Maluchy.pl logo

To jest uproszczna wersja wybranego przez Ciebie wątku
Do ilu lat dziecko jezdzi w foteliku samochodowym
Kliknij tutaj aby przejśc dalej i przeczytać pełną wersję


Aktualności

12 tysięcy dodatkowych miejsc w żłobkach!

12 tysięcy dodatkowych miejsc w żłobkach!

Rząd postanowił kontynuować program Maluch, zapoczątkowany w 2011, zaproponował jednak jego zmodyfikowanć i rozszerzoną wersję, nadajšc mu nazwę MALUCH plus. Program MRPiPS "Maluch plus" na 2017 r...

Czytaj więcej >

anax
Może mnie oświecicie bo nie rozumiem tego co piszą.Poddupniki są do 36 kg lub do 12 roku zycia.A co gdy chłopak nie ma jeszcze 12 lat tylko 10 a wagę 40kg.
Czy to znaczy że może już jeżdzić bez poddupnika? i pytanie czy może jeżdzić z przodu zapięte tylko pasami?
skanna
Czynnikiem decydującym jest wiek lub wzrost dziecka - 12 lat lub 150 cm wzrostu.
anetadr
Do 12 lat lub pow. 150 cm wzrostu. Niedawno był na ten temat wątek.

Aneta
Mika
z racji tego,że mamy po środku pas biodrowy stosowanie poddupnika mijało się z celem przestała w nim jeździć
mając ponad 36kg (a do tej wagi są podstawki) nie mając 12 lat i kilka cm. poniżej wymaganych 150
tu właśnie pojawia się problem -są dzieci młodsze,niższe a przekraczające wagą możliwości podkładek
i co dalej?
teraz na szczęście ma 150cm więc spokojnie może jeździć bez
anax
dzięki Aneta,szukałam ale nie mogłam znaleśc.
Dominika_
IMO waga przy poddupniku w ogóle nie ma znaczenia, bo poddupnik ma za zadanie jedynie podwyższenie dziecka.
Czyli: jeśli ma poniżej 150 cm/12 lat, a ponad 36 kg, to nadal na poddupniku.
aluc
istotne jest miejsce przechodzenia pasów - jeśli nadal bez poddupnika przechodzą przez szyję, a nie bark i klatkę piersiową, to powinno jeździć w poddupniku, bez względu na wzrost i wiek, przy czym porównywanie z dorosłymi o niskim wzroście o tyle nie ma sensu,że dorośli mają inne proporcje ciała, szersze miednice i mocniejsze mięśnie, odpowiadające np. za utrzymanie głowy w pozycji pionowej

oczywiście - jeśli zależy nam na bezpieczeństwie, a nie tylko na przestrzeganiu przepisów

poddupniki mają podaną wagę, ale w praktyce nie ma to żadnego znaczenia, bo nie pełnią same funkcji ochronnej, jedynie podwyższają dzieco, a funkcję ochronną pełnią w tym przypadku wyłącznie pasy, NB w niektórych samochodach takie poddupniki mogą być fabrycznie wmontowane w siedzenia (rozkładane z siedzenia) - nie ma mowy o żadnych ograniczeniach wagowych
ulla
Hehe...nawet ja jeżdżę na "poddupniku" jako kierowca (nie dziecięcym, rzecz jasna icon_wink.gif )...jak jadę jako pasażer pas opiera mi się o szyję.

Bo kurdupel jestem, a samochód nie ma regulowanej wysokości siedzeń. Regulowana kierownica to nie to samo, bo ja siedząc bez niego (owego poddupnika) widzę przednią szybę, ale praktycznie nie widzę maski samochodu i nie mam szans oceniać odległości do pojazdu przede mną. A z nim, choć raptem dodaje mi jakieś 8-10 cm od siedzenia, widzę wszystko co powinnam.
DominikaK
Mamy mały-duży problem. Samochód, który jeszcze nie jest zupełnie nasz jest starszego typu. Z tyłu siedzi trójka dzieci, Kajtek i Kacper mają foteliki. Kuba jeździł na poodupniku, no, ale. Żeby stabilnie zamocować foteliki chłopców, żeby sie nie ruszały na boki, to wtedy poddupnik Kuby się nie mieści icon_sad.gif Samochód z boków ma trzypunktowe pasy (Kacper jeździ na takim zwykłym plastikowym, z odczepianym poddupnikiem), Żeby poddupnik z oberwanym jednym bokiem się zmieścił na tylnią kanapę, to foteliki Kacpra i Kajtka muszą być bokiem ustawione, ciezko mi to wytłumaczyć, musi być przekrzywiony i wtedy dwa foteliki latają na boki, bo się nie chcą dobrze trzymać. Kuba jest zapięty pasem biodrowym, z tyłu są tylko dwa zagłówki - za fotelikami Kacpra i Kajtka (bo tam są tylko te trzypunktowe pasy).Jak Kuba jechał w poddupniku, to głowa, szyja wystawały mu za kanapę. Wczoraj pojechał bez podstawki, bo jak prawidłowo umocujemy foteliki młodszych, to poddupnik się nie mieści musi mieć oberwane dwa boki i kawałek jeszcze (jak to wygląda, to pominę...).Jechał bez poddupnika, jechało mu sie wygodniej, bo szyja mu nie latała nad siedzeniem kanapy, no i pas trzymał mocniej. Dodam, że najstarszy ma 30kg wagi oraz 135 cm wzrostu. Czy w takim przypadku jest to niezgodne z przepisami? Bo de facto lepszą ochronę ma chyba bez tego poddupnika(zabezpieczona szyja). Ten kawałek styropianu pod tyłkiem, do tego połamamy chyba za wiele mu nie pomoże, jak i tak jest to siedzenie w środku z tylko pasem tym jednopunktowym? Co o tym sądzicie? Zna się któraś?? HELP!!!
siłaczka
No skoro ma 135 cm. to na pewno niezgodne z przepisami.
A nie myślałaś o wersji dziecko z przodu, obok kierowcy? Tam, gdzie jest miejsce na fotelik? My tak właśnie jeździmy, Michaśka -8 lat, koło kierowcy, młodsza dwójka z tyłu. Jeśli jedziemy w piątkę to któreś z dorosłych siedzi między fotelikami. Niewygodnie jest wejść ale trudno, na szczęście w takiej wersji jeździmy rzadko.
milutka
CYTAT(siłaczka @ Sun, 12 Apr 2009 - 23:12) *
A nie myślałaś o wersji dziecko z przodu, obok kierowcy?


No właśnie, najlepiej tak zrobić jak pisze siłaczka icon_wink.gif
Jest to bezpieczniejsze, oczywiście dziecko na poddupniku siedzi icon_wink.gif
Mika
CYTAT(milutka @ Mon, 13 Apr 2009 - 00:06) *
No właśnie, najlepiej tak zrobić jak pisze siłaczka icon_wink.gif
Jest to bezpieczniejsze, oczywiście dziecko na poddupniku siedzi icon_wink.gif


z przodu nie można przewozić dzieci na poddupnikach
mogą jeździć tylko w tych fotelikach które mają własne pasy i są przyczepiane pasami samochodowymi
z racji nieczytelnych przepisów i na poddupniki z oparciem policja kręci nosem,bo te są traktowane jako "inne" -za nie z przodu ryzyk fizyk -dostanie się mandat bądź nie,ale za za sam poddupnik się przyczepią,bo nie jest fotelikiem
skanna
Dominika, ja wbrew przepisom, ale zgodnie ze zdrowym rozsądkiem woziłam Gabi (10 l., 138 cm) w tico z tyłu bez podpupnika, właśnie dlatego, że bałam się, co się stanie z jej kręgosłupem w przypadku gwałtownego hamowania. Pas przechodził przez ramię, nie przez szyję, głowa była zabezpieczona, stwierdziłam, że w razie czego udowodnię choćby przez sądem, że to ja miałam rację. A nawet jak nie udowodnię, to bezpieczeństwo mojego dziecka jest więcej warte niż mandat.
DominikaK
Bardzo Wam za odpowiedz dziękuję. Problem jest taki,że ja, choć szczpła jestem, nie wejda za cholerę między foteliki, bo po prostu się nie zmiesczzę. Na razie Kuba jkeździ na kawąłku poddupnika zapięty, żeby przepisom stała sie zadość, choć uczucia mam mieszane, dokłądnie jak napisała to Skanna. My jeździmy zawsze w piątkkę i raczej tylko w weekendy, bo ja nie mam prawka i mieć nie bedę, tylko mąż ma. Jeszcze raz za odpowiedzi Wam dziękuję !!
siłaczka
CYTAT(Mika @ Tue, 14 Apr 2009 - 11:31) *
z przodu nie można przewozić dzieci na poddupnikach
mogą jeździć tylko w tych fotelikach które mają własne pasy i są przyczepiane pasami samochodowymi
z racji nieczytelnych przepisów i na poddupniki z oparciem policja kręci nosem,bo te są traktowane jako "inne" -za nie z przodu ryzyk fizyk -dostanie się mandat bądź nie,ale za za sam poddupnik się przyczepią,bo nie jest fotelikiem


Zupełnie jestem tego nieświadoma. Mika, masz moze gdzieś jakiś odnośnik do odpowiednich przepisów? Czyżbym musiała Ignaca wozić z przodu?
Mika
CYTAT
Art. 39.3

W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

Art. 45.

2. Kierującemu pojazdem zabrania się:

4) przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera,

5) przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.
siłaczka
No dobra ale z tego nie wynika to, co napisałaś wcześniej. Fotelik odpowiadający wadze dziecka 8-letniego nigdy nie jest z oddzielnymi pasami. I z tych przepisów nie wynika, że musi być.
ulla
CYTAT(siłaczka @ Tue, 14 Apr 2009 - 22:09) *
No dobra ale z tego nie wynika to, co napisałaś wcześniej. Fotelik odpowiadający wadze dziecka 8-letniego nigdy nie jest z oddzielnymi pasami. I z tych przepisów nie wynika, że musi być.


No moim zdaniem też z przepisów wynika, że dziecko na przednim siedzeniu nie może jechać bez fotelika (czy poddupnika) - jeżeli ma mniej niż 12 lat lub mniej niż 150 cm wzrostu, nie wynika natomiast, że możliwy jest wyłacznie fotelik tyłem do kierunku jazdy przy wyłaczonych poduszkach, bo to jest w innym punkcie. W punkcie piątym użycie słowa "poza" oznacza chyba jakikolwiek fotelik dla odpowiedniej kategorii wiekowej (w sensie, że musi być fotelik, bo bez niego nie można, a nie, że w ogóle nie można)...ale to prawnik musiałby ocenić.
Mika
CYTAT(siłaczka @ Tue, 14 Apr 2009 - 21:09) *
No dobra ale z tego nie wynika to, co napisałaś wcześniej. Fotelik odpowiadający wadze dziecka 8-letniego nigdy nie jest z oddzielnymi pasami. I z tych przepisów nie wynika, że musi być.


dlatego pisalam,że poddupnik nie,a poddupnik z oparciem to ryzyk-fizyk -bo te paragrafy są tak ogólnikowe,że policja różnie interpretuje,a znam przypadki gdzie kieorwca dostał mandat za dziecko z przodu na poddupniku z oparciem-policjant motywował to tym,że fotelik to kubełek+podstawa+pasy własne,a "inne urządzenie" to poddpupniki z plecami lub bez
wszystko zależy jak komendant (czy kto tam jest) "ustawi" policjantów -jedni są formalistami inni tlumaczą,że można odpuścić jeśli dziecko jest zabezpieczone w jakikolwiek sposób,czy to w normalnym foteliku czy też w "urządzeniu innym"
ja nie próbowałam nie chcąc "wykłócać" się w razie czego z policją
taki fotelik bardziej "kole w oczy" niż dziecko z tylu niższe jak 150cm bez poddupnika i z pasem biodrowym

mam mieszane uczucia,bo nie wiem co się stanie w razie wypadku jak poduszka wybuchnie w dziecko,z tyłu są kurtyny boczne,z przodu "prosto w twarz" -mogłabym wylączyć kluczykiem ale "z" źle,a "bez" jeszcze gorzej -więc jeżdżą z tyłu icon_wink.gif
iwo1
Jasiek do września jeżdził w foteliku,lift concorde 36 kg.
Ma dopiero 10 lat ale już przekroczył 150 cm i teraz jeżdzi bez niczego
Iwo
Dominika_
Też mi sie wydaje, ze sprawa jest do wygrania, jesli dziecko ma fotelik/poddupnik dopasowany do wagi/wzrostu i jedzie z przodu.
Podobno jednak poduszka powietrzna moze niezle mlodziezy z przodu zaszkodzic. Z drugiej strony pewnie kurtyny tez w takim ukladzie bez znaczenia nie sa.
Katarzyna_1979
Zaraz popadnę w depresję, słuchajcie a od kiedy dziecko może jeździć na samym poddupniku??

Mój młody ma 133 cm i 37 kg, sam poddupnik wystarczy??
aluc
jeśli pas mu przechodzi przez bark, to może
ale to akurat nie wynika z przepisów, tylko z ogólnego sensu poddupnika, który ma podwyższać dziecko, pełny fotelik dodatkowo obniża pas

a to, czy przechodzi przez bark, zależy nie tylko od wielkości dziecka, ale i od konstrukcji samochodu
milutka
CYTAT(Dominika_ @ Sun, 19 Apr 2009 - 18:15) *
Podobno jednak poduszka powietrzna moze niezle mlodziezy z przodu zaszkodzic.


A co z poduszkami z tyłu i bocznymi tylnymi? aaa niektóre auta mają opcję, że można wyłączyć poduszkę , tak zrobiła moja szwagierka i jej córa jeździ z przodu:)

przemo_77
najlepiej jak zadzwonisz gdzies do serwisu czy stacji obsługi icon_smile.gif wyłączenie poduszki nie powinno byc dla kogos obeznanego w temacie wiekszym problemem icon_wink.gif
Ika
CYTAT(milutka @ Mon, 17 Aug 2009 - 20:55) *
A co z poduszkami z tyłu i bocznymi tylnymi? aaa niektóre auta mają opcję, że można wyłączyć poduszkę , tak zrobiła moja szwagierka i jej córa jeździ z przodu:)No, ja nie wiem, czy kurtyny boczne warto wyłączać - szyba zrobi jednak więcej szkody.

http://www.youtube.com/watch?v=SmK6YWw5BlY (nie jest drastyczne, to z crash testów)
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.