To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

PÅ‚atny wychowawczy?

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

nikol
Od 07.07.2006 do 06.07.2009 jestem na urlopie wychowawczym na moje pierwsze dziecko.Dwa lata miałam płatne,trzeci rok bezpłatny.13 listopada 2008r urodziłam syna i od tego dnia mam płacony zasiłek macierzyński.
Wyliczono mi w pracy,że przysługuje mi tylko 126 dni zasiłku macierzyńskiego ponieważ byłam na wychowawczym i nie podjęłam pracy przed urodzeniem drugiego dziecka.
Czy jest to zgodne z prawem?
Zasiłek macierzyński kończy mi się 18 marca 2009 (uświadomiono mnie w pracy,że nie jestem na macierzyńskim tylko pobieram zasiłek)i z powrotem wskakuję na urlop wychowawczy na pierwsze dziecko(jak pisałam wcześniej do 06.07.2009).
Myślałam,że mam urlop macierzyński i po jego skończeniu pójdę na wychowawczy na drugie dziecko,a reszta wych na pierwsze dziecko mi przepada.Wtedy miałabym dwa lata urlopu wychowawczego płatnego (mamy niskie dochody) na syna.I teraz nie wiem co mogę zrobić żeby jakieś pieniądze dostać z "opieki".Dałoby sie coś zrobić z tym wychowawczy zgodnie z prawem?Czy chociaż rodzinne na dzieci mi przysługuje?
myszka
Wymiar urlopu macierzyńskiego w takim przypadku zależy od tego, czy urlop ten kończy się w trakcie pierwotnego urlopu wychowawczego, czy nie. W takim przypadku, jak opisujesz, zasiłek macierzyński jest skrócony o 2 tygodnie (jest to urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, a nie urlop macierzyński - może trochę zawiłe, ale tylko w słowach icon_wink.gif ).

Jednym słowem - wszystko gra.

Oczywiście, po zakończeniu urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko masz prawo złożenia wniosku o kolejny urlop wychowawczy (przysługuje wszak do ukończenia czwartego roku życia dziecka). Zasiłek rodzinny na dzieci na pewno Ci przysługuje - skoro miałaś zasiłek z tyt. wychowywania dziecka, to musisz mieć też iprawo do zasiłku rodzinnego (zasiłek wych. jest dodatkiem do rodzinnego).
nikol
Myszka dzięki chciałam się upewnić czy nie interpretują pod siebie prawa u mnie w pracy.
Jeśli teraz od 18 marca wskoczę z powrotem na wychowawczy bezpłatny na pierwsze dziecko to automatycznie nie będzie mi wypłacany wychowawczy na drugie dziecko dopiero po 6lipca,kiedy się kończy wychowawczy na 1 dziecko?
Ile można obecnie zasiłku rodzinnego dostać na dzieci?
mimi88
Dziewczyny
na urlopie wychowawczym płaci ZUS, czy MOPS. Jeżeli mój mąż zarabia około 1500 - 1600 zł. to czy dostali byśmy jakąś kasę gdybyśmy mieli jedno dziecko.
Inkusia
mimi wychowawczy płaci MOPS. Na osobę nie można przekroczyć 504zł brutto tak mi się wydaje icon_smile.gif ale to biorą średnią z całego roku.
dorthe81
mimi88 raczej dostanisz zasiłek wychowawczy jezeli tylko mąż pracuje. tego zasiłku jest 400 zł + rodzinne 68 zł . bieda z nędzą, no ale cóżlepszy rydz niz nic:)
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.