To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Urlop po wychowawczym

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

karolaijula
Wiem że po powrocie z wychowawczego dostanę wypowiedzenie (zemsta niedoszłej teściowej) i teraz mam pytanie: czy przysługuje mi urlop wypoczynkowy za przepracowane miesiące w czasie ciąży ale nie wykorzystany. Pracowałam przed porodem 5 miesięcy na umowę o pracę i nie wzięłam ani jednego dnia urlopu. Poźniej macieżyński i wychowawczy do kwietnia 2009. Jesli mi coś przysługuje to ile dni? Jaki mam okres wypowiedzenia? Dziękuję z góry za wszystkie odpowiedzi. Mi się wydaje że przysługuje mi 2 2 tygodniowy okres wypowiedzenia i 8 dni urlopu, ale nie wiem jak teraz przepisy się pozmieniały
skanna
Urlop niewykorzystany przedawnia się po 3 latach, więc jeśli tyle nie minęło, to za te 5 m-cy przysługuje Ci zaległy urlop.
Ciocia Magda
a czy nie jest tak, że prawo do urlopu nabywa się po przepracowaniu 6 m-cy? No a liczba dni dokładnie zależy od stażu pracy i pośrednio od wykształcenia. Za czas spędzony na urlopie wychowawczym urlop wypoczynkowy chyba nie przysługuje, ale nie jestem pewna.
jaAga*
Magda wg nowych przepisów prawo do urlopu przyszługuje już po przepracowaniu miesiąca. W zależności jak długi masz staż karola będzie Ci przysługiwało odpowiednio 5/12 * 20 lub 5/12 * 26 dni za czas pracy przed macierzyńskim i potem tak samo za macierzyński. Ale jesteś pewna że urlopu nie wykorzystałaś po macierzyńskim?, bo z reguły najpierw po porodzie udziela się urlopu macierzyńskiego, potem wykorzystauje zaległy wypoczynkowy i dopiero wychowawczy....
Za czas wychowawczego urlop Ci nie przysługuje...no chyba że coś się zmieniło.
Co do długości wypowiedzenia to zależy czy masz umogę na czas nieokreślony czy na określony. przy umowie na czas określony długość wynosi 2 tyg, przy umowie na czas nieokreślony długość zależy od zatrudnienia u danego pracodawcy:
"Art. 36.

§ 1. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata."

Więc na moje oko masz conajmniej 1-miesięczny okres wypowiedzenia.
myszka
CYTAT(karolaijula @ Mon, 05 Jan 2009 - 15:22) *
(...) czy przysługuje mi urlop wypoczynkowy za przepracowane miesiące w czasie ciąży ale nie wykorzystany. Pracowałam przed porodem 5 miesięcy na umowę o pracę i nie wzięłam ani jednego dnia urlopu. Poźniej macieżyński i wychowawczy do kwietnia 2009. Jesli mi coś przysługuje to ile dni?


Przysługuje, aczkolwiek powinien być wykorzystany przed urlopem wychowawczy. Dlaczego pracodawca nie udzielił tego wówczas? Pytanie teraz, kto to przegapił - bo faktycznie urlop niewykorzystany, jak pisze Skanna, przepada po 3 latach, ale to ewidentnie czyjeś niedopatrzenie. Hm. Ile miałaś tego wychowawczego? Może jeszcze nie przepadło?

Podaj mi dokładnie okresy zatrudnienia (od kiedy do kiedy pracowałaś plus od kiedy do kiedy macierzyński), to Ci podam liczbę dni wypoczynkowego.


CYTAT(karolaijula @ Mon, 05 Jan 2009 - 15:22) *
Jaki mam okres wypowiedzenia?


To zależy, jak masz zawartą umowę o pracę i jaki okres zatrudnienia. Trudno odpowiedzieć tak ad hoc. icon_wink.gif


CYTAT(Magda EZ @ Mon, 05 Jan 2009 - 15:44)
a czy nie jest tak, że prawo do urlopu nabywa się po przepracowaniu 6 m-cy? No a liczba dni dokładnie zależy od stażu pracy i pośrednio od wykształcenia. Za czas spędzony na urlopie wychowawczym urlop wypoczynkowy chyba nie przysługuje, ale nie jestem pewna


Kiedyś było po przepracowaniu 6 m-cy, teraz już nie. No i dotyczyło tylko pierwszej pracy. Za okres urlopu wychowawczego u. wypoczynkowy nie przysługuje.
karolaijula
Po koleii:
-mam umowę na czas określony 15.06.2010
-jestem zatrudniona od 16.06.2006 a urodziłam 01.12.2006
-nie wykorzystałam ani jednego dnia urlopu przed porodem ani między macierzyńskim a wychowawczym nawet tych 2 dni co przysługują za poród czy coś takiego
-na wychowawczym jestem od 4 kwietnia 2007 a więc okres 3 lat jeszcze nie minął icon_smile.gif

skanna
Przy umowie na czas określony okres wypowiedzenia to 2 tygodnie (w umowie musi być zastrzeżenie, że można ją rozwiązać w ten sposób, jeśli nie ma, to teściowa będzie się musiała nagłowić, jak się zemścić).
O ile ja się orientuję, to przysługuje Ci tamten niewykorzystany urlop plus za bieżący rok 2 dni opieki nad dzieckiem, jeśli będziesz chciała je wykorzystać.
Ale może niech moje wywody zweryfikują fachowcy - myszka? Moko? (nie wiem, kto tu jeszcze sprawami kadrowymi się zajmuje)
karolaijula
To jesli mi przysługuje to ile konkretnie dni z tymi 2 na opiekę??Gapa jestem, bo w umowie ma 2 tyg. okres wypowiedzenia. Dopiero spojrzałam icon_sad.gif
skanna
A tego to ja nigdy wyliczyć nie potrafię, poczekaj na nasze specjalistki. Aha, zdaje się, że w przypadku wypowiedzenia, pracownik ma prawo do dwóch dni wolnych na poszukiwanie pracy - tylko nie wiem na pewno, czy przy tych dwóch tygodniach też.
moko.
CYTAT(karolaijula @ Mon, 05 Jan 2009 - 15:46) *
Po koleii:
-mam umowę na czas określony 15.06.2010
-jestem zatrudniona od 16.06.2006 a urodziłam 01.12.2006
-nie wykorzystałam ani jednego dnia urlopu przed porodem ani między macierzyńskim a wychowawczym nawet tych 2 dni co przysługują za poród czy coś takiego
-na wychowawczym jestem od 4 kwietnia 2007 a więc okres 3 lat jeszcze nie minął icon_smile.gif


Już posataram się wytłumaczyć co i jak :

- 2 dni urlopu okolicznościowego z tyt porodu Tobie nie przysługuje ! bo Ty w tym czasie przebywałaś już na macierzyńskim - okolicznościowy mógł wziąć ojciec dziecka. Tobie moze chodzi o 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem ( art 188kp) ?
- urlop przedawnia siÄ™ po 3 latach !
- Za 2006 rok przedawni siÄ™ urlop 01.04.2010
- a skÄ…d wyliczono Ci 8 dni urlopu?
- Za okres przebywania na urlopie macierzyńskim nabywa się prawo do urlopu wypoczynkowego. Więc za okres od I do III.2007 masz prawo do urlopu- po powrocie z urlopu wychowawczego możesz wykorzystać ten urlop - ale tylko za te 3 m-ce 2007 + miesiace za 2006. Za okres wychowawczego nie nabywasz prawa do urlopu.
- w okresie wypowiedzenia- ty będziesz mieć 2-tygodniowe - masz prawo do 2 dni na poszukiwanie pracy
karolaijula
To ile to wyjdzie dni w sumie razem?ProszÄ™ wylicz mi bo ja ciemna masa jestem w tych sprawach icon_sad.gif
skanna
A to jeszcze zależy od tego, jaki masz staż i jakie wykształcenie icon_smile.gif

CYTAT
Urlop należy się pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Wymiar urlopu zależy przede wszystkim od wykształcenia, czyli ilości lat nauki oraz od dotychczasowego stażu pracy.

Wykształcenie:
Oto "przelicznik" okresów nauki na lata pracy zaliczane do wymiaru urlopu
> Jeśli uczyłeś się w zasadniczej szkole zawodowej więcej niż 3 lata - masz zaliczone do wymiaru urlopu 3 lata

> średniej szkole zawodowej (liceum zawodowe - 4 lata, technikum - 5 lat) - masz zaliczone 4 lub 5 lat;

> średniej szkole ogólnokształcącej (4 lata) - masz zaliczone 4 lata:

> szkole policealnej (6 lat) - masz zaliczonych 6 lat;

> szkole wyższej (studia magisterskie, inżynierskie, licencjat(icon_cool.gif) - masz zaliczonych 8 lat.
reklama

Do wymiaru urlopu wlicza się każde zatrudnienie na podstawie umowy o pracę bez względu na ewentualne przerwy pomiędzy nimi i sposób rozwiązania umowy. Przy naliczaniu wymiaru urlopu uwzględnia się także m.in. okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz odbytą służbę wojskową (udokumentowaną wpisem w książeczkę wojskową).

Wymiar urlopu to:
> 20 dni - jeśli pracujesz do 10 lat;
> 26 dni - powyżej 10 lat zatrudnienia.

Jeśli po raz pierwszy podejmujesz pracę w roku kalendarzowym, pamiętaj, że uzyskujesz prawo do urlopu cząstkowego po przepracowaniu każdego miesiąca w wymiarze 1, 66 jeśli wymiar urlopu wynosi 20 dni; lub 2,16 dnia jeśli twój wymiar urlopu wynosi 26 dni. W pierwszym roku pracy urlopu się nie zaokrągla.


Niech mnie moko poprawi jak coś namieszałam (wprawkę sobie zrobię z mojej znajomości Kodeksu pracy icon_smile.gif )

- jeśli masz staż do 10 lat to wychodzi mi za 2006 r 6,5 mca x 1,66 - 10,79 (nie wiem, co z tym zaokrągleniem) i za 2007 3 m-ce x 1,66 - 4,98

jeśli masz staż powyżej 10 lat - 6,5 x 2,16 = 14,04 i 3 x 2,16 - 6,48.

Plus dwa dni na dziecko w 2009 roku i jeśli faktycznie dostaniesz wypowiedzenie, to 2 dni na szukanie pracy.
moko.
CYTAT(skanna @ Mon, 05 Jan 2009 - 20:24) *
A to jeszcze zależy od tego, jaki masz staż i jakie wykształcenie icon_smile.gif
Niech mnie moko poprawi jak coś namieszałam (wprawkę sobie zrobię z mojej znajomości Kodeksu pracy icon_smile.gif )

- jeśli masz staż do 10 lat to wychodzi mi za 2006 r 6,5 mca x 1,66 - 10,79 (nie wiem, co z tym zaokrągleniem) i za 2007 3 m-ce x 1,66 - 4,98

jeśli masz staż powyżej 10 lat - 6,5 x 2,16 = 14,04 i 3 x 2,16 - 6,48.

Plus dwa dni na dziecko w 2009 roku i jeśli faktycznie dostaniesz wypowiedzenie, to 2 dni na szukanie pracy.


Skanno troszkę nie tak, ale w miarę ok icon_biggrin.gif liczy się pełne m-ce a nie połowy m-ca
- jesli masz staż do 10 lat pracy - i była to Twoja I praca ? to liczymy tak:
( praca od 15.06.2006) jesli to pierwsza praca to prawo do urlopu nabierasz po przepracowaniu pełnego m-ca, wiec za 2006 masz prawo do urlopu za m-ce VII,VIII.IX.X.XI.XII - 6 mcy) wyliczenie: 20/12*6mcy = 10 dni za 2006 rok.
- jeśli masz staż pracy do 10 lat ale nie jest to Twoja pierwsza praca to prawo do urlopu nabywasz już w pierwszym m-cu pracy( pierwzego dnia- zakładając, że wczesniej nie byłaś zatrudniniona w VI?) wiec prawo masz za VI, VII, VIII. IX,X,XI,XII - 7 mcy wyliczenie: 20/12*7 = 11,66 z zaokrgleniu 12 dni, ale jeśli do czerwca pracowałaś gdzieś indziej sprawa wygląda troszkę inaczej - ale nie bedę się teraz rozpisywać, póki nie odpowiesz na pytanie - czy od Ido 14.06 byłaś gdzieś zatrudniona?
- jesli masz staż pracy powyżej 10 lat to:
26/12*7 mcy(od VI-XII) = 15,16 w zaokrągleniu 16 dni - ale znów pytanie, czy byłas zatrudniona wczesniej gdzieś?

za 2007 mogę Ci wyliczyć, ale najpierw musze mieć jasnosć: wymiaru urlopu, czy byłas gdzieś wcześniej zatrudniona czy nie.
karolaijula
Skończyłam studia na poziomie licencjata a wcześniej byłam zatrudniona w innej firmie ale na umowę zlecenie do 10 czerwca 2006r. NIgdy wcześniej nie miałam umowy o pracę icon_sad.gif
moko.
Czyli Ciebie dotyczy opcja :

- staż do 10 lat, wymiar 20 dni na rok, pierwsza praca, pełny etat?
* prawo do urlopu nabierasz po przepracowaniu pełnego m-ca, wiec za 2006 masz prawo do urlopu za m-ce VII,VIII.IX.X.XI.XII - 6 mcy) wyliczenie: 20/12*6mcy = 10 dni za 2006 rok.

* za 2007 w wymiarze 5 dni
Razem 15 dni za lata 2006/2007
karolaijula
Zapomniałam, że ja na pół etatu mam umowę ale z najniższym wynagrodzeniem żeby mieć zasiłek wychowawczy itp. Kurcze ale ja mieszam co chwilę icon_sad.gif Czyli teraz pewnie zmniejszy się ten wymiar urlopu ?
moko.
oj tak, niepełny etat wszystko zmienia, w takim razie icon_biggrin.gif najpierw ustalimy wymiar urlopu icon_biggrin.gif

- masz prawo za 2006 rok do 5 dni tj 40 godz urlopu.
- za 2007 masz prawo do 3 dni tj. 24 godzin

Urlop niepełnoetatowca rozpisywany jest w godzinach, czyli jesli pracujesz codzinnie po 4 godziny - to w przeliczeniu na dni będziesz mieć urlopu 16 dni * 4godz(pracy) = 64 godziny urlopu. Jeśli wg rozkładu pracujesz 8 godzin co drugi dzień, to urlopu będziesz mieć w przeliczeniu na dni 8. 8*8godz(pracy) = 64 godz urlopu.
karolaijula
Czyli w tym przypadku korzystniejsza jest umowa na pół etatu bo dłuższy urlop???
moko.
W zasadzie nie można tak tego powiedzieć, ze korzystniejszy jest taki etat. Korzystniej jest pracowac codziennie po kilka godzin, bo patrz podam Ci przykłady:

1. pracujesz na 1/2 etatu po 4 godz dziennie, staż pracy do 10 lat. Wymiar roczny urlopu 10 dni tj 80 godzin urlopu
jesli pracuje siÄ™ codziennie po 4 godziny to ma siÄ™ 20 dni urlopu po 4 godz = 80 godzin urlopu.

2. pracujesz na 1/2 etatu ale pracujesz tylko w poniedziałki i środy po 8 godzin! a w piątek 4 godz.
Wtedy urlopu masz 4 tygodnie ! ( 12 dni pracy) 8 dni po 8 godz pracy = 64 godz + 4 dni po 4 godz = 16+64 = 80 godzin

3. pracujesz jeden tydzień codziennie po 8 godzin, drugi tydzień wolny, trzeci znów cały po 8 godzin. Wtedy urlopu masz 2 tygodnie - 10 dni * 8 godz = 80 godz urlopu ( ale w pracy nie ma Cie 3 tygodnie - 1 tydzien urlop, drugi wolnu(bo pracujesz co drugi tydzień, 3 tydzień urlop)

Więc widzisz, ten sam etat, ten sam wymiar urlopu a w zależności od dni i godzin pracy kształtują sie różnie dni urlopowe.

Wszystko zależy po ile godzin się pracuje ! bo urlop jest udzielany za dni pracy, rozpisywany jest w godzinach, dniami się nie sugeruj, bo one są różne(zależne od tego w jakie dni się pracuje i ile godzin się pracuje)

Czy ktos rozumie? Skanna ! dalej CiÄ™ to interesuje 21.gif 43.gif
skanna
Jasne, że interesuje icon_smile.gif

Wiedziałam, że coś dzwoni, ale nie wiedziałam, w którym kościele. To znaczy to jest teoretycznie logiczne, tylko nieco zagmatwane.
katiek
Moko a jak jest z urlopem wypoczynkowym po powrocie z wychowawczego? Tzn po macierzyńskim był wykorzystany za dany rok, potem wychowawczy i np. wraca się pod koniec roku-powiedzmy w październiku. Czy urlop należy się tylko za X,XI, XII czy też w pełnym wymiarze za dany rok?
skanna
Po wychowawczym już niestety proporcjonalnie.
moko.
tak jak pisze skanna, po wychowawczym - proporcjonalnie
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.