To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Kto odpowiada za uczniów w szkole?

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

e_Ena
Pytam z ciekawości bo weszłam w spór na ten temat z moją mamą (na szczęście są to rozważania czysto teoretyczne)
ale co w takich przypadkach:
- uczeń pobije innego ucznia na przerwie (albo i na lekcji icon_confused.gif ),
- uczeń zrobi sobie krzywdę (mam na myśli coś poważniejszego, np. spadnie z parapetu i złamie rękę),
- uczeń zniszczy cudzą własnośc

kto za takie zdarzenia odpowiada?
- niepełnoletni uczeń? (mam tu na myśli te młodsze klasy 7-10 lat załóżmy)
- rodzic? (przecież nie ma go tam na miejscu i nie może zapobiec zdarzeniu, a dziecko do szkoły wysłac musi)
- szkoła? (na przerwie jest jeden nauczyciel dyżurujący i nie ma szans żeby zapanował nad wszystkim, a może tych dyżurujących nauczycieli powinno byc odpowiednio więcej?

Czy to jest jakoś w przepisach ustalone? Moja mama twierdzi że winę (w sensie że odpowidzialośc ze wszystkimi konsekwencjami) ponoszą rodzice, mi się wydaje że jak zostawiam to dziecko pod opieką szkoły, to szkoła jest odpowiedzialna za jego bezpiczeństwo (i ewentualne wybryki). I nie chodzi o to żeby ciężar wychowania zrzucac na szkołę bo za to odpowiadają głównie rodzice, ale za takie jakieś pojedyncze wypadki/wybryki ucznia.
Chętnie przeczytam co o tym myślą inni rodzice oraz jak to wygląda z punktu widzenia nauczyciela icon_smile.gif
muszka_mu
witam
jesli chodzi o kwestie bezpieczeństwa na terenie szkoły to jest wymogl aby te kwestie regulowac w statutach. W praktyce sprowadza sie to do dyzuru nauczycielskiego na przerwach lub miejscach skupisk dzieci takich jak stołowka szkolna, szatnia. Za porzadek i bezpieczeństwo w świetlicy odpowiadają wychowawcy tam pracujący tak samo biblioteka. Wszyscy uczniowo sa tez obowiązkowo ubezpieczania od nastepstw nieszczesliwych wypadków na terenie szkoły, w drodze do i z szkoły, wycieczki. Według prawa za szkody wyrzadzone przez osoby do 13 roku zycia całkowita odpowiedzialność spoczywa na prawnych opiekunach lub osobach którym taka opieka (dozór) zostały powierzone na czas w którym wystąpiło zdarzenie. Na lekcji bedzie to wychowawca na przerwie osoba pełniąca dyzur itp. polecam artykuł https://www.abc.com.pl/problem/692/6 03.gif
e_Ena
muszko_mu, wygląda na to że mam rację icon_smile.gif. Zaraz jeszcze przejrzę linka, dzięki icon_smile.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.