To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

ZUS mnie wezwal

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

pirania
Ze nie zlozylam deklaracji rozliczeniowej.
No wiec gdy zlozylam pierwsza, to pani mi pokazala co wypelnilam zle, poprawila, kazala parafowac i przyjela. Cos mi sie obilo o uszy ze trzeba zlozyc DWIE pierwsze- wiec sie pytam czy w przyszlym miesiacu tez mam zlozyc. A ona sie mnie spytala od kiedy mam dzialalnosc. Na to ja jej mowie ze od 1.09. A oan mi na to (byl 9- 10. 10, jakos tak idealnie w terminie obowiazujacym) ze minalo ponad 30 dni od zalozenia i ze nie musze drugi raz. Pani mowi- ja sie slucham. A teraz dostalam pismo ze nie zlozylam, strasza mnie karami umownymi i odsetkami ustawowymi..... 32.gif czy ja cos zle zrozumialam czy pa pani mi zle nagadala? czy ja mam o tym mowic jak juz pojde to zaniesc ze to przez pania czy rznac glupa i po prostu przepraszac? Znajomi mnie strasza ze ZUS jest straszny i ze lepiej do US sie spoznic niz do ZUSu i ze te deklaracje to swietosc icon_sad.gif
moko.
a składki opłacasz na zasadach preferencyjnych ? tzn mały ZUS?
i czy opłacasz składki tylko za siebie - pracowników brak?
moko.
Pirania spoko luz - to tylko pismo, dla swojej obrony mozesz się powołać na to co nizej napisałam

Osoba prowadząca DG, która opłaca składki wyłącznie za siebie lub za osobę współpracującą jest ZWOLNIONA z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowych (DRA) lub imiennych raportów miesięcznych(RCA) za kolejny miesiąc, jeżeli w OSTATNIO złożonej deklaracji lub raporcie zadeklarowano jako podstawy wymiaru składek na ub. społeczne 30% minimalnego wynagrodzenia( tzn. mały ZUS) lub 60% przeciętnego, a na ubezp. Zdrowotne kwotę min podstawy wymiaru składek. Osoba ta jest wtedy zwolniona z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych za kolejne miesiące.... itp.
Podstawa prawna art. 9 ust 1 art. 47 ust2a ustawy z 13.10.1998 o systemie ubezpieczeń społecznych Dz.U z 2007r nr 11 poz 74 z póź zmianami

Generalnie jest to kuminkat ze strony Inspektoratów ZUS !



czyli mówiąc prosciej:
jeśli nie zatrudniasz pracowników, jeśli płacisz skadki wg 30 lub 60% min wynagrodzenia( nie deklarujesz wiecej) i opłacasz sobie ZUS tylko za siebie, złozyłas pierwszą deklarację, która była poprawna to dalszych deklaracji nie musisz składać. System ZUS sobie sam tworzy ową deklarację - Ty jedynie wpłacasz kase na odpowiednie konta w odpowiedniej wysokości.
Ale jest jedno ale: niby obowiazek jest, ale jest również mozliwosć zwolnienia z tego obowiazku - ZUS niestety nie jest konsekwentny w tym ! Na stronie innego ispektoratu ZUs znalazłm notkę, ze trzeba złozyć kilka deklaracji - nie pisze ile.


Nic się nie martw, zrób deklarację październikową i idz do ZUS - najpierw zagadaj, że nie musisz składac deklaracji, ze jest zwolnienie z obowiazku itd. ze nic nie zmieniło się w stosunku do poprzedniego m-ca ! Bo prawda jest taka, ze ZUS w swpjej bazie danych tą deklarację Twoją już ma - bo system sam sobie ją tworzy. Trwaj przy swoim zdaniu, że powiedziano Ci, ze nie musisz składac kolejenj deklaracji - bo tak Ci powiedziano !


p.s
ja za jednoosobowe firmy nie składam deklaracji !
pirania
no wlasnie to mi powiedziala owa pani z kurde tego urzedu co mi przyslal pismo. Bosze co za syf i balagan......
moko.
Piranio tam zawsze był bałagan :/
Potwora
Droga Piranio, moja firma istniała juz pół roku - nagle dostaję wezwanie z US ( wtedy składało się miesięczne deklaracje), idę okazuje się, ze nie ma moich deklaracji, żadnej, ani jednej 41.gif oczywiście straszą i wogóle, ja tam wracam z kompletem potwierdzonych deklaracji, oni sobie kserują i niby ok. Za jakiś czas dostaję wezwanie, idę, okazuje się, ze nie wiedzą kto ja jestem i dlaczego im wpłacam pieniądze, idę z wszelkimi deklaracjami zgłoszeniopwymi, kserują sobie i ok. Dostaję wkrótce 3 wezwanie, że dlaczego ja im wpłacam jakieś pieniądze ( tj. PIT 5), idę pytają się kto jaj jestem, nie ma mnie w bazie, muszę donieść dokumety rejestracyjne ( 2 raz) oraz wszystkie deklaracje...
To samo w ZUSie - po ok pół roku dostałam wezwanie, że nie ma moich deklaracji - musiałam im wszystkie donieść oraz potwierdzenia przelewów.

Kilkoro znajomych zakładało firmy - okazuje się, że takie sytuacje w urzędach to norma ( przynajmniej wrocławskich).
Czyli syf kiła i mogiła. 21.gif
moko.
OluFisiu niestety w US i ZUS sa straszne bałagany - na staż przyjmują uczennice lub inna młodą młodzież, co ma wstukiwac te papiery - oni wstukują, ale niestety jak nie potwierdzą sobie odpowiednimi klawiszami to te dane się im nie zapisują, mimo iż wstukiwały te dzieciaki to - a ten kto opiekuje się stażystami tego nie sprawdza !
Ja standawrdowo dostaje kilkanascie pism z US, ze źle wypełniłam pracownicy PIT11 - po czym okazuje się, ze JA wszystko dobrze zrobiłam, lecz panienka, która przepisywała z papieru, żle przepisała! a US mimo, iż papierowa deklarację ma u siebie nie sprawdza tego, tylko od razu wysyła pisma do ludzi,ze JEST coś ŻLE zrobione. - wkurza mnie to na maksa !
Ja chcę, by wszystkie placówki były przygotowane na to, że im się wszystko drogą elektroniczną bedzie wysyłac !
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.