To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

balkon w kwiatach

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

cydorka
jak w tytule
balkon u mnie pikny, po remoncie, no i pomyślałam o kwiatach
ale słabo się znam na takowych
balkon dłuuugi ale wąski więc raczej doniczki podłużne wchodzą w grę, połowa balkonu to sztachetki, połowa beton więc to co za betonem jeno moje oko będzie cieszyć
balkon niestety jest większą cześć dnia mocno nasłoneczniony

jakie kwiatki mam nabywać, jakie dzielnie zniosą duże nasłonecznienie

cyd
myszka
Cyd, dla początkującej osoby bezpieczna propozycja to pelargonia. Przy czym jak posadzisz pelargonie pnące, to trochę więcej będziesz czekać na efekt i trochę więcej przy tym chodzić, no i nie lubią przeciągów. Jak kupisz te zwykłe - zero wysiłku i naprawdę są bardzo wytrzymałe na wszelkie niedociągnięcia. No dobra, trza to podlać, raz na jakiś czas zasilić, poobrywać zeschłe kwiatki, co by bujniej kwitły. I tyle.

Jak lubisz mieszane zestawy, to pelargonię możesz połączyć bakopą - ona też nie ma specjalnych wymagań.




..........
.
Ika
No właśnie - jak się naprawdę nazywa komarzyca? Bo "komarzyca" to obiegowa nazwa, podobnie jak niektórzy mówią "krakowiaki" na czerwone pelargonie. A ja potrzebuję właściwą nazwę komarzycy...
Mika
Ika -komarzyca to inaczej Plektrantus icon_wink.gif
ładnie się koponuje z surfinią -można je dadzić i w wiszących doniczkach i tak samo ładnie wygląda w okrągłych wysokich,bo obie zwisają

Cyd -surfinia też w słońcu wytrzyma -jeśli moje ze mną wytrzymały to z Tobą tym bardziej icon_wink.gif

p.s
Ika -na allegro piszą o niej też Pokrzywica
Ika
Dzięki Mika! icon_smile.gif
moko.
Pelargonie pnÄ…ce - nawet ja sobie z nimi radzÄ™ ! ( zapominalska o tym, ze mam balkon)
Surfinie oooo nie potrafiłam je zabić !
zajka
Cydorko na balkon polecam jeszcze bakopę. Cudnie kwitnie a jak nie kwitnie, to tworzy piękną zieloną masę, która po krótkim opoczynku znowu zakwita. Pięknie komponuje się z pelargonią, bo ma drobniutkie, delikatne kwiaty. I jest wytrzymała na wszystko.
cydorka
pelargonia, surfinia, bakopa i "komarzyca"
zapisałam
będę poszukiwać
myszka
No imho surfinia to już bardziej chimeryczna niż pelargonia, ale to też kwestia gustu. Komarzycy w ogóle nie znam. Lecę na allegro.
Mika
jest też "petunia jak surfinia" -może to mocniejsze?
chociaż ja w delikatnośc surfinni nie wierzę - nie dbam o kwiaty,jedne stały w wiecznym cieniu i na wietrze,drugie na tarasie pełnym słońca od wchodu do godziny 17 -jedyne co przy nich robiłam to zbierałam suche kwiaty i podlewałam
wot i cała filozofia icon_wink.gif
renata19750702
U mnie jak co roku pelargonie i właśnie je polecam na mocne nasłonecznione tarasy. Oprócz tego, że nie są wymagające, to jeszcze mają inną zaletę: kwitną aż do przymrozków icon_smile.gif
Arwena.
Moje surfinie stoją cały dzień w pełnym słońcu i kwitną aż do pierwszych przymrozków. Ale wolę te z kwiatkami "mini" - są łatwiejsze w obsłudze. Poza tym zawsze sobie mieszam w doniczkach, dodaję stokrotki, smagliczkę, lobelię, bakopę, bratki, turki itp. Jedynie niecierpki stawiam po zacienionej stronie domu. Im wystarcza słońce poranne.

PilnujÄ™ :
a) regularnego podlewania, najlepiej wieczorem, po zachodzie słońca i czasami rannego, przed wyjściem do pracy.
b) nawożenia np. biohumusem, co drugie, trzecie podlewanie
c) obrywam przekwitajÄ…ce pÄ…ki.
addera
CYTAT(Arwena. @ Tue, 21 Apr 2009 - 14:07) *
Jedynie niecierpki stawiam po zacienionej stronie domu. Im wystarcza słońce poranne.



u mnie będą niecierpki, bo balkon po stronie wschodniej raczej
surfinie "załatwiłam" juz kilkakrotnie 37.gif chyba tylko raz mi się udały icon_wink.gif
cydorka
może się komuś przyda:

Rośliny na balkon słoneczny: aksamitki, begonia stale kwitnąca, bratki, cynie, dimorfoteka, groszek pachnący, kobea pnąca, maciejka, mirt, nagietek lekarski, nemezja, nasturcja, lantana, lewkonia, lawenda, oleander, rezeda wonna, pelargonia, petunia, rozchodniki, rojniki, róże, szałwia błyszcząca, surfinia, złocienie.

Rośliny na balkon zacieniony: barwinek, celosia, begonia bulwiasta, funkia, fuksja, hortensja, heliotrop peruwiański, kropik, miodunka, niecierpek, niezapominajka, powój trójbarwny, wilec purpurowy.

Rośliny na balkon zaciszny: begonie, bakopa, diaskia, nemezja, sufrinie, sanwitalia, uczep, werbena, tytoń ozdobny.

Rośliny na balkon wietrzny: aksamitki, bratki, bukszpan, heliotrop, lobelie, osteospermum, rozchodniki, rojniki, stokrotki, szałwia, trzmielina.

Rośliny pachnące na balkony i tarasy Najbardziej popularną i pachnącą rośliną balkonową jest pelargonia. Cytrynowy zapach liści pelargonii odstrasza insekty. Najpiekniej pachną liście odmian graveolens, veriegatum, fragrans i tomentosum.
Inne rośliny pachnące odpowiednie na balkony i tarasy to goździki prodate, lawenda, szałwia, bazylia i plekantrus, którego liście pachną po deliktnym roztarciu i tojeść z liśćmi o zapachu miętowo-cytrynowym.. Aromat młodych listków szałwi jest mniej intensywny niż roślin dwuletnich.
Krzewy pachnące na balkony i tarasy to róże, oleandry i mirt.


cyd
zajka
Co do surfinii i petunii to jest tak, że delikatniejsza jest petunia. Najmniejszy deszcz, wiatr i kwiaty robią się poszarpane, brzydkie i czernieją.
Surfinia jest bardzo wytrzymała o ile kupiona oryginalna. Taka roślina jest tworzona w warunkach in vitro, jest czysta od patogenów, co przekłada się na wygląd. Niestety te kupione na bazarach (ba, nawet w wielu sklepach ogrodniczych) są rozmnażane z kawałków pędów, często już są zarażone pleśniami. Dlatego warto kupować oryginalne icon_wink.gif
Oczywiście nie można zapomnieć o podlewaniu (nawet 2x dziennie) i nawożeniu. Warto kupić specjalny nawóz do surfinii i podlewać nim roślinę każdorazowo.
Carrie
CYTAT(cydorka @ Sun, 26 Apr 2009 - 20:21) *
może się komuś przyda:

Rośliny na balkon słoneczny

Rośliny na balkon zacieniony:

Rośliny na balkon zaciszny:
Rośliny na balkon wietrzny:
Rośliny pachnące na balkony i tarasy


a rośliny na balkon wiecznie atakowany przez gołębie???? 32.gif Nie ma???
Jestem totalnie przygnębiona, nie dość,że balkon idiotyczny mam ("żygownik") i tylko 2 podłużne skrzynki udało mi się zamontować to jeszcze moje ukochane kwiay regularnie są mordowane przez gołębie.Kto wymyślił,że te ptaszyska są pod ochroną?Macie jakieś rozwiązania anty-gołębiowe? Borykałyście może z takim czymś? Bo co z tego,że pięknie sobie zaplanuję co posadzę, jak kwiaty nie wytrzymują do środka lata.
Obecnie mam tylko bratki.Wstępnie zniszczone, a jakże.Teraz odżyły i wybujały bo mąż mi skrzynki odrutował - od krawędzi skrzynki do górnej barierki pseudobalkonu druciki poprzeciągał gęsto,żeby ptaki nie lądowały na skrzynkach.
Ale o pelargoniach kaskadowych ( polecam bardzo) mogę zapomnieć.Nie będą miały jak się obwieszać.
A potrafią dotrzeć pędami niemal do okna u sąsiada piętro niżej.
Gdańszczanka
na razie podczytuję, ale mi się marzy...chciałabym kwiatki. mam duży półokrągły balkon (wschód-południe- zachód) - bardzo nasłoneczniony i bardzo wietrzny.
już nawet mogłabym mieć te pelargonei ale wytrzymaja duzy wiatr??

coś mało wymagającego bym chciała bo ja zapominalska jestem....
Niestety bedę robić w lipcu bo teraz kasy brak
zajka
Pelargonie wytrzymają wiatr. U nas hula właśnie sobie, aż gwiżdże, a pelargonie stoją pięknie icon_smile.gif
Mięta
No wlasnie sama rownież zastanawiam sie nad nowymi roslinami na balkonie...
Kotelka
Mamy wreszcie polozne plytki na balkonie, dzis dokupilam jeszcze kwiaty do wiszacych doniczek, jak mi Krystian przyniesie doniczki z piwnicy to je posadze i wtedy pstrykne zdjecie tydzien temu kupilam tez 4 kwiatki kwitnace na amarantowo-fioletowo ale ze u nas jakos wciaz malo slonca, to nowe paki w ogole nie chca sie rozwijac ....

Myślicie, ze dobór odpowiednich nawozów pomoże i będą w stanie się znacznie rozrosnąć https://sklep.poradnikogrodniczy.pl/nawozen...egnacja-cat-141 ?

Zastanawiam sie jeszcze nad strelicjami:
Ceda
Kompost jest najlepszym nawozem dla grzadek kwiatowych i warzywnych. Wyszukujemy na niego w ogrodzie cienisty zakatek i tam skladamy wszystkie odpady z domu i ogrodu. Kosci, wlosy, resztki jarzyn, popiol drzewny przynależa do kompostu podobnie jak suche liscie czy trawa. Pomiedzy poszczególne warstwy sterty kompostowej dajemy zawsze warstwe drobnych galazek.
Nie wyrzucamy na kompost resztek owocow cytrusowych. Potraktowane chemicznie skorki przetrwaja proces rozpadu. Nie dajemy także do kompostu czesci roślin zainfekowanych przez szkodniki. Chwasty, które nosza nasiona, umieszczamy w srodku sterty, tam gdzie cieplota jest najwieksza, tak aby pozbawic je zdolności kielkowania.

Jeśli chodzi o kwiaty polecam centrum ogrodnicze w Krakowie https://niemczewscy.pl , maja tam spory wybór ładnych roślin icon_smile.gif
farah557
\
farah557
icon_smile.gif
farah557
Powoli już pogoda pozwala poszaleć trochę na balkonach i ogrodach icon_wink.gif warto po zimie przypomnieć sonie pewne rzeczy związane z pielęgnacją roślin. Polecam w tym celu zajrzeć do tego poradnika, z którego sama często korzystam https://poradnikogrodniczy.pl/ icon_smile.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.