To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Koszty pracodawcy na urlopie wychowawczym

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

karolaijula
Czy kiedy ja przebywam na urlopie wychowawczym to czy pracodawca ponosi z tego tytułujakieś koszty, np. ZUS??
aluc
nie, bo to okres bezskładkowy
karolaijula
Pytam bo tez tak myslalam, ale wczoraj dostalam rozliczenie z ZUS-u i tam jest ze w roku 2007 (bylam juz na urlopie wychowawczym) moja szefowa co miesiac placila 52zł do ZUS-u
jaAga*
Składki na wychowawczym opłaca państwo nie pracodawca.
"To, że pracownice na wychowawczym są objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, nie oznacza wcale, że pracodawca płaci za nie w tym czasie składki do ZUS. Jako płatnik wykazuje należne składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne w odpowiednich dokumentach rozliczeniowych. Natomiast składki finansuje za mamy budżet państwa."
Więc to nie tak całkiem okres bezskładkowy...
karolaijula
dziękuję za odpowiedź!tak pytałam bo szefowa to moja "niedoszła" teściowa, która ma pretensje, że "wkopałam" jej syneczka w dziecko i alimenty!Nie chcę żeby mi wypomniała że płaciła za mnie bo wiem że moze być do tego zdolna nienie.gif
moko.
Pismo z ZUS o składkach przekazanych na OFE?
Pracodawca wykazuje składki z wychowawczego, ale one są finansowane przez budzet państwa
Dorott
mogę się podpiąć...

a powiedzcie mi czy za osobę na urlopie wychowawczym wypełnia się druk RCA/RCX czy wystarczy same RSA?

karolaijula
dokładnie chodzi o to pismu z ZUS-u icon_smile.gif ale juz mi wszystko wyjaśniłyście i jestem spokojniejsza!!Teraz za nim się z kimś zwiążę to chyba najpierw "mamusię" poznam icon_razz.gif
moko.
Dorot składa się RCA i RSA
przykład:
rozliczenie deklaracji 11 płatnej w XII
RSA wykazujesz z kodem pracowniczym 011000 - datÄ… od 01 -30.11 z kodem przerwy 121, w RCA wykazujesz z kodem pracowniczym 011000 - podstawÄ™ 0 , drugi raz RCA z kodem osoby przebywajÄ…cej na wychowawczym czyli 121100 z podstawÄ… em,rent i zdrowotnÄ… 420
Dorott
CYTAT(moko. @ Wed, 10 Dec 2008 - 13:13) *
Dorot składa się RCA i RSA
przykład:
rozliczenie deklaracji 11 płatnej w XII
RSA wykazujesz z kodem pracowniczym 011000 - dat od 01 -30.11 z kodem przerwy 121, w RCA wykazujesz z kodem pracowniczym 011000 - podstawÄ™ 0 , drugi raz RCA z kodem osoby przebywajÄ…cej na wychowawczym czyli 121000 z podstawÄ… em,rent i zdrowotnÄ… 420


moko

- czyli w jednym zestawie sÄ… dwa RCA za osobÄ™ na wychowawczym?
- w 1 RCA wszędzie są zera, tak?
- w 2 RCA obliczam ub. em, rent, i zdrowotne, a wypadkowe...obliczane są te płacone przez pracodawcę i przez pracownika, czy tylko te przez pracodawcę (budżet)
- od jakiej kwoty/podstawy obliczam te składki, od tej która miała do tej pory?

czemu ten ZUS musi być taki zawiły
moko.
420 podstawa do zdrowotnego, em rent za cały m-c przebywania na wychowawczym, jeśli ktoś na wychowawczy przeszedł wpołowie miesięca, albo ostatniego danego m-ca to podstawa em, rent jest pomniejszana za czas przebywania na wychowawczym. Czyli podstawa zdrowotna nie ulega pomniejszeniu bo jest niepodzielna, natomiast podstawa em, ren jest pomnieszana
Dorott
dziekuję Ci ale to dość skomplikowane

u nas w firmie poszło chyba tylko RSA za taką osobę (za 2 miesiące)...co teraz?
moko.
Dorott
tak w jednym zestawie dla osoby przebywajÄ…cej na wychowawczym sÄ… dwa RCA i jedno RSA
Pierwsze RCA z kodem pracownika 011000 podstawa em, renr, chor, wyp i zdrowotna wynosi 0 , więc i składki są zerowe, drugie RCA z kodem osoby przebywającej na wychowawczym 121100 wykazujesz podstawwę em,rent w wysokości 420,00 chor, wypadkowa 0, zdrowotna 420,00
czyli skÅ‚adki wynoszÄ… em – 81,89, rent 25,20 zdrow – 37,80
Podstawa dla osoby przebywającej na wychowawczym od paru lat wynosi 420 zł - to kwota ustalona przez ZUS
moko.
zrób korekty - nie zmieni ci się nic jeżeli chodzi o płatności
Pamiętaj 420 zł em i rent to za cały m-c przebywania na wychowawczym. Jesli ktoś nie przebywał cały m-c na wychowawczym to tę podstawe pomniejsz
Dorott
dziękuję Ci bardzo
Dorott
Moko mam jeszcze jedno pytanie...

Panie w ZUS-ie powiedziały, że nie wypełnia się RCA z kodem 011000 dla osoby na urlopie wychowawczym...wystarczy jedno RCA z kodem 121100

Ale może ta Pani była nie doinformowana? Masz to jakoś sprawdzone?!
moko.
wiesz co jeśli nie złozysz RCA z kodem 011000 to oznacza ze nie ma składek. Ale mnie od lat uczono, ze :
RSA wykazujesz z kodem 011000 przerwÄ™ - czyli dni przebywania na wychowawczym
RCA tez wykazujesz z kodem 011000 poświadczajacym, ze mimo przerwy nic tej osobie nie wypłacasz - bo równie dobrze sa składniki wynagrodzenia, które można wypłacac podczas wychowawczego
natomiast drugie RCA wykazujesz juz z kodem wychowawczego czyli 121100 - z podstawÄ… wychowawczego 420,00

Generalnie jest dopuszczalne, ze jesli wykazujesz kogoś na wychowawczym to oznacza, ze nie osiąga żadnych dochodów podlegających oskładkowaniu.

Ja wykazuję dwa razy RCA od wielu, wielu lat i jeszcze nikt podczas kontroli mi nie powiedział, ze to niepotrzebne, wręcz przeciwnie zwracano uwagę, czy z kodem 011000 są jakieś składki czy nie i zwracano uwagę, czy są wykazane składki wychowawczego.

Ale skoro Ci powiedziano, ze nie musisz ? to sama zdecyduj.

Dorott
dziękuję Ci moko...zrobię tak jak radzisz...w ZUS-ie lepiej mieć jeden papierek za dużo niż jeden za mało...
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.