To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Płatności za żłobek

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

klekotka
Ostatnio gdy płaciłam za żłobek to troche się "zjeżyłam", bo początkowo mówiono mi, że "ta placówka nie ma konta i trzeba płacić gotówką" (co wydaje mi sie kompletna bzdurą, bo każde przedsiębiorstwo, tudziez jednostka organizacyjna jest zobowiązana do prowadzenia rachunku bankowego a podczas regulowania ostatnio płatności za II mani przyjmująca kasę (kierowniczka żłobka) wygadała się, że pieniądze zawozi do banku PKO 21.gif
Wkurza mnie to specjalne wypłacanie kasy za żłobek, skoro wszystkie płatności i rachunki reguluję przez internet. Domyślam się, że rozliczenia gotówkowe mają "ułatwić" kontrolowanie wpłat od rodziców ale mnie jako rodzicowi to wręcz utrudnia życie. Sama jestem księgową i mam znacznie więcej rozliczeń i gotówkowych i bezgotówkowych i zapewniam, że da się nad tym zapanować.
Ponadto interesuje mnie na co idzie kasa, którą płaci się co miesiąc na Komitet Rodzicielski?
Co m-c płacę po 5 zł na KR i właściwie nie wiem na co icon_rolleyes.gif Do tej pory wszelkie dodatkowe zdjęcia np. z baliku były odpłatne dodatkowo. a na mikołaja dzieci dostały jedynie po kalendarzu adwentowym
Bosanova
Miałam kontakt z kilkoma przedszkolami, złobkami (żadziej,ale zawsze), i szkoła, i zawsze musiałam dokonywac wpłat "na miejscu".Nie jest to tez bynajmniej wina pani intendentki-czy-jak sie tam nazywa pani na stanowisku takim, a winą organu prowadzącego, że takiego rozwiązania jak konto nie wprowadziła.Także,że nie ma co sie jak to piszesz 'jeżyć", pani też średnio lubi zapewne jeżdzić z taką kasa do PKO - tez wolałaby, aby na konto wpłąciali rodzice. Może warto poruszyć taki temat na zebraniu ogólnym?
klekotka
Ja pytałam juz kilka razy o możliwość płacenia przelewem a zebrania od września nie było ani jednego (z reszta w ogole żadnego nie było) co wydaje mi się bynajmniej dziwne icon_rolleyes.gif
blaire
klekotka, u nas też tak było.
Czy nie jest to czasem Zespół żłobków? Jeśli tak to wówczas jest jedno wspólne konto dla wszystkich. Do banku pani wpłaca wówczas tylko opłatę stałą. Pozostała część środków była do dyspozycji żłobka- codzienne zakupy itd. Niestety do takiego konta nikt karty nie wyda, a nie sądzę by pracownikom usmiechało się wykładanie swoich pieniędzy i przedstawianie rachunków kierownictwu nie tej konkretnej placówki a właśnie całego zespołu.
jaAga*
U nas w zależności od przedszkola, można lub nie można wpłacać na konto, problemem nie jest tu jednak żaden zespół, a niechęć księgowego ( w obecnym przedszkolu)...bo jak wpłacają rodzice do kasy na tzw. druczku to ma wszystko na miejscu, gotowe i takie tam, a jak wpłynie na konto to za dużo szukania, bo czasem jest kilkoro dzieci o tym samym nazwisku, czasem wpłaca ktoś z innego konta....i takie tam *****...ki. Sama jestem księgową a księgowy z przedszkola moim kolegą, jednak jego tłumaczenie do mnie nie przemawia...ale co ja mogę ?
A wpłaty na KR są nieobowiązkowe przecież, a jak chcesz sie dowiedzieć na co idą pieniądze możesz zapytać o sprawozdanie roczne Rady Rodziców, jest wymagane jego robienie i jest do wglądu rodziców - dowiesz się na co idą Twoje pieniądze.
siłaczka
To nie jest wina konkretnego przedszkola czy żłobka ale systemu. Dwa lata temu w Warszawie wybrano dwie placówki eksperymentalnie do płatności przelewem ale co z eksperymentu wyszło nie wiem, nie dowiadywąłam się, przez te kilka lat już przywykłam.
Kwota 5 zł. na Radę Rodziców ( bo tak to się teraz nazywa) jest najniższa, o jakiej słyszałam. W naszym przedszkolu minimum to 20 zł. Za te pieniądze są comiesięczne koncerty, spektakle teatralne, prezenty na dzień dziecka,mikołajki i święta, festyn wiosenny itp. Wzystkie pieniądze są rozliczane, informacja wywieszona do wiadomości wszystkich rodziców.
Fragosia
Nie rozumiem problemu z tymi wpłatami na konto. od 2 lat wpłacam pieniądze na konto i to nie konkretneogo przedszkola ale adresatem jest wydział Oświaty odd. Kraków, dopisuje tylko oznaczenie a w moim przypadku to jest 121/23 - 121 to nr przedszkola a 23 nr mojego dziecka - oprócz tego wpisuję imię i nazwisko dziecka za którego wpłacam. Wszystkei wpłaty są rejestrowane - nigdy nie było problemu. Wcześniej wpłacałam na poczcie - więc dla mnie to jest duuuuuuuuże udogodnienie.
A jaką kwotę mam płacic dostaję na małej karteczce od dyr. przedszkola.
Na RR wpłata u nas wynosi - 100 zł na rok.
Jest to przedszkole państwowe.
jaAga*
Siłaczko ale klekotka pisała o 5 zł m-cznie na RR, więc rocznie to wychodzi 50 zł, uu nas ta wpłata wynosi bodajże 30 zł jednorazowo i idzie na prezenty na mikołajki i dzień dziecka, za teatrzyki płaimy oddzielnie, a wycieczkę dzieci mają ze świątecznej sprzedaży własnych prac.
jaAga*
Siłaczko ale klekotka pisała o 5 zł m-cznie na RR, więc rocznie to wychodzi 50 zł, uu nas ta wpłata wynosi bodajże 30 zł jednorazowo i idzie na prezenty na mikołajki i dzień dziecka, za teatrzyki płaimy oddzielnie, a wycieczkę dzieci mają ze świątecznej sprzedaży własnych prac.
blaire
CYTAT(jaAga78 @ Fri, 20 Mar 2009 - 08:59) *
Siłaczko ale klekotka pisała o 5 zł m-cznie na RR, więc rocznie to wychodzi 50 zł, uu nas ta wpłata wynosi bodajże 30 zł jednorazowo i idzie na prezenty na mikołajki i dzień dziecka, za teatrzyki płaimy oddzielnie, a wycieczkę dzieci mają ze świątecznej sprzedaży własnych prac.


U nas to jest 25 zł miesięcznie. Więc 5 zł miesięcznie to naprawdę nie jest dużo. icon_wink.gif
jaAga*
W sumie jeśli płaci dodatkowo za wszystko (bo tak napisała) to jednak mało nie jest icon_wink.gif, jeśli w tej kwocie są jak pisze siłaczka koncerty, spektakle - to rozumiem, wiadomo za co płacę. U nas ani w szkole (mojej jeszcze) ani w przedszkolach/żłobkach nigdy na RR nie płaciło się miesięcznie tylko jednorazowo....co miasto to zwyczaj.
justin
Duże znaczenie ma chęć/niechęć Pani księgowej lub intendentki.
U nas na szczęście żlobek ( 2 lata temu) i przedszkole ( w tym roku) wprowadziły płatności przez internet. W dużej mierze przyczynili sie do tego rodzice konsekwentnie proszący o możliwość płacenia przez internet. Pani Dyrektor w p-lu, otwarcie powiedziała, że wtedy jest utrudniona kontrola płatności. Poza tym jest to więcej pracy dla księgowej, która musi jednak kontrolować te wpłaty.
Opłaty na radę rodziców, za rytmikę i język nadal są robione w placówce. Przez internet można płacić tylko tzw. opłatę stałą i wyżywienie. Każde dziecko dostaje paseczek z wyliczeniem ile należy wpłacić.

Jeśli chodzi o radę rodziców.
W p-lu płacimy dwa razy w roku, natomiast w żłobku co miesiąć.
Z tym że, w żłobku do którego chodziła córka Panie miały duży zeszyt, gdzie zapisywały wszystkie wydatki. Bardzo mi się to podobało, rozliczały się co do złotówki.
W żłobku do którego chodził syn nie było takich rozliczeń. W p-lu na zebraniu rady rodziców dyrektorka daje nam do wglądu całą książkę wydatków i przychodów p-la. Pieniądze są wydawane na
- nagrody dla dzieci za udział w konkursach
- ciasto dla Pan z okazji Dnia Nauczyciela 21.gif
-paczki (zajączek, mikołaj)
-teatrzyki, które wystawiają aktorzy krakowscy.
klekotka
Dziewczyny - wiem, ze te 5 zl miesięcznie to przeciez nie majątek, ale chodzi mi o sam fakt. Odnosze wrażenie, że nikt w tym ŻŁOBKU na czele z Panią Dykrektor (a wlasciwie kierownik bo to filia innego żłobka - i tu mam chyba odp. na pytanie dotyczące płatności przelewowych) nie poczuwa się do obowiązku: zrobienia zebrania, rozliczenia z przychodów i wydatków (tudziez okazania dokumentów potwierdzajacego ten stan).
Moje dziecko ma 15 miesięcy! Do żadnego teatrzyku nie chodzi, nażadne wycieczki nie jeździ - ze zrozumiałych względów oczywiście. Jedynie co otrzymała od tego żłobka to:
- na mikołaja - kalendarz adwentowy
- na gwiazdkę - kubeczek z maskotką (taki komplet) + czapeczke na głowę
- w styczniu odbył się balik - za zdjęcia z baliku płaciłam dodatkowo

Łatwo policzyć ile wyniosło to co powyżej napisałam a ile płaci się w skali roku na KR. Poza tym, gdy ostatnio dokonywałam płatności za żlobek u samej pani kierownik (bo tylko ona wpłaty przyjmuje) poiczyłam o 5 zl mniej niż ona. No to zaczęła przy mnie liczyć i mówi - "bo jeszcze komitet Rodzicielski 5 zł".
NNie wspomnę, że za ten komitet z oznaczeniem KR wpisuje na odwrotnej stronie paska z wyliczeniem - długopisem. I jeszcze ani razu nie usłyszałam od niej, że na KR płaci sie dobrowolnie.
Ja się nie upieram, żeby na KR nie płacić. Chodzi mi tylko o to, żeby dziecko faktycznie z tego coś miało.
Acha - ktowa 5 zł za KR figuruje nawet w rozpisce z pozostałymi czynnikami podlegającymi opłacie na drzwiach do żłobka (nie mylić z drzwiami wejściowymi - chodzi mi o drzwi już wewnątrz na terenie placówki). Dodatkowo wisi kartka, że prosi sie rodziców o przyniesienie przynajmniej raz w m-cu chusteczek nawilżanych i kremu przeciw odparzeniom 21.gif Nie jest to zo prawda przymus, ale moim zdaniem zaczynają przeginać.
Zaczyna mnie to wszystko wkurzać, bo za chwilę będą chcieli, żeby może jeszcze jedzenie swoje przynosić i herbate w termosie 21.gif .
To na co w końcu ida te pieniądze co sie na żłobek płaci?
Co o tym sądzicie?
justin
klekotka, myśle, że rozmowa z Panią kierownik o jawności wydatów z pieniążków rodziców bardzo by się przydała. Podeprzyj sie informacją, że wiesz, że w innych żłobkach prowadzi się zeszyt, w którym są wpisane wszystkie wydatki z tych dodatkowych pieniędzy. Przecież to są Wasze pieniądze i macie prawo wiedzieć na co są wydawane. Żadne tam no wie pani na kredki, kleje. Proszę jsano wpisać co za ile i dołączyć paragon zakupu. Jasne jak słońce.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.