄ™cie fenolu, naciÄ™cie i marsupializacjÄ™ lub rozlegÅ‚e miejscowe wyciÄ™cie.

Wycięcie oszczędne
Oszczędne wycięcie pośrodkowo położonych zagłębień polega na usunięciu zmian i dokładnym oczyszczeniu jamy z włosów i martwiczych tkanek przy użyciu cienkiej szczoteczki. Współczynnik wyleczeń uzyskiwanych po zastosowaniu tej metody wynosi 85%, a jako jej zalety wymienia się małe rozmiary rany, możliwość wykonania zabiegu w warunkach ambulatoryjnych, brak konieczności częstych zmian opatrunku oraz szybkie gojenie się rany (zwykle w ciągu 3 tygodni). Ten sposób postępowania jest leczeniem z wyboru w przypadku przewlekłych niepowikłanych torbieli oraz niektórych nawrotowych torbieli zatok włosowych.

Wstrzyknięcie fenolu
JamÄ™ ropnia drenuje siÄ™ technikÄ… opisanÄ… poprzednio (należy też bardzo dokÅ‚adnie ogolić okolicÄ™ zatoki), po czym do Å›wiatÅ‚a kanaÅ‚u wstrzykuje siÄ™ 1–2 ml 80% fenolu. W razie koniecznoÅ›ci iniekcje należy powtarzać co 4–6 tygodni. SkórÄ™ w okolicy torbieli należy bardzo starannie chronić przed dziaÅ‚aniem fenolu. WiÄ™kszość chorych wymaga jednodniowej hospitalizacji z powodu silnego miejscowego odczynu zapalnego. CaÅ‚kowite zagojenie rany wystÄ™puje po 1–2 miesiÄ…cach, a odsetek wyleczeÅ„ uzyskiwanych tÄ… metodÄ… wynosi okoÅ‚o 70%.

Nacięcie i marsupializacja
Metoda ta polega na otwarciu kanału w linii środkowej i usunięciu za pomocą łyżeczki martwiczych tkanek. Tkanki włóknistej kanałów nie wycina się, lecz zszywa z brzegami rany, która staje się przez to mniejsza i płytsza niż po rozległym wycięciu (zewnętrzna marsupializacja). Zabieg można wykonać w warunkach ambulatoryjnych. Gojenie trwa zwykle 6 tygodni, epizody nawrotów są rzadkie (ok. 8% w ciągu długiego okresu obserwacji).

Rozległe wycięcie miejscowe
Rozległe wycięcie miejscowe polega na usunięciu w bloku wszystkich kanałów wraz z marginesem prawidłowej tkanki (wynoszącym ok. 5 mm). Cięcie sięga w głąb aż do powięzi krzyżowo-guzicznej. W kierunku bocznym nie należy przekraczać powięzi pośladkowej. Pierwotne zamknięcie rany sprzyja jej gojeniu, jednak metoda obarczona jest dużą częstością nawrotów, sięgającą 40%. Pozostawienie otwartej rany w celu wygojenia przez ziarninowanie zmniejsza częstość nawrotów. Uważa się jednak, że technika ta nie ma przewagi nad marsupializacją i należy unikać jej stosowania.
Zmieniony ( Wtorek, 01. Kwiecień 2008 23:03 )

Tutaj mozna troche poczytac o tej chorobie i jak postępowac mam nadzieje ze to Pomogło Pozdrawiam.
Bartek
Jesli masz opatrunek, to trzeba go wymieniac codziennie w warunkach szpitalnych.Bo ja musze wymieniac codziennie taki opatrunek
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.