To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Luteina brana przez cały cykl.

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Sabina
Pytanie mam. icon_rolleyes.gif
Czy prawdÄ… jest?
I to pytanie jest do osób na 100% pewnych odpowiedzi!

Luteinę biorąc cały cykl.
Przez te 30 dni, czy 32 cyklu na okrągło.

Czy prawdą jest, że ta Luteina blokuje jajeczkowanie?
Czytam mnóstwo takich wypowiedzi, że blokuje, że może blokować, że nie musi, że może się zdarzyć, że nie blokuje... icon_rolleyes.gif
Za dużo jest nie pewności, czy tak, czy nie?
Jeżeli tak... icon_idea.gif
To.. Na jakiej zasadzie w takim razie?
Macie jakieś doświadczenia, lekarze coś mówili o tym?
Czytając o niej na prof. stronach i w ulotce. Rozumuję, że jest to hormon fazy lutealnej i ciąży.
Występuje w drugiej fazie cyklu i podawany przez cały blokuje na bank. Taka matematyka.
Dobrze rozumuję? Jak blokuje, to odstępstw nie ma. icon_rolleyes.gif

icon_smile.gif
isllandia
Wiesz 100% pewności nie mam bo nie jestem lekarzem i moje pytanie na forum eksperckim pytałam o duphaston - ale to wkoncu tez progesteron. Odpowiedz eksperta brzmiała jednoznacznie-nie, a to z tego powodu ze jest zbyt słabym srodkiem aby blokowac jajeczkowanie, moze natomiast miec wplyw na endometrium.
Sabina
Widzisz, dziwne. Czy możliwe jest, żeby lekarze, mieli różne zdanie na ten temat?
W końcu to się chyba jakoś da zbadać?! Dziwne. icon_rolleyes.gif

Czytałam w wielu miejscach, tu na forum kiedyś też, ale teraz nie mogę tego znaleźć, że blokuje.
icon_rolleyes.gif Nie wiem co o tym myśleć?!
gdamalena
Luteina - to mniej więcej duphaston, i z tego, co pamietam - w niepłodnosci jest stosowany dopiero po owulacji, bo wczesniej może zatrzymać owulację - w zależności od stężenia. Nie jest to jednak zlożony lek o zastosowaniu antykoncepcyjnym.

DodajÄ™:

z ulotki:

CYTAT
W organizmie kobiety progesteron działa poprzez specyficzne receptory zlokalizowane m.in. w macicy, gruczołach sutkowych, OUN i przysadce mózgowej. Ludzki receptor dla progesteronu występuje jako dwie izoformy: PR-A i PR-B. PR-A może pełnić rolę zarówno inhibitora, jak i aktywatora transkrypcji, co tym samym umożliwia różne działania tkankowe. Najważniejsze efekty oddziaływania progesteronu na narząd rodny to: ułatwianie owulacji, poprzez dokonywanie proteolizy ściany pęcherzyka Graafa; sekrecyjna przemiana endometrium, umożliwiająca implantację zapłodnionego jaja; hamowanie nadmiernego rozrostu endometrium pod wpływem działania estrogenów; cykliczne zmiany w nabłonku jajowodów, szyjki macicy i pochwy. Progesteron działa synergistycznie z estrogenami na gruczoł sutkowy, pobudzając wzrost pęcherzyków gruczołowych i nabłonka przewodów oraz uczestnicząc w ekspresji receptorów niezbędnych do laktacji. Progesteron jest hormonem niezbędnym do utrzymania ciąży przez cały okres jej trwania: hamuje odpowiedź immunologiczną matki na antygeny płodu, jest substratem do produkcji gliko- i mineralokortykoidów płodu, inic[użytkownik x] poród, znosi samoistną czynność skurczową ciężarnej macicy.


Wynika z tego, że w odpowiedniej dawce moze takze ułatwić owulację.

Ponadto - na pewno przepisał Ci ten lek lekarz, a dawkowanie dostosował indywidualnie - widac musi byc takie, a nie inne.
isllandia
Wstawaim tu tą odpowiedź, mam nadzieję , ze nie dostanę bana z tego powodu
"alkag napisał:
Dzień Dobry Panie Doktorze .
Mam jedno pytanko czy zbyt wczesne zażycie duphastonu przy cyklu z clostilbegyt może zakłócić owulację (cykl nie monitorowany) czy przez to może w danym cyklu nie wystąpić owulacja ?
Z góry dziękuję za odpowiedz.
Duphaston jest zbyt słabym gestgenem by zahamowac owulacje moze jednak zaburzyc wrzot endometrium prowadzac do jego desynchronizacji co moze uposledzic implantację zarodków Z poważaniem JD"
Sabina
Czyli dalej nie wiemy nic. Może, ale nie musi. Luteina to to samo co Duphaston? icon_idea.gif
Luteina brana jest 2 razy po 50 mg. icon_rolleyes.gif

Spór leży o to czy hamuje tę owulację, czy nie hamuje. 29.gif
Brana na okrągło, z przerwą tylko na @.

icon_rolleyes.gif

Nikt nie wie na 100 %?
isllandia
Teraz ja nie kumam o czego nie rozumiesz? Duphaston to też progesteron, wiec dzialanie ma podobne a skoro ekspert wypowiada sie ze jest zbyt slaby by zablokowac owulacje to najprawdopodobniej ma racje.
Sabina
Nie dokładnie to samo. Czytałam w ulotkach.
Ale mniejsza o to. Zapytam lekarza przy okazji, ale czytam właśnie, że blokuje brana od początku cyklu.
wiewiórczak
Progesteron sprzyja owulacji, więc dlaczego Luteina ma ją blokować?
cydorka
Progesteron jest produkowany przez powstałe z pęcherzyka jajnikowego ciałko żółte, przez łożysko w ciąży oraz w śladowych ilościach przez nadnercza. Odpowiada za właściwe przygotowanie śluzówki na przyjęcie zarodka, utrzymuje ciążę, a spadek jego stężenia przy odpowiednio przygotowanym endometrium wywołuje miesiączkę. Stężenie progesteronu w pierwszej fazie cyklu jest bardzo niskie. Nieznaczny wzrost obserwuje się na ok. półtora doby przed owulacją. Potem ilość progesteronu produkowanego przez powstające ciałko żółte wzrasta osiągając szczyt w 7, 8 dniu po owulacji.

Luteina: Substancja czynna: mikronizowany, sztucznie otrzymywany progesteron (1 tabletka zawiera 50 mg substancji) - hormon wydzielany przez ciaÅ‚ko żółte jajnika, niezbÄ™dny do utrzymania ciąży. Preparat powoduje przeksztaÅ‚cenie bÅ‚ony Å›luzowej macicy w charakterystycznÄ… dla fazy lutealnej, a bÄ™dÄ…cej wczeÅ›niej pod wpÅ‚ywem estrogenów, umożliwiajÄ…c zagnieżdżenie siÄ™ w niej zapÅ‚odnionego jaja. WywoÅ‚uje zmiany w nabÅ‚onku jajowodów, szyjki macicy i pochwy charakterystyczne dla fazy poowulacyjnej (również zmiana rodzaju wydzielanego Å›luzu). Z tego powodu przy planowanej ciąży nie powinien być podawany przed owulacjÄ…, aby nie utrudniać zapÅ‚odnienia. Hamuje nadmierny rozrost endometrium pod wpÅ‚ywem estrogenów. Może podany zbyt wczeÅ›nie hamować dojrzewanie pÄ™cherzyków Graafa, a przez to blokować owulacjÄ™. Hamuje odpowiedź immunologicznÄ… matki na antygeny pÅ‚odu (uÅ‚atwia implantacjÄ™ i zapobiega odrzuceniu zarodka), jak i samoistnÄ… czynność skurczowÄ… macicy. Po podaniu dopochwowym jest bezpoÅ›rednio transportowany do bÅ‚ony Å›luzowej macicy. WywoÅ‚uje efekt termogenny – podwyższa ciepÅ‚otÄ™ ciaÅ‚a (stanowi to utrudnienie przy pomiarze temperatury jako metody okreÅ›lajÄ…cej owulacjÄ™).


luteina to preparat zawierający progesteron, duphaston też

jeżeli Twoje pytanie brzmi czy biorąc luteinę cały cykl mam jakieś prawdopodobieństwo zajścia w ciaże odpowiadam tak bo jak wkleiłam "może hamować ale nie musi" - nie jest to antykoncept

jezeli chcesz zajść w ciąże nie bierz luteiny przed owulacją bo może ją hamować

a swoją drogą luteina przez cały cykl.............. nie widze medycznego uzasadnienie, jestem ciekawa powodu brania
cyd
cydorka
CYTAT(Sabina @ Mon, 12 May 2008 - 22:05) *
Nikt nie wie na 100 %?

nikt na świecie nie ma prawa podać Ci jednoznacznej z medycznego punktu widzenia odpowiedzi, jezeli coś może to nie musi jezeli utrudnia to nie blokuje całkowicie
cyd
Sabina
CYTAT(cydorka @ Fri, 23 May 2008 - 15:44) *
a swoją drogą luteina przez cały cykl.............. nie widze medycznego uzasadnienie, jestem ciekawa powodu brania
cyd



Miałam brać do zakończenia opakowania bez przerwy. Z powodu torbieli po poronieniu.
Biorę ją już hmmm ponad miesiąc. Opakowanie jeszcze nie skończone, gdyż w czasie @ trwającej 8 dni, odstawiłam
jÄ…, z prostej przyczyny - jest dopochwowa.

BiorÄ™ 2 razy dziennie.
Czy źle ją przyjmuję, powinnam jak w ulotce? Może ona zapomniała mi to powiedzieć, że powinnam jakoś inaczej. Przez cały cykl nie miałam
ani jednego objawu płodności, kompletna susza. icon_rolleyes.gif
Dziwnie się czuję, pokarm się się produkuje. Czy to może mieć związek? icon_rolleyes.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.