To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Sosy

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

maggii
Pewnie to juz kiedys przerabiałyście, ale ja nie moge znaleźć icon_redface.gif

Proszę o przepisy na proste sosy icon_biggrin.gif

- koperkowy
- musztardowy
- chrzanowy
- i inne pychotki łatwe i szybkie icon_lol.gif

Dzięki icon_biggrin.gif
i.
Ja podam przepis na sos koperkowy, który uwielbiam icon_rolleyes.gif
W zasadzie robię go na oko, ale wyjściowy przepis wyglada tak icon_arrow.gif

Sos koperkowy:
[list]pęczek koperku
szklanka rosołu (może być z kostki)
łyżka mąki,
łyżka masła
pół szklanki śmietany (ja używam 22%)[list]

Najpierw robimy zasmażkę z mąki i masła, wlewamy do tego powoli rosół - cały czas mieszając. Następnie dodajemy śmietanę, szczypior i doprawiamy solą i pieprzem.
Nie gotujemy po dodaniu śmietany i kopru!
Gosia1
A może być musztardowo - chrzanowy? Bo taki tylko znam.
i.
CYTAT(Gosia1)
A może być musztardowo - chrzanowy? Bo taki tylko znam.


Gosia, chętnie poznam ten przepis icon_idea.gif
kasiarybka
Sos chrzanowy
SKŁADNIKI:

8-10 dkg chrzanu (1 gruby korzeń),
3 dkg mąki,
sól,
cukier,
1/4 I wywaru z włoszczyzny lub rosołu,
1/8 I śmietany,
kwasek cytrynowy lub ocet (3%)


SPOSÓB WYKONANIA:

Chrzan oskrobać, opłukać, zetrzeć na tarce o drobnych otworach. Mąkę rozmieszać z zimnym wywarem, zagotować, dodać starty chrzan, sól, kwasek cytrynowy lub ocet, cukier do smaku, zagrzać mieszając. Połączyć z gęstą śmietaną. Można dodać 1-2 dkg masła.

Sos musztardowy
SKŁADNIKI:

3-4 dkg musztardy,
3 dkg cebuli,
4 dkg tłuszczu,
3 dkg mąki,
1/3 I rosołu,
sól,
cukier,
kwasek cytrynowy lub cytryna albo ocet (3 %).


SPOSÓB WYKONANIA:

Cebulę obrać, opłukać, pokrajać w cienkie talarki, udusić z tłuszczem, przetrzeć przez sito. Dodać lekko zrumienioną mąkę, zmieszać, rozprowadzić rosołem, przyprawić do smaku musztardą, solą, cukrem i za gotować. Można dodać 2 dkg masła. Zamiast gotować rosół można dodać 1 kostkę ekstraktu rosół z drobiu


Sos ziemniaczany
SKŁADNIKI:

50 dkg ziemniaków,
4 dkg tłuszczu, 2 dkg mąki,
4 dkg cebuli,
1/2 I rosołu,
1/2 liścia laurowego,
pieprz,
2-3 ziarna ziela angielskiego,
sól,
cukier,
cytryna lub kwasek cytrynowy,
karmel,
1 łyżka siekanej zielonej pietruszki.


SPOSÓB WYKONANIA:

Cebulę obrać, opłukać, posiekać, lekko zrumienić na tłuszczu, dodać mąkę, zasmażyć, rozprowadzić rosołem. Ziemniaki umyć, obrać, opłukać, bardzo drobno pokrajać, zalać 1/4 I wrzącej wody, ugotować, ale nie rozgotować. Połączyć z zasmażką, zagotować razem, mieszając. Przyprawić do smaku pieprzem, solą, cukrem, sokiem z cytryny lub kwaskiem cytrynowym, karmelem. Wsypać siekaną zieleninę.


Sos cebulowy-biały
SKŁADNIKI:

20 dkg cebuli,
3 dkg masła lub margaryny,
3 dkg mąki,
1/4 I wywaru z włoszczyzny lub rosołu,
1/8 I śmietany lub śmietanki,
sól,
cukier.


SPOSÓB WYKONANIA:

Cebulę obrać, opłukać, pokrajać, dodać tłuszcz, zalać 1/4 I wrzącej wody, mieszając ugotować do miękkości, przetrzeć przez sito razem z wywarem. 1/4 I wywaru lub rosołu (zimnego) zmieszać z mąką, dodać przetartą cebulę zagotować. Połączyć ze śmietaną lub śmietanką, przyprawić do smaku solą i cukrem. Sos powinien być gęsty. Możną zaciągnąć żółtkiem i dodać szczyptę pieprzu.


Sos pomidorowy
SKŁADNIKI:

40 dkg świeżych dojrzałych pomidorów
lub 6 dkg koncentratu pomidorowego,
3 dkg cebuli,
1/4 I wywaru z włoszczyzny lub rosołu,
3 dkg mąki,
3 dkg masła lub margaryny,
1/8 I śmietany,
sól,
cukier.




SPOSÓB WYKONANIA:

Pomidory opłukać, pokrajać na kawałki, zalać niedużą ilością wrzącej wody, dodać tłuszcz, pokrajaną cebulę, dusić pod przykryciem około 20 minut. Pomidory przetrzeć razem z cebulą. Zimny wywar lub rosół rozmieszać z mąką i pomidorami, przyprawić do smaku solą, cukrem, zagotować. Połączyć ze śmietaną. Przed wydaniem można dodać 2 dkg masła.


Sos tatarski
SKŁADNIKI:

2 jaja (ugotowane na twardo),
2 surowe żółtka,
1/8 I leju,
1 łyżka tartego chrzanu lub siekanego szczypiorku,
4 dkg grzybków z octu,
4 dkg korniszonów,
3 dkg musztardy,
1/8 I śmietany,
sól,
cukier,
cytryna lub ocet (3%).


SPOSÓB WYKONANIA:

Jaja obrać, oddzielone od białek żółtka włożyć do miski, rozetrzeć z musztardą i surowymi żółtkami na gładką masę. Dolewać stopniowo cienkim strumieniem olej. Majonez ubijać trzepaczką rózgową, mieszając w jedną stronę. Gdy wyjdzie cała ilość oleju, dodać drobno posiekane grzybki, ugotowane białka i korniszony (zamiast korniszonów można dać konserwowy lub kwaszony ogórek), łyżkę tartego chrzanu lub siekanego szczypiorku. Wymieszać ze śmietaną, przyprawić do smaku solą, cukrem i jeśli potrzeba, octem. Gdyby sos był za gęsty, rozrzedzić zimnym wywarem mięsnym, jarzynowym lub wodą.
i.
Muszę przyznać, że zainspirował mnie sos ziemniaczany i sos cebulowy-biały icon_idea.gif
Gosia1
CYTAT(ilka)
CYTAT(Gosia1)
A może być musztardowo - chrzanowy? Bo taki tylko znam.


Gosia, chętnie poznam ten przepis icon_idea.gif



Służę. icon_smile.gif


Przepis na ten sosik został wymyślony w całości przez mojego ojca jakieś 35 lat temu. Z racji czasów, w jakich żył, braku dostępu do gazet itp możecie mieć pewność, że znikąd go nie ściągnął, ani nie sugerował się niczym. Ja go uwielbiam i to nie tylko dlatego, że to smak mojego dzieciństwa, jest po prostu pyszny. Przepis jest dostosowany do ok litra tego przysmaku.

W rondelku rozpuszczamy dużą łyżkę masła. Dodajemy do niego ponad pół słoiczka chrzanu polonaise (to ważne, ten chrzan jest najlepszy). Podpróżamy go kilka minut, potem dodajemy dwie duże, kopiaste łyżki musztardy (znowu dygresja - najlepiej stołowej Społem). Znowu chwilkę dusimy. Potem dolewamy litr wody GOTOWANEJ gorącej (nie wiem czemu, podobno to ważne). Zagotowujemy wszystko, doprawiamy solą i pieprzem, dosypujemy łyżeczkę cukru. Sos musi być słodkawy, ale nie słodki. Potem zagęszczamy mąką, dodajemy łyżkę słodkiej śmietany i... gotowe.

Najlepiej smakuje z gotowaną wołowiną. Słuchajcie, ja nigdy nie lubiłam gotowanego mięsa. Nigdy. A już wołowiny do pyska bym nie włożyła. Stąd mój tata wymyślił ten sos. Bo często po rosole zostaje oczko lub pręga. Po ugotowaniu sosiku mięsko się do niego wkłada i niech tam poleży kilka minut. Potem już można jeść z ziemniaczkami. icon_smile.gif Sosik nadaje się też do jajek ugotowanych na twardo. Też pycha. Lub do innych mięs - jak kto lubi. Jest to moje najukochańsze jedzonko! icon_smile.gif

Smacznego. icon_smile.gif

Pozdrówka.

P.S. Wczoraj moja Mama zrobiła ten sosik, zjadłam tyle, że dwie godziny ruszać się nie mogłam... icon_twisted.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.