To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Jak nauczyc malucha wydmuchiwania noska?

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Madziara.
No właśnie to już długotrwały problem u nas, wydmuchiwanie noska.
Wiele razy starałam sie tłumaczyc i uczyc Mareczka dmuchania noska, ale on albo dmucha buzią, albo uparcie twierdzi że nie umie tego robic i nie będzie.
Dodatkowo w przedszkolu jak również w domu nie zawsze samodzielnie wyciera nosa, a nawet biega usmarkany aż po samą brodę 32.gif
Nie wiem jak skutecznie nauczyc go samodzielnego wycierania nosa jak i jego wydmuchiwania.
Jak był dużo mniejszy robił śmieszne minki i fajnie dmuchał noskiem, podobnie robi teraz jego dwa lata młodszy kuzyn i do niedawna również Marek umiał naśladowac tę minkę a teraz tak jakby na złośc nie chciał ani dmuchac nosa ani go wycierac 13.gif
blaire
A lubi Tabalugę? Może spróbuj z naśladowaniem tego smoka ziejącego ogniem wink.gif z nosa. U nas pomogło zarówno przy starszym jak i młodszym.
mama_do_kwadratu
na stoliku połóż piórko/kawałeczki papieru i niech dmucha nosem (można na wyścigi) icon_smile.gif
malgog
przechodziłam ten problem u obu synków
u Maćka do tej pory są problemy z wydmuchiwaniem nosa

próbowaliśmy
zdmuchiwania świeczki nosem, zamykamy dziurkę raz jedną raz drugą i próbujemy dmuchać noskiem tak jak ustami, ważne aby próbować naprzemiennie

to samo z piórkiem na blacie stołu - przesuwanie piórka powietrzem wydmuchiwanym nosem

do tego świczenia oddechowe
wciaganie powietrza ustami i wydychanie noskiem (w tym czasie mały zamyka usta ręką)
świczenia ze słomką
przesuwanie piórka powietrzem wydmuchiwanym ustami przez słomkę

Madziara.
Próbowałam już z piórkiem ale jak wspomniałam zamiast dmuchac nosem dmucha buzią 21.gif
Już nawet tak jak pediatra podpowiadała zatykałam buzię i piórkiem smyrałam go po nosku i nic.
A tabalugi nie oglądaliśmy, muszę się rozejrzec i popytac czy ktoś nie ma tej bajki.
oliver
Moje dziecie też nie chciało dmuchać. Próbowaliśmy piórek, nic nie dało. Aż pewnego razu (gdy miała katar) stanęła i tak dmuchnęła bez chusteczki,że wszystko wyleciało aż do brody;) No i od tamtej pory dmucha...nie koniecznie w chusteczke....ale lepsze to niżby miało wszystko siedzieć w nosie...
Madziara.
Markowi akurat bez dmuchania wydzielina z nosa sięga do brody 21.gif . A jemu nawet to nie przeszkadza w zabawie 32.gif
grzałka
Anię uczyłam metodą dmuchania na piórko z zamknięta buzia, a chłopaków wcale nie uczę, bo mi laryngolodzy powiedzieli, że lepiej jak katar spływa sam
Martalka
Bartek też nie umie, i twierdzi, że nie będzie i koniec. Dobrze byłoby, jakby faktycznie to co tam ma, wypłynęło, ale on to wciąga z powrotem, niemal co chwilę 29.gif
Dopiero teraz tak naprawdę jako 3 -latek poznał co to katar.

Spróbuję sposobem na Tabalugę 08.gif
grzałka
no ale właśnie wciąganie to tez jest naturalna droga odpływu
Martalka
CYTAT(grzalka @ wto, 26 lut 2008 - 21:39) *
no ale właśnie wciąganie to tez jest naturalna droga odpływu


uuuuu 29.gif chyba że tak 08.gif
Madziara.
CYTAT(grzalka @ wto, 26 lut 2008 - 19:35) *
Anię uczyłam metodą dmuchania na piórko z zamknięta buzia, a chłopaków wcale nie uczę, bo mi laryngolodzy powiedzieli, że lepiej jak katar spływa sam



No a mi jak wspomniałam już laryngolog powiedział, że co ze mnie za matka że nie umiem nauczyc dziecka wydmuchiwania nosa 13.gif
i za każdym razem podkreśla jakie to ważne w przypadku Mareczka.
A ja niestety nie umiem znaleźc sposobu na mojego małego uparciuszka.
Madziara.
No my też spróbujemy metodą na Tabalugę może akurat okaże się skuteczna, choc szczerze nie znam tej bajki icon_redface.gif ale kumpela ma i jutro mi pożyczy.
Zastanawiałam się nad tym "katerek" zdaję sobie sprawę iż nie rozwiąże to problemu z samodzielnym wydmuchiwaniem noska, ale chociaż częściowo oczyści się. Moja mama raz na jakiś czas robi Markowi woskowanie uszu i tyle śmieci co mu się wyciąga z ucha przy zużyciu 1/4 świecy to ja nawet nie mam przy całej świecy i czy ma wykonywane te woskowanie co drugi dzień czy później to tych "śmieci" zawsze w tym uszku jest pełno.
Powiedziałam koleżance o moim pomyśle z tym urządzeniem to tylko mnie skrytykowała, ale przecież wiadomo że chciałabym aby moje dziecko samodzielnie wykonywało tę czynnośc, ale to nie jest mój kaprys tylko chodzi o jego zdrowie, a skoro nie mogę teraz jego tego nauczyc to w inny sposób muszę poradzic sobie z oczyszczaniem noska.
Mika
jeśli katar jest gęsty można go "rozcieńczyć" mucofluidem
albo solÄ… morskÄ…
wydmuchiwać na raz tylko jedną dziurkę (drugą zatykać)

dzieci różnie się uczą -mój starszy syn zaczął dmuchać nos dopiero mając 5 lat icon_rolleyes.gif ,młodszy dosłownie urodził się z tą umiejętnością,bo od zawsze potrafił smarkać

wspomaganie fridÄ… czy katarkiem rozleniwi dzieciÄ™ wink.gif
bo po co umieć dmuchać jeśli jest coś co zrobi to za niego
grzałka
Madziara, jak wiadomo ile lekarzy tyle teorii, ja sobie wybieram te teorie, które mi pasują icon_wink.gif
ulla
U nas trzeba było nauczyć lub czyścić, bo spływający powodował nawracające zapalenia uszu (nawracające przy każdym katarze). No to czyściliśmy (najpierw gruchą, potem katarkiem) - tak straszliwie tego nie znosła (i nie znosi), że wydmuchuje icon_biggrin.gif Nawet jeżeli niebyt dokładnie, bo przy zbyt gęstym jej ciężko, a przy początkowej infekcji to śluzówka na tyle "opuchnięta", że bez szans.
Reasumując u nas się nauczyła wydmuchiwać z żywiołowej niechęci do czyszczenia mechanicznego.

Ps. i tak mechaniczne czyszczenie preferuję, bo wtedy o połowę mniej kaszle, bo jej mniej spływa, no wtedy i bywa, że sę infekcja kończy po trzech dniach, a nie rozwija...przy zaniechaniu zwykle jest gorzej.
Katarzyna_1979
Witajcie,

a u nas jest tak, że kiedy Kamil ma posmarkać mamę (oczywiście z chusteczką - symulacja tak dużo, że aż na ręce mama ma) dmucha jak najęty i faktycznie coś tam mu wychodzi, a jak zwykłe wydmuchiwanie, to tak jakby nic nie robił.

Czyli:
Mama: "Kamilek posmarkaj mamÄ™"
Kamil dmucha...
Mama: "a fuj zaraz mi ręce posmarkasz"
Kamil dmucha mocniej
Mama: "och ach ech posmarkałeś mnie"(łącznie z machaniem rękami, podskokami i ze śmiechem)
Kamil wydmuchuje wszystko!

02.gif :
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.