To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

zdrowie a siatka centylowa

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

kiniusia
Witam,
Ostatnio sporo się nauczyłam i za sprawą kłopotów jakie mamy/mieliśmy z moim synkiem chciałabym ustrzec Was mamy i tatusiowie przed lekkodusznym podchodzeniem do miar i spr ich na siatkach centylowych.

Mój synek jest mały i pomiary wzrostu wykonuje ciągle leklarka podczas standardowych co 6tyg wizyt natomiast juz niebawem zostaną nam tylko bilanse co 1, 2 lub więcej a wiele może się zdarzyć w tym czasie.
Kiedys mierzyli mnie rodzice przy framudze do dziś jak wpadam do babci to patrzę z dumą na pomazaną framugę icon_wink.gif A jak jest teraz? Czy zwracamy uwagę na te pomiary?

Ja przyznaję - obecnie zajmuje mnie najbardziej miara główki - ale my jesteśmy specyficznym przypadkiem. Jednak on zmobilizował mnie do kontrolowania reszty bo z odchyleń można wiele wyczytać.
U nas kłopotu ze wzrostem nie ma bo jesteśmy powyżej 50 centyla nie mniej jednak dowiedziałam się, że dieta przy skazie białkowej może mieć wpływ na wzrost ... qurcze a co nie? Dieta ma pomóc a póki co to i z fosforanami mamy kłopot i w poradni metabolicznej siedzimy ... ech!
nikol
Kiniusia mnie też niepokoją te siatki centylowe.Córka jak sie urodziła była ze wzrostem na 50centylu i wagą na 25 centylu.Teraz ma 3 lata,z wagą spadła poniżej siatki,ze wzrostem jest na 3 centylu.Jest alergikiem i jako niemowlę była na Nutramigenie.Obecnie dawałabym jej wszystko,bo na jedzenie się zbytnio nie uczula,co z tego jak nie chce żadnych nowości,a wcześniej dużo nie poprubowała bo wszystko wprowadzaliśmy z dużym opóźnieniem.Eh....
dankin-82
ja się ostatnio dowiedziałam że istnieją siatki dla wcześniaków bo moja młoda właśnie wcześniak a pediatra i w patologii właśnie mierzą wg zwyczajnych siatek i mają zastrzeżenia a wg wcześniaczych młoda wykracza praktycznie poza siatkę i bądź tu mądry 21.gif martwic się czy cieszyc 37.gif



może komuś się przyda icon_wink.gif

CYTAT(dankin-82 @ Sat, 22 Aug 2009 - 11:53) *

Mika
na wzrost ma wpłw wiele innych czynników
sam niski wzrost z powodu nawet (czasowej)diety to raczej nic strasznego -ludzie mają różną wysokość icon_wink.gif
poza tym każde dziecko rozwija się inaczej,czesto skokowo
jeśli dziecko jest zdrowe i mieści się w tabelach -nie panikuję,nawet wtedy kiedy jest w 10-3 centylu icon_wink.gif
oluśia
Mój Kacper ma właśnie wzrost ponizej 3 centyla 41.gif .Urodził się w 35tygodniu ciąży w szpitalu zaliczyli go do wcześniaków .Jest na bezmlecznej ale cały czas ma centymetry do przodu .Rośnie swoim tępem .Sama nie wiem co o tym myśleć
oluśia
A teraz patrze na siatki dla wcześniaków które wkleiła Dankin to Kapi jest prawie na 50 centylu icon_smile.gif czyli dobrze .Tylko czemu lekarze nie biora tego pod uwagę .
dankin-82
u nas z lekarzami jest identycznie, myślę że po prostu rutyna i nie biorą wogóle pod uwagę że są takowe siatki ale ja przy najbliżeszej okazji zwrócę uwagę na ten temat i zobaczymy co i jak z tym tematem; jeśli będziesz wcześniej u lekarza i zapytasz się co i jak z siatkami dla wcześniaków daj znac icon_wink.gif porównamy opinie
oluśia
icon_smile.gif k o tym samym pomyślałam .Będe w tygodniu po recepty to się zapytam .
dankin-82
CYTAT(oluśia @ Mon, 24 Aug 2009 - 21:52) *
icon_smile.gif k o tym samym pomyślałam .Będe w tygodniu po recepty to się zapytam .



o ile się nic nie wydarzy u pediatry będziemy dopiero po 10tym więc na razie czekam na wieśco od Was icon_wink.gif
oluśia
Byłam u lekarz w swojej przychodni .I lekarz potwierdził że są takie siatki centylowe dla wcześniaków ,ma takie siatki w gabinecie .A na moje pytanie dlaczego moje dziecko nie jest mierzone według tej siatki głupio się tylko uśmiechnął a ja zostawiłam to bez komentarza 29.gif bo ręce opadają .
dankin-82
CYTAT(oluśia @ Thu, 27 Aug 2009 - 16:20) *
.A na moje pytanie dlaczego moje dziecko nie jest mierzone według tej siatki głupio się tylko uśmiechnął




pewnie, łatwiej biedną matkę zestresowac 29.gif żeby miała powód do zmartwień i obaw o zdrowie własnego dziecka a wystarczyła by odrobina chęci ze strony "konowałów" by sprawdzic oraz uspokoic i tak truchlejącą matkę 37.gif Rodzice wcześniaków przecież tak wiele przechodzą a lekarze powinni im ułatwic a nie tylko wpajac poczucie winy bo dziecko "niedomaga" w jakimś aspekcie. U nas tak samo wszystko funkcjonuje łatwiej obarczyc rodziców wizją ewentualnej "choroby" niż wykazac odrobinę dobrej woli by wspomagac, tłumaczyc 21.gif
Nas w przychodni i w patologi obarczyli faktem zbyt małej główki Natki i ewentualnymi następstwami a w rzeczywistości wszystko centylowo gra, gdybym sama się nie dowiedziała i nie sprawdziła to do tej pory żyłabym w stresie i czekała na oznaki owych następstwa 21.gif
Tamara79
Jest jeszcze coś takiego (też jest rozgranicznik na wcześniaki)

https://siatkicentylowe.edziecko.pl/

kolorowe wykres wygląda tak przekonywująco icon_wink.gif

Moja pediatra też mnie dołowała, że to że sio... a że w 12 tyg podwoił masę urodzeniową to co? nico?
Tyle, że mój nie wcześniak, tylko z niską masą urodzeniową (ale w 37tc).
oluśia
Mnie to wszystko czasami wnerwia bo człowiek się więcej dowie z netu niż od swojego pediatry któremu za to płacą . 29.gif A wogóle to mój ośrodek doprowadza mnie ostatnio do białej gorączki .Mianowicie Kacper zdrowy tz.bez kataru, kaszlu jednym słowem zdrowy (tj.chory od urodzenia ale nie zaraża wiecie o co chodzi ) ide do Poradni Zdrowego dziecka a tu mi pielęgniarka z tekstem że tu szczepienia a nie porady bo jej mówie ze po recepty i ze chciałam się coś zapytać .I kazała mi się zapisać na popołudnie do dzieci chorych oczywiście 21.gif .Wiecie ja zawsze z ogonem bo nie mam gdzie go zostawić .Dla mnie to było oczywiste dla tego babsztyla nie -znieczulica .Ale ja się uparłam to kazała mi czekać na sam koniec zeszło chyba ze 2.5 godziny 29.gif

Kanuś u nas znowu przy urodzeniu był problem tz lekarze mieli bo Kapi urodzil się z wagą 3400 w inkubatorze sie nie mieścił icon_smile.gif
oluśia
Kanuś fajne siatki z wykresami takiej właśnie miałam poszukać icon_smile.gif
agabr
Jest tez siatka osobna dla dzieci warszawskich.b
grzałka
oraz dla dzieci z Moniek
dankin-82
dobra zakładając że Natka:

- ma 5 miesięcy
- waży 6kg
- mierzy 67 cm
- obwód głowy 41 cm



wg zwykłej siatki centylowej:


- waży 6kg -> 3 centyl
- mierzy 67 cm -> 50 centyl
- obwód głowy 41 cm -> 35 centyl




wg siatki dla wcześniaków:


- waży 6kg -> 50 centyl
- mierzy 67 cm -> ponad 99 centyl
- obwód głowy 41 cm -> 60 centyl


no i czym powinnam się martwic? czy tym że za długa czy tym że za mało waży ? 29.gif
Mika
nie prównuje się centyli z wagi do centyli wzrostu
sprawdza się oddzielnie -jeśli waga/wzrost jest w 3 centylu to widzisz ile może przybierać/rosnąć w nastepnych miesiacach będąc właśnie w nim i patrzysz czy z niego nie wypada
przynajmniej tak mnie uspokajano kiedy lekarz wysłał Jaśka do szpitala "bo on spada z siatki" icon_wink.gif
okazało się,że wcale tak nie spada -po prostu szedł równo w 3 centylu
i chwała Bogu,bo gdybym jadła tyle co On ważyłabym z 80kg icon_lol.gif
na bank ma 3 tasiemce,2 się najadają i to ten trzeci wiecznie głodny jest
a,że Jasiek chudy jak szkapa ...cóż...widocznie ten typ tak ma icon_wink.gif
dankin-82
Mika ja wiem że się nie porównuje, chodziło mi o to tylko czy patrząc na "normalną" siatkę mam martwic się wagą czy też korzystac ostatecznie z siatki dla wcześniaków i tam bardziej uważac na wzrost, no kołomyja jednym słowem bo z lekarzami prowadzącymi nijak nie mogę się dogadac, każdy mówi mi co innego. Do tej pory cieszyłam się każdym gramem i każdym centymetrem Natalki ale odkąd zwrócono mi uwagę w kwestii zbyt małego obwodu główki zaczęłam się przyglądac i reszcie centylowo, choc głowka akurat idzie miarowo.

Jeśli te wyniki porównam z Julką w jej wieku (po korygacji) to Natalka jest o 1 kg lżejsza i o 2 cm dłuższa niż siostra a Julia urodziła się 1 miesiąc później, o 1,2 kg cięższa i o 6 cm dłuższa 37.gif , obwód główki identyczny dla wieku; więc chyba wzrostowo troszkę za szybko pędzi?
Mika
wiesz... ja z tych kompletnie lajtowych icon_wink.gif
jak rośnie i tyje to mnie lotto ile -ważne,że idą do przodu
nie porównuję,bo nie ma co-każde rośnie inaczej,inną ma figurę
jako ciekawostkę mogę napisać,że Jasiek osiągnął wagę dwuletniej Olki mając ...5 lat icon_lol.gif (dziś Ola jest szczupła icon_wink.gif )
głów też nie mam co porównywac- Ola ma okrągłą,chłopcy małe zgrabne podłużne łepetynki icon_wink.gif
Ciocia Magda
CYTAT(Mika @ Sat, 29 Aug 2009 - 23:58) *
nie prównuje się centyli z wagi do centyli wzrostu
sprawdza się oddzielnie -jeśli waga/wzrost jest w 3 centylu to widzisz ile może przybierać/rosnąć w nastepnych miesiacach będąc właśnie w nim i patrzysz czy z niego nie wypada

Naprawdę się nie porównuje? Mi się wydaje, że jeśli dziecko jest na 10 centylu jeśli chodzi o wzrost, a na 75 jeśli chodzi o wagę - to znaczy, że jest zbyt otyłe. I vice versa.

Ja tam śledzę rozwój dziewczynek na siatce - co rok nanoszę wzrost i wagę na siatkę w ich książeczkach zdrowia. Wychodzą na niej okresy chorób, pociesza mnie też to, że dziewczynki wzrostowo są na 50 centylu i powyżej - mimo że należą do najmniejszych w klasie. A z siatki wynika, że jednak co najmniej połowa dzieci w ich wieku jest mniejsza
dankin-82
CYTAT(Mika @ Sun, 30 Aug 2009 - 01:09) *
wiesz... ja z tych kompletnie lajtowych icon_wink.gif
jak rośnie i tyje to mnie lotto ile -ważne,że idą do przodu



ja też nie trzęsę się nad dzieckiem i nie chucham raczej zdrowo rozsądkowo ale po tym co przeszłyśmy, po całej walce o życie młodej wolę się upewnic że wszystko gra i o ile na forum może wyglądac żem panikara to o tyle w realu nie mam kogoś czyt. lekarza który rozwiałby całkowicie moje wątpliwości i przede wszystkim poprowadził tak abym nie musiała się o wszystko martwic, wskazywac "niedociągnięcia" i prosic o skierowania gdy coś nie gra, no nikt mi niczego konkretnego nigdy nie zaproponuje co się sama dowiem to mam
dankin-82
CYTAT(Magda EZ @ Sun, 30 Aug 2009 - 01:16) *
Naprawdę się nie porównuje?



tu raczej chodziło o porównywanie wyników z dwóch różnych siatek: wagi z normalnej i wzrostu z wcześniaczej siatki centylowej icon_wink.gif
dankin-82
byłam dziś u pediatry z młodymi i zapytałam jak to jest w końcu z tymi siatkami dla wcześniaków, którymi się posługiwac itd i usłyszałam standard "którą pani chce" 29.gif 21.gif

doszłam do wniosku że wybiorę sobie faktycznie dla wcześniaków i tą będe się posługiwac i ewentualnie co jakiś czas sprawdzac na "normalnej" czy wszystko idzie równo bez jakiś drastycznych spadków czy wzrostów


acha pediatra miała zastrzeżenia co do wagi młodej (ale ona je jak smok i nie ulewa i nie mogła nic wymyślec by poprawic to, oraz wzrostu- z tym już nic raczej nie zrobimy 37.gif )


oluśia
Najważniesze żeby przybierała i rosła a nie stała w miescu nawet jeśli jest to nawet 10 deko.Rozmawiałam ze swoją lekarką do której chodze prywatnie jest pediatrą homeopatą .Każde dziecko rośnie i przybiera swoim tempem i za bardzo się tym nie przejmować .Prowadzić i domagać się pomiarów według centylów dla wczesniaków .Mam sobie wydrukować i raz na trzy miesiące wpisywać u nas tylko wzrost .Taki wykres odczytujemy po roku czasu .
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.