To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Książka o podstawach ogrodnictwa.

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

tyczka
Nie mamy na ten teamt zielonego pojęcia. A tymczasem mieszkamy w domku z ogródkiem, kwiatkami i oczkiem wodnym 37.gif
Dość powiedzieć, że ... nieco zaniedbane to miejsce było.. Zabraliśmy się za podcinanie krzewów (żywopłotu), wyrywanie chwastów (które zaczęły wyrastać masowo SPOD żwirowego mulczu!!!!!!), a od teścia dostałam sadzonki pomidorów do szklarni...
Ale nadal nie mamy na ten temat zielonego pojęcia.. porzeczki się rozrosły monco w górę (trudno się dostać w te chaszcze), a drzewka owocowe chyba też należy jakoś przyciąć... Poza tym, tulipany dawno powiędły i nieładnie się zrobiło (nie wiem, wyrywa
je, czy zostawić)...
Gdzieś czytałam o możliwosci posiania czegoś jednosezonowego, żeby było ładniej...

Polećcie mi proszę jakąś instruktażową książkę dotyczącą ogrodnictwa dla laików...
Inanna
Tyczko, podłączę się, bo też chetnie skorzystam.
Ja na razie posiałam same jednoroczne: goździki, maciejkę, lwią paszczę, i masę pnących: groszek, nasturcja, wilca, powoje...
właśnie dlatego, ze nie wiem, co wieloletniego posadzić. Bo jak przyszło do kupowania, to się okazało, że głupia w temacie jestem kompletnie i nie wiem, co jakie duże rośnie, gdzie to sadzić, z czym komponować.
Więc sie dołączam do wątku i też proszę o rady icon_biggrin.gif
zajka
Dziewczyny polecam raczej prasę ogrodniczą. Dużo w niej nowinek, i mądrych porad (najczęściej artykuły pisane są przez wykładowców akademii rolniczych). Z książek polecam wydawnictwa działkowiec tutaj są wszystkie pozycje. Myślę, że każda znajdzie coś dla siebie.
Tyczka co do tulipanów jak już zżółkły liście to warto je wykopać, przesuszyć w ciemnym i suchym miejscu. Potem trzeba posadzić cebule w październiku. Tak się robi książkowo. Jednak wiele osób po prostu zostawia cebule w ziemi, obcina się tylko uschłe pędy i liście - następnego roku też kwitną. Co kilka lat jednak warto wykopać.
Ketmia
A ja polecam niewielką gazetkę, która wychodzi raz w miesiącu i nazywa się Twój ogrodnik. Wygląda niepozornie, ale wiele w niej ciekawych porad.
Ostatnio zaczęli mieć też swoją stronę
Kocurek
A ja polecam TO forum - i nic więcej Ci nie będzie trzeba. Ja tez z blokowiska przeniosłam sie do włąsnego domu, nie mając zielonego pojęcia o roślinach, a teraz... już mam icon_wink.gif
mamami
CYTAT(Kocurek @ Fri, 12 Jun 2009 - 09:06) *
A ja polecam TO forum - i nic więcej Ci nie będzie trzeba. Ja tez z blokowiska przeniosłam sie do włąsnego domu, nie mając zielonego pojęcia o roślinach, a teraz... już mam icon_wink.gif



Kocurku, dziski, ja skorzystam na pewno :0 tym bardziej że mi ostatnio nudno przed komputerem icon_smile.gif
Kocurek
CYTAT(mamami @ Sat, 13 Jun 2009 - 14:29) *
Kocurku, dziski, ja skorzystam na pewno :0 tym bardziej że mi ostatnio nudno przed komputerem icon_smile.gif


icon_smile.gif ja korzystam regularnie, krzaczorki sadzę, walczę ze szkodnikami i dziumdziam czasem nad urodą czyjegoś ogródka icon_smile.gif to fajna weryfikacja np. aukcji z allegro, do dzisiaj się śmieję, jaką sprzedaż na All ma dziwaczek, reklamowany jako świecący w nocy (co jest bujdą na kółkach) 06.gif
Mamamona
CYTAT(Kocurek @ Fri, 12 Jun 2009 - 11:06) *
A ja polecam TO forum - i nic więcej Ci nie będzie trzeba. Ja tez z blokowiska przeniosłam sie do włąsnego domu, nie mając zielonego pojęcia o roślinach, a teraz... już mam icon_wink.gif


no i właśnie zauważyłam Cię tam icon_smile.gif
też polecam!
tyczka
Wobec tego zaraz tam zajrzę. dziękuję icon_biggrin.gif

A poza tym ,mogę się pochwalić,że wiem nieco więcej- przeczytałam "Poradnik dobrego ogrodnika", pożyczony od mamy icon_smile.gif I gazetki jakieś zakupiłam..
Na początek od 2 tygodni zielenią mi się listki rzodkiewki w szklarni i na dworze, a wczoraj zasadziłam mieczyki.. posiałam trochę szpinaku i jakieś kwaiatki jednoroczne... zobaczymy, co z tego będzie icon_biggrin.gif
Inanna
Dziewczyny, co to znaczy "pielić"?
Bo mi sie wydawało, że chwasty to muszę wyrywać koniecznie z korzeniami i walczę bohatersko z perzem przy pomocy różnych narzędzi... Czasu to zabiera mnóstwo, a moze wystarczyłoby po prostu po wierzchu chwasty ściąć ?
tyczka
Nieee, absolutnie! W moim "podręczniku" stoi, że jak chwastom nie wyrwiesz korzeni w całości, to zaraz Ci pięknie odrosną 29.gif

PS. To tak jak z depilacją nóg... 03.gif
Inanna
Dziewczyny, pocieszcie mnie, bo ze skąpstwa zniszczyłam sobie trawę rycze.gif
Była taka cudna!!!! Sami nie mamy kosiarki, bo duża, ciężka i nie ma jej gdzie trzymać, więc dwa razy kosił nam ten facet, który trawnik zakładał. Brał 40zł za koszenie. Wczoraj się okazało, że pan Mirek z sąsiedniej działki ma kosiarkę i chętnie wykosi za 20zł, tylko trzeba potem zgrabić. Wykosił. Przychodzę-ci-ja-dzisiaj, grabię a ona taka żółta pod spodem rycze.gif rycze.gif rycze.gif
Jak tamten kosił, to była taka śliczna zieloniutka.... rycze.gif rycze.gif rycze.gif
Powiedzcie, że jej przejdzie.... że znowu będzie śliczna, plizzzz!
mamami
Innana a kiedy padało u was ostatnio? bo tak sie dzieje, że od korzenia żółta jak sucho, popada to sie znowu zazieleni, nie martw sie :0
Irenka.
tyczka- a może któraś z wystawionych przeze mnie na sprzedaż książek Cię zainteresuje?
Taki OT, ale jak sprzedaję, to fajnie byłoby sprzedać komuś, komu się przyda.. icon_smile.gif
Inanna
Mamami, dzięki za pocieszenie, ale u nas prawie codziennie pada. Ale może faktycznie, odrośnie, to będzie zielona....
Magdula
ja co prawda raczkuje w tych sprawach, ale polecam Poradnik OBI https://siedmiorog.pl/index.php?pg=ksiazka&...i_&ref=wppl
Jak dla mnie, bardzo praktyczny, szczególnie przydatny jest kalendarz prac.
Magdula
Zapomniałam tylko dodać że niestety w poradniku nie ma informacji o roślinach ozdobnych.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.