To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Rozwój mowy

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Asieńka
icon_biggrin.gif Witam!
Moja córcia ma dopiero 15 miesięcy, więc nie jest jeszcze przedszkolakiem, ale - tak z ciekawości - mam pytanie do doświadczonych mam przedszkolaków: w jakim wieku wasze dzieci zaczęły mówić coś więcej niż tylko zwykłe mama, tata, daj, nie itd.?Kiedy nastąpił "przełom" w mowie?
Pozdrawiam!
Agnisma
Natalia była gaduła od zawsze, pierwsze konkretne wypowiedzi wypłynęły z jej ust gdy miała około 18miesięcy.
W tej chwili mówi baaaardzo dużo, niestety równie baaaardzo się przy tym śpieszy,więc bywa , że czasem słowa są mało wyrażne.
Beata Białystok
Agatka zaczęła mówić pełnymi zdaniami jak miała 18 miesięcy. Jak miała około 20 miesięcy, to już wiekszość ludzi, nawet obcych, mogła się z nią dogadać icon_smile.gif Ale to jest różnie u różnych dzieci. Znam dzieci, które w wieku 2 lat mało co mówią.
kama_
Kamila jak miała koło 18 miechów też zaczęła gadać dużo,duzo więcej.teraz ma 2,8 mówi pełnymi zdaniami wszystko ale po swojemu większość my ją rozumiemy,ale obcy niezawsze.
grzałka
U Ani przelom nastąpił jak miała rok i 4 miesiace- nagle zaczęła mówic mnóstwo słow, tak z dnia na dzień, powtarzać, i w ciągu miesiaca zaczęła mówic zdaniami. Teraz ma 2 lata i gada jak katarynka obficie cytując literature dzieciecą icon_lol.gif icon_lol.gif
CrazyMary
Widzę, że moja Marta jest trochę do tyłu wink.gif . Ma 19 miesięcy, a mówi zaledwie pare słów... icon_sad.gif Każde dziecko rozwija się inaczej.
i.
U każdego dziecka wygląda to inaczej. Moje starsze w wieku 2 lat mówiło zaledwie parę słów, natomiast młodsze ok. 1,5 roku zaczęło pięknie rozmawiać.
Z perspektywy czsu widzę, że nie ma znaczenia kiedy dziecko zacznie mówić.
darianna
nie ma sie wcale czym przejmowac Moja Darunia skonczyla 3 lata i dopiero jak mniala 2,5 to zaczela cokolwiek :gadac" a do tamtej pory mowila tylko podstawowe slowa. Zaczelam sie juz martwic ale niepotrzebnie poniewaz klopoty sprawia dziecko, ktore w wieku 4 lat nie mowi nic i dopiero wtedy nalezy pojsc do lekarza. Teraz Darunia mowi coraz wiecej ale bardzo niewyraznie i szybko. Nie potrafi wymowic porawnie wielu slow ale teraz najwazniejsze sa cwiczenia mowy. Daria nie chodzi do przedszkola ale pracuje z nia nad tym moja mama. Jednak wiem ze to nie to samo co nauka w grupie. Dziecko ktore chodzi do przedzkola szybciej sie rozwija i szybciej tez mowi
Caluski
ez
Asia mało mówi, co jest moim zmartwieniem. Liczę na pomoc przedszkola (o ile się dostanie). Tam jest opieka logopedy i program dla dzieci afatycznych.
kaskasto
Domi zaczął gadać pojedyncze słowa ok roku icon_smile.gif a wszystko i pełnymi zdaniami mówi od około 20 - 22 miesiecy. teraz wiekszość wyrazów i zdań mowi wyraznie jednak zdazaja sie w padki typu - zelazko to prasowaczka icon_smile.gif albo kolderka to przykrywanka icon_smile.gif ale to takie drobne i panie w przedszkolu stwierdzily, ze jak na 2,5 roku to mowi SUPER icon_smile.gif
grzałka
To bardzo różnie bywa i raczej nie ma reguły. Moj mąż zaczął mówić zdaniami jak miał prawie 3 lata, a studia skończył bez niczego, jezyki zna itd. No, ale fakt, do gaduł nie należy icon_lol.gif icon_lol.gif
Córka kuzynki do drugich urodzin tylko pojedyncze słowa, tydzień po urodzinach od rana całe zdania złożone (mysleli, ze maja halucynacje). icon_lol.gif icon_lol.gif
Córka znajomych (2 latka w marcu), która układa puzzle z 30 kawałków i naprawde widać, ze bystrzacha- pojedyncze słowa i mnóstwo po swojemu (akcent zdaniowy i melodie ma świetną, ale po polsku to to nie jest) icon_lol.gif icon_lol.gif
Na edziecku był kiedys fajny post dziewczyny, która jest logopode- napisała jasno i wyraźnie kiedy nalezy zacząć się martwic i co zrobić.
pozdrawiam
amania
Marysia zaczęła mowić pełnymi zdaniami w wieku 16-17 miesiecy.
Jak miała 2 lata to była zakochana w B rzechwie i wierszyki recytowała.

A ja podobno byłam szybsza i jak to mój tata mówi: "co z tego mam?" wink.gif Ano nic. Rzeczywiście. icon_lol.gif

Ważne jest chyba tylko to, żeby dziecko zaczęło mówić tak do 3 może 3,5 roku.
chojnol
CYTAT(grzalka)
Córka kuzynki do drugich urodzin tylko pojedyncze sÅ‚owa, tydzieÅ„ po urodzinach od rana caÅ‚e zdania zÅ‚ożone (mysleli, ze maja halucynacje). icon_lol.gif  :lol:  

Jak bym czytała o mojej Julci icon_wink.gif U nas było dokładnie to samo. Parę dni po drugich urodzinach i z dnia na dzień pełne zdania icon_eek.gif
Julka wogóle dziiiiwnie się rozwija, pomija większość etapów pośrednich icon_rolleyes.gif ; nie raczkowała - stanęła od razu na nogi; nie gruchała, nie gugała - od razu zaczęła wypowiadać pojedyncze słowa ze zrozumieniem (jak miała rok i 3 miesiące icon_wink.gif ); Oj dziwne to moje dziecię icon_twisted.gif
ebe
Kuba mając 18 gadał i gadał i gadał...i tak mu zostało...Czasami aż sie dziwię, że przez sen nie gada...Jak mu czoło szyli jak miał 18 m-cy, to w szpitaliku krzyczał "RANTUNKU!!!!"
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.