To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

sadowne uregulowanie kontaktow

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

pyzunia
Witam serdecznie,
Niedawno wnioslam sprawe o podwyzszenie alimentow, sad przyznal wyzsze alimenty mimo iz nie dysponowalam zadnymi rachunkami dokumentujacymi poniesione wydatki na dziecko.
W przyszlym roku ponownie wnosze o podwyzszenie alimentow, zbieram na razie faktury (Sedzia powiedziała iz lepiej jest udokumentowac zakup imiennymi fakturami VAT wystawionymi na matkę niz paragonami) wiem ze znowu dostane wyzsze alimenty Ale to tak tytulem wstepu
W odpowiedzi eks maz wniosl o uregulowanie kontaktow z synem terminy ktore zaproponowal sa dokladnie takie same jak obecnie (czyli spotyka sie z synem 2 razy w tygodniu plus jeden weekend w miesiacu i dwa tygodnie wakacji)
Dodatkowo zazadal bym to ja odbierala syna od ojca, dwutygodniowego pobytu w pazdzierniku oraz nieplacenia alimentow gdy syn przebywa u ojca w sierpniu i pazdzierniku
Zatem wedlug mnie wniosl nie tyle o uregulowanie kontaktow ale o nieplacenie alimentow
Sprawe mam w listopadzie i przyznam sie ze troche sie denerwuje Jak taka sprawa o kontakty wyglada czy sa moze jakies reguly np syn jest odwozony przez ojca do domu, dziecko w zasadzie wakacje i ferie spedza poza domem - chodzi mi o dłuzsze niz weekendowe pobyty
Co moge zrobic w sytuacji gdy ojciec regularnie odwozi syna pozniej niz bylo to umowione miedzy nami Nie jest to korzystne dla dziecka chociazby z tego wzgledu ze syn juz przed 6 rano wstaje do przedszkola (chodzi teraz do zerowki) zatem stosunkowo wczesnie chodzi spac a ciagle spoznienia dezorganizuja nasz rytm dnia
Pozdrawiam
kamysia
Pyzuniu!
Słusznie przypuszczasz, że ojcu nie chodzi o kontakty, a o wygodę i "oszczędności".
Postepowanie (nie proces) o ustalenie kontaktów ma miejsce, jeżeli strony nie mogą dogadać się w tej sprawie. Jeżeli strony postępowania są w konflikcie, sąd kieruje (lub nie, to zależy od sądu) rodzinę na badania do RODK (Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno - Konsultacyjny działąjący przy sądach), gdzie tzw specjalisci wydają po tzw. badaniu opinię na temat jak powinny wyglądac kontakty z punktu widzenia tzw dobra dziecka. RODK może zaproponować tzw. mediacje lub wydać opinię bez nich. Na jej podstawie sąd wydaje postanowienie. Postanowienie może, ale nie musi zawierać dokładne terminy i godziny "odbioru" dziecka, miejsce spotkań, sposób informowania matki lub ojca o ewentualnych zmianach (wypadki losowe, choroba dziecka itd), a także w postanowieniu powino byc zawarte kto odwozi i zawozi. W Twoim przypadku nie ma sporu na temat częstotliwości i długości spotkań, więc nie sądzę, aby sąd uznał za konieczną opinię RODK. W każdym razie trzymaj się z dzieckiem od tej instytucji z daleka. Nie będę się rozwodzic dlaczego, bo to nie na temat.
Sąd po przesłuchaniu stron wyda postanowienie regulujące kontakty dziecka z ojcem. Może na wniosek ojca postanowić, że to Ty będziesz miała obowiązek odbierać syna w określonych wypadkach. W praktyce jednak, bardzo rzadko sądy wydają taką decyzję, chyba, ze ojciec jest inwalidą na wózku, albo żyje na granicy ubóstwa i mieszka na drugim końcu Polski i nie stać go na bilety, a Ty masz forsy jak lodu i mnóstwo wolnego czasu. Najlepiej będzie jeżeli napiszesz pismo procesowe, w którym zgodzisz sie od razu na spotkania w takim wymiarze jak dotychczas, nie zgadzaj sie na 2 tygodnie w pażdzierniku (przeciez syn chodzi do szkoły, lub pójdzie od września) i nie zgadzaj się na odbieranie, udowodnij, że jest to dla Ciebie kosztowne i niewygodne (bo np w czasie kiedy syn jest pod opieką ojca chodzisz na fitnes).
Jeżeli chodzi o niepłacenie alimentów za okresy, kiedy syn przebywa u ojca, to po pierwsze w trybie nieprocesowym (czyli takim, jaki ma wniosek o urególowanie kontaktów) sąd nie może podjąć takiej decyzji. Dopiero po postanowieniu w sprawie kontaktów ojciec mógłby wystąpić z pozwem o obniżenie alimentów, więc tu nie masz się czego obawiać, Nawet gdyby ojciec chciał Cię pozwać, to po pierwsze musi to zrobić każdorazowo po pobycie dziecka przez dłuższy czas u niego. Dla porządku 2 tygodnie raz na rok to nie jest dłuższy czas. Ty ponosisz część wydatków na dziecko także wtedy, gdy jest u ojca, płacisz za mieszkanie itd.... Alimentów nie musisz wydawać co miesiąc w tej samej kwocie, to chyba jasne. Raz kupujesz komputer, nowe biurko i kurtkę na zimę, a w innym miesiącu tylko skarpetki.
Nie martw się, Sąd nie jest głupi i nie uwierzy w bajania i intencje eksa. Masz już doświadczenie, więc jestem pewna, że sobie poradzisz.
Niestety, nic nie możesz zrobić, jeżeli ojciec notorycznie spóźnia się. Nawet, jeżeli będziesz miała w ręku postanowienie sądu, określające godzinę powrotu dziecka. Tak samo jak nie masz mozliwości wyegzekwowania spotkań z ojcem. Jak niebędzie chciał, to nie będzie przychodził. I nie daj się wmanewrowac w dyskusje nt. tzw. utrudniania kontaktów. Jeżeli będzie coś na ten temat mówił, zapytaj go o konkretne przypadki, kiedy i w jaki sposób rzekomo utrudniałaś. Teraz jest taka moda na "utrudniające" matki, to znaczy takie, które nie godzą się na spotkania o każdej porze dnia i nocy z dowozem pod wskazany adres na każde żądanie.
pyzunia
Dziękuje Kamysiu,
bardzo mnie uspokoiłaś a już 19 listopada będzie po sprawie i mam nadzieję że wyrok bedzie korzystny dla mnie i dla synka
Pozdrawiam
BIBI666
Hej dziewczyny.

Jestem kłębkiem nerwów.Dziesiaj gdy urzadzalam sobie dzemke z malym dostalam sms-a od pseudo tatusiaze przyjedzie wraz z rodzicami za pol godziny.
Oczywiscie wczesniej sie nie odzywal.Gdy mu napisalam ze nie bo moj dom to nie jest hotel i musi sie wczesniej umawiac przyjechal z tata za 15 min.
oczywscie nie wiedzialam ze to on.wszedl do mnie na posesje i chcial wziasc 2 miesieczne dziecko do siebie.oczywiscie nie dalam mu go i zamknelam mu
drzwi przed nosem.czy moze mi cos za to zrobic?dodam ze nie mamy ustalonych kontaktow,jutro skladam pozew o alimenty i ustalenie kontaktow.
czy placi sie cos jak sie sklada pozew o alimenty.Prosze o pilna odpowiedz.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.