To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Co 4,5 latek powinien opowiedzieć swoim rówieśnikom..

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

tyczka
Na pierwszym spotkaniu, omówiliśly wiele rzeczy,ale pedagog chciałby też,żeby Młody przyni,ósł jakieś zdjęcia i pokazał nowym kolegom swoją ojczyznę i coś opowiedział.
A mnie za cholerę nic nie przychodzi do głowy, co eż taki maluch może powiedzieć o swoim kraju...?
O Kaczyńskich..?!
zilka
CYTAT(tyczka @ Mon, 13 Oct 2008 - 23:09) *
A mnie za cholerę nic nie przychodzi do głowy, co też taki maluch może powiedzieć o swoim kraju...?


Ty tak serio czy żartujesz?
sylwia65
A co bys sama powiedziala jak by Cie zapytali?
KM
może coś o wojnie albo o masowej emigracji icon_wink.gif
Mika
czterolatek może powiedzieć o tym,że mamy i morze i góry i Mazury icon_wink.gif
może opowiedzieć o Warsie i Sawie,Kraku i najważniejsze .... o Janie Pawle II icon_smile.gif
możesz mu wydrukować charakterystyczne zabytki
bb
Kiedy moja Zoska byla w czterolatkach pani poprosila nas o urzadzenie dnia polskiego w przedszkolu. Przynioslysmy mape (byl konkurs na znajomosc krajow Europy, dzieciaki pokazywaly jaka droge moze wybrac Zoska udajac sie na wakcje do dziadkow z Polski), teraz przynioslabym globus podswietlany icon_wink.gif Zoska, jako jedyna Polka w promieniu 300 km i Krakowianka po mamusi wystapila w stroju krakowskim, ktory okazal sie absolutnym hitem. Gdybyscie widzialy te czterolatki obstepujace moje dziecko, niemlaze z nabozenstwem dotykajace koronek, korali, wstazek icon_wink.gif Jako patriotki lokalne mialysmy tez maskotke Smoka Wawelskiego (dobry wstep do opowiedzenia legendy o Kraku, smoku etc) oraz maskotke KS Cracovia. Bylo malowanie flag polskich, kolorowanie Bolka, Lolka i Toli (jak sie okazalo w Grecji znane postacie i bajki, aczkolwiek nikt nie wiedziala, ze to polski wytwor!) oraz Smoka Wawelskiego.
W miedzyczasie puszczalam piosenki z Mini Mini Party a grecka dzieciarnia usilowala nadazac za "my jestesmy krasnoludki..." i podskakiwac w rytm "Hops sa sa, hop sasa".
Na koniec deser w postaci Prince Polo z polsko-rosyjsko-czeskich delikatesow w Atenach.

Mysle, ze tego typu atrakcje polubia kazde maluchy, niezaleznie od kraju w ktorym macie miec "prezentacje".
Wojne i migracje zostawilabym na wyklad za kilka lat, w podstawowce np 29.gif
tyczka
Mika, dzięki za dobrą podpowiedz icon_razz.gif

Nie no, zilka ,ja tak poważnie.. icon_redface.gif Naprawdę nic nie przychodziło mi do głowy, co też 4latek ma powiezieć dzieciom (obcojęzycznym zresztą!) o swoim kraju. Dzieciom, które usłyszały ,że nowy kolega jest z Polski, to powiedziały: " A co TO jest..?"
Powaga...
tyczka
bb, to nie ma być żadna prezentacja, mój Młody nie zna jeszcze nowego języka,a dzieci nie znają jego języka- to jest homogeniczne społeczeństwo i takież przedszkole.
W związku z czym wszelkie "prezentacje" od razu odpadają, chodzi o parę zdań czy zdjęc moze raczej..? No i poczęstunek też teraz odpada..
Chodzi o pierwszy dzień w placówce.
Lipopa
a Polska złota jesień?? 02.gif
tyczka
Tu też taką mamy 06.gif
justapl
mógł by pokazać godło i flage n.p.
albo zdjęcia najciekawszych zabytków.
madika

ściągnij z netu zdjęcia gór, morza i jezior, pomysł z mapą mi się bardzo podoba.... mogą kolorowac flagę i /lub godło


"mógł by pokazać godło i flage n.p.
albo zdjęcia najciekawszych zabytków.

Tu też taką mamy "


śnieg też macie?? może zdjęcia typu "zima w róznych regionach Polski"??
tyczka
Heh.. nic z tego.. wszytsko tu mamy...

A godło i flaga nie będzie interesująca dla 4 letnich maluchów, które mają mieć nowego kolegę i nie wiedzą, co to Polska.
olatola
A gdyby tak smok wawelski do pokolorowania?

https://bi.gazeta.pl/im/5/4673/m4673295.pdf

no bo skoro mówiąc się nie dogada...

Do tego zdjęcia z morzem i górami
olatola
Albo nie, bo tak sobie przemyślałam, że jak on nie jest w stanie im przetłumaczyć, że to legenda, to oni gotowi pomyśleć, że u nas takie chadzają po ulicach... 29.gif
madika
chyba przesadzasz z niedowierzaniem w mozliwości 4 letnich dzieciaków, na pewno są bardziej bystre niz sie nam wydaje....
skoro nie wiedzą co to Polska - trzeba im pokazać, wydrukuj mapę Europy, zaznacz na jeden kolor kontury Grecji, na inny kolor kontury Polski, zobaczą ze Polska to tez kraj - tak jaki ich ojczyzna, można dołączyć zdjęcia jeśli nie krajobrazów bo u nich podobnie, to może jakąś architekturę - np. Wawel
mozesz na mapie Grecji nakleić flagę i godło Grecji (nie mam pojęcia jakie grecja ma godło ??? icon_redface.gif ) i pokazać im flage i godło Polski już większych rozmiarów - zakumają o co chodzi - mimo braku werbalnego porozumienia, a potem mogą wykonać samodzielnie flagi obu krajów
tyczka
Jedyne czego tu nie mamy, a jest w Pl, to.. dobre jedzenie...
Ale tego nie powiem ani mojemu dziecku, ani dzieciakom w przedszkolu icon_wink.gif
zilka
CYTAT(tyczka @ Sun, 19 Oct 2008 - 19:56) *
Jedyne czego tu nie mamy, a jest w Pl, to.. dobre jedzenie...


Ja dość często mam opowiadane o takich 'prezentacjach' w wykonaniu dzieci lub dla dzieci ... Jestem szczerze mówiąc zażenowana Twoim pytaniem i powyższym stwierdzeniem, odpowiedziami skierowanymi do dziewczyn... rzeczywiście jak im nie możesz zanieść smalcu to nie ma o czym mówić.
marghe.
CYTAT(zilka @ Sun, 19 Oct 2008 - 20:51) *
Ja dość często mam opowiadane o takich 'prezentacjach' w wykonaniu dzieci lub dla dzieci ... Jestem szczerze mówiąc zażenowana Twoim pytaniem i powyższym stwierdzeniem, odpowiedziami skierowanymi do dziewczyn... rzeczywiście jak im nie możesz zanieść smalcu to nie ma o czym mówić.


Pozwolisz, że się podpiszę?
bb
CYTAT(tyczka @ Fri, 17 Oct 2008 - 19:55) *
A godło i flaga nie będzie interesująca dla 4 letnich maluchów, które mają mieć nowego kolegę i nie wiedzą, co to Polska.


Moze i nie slyszaly nazwy POLSKA ani nie wiedza gdzie lezy, z kim graniczy etc ale nie wierze, ze 4.5 latki nie wiedza w jakim kraju mieszkaja a skoro wiedza to latwo im na mapie im pokazac, ze ich kraj (w ktorym co prawda jest wszystkiego pod dostatkiem- jak wynika z Twoich odpowiedzi) nie jest jednak jedyny na swiecie. Sa inne, w ktorych tez mieszkaja dzieci, sa przedszkola a ze ludzie podrozuja (mozna pokazac palcem na mapie, skoro bariera jest jezyk) to latwo pokazac skad przybylo Twoje dziecko.

Zeby chcialo sie chciec......
bb
CYTAT(madika @ Sat, 18 Oct 2008 - 11:30) *
skoro nie wiedzą co to Polska - trzeba im pokazać, wydrukuj mapę Europy, zaznacz na jeden kolor kontury Grecji, na inny kolor kontury Polski, zobaczą ze Polska to tez kraj - tak jaki ich ojczyzna, można dołączyć zdjęcia jeśli nie krajobrazów bo u nich podobnie, to może jakąś architekturę - np. Wawel
mozesz na mapie Grecji nakleić flagę i godło Grecji (nie mam pojęcia jakie grecja ma godło ??? icon_redface.gif ) i pokazać im flage i godło Polski już większych rozmiarów - zakumają o co chodzi - mimo braku werbalnego porozumienia, a potem mogą wykonać samodzielnie flagi obu krajów


Madika, autorka watku chyba nie mieszka w Grecji, o Grecji pisalam ja icon_wink.gif aczkolwiek zaspokoje Twoja ciekawosc w temacie flagi i godla/herbu Grecji bo zakladam, ze masz wiecej niz 4.5 roku i Cie to autentycznie zainetersuje 29.gif
Godlo:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Herb_Grecji
Flaga:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Grecji

Pozdrawiam z Grecji, gdzie (przynajmniej wysoko w gorach) zlota grecka jesien w pelni.
sylwia65
CYTAT(zilka @ Sun, 19 Oct 2008 - 19:51) *
Ja dość często mam opowiadane o takich 'prezentacjach' w wykonaniu dzieci lub dla dzieci ... Jestem szczerze mówiąc zażenowana Twoim pytaniem i powyższym stwierdzeniem, odpowiedziami skierowanymi do dziewczyn... rzeczywiście jak im nie możesz zanieść smalcu to nie ma o czym mówić.


To i ja sie podpisze...
Wiesz Tyczka, cokolwiek dziewczyny zaproponuja, Ty wszystko na nie, to az sie Ci pomagac odechciewa. Szukasz rady, czy Ci sie nudzi i popisac sobie chcesz..? Wyglada na to ze tak juz sie zadomowilas przez te kilka tygodni, ze wszystko co polskie to beeee, a 4.5 latki to istne imbecyle co nic nie rozumieja.
Przepraszam jak sie zagalopowalam, ale takie wrazenie odnioslam po Twoich odpowiedziach na proby pomocy ze strony dziewczyn. Teraz pewnie mi sie dostanie... icon_redface.gif
grzałka
jako matka dwóch czterolatków zapewniam, że czterolatki nie dość, że wiedzą, co to mapa, to jeszcze są żywo zainteresowane odmiennościami kulturowymi i obcymi językami, więc dziewczyny radzą dobrze
niewidzialna
CYTAT(grzałka @ Sun, 26 Oct 2008 - 21:51) *
jako matka dwóch czterolatków zapewniam, że czterolatki nie dość, że wiedzą, co to mapa, to jeszcze są żywo zainteresowane odmiennościami kulturowymi i obcymi językami, więc dziewczyny radzą dobrze


czterolatkę miałam jedną bo urosła ale też się pod tym podpisze, dzieci głupie nie są ale bardzo ciekawe świata. Ostatnio miałam okazje rozmawiać z 5latkiem o ciepłych krajach i podróżowaniu, nawet jego mamie szczęka opadła gdy sie dowiedziała o czym jej synek opowiadał

nieśmiało powiem że sylwia65 ma rację
chaton
CYTAT(sylwia65 @ Mon, 20 Oct 2008 - 21:20) *
To i ja sie podpisze...
Wiesz Tyczka, cokolwiek dziewczyny zaproponuja, Ty wszystko na nie, to az sie Ci pomagac odechciewa. Szukasz rady, czy Ci sie nudzi i popisac sobie chcesz..? Wyglada na to ze tak juz sie zadomowilas przez te kilka tygodni, ze wszystko co polskie to beeee, a 4.5 latki to istne imbecyle co nic nie rozumieja.
Przepraszam jak sie zagalopowalam, ale takie wrazenie odnioslam po Twoich odpowiedziach na proby pomocy ze strony dziewczyn. Teraz pewnie mi sie dostanie... icon_redface.gif


Przesadzasz. icon_smile.gif
Mysle, ze trudnosc nie polega na tym, ze o Polsce nie ma nic do powiedzenia, bo jest, ale na postawieniu sie na miejscu czterolatka, ktory nie wie, co to Polska.
mama4
Propozycji padlo juz tyle, ze jest z czego wybrac. Nawet na poziomie czterolatkow, ktorzy nie wiedza, co to Polska. I podobnie, jak Zilka zazenowana jestem taka postawa. I mowie to z perspektywy matki czworga, ktorym przyszlo mieszakac w kraju innym niz Polska.
tyczka
Debiut już niedługo, więc napiszę po fakcie co i jak było 06.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.