To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Czy niespełna 3-latek

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Asa
Dziewczyny
dzis na zebraniu w przedszkolu Pani nauczycielka oswiadczyła, że dziecko w tym wieku jest już zdolne manualnie do podtarcia sobie pupy -
czy tak jest, a ja mam poprpostu niedorajdÄ™ w domu?
podrapać sie potrafi ale wziąć papier złożyć utzrymac w ręku i podetrzeć od przodu do tyłu to już nie 37.gif
A.
*sylka*
Asiu to w takim razie mam mega niedorajdę , bo mój Alan to nawet sam się nie rozbierze, trzeba mu pomóc, a o podcieraniu pupy to nawet nie myślałam icon_redface.gif
Naz
Ja was przebijam, bo mój 4-ro latek to ani się sam nie ubierze (rozbierze to i owszem), ani nie podetrze. icon_rolleyes.gif Próbował, ale i tak musiałam poprawiać. A i to tylko nawilżonymi chusteczkami, nie papierem toaletowym.
Helena
W. sie podciera a ma niespełna 3 lata ale ja poprawiam icon_redface.gif bo nie ufam w to jego podcieranie do konca.
ajakielka
Mój ma 4,5; próbuje się podcierać, ale efekty marne. Panie w przedszkolu podcierają bez problemu (Miki jeszcze icon_wink.gif się nie wstydzi poprosić). W domu używamy mokrych chusteczek, w przedszkolu papier.
iza2006
Moja Marta też się nie podciera sama i z tego co wiem panie w przedszkolu pomagają w tym dzieciakom.
jaAga*
Asija ma prawo nie umieć, moja córka poszła do przedszkola mając 3,5 roku i nie bardzo potrafiła, ale ponieważ bardzo wstydziła się prosić robiła to sama- czego efektem były codziennie brudne majtki. Pytałam wtedy przedszkolankę- ona potwierdziła, że pomagają wszystkim dzieciom, które o to poproszą- Julka nie prosiła.
Wasza pani nauczycielka idzie na łatwiznę- jej obowiązkiem jest pomagać dzieciom.
Orinoko
U nas jakoś pod koniec maluchów Kubuś podjął próby samodzielnego podcierania, czyli to chyba wpływ przedszkola, bo ja w domu go wyręczam do dziś, a już na pewno poprawiam 37.gif Wydaje mi się, że maluch jeszcze nie musi umieć takich rzeczy robić samodzielnie i pomoc pani jest nieodzowna.
Adriannna
Moja sie po siusiu podciera sama...po kupie w sumie tez, ale czasem jest to "tragiczne" w skutkach 29.gif Oczywiscie, pani by pomogla, ale Sophie jest na etapie, ze chce wszystko sama...W domu ja zawsze podmywam po.
Potwora
Pani ma racjÄ™╚, że dziecko już jest w wieku gdy jego umiejÄ™tnoÅ›ci manualne z reguÅ‚y pozwalajÄ… na samodzielne podcieranie pupy. OczywiÅ›cie nie każde dziecko bÄ™dzie tÄ… czynność wykonywać w równym stopniu, czÄ™sto niezadawalajÄ…co ale warto dzieci konsekwentnie zachÄ™cać do samodzielnoÅ›ci, i próbować próbować, próbować...
ewela
Witajcie

Manualnie dziecko 3letnie jest sprawne by urwac kawałek papieru i rozsmarowac to i owo....
Nauczycielka nieco przesadza.....bo i 3 latek moze juz smiało pisac---skoro większość potrafi trzymac ołówek w rączce.

Moja Emilka po koniec 3 latków zaczęła próby podcierania pupy...."próby" bo same wiecie jak wygląda bielizna po takim "czynie".
I teraz widzę, ze znowu zaczyna w przedszkolu sama się podcierać po kupce.....dobrze,ze proszek dopiera "ozdoby" na bieliżnie.

A po siusiu to podciera się!!!!!No bo kobiety tak mają i muszą się podcieraćicon_wink.gif icon_wink.gif icon_wink.gif

Pozdrawiam
Ewelka
Kocisława zwana Warkotem
Młoda odkąd poszła do przedszkola(miała 3,2),a w zasadzie już kilka miesięcy przed miała wyćwiczone wycieranie pupy.Od początku robiła to perfekcyjnie,naprawdę 06.gif Ale to taki typ robiący wszystko solidnie,no i ja uczyłam ją samodzielności
Żabolek
Kuba w przedszkolu podciera siÄ™ sam. Czasem mu siÄ™ uda a czasem nie 29.gif Panie pomagaja ale on nie chce pomocy.
W domu najczęściej podcieram go ja ( a przynajmniej poprawiam) i to mokrymi chusteczkami.
Dodam że samodzielne podcieranie zaczął jakiś miesiąc temu a ma juz prawie 3,5 roku.
alatanta
....
Silije
W przedszkolu powinien być dostęp do chusteczek typu Toddies nie sądzicie? To ułatwiłoby sprawę początkującym.
Ja pracuję w żłobku i takim trzylatkom na wylocie do przedszkola pomagaliśmy w toalecie i nie miało dla mnie znaczenia, że ja jestem tam logopeda to się nie będę zniżać do wycierania pup icon_wink.gif
szantrapa
U nas jest tak, Ola jak chce siusiu, sama przynosi sobie nocnik i papier, sama sobie wyciera, wrzuca do nocnika papier i wynosi do łazienki. Wylewam i myje nocn ik ja. Po kupce wycieram ja, nawilżana chusteczką, Oli to odpowiada i mi też. Wiem, że gdyby musiała, zrobiłaby to sama, ale w zasadzie uwazam, że jest za mała.
Asa
Moja ma 2 lata i 10 m-cy
Bardzo sie stara, sama leci do toalety, nalozy nakładkę, usiadzie, urwie i złozy papier, urwie i wrzuci papier do kibelka , urwie i wciśnie papier w dziurkę rolki toaletowej ale nie podciera, przynajmniej w domu.
Po tyg. przedszkola wypracowala schemat: kupÄ™ robi w domu rano a tam ewentualnie siusiu 08.gif
Dziekuję Wam za wypowiedzi to dla mnie ważne, że ma jeszcze czas i na pewno się nauczy icon_razz.gif
pozdrawiam
A.
alatanta
........
ciao
Moja zaczelam uczyc latem podcierania sie(miala 4,5),teraz jak zrobi to wola mnie zebym zobaczyla czy zrobila to dobrze,kilka razy poprawialam ale teraz nawet jak cos tam jest nie tak to mowie ze jest super,ba ostatnio nawet przestala wolac a widze ze i majtusie sa nawet czyste 06.gif
logomama
U mnie w przedszkolu tez nie chcą wycierać pupy tłumacząc nietykalnością dziecka.
Niestety pomimo mojej zgody, a nawet prośby Panie nie wycierają pupy i dzieci radzą sobie jak potrafią, a raczej nie potrafią 32.gif
A dla pocieszenia to moja pięcioletnia córeczka ledwo sobie radzi, a dla kontrastu trzyletniej idzie całkiem, całkiem.
gerda
U nas panie w przedszkolu ogłosiły że nie będą pomagać dzieciom przy podcieraniu się bo nie mają gumowych rękawiczek na stanie. W domu zawsze mnie woła, w przedszkolu chyba nie robi nic, bo bielizna czysta:)
Agga
U nas panie w przedszkolu wycierają tyłki mokrymi chusteczkami,które rodzice przynoszą co drugi miesiąc i dzięki temu dzieci są czyste.
AJA
W przedszkolu 3 i 4 latkom pomagajÄ…, starszym nie.

Kaśkę uczyłam jak miała 4,5 roku.
Malmao
U nas też pomagają, Oliwka sama się nie podciera, a jak próbuje, to często kończy się to brudnymi majteczkami.
Zelda
moja jak miała 21 miesięcy to podcierała się ale po sikaniu,po kupce zawsze wypinała pupę opierając rączki o podłogę więc jak przechodziła i ją zobaczyłam w takie pozycji tzn że zrobiła i cierpliwie czeka 29.gif
teraz już sama się podciera ( ma 2 latka i 3 miesiące) ale ja zawsze sprawdzam czy dobrze to zrobiła no i rączki trzeba umyć
Gaja
kurcze... To ja mam syna prawie 5-cio latka i nadal mu wycieram icon_rolleyes.gif To już chyba źle, nie?
Próbował sam ale zawsze kończy się to pozostawaniem resztek i potem szczypaniem pupy. icon_rolleyes.gif No i nadal używamy mokrych chusteczek.

U nas w przedszkolu pomagajÄ… dzieciaczkom bezproblemowo.
tissaia
U Maksia w przedszkolu nie pomagają, co zostało nam zapowiedziane przy zapisie. Przeprowadziłam zatem szybki kurs icon_wink.gif i nawet nieźle mu idzie. Chociaż osobiście uważam, że 3 latka to trochę za wcześnie - znam dzieci w wieku Maksia ( 3 lata i 3 miesiące ), które jeszcze sa pieluchowe....
sj1217
Witam ja uważam,że na każde dziecko przyjdzie odpowiednia pora żeby się nauczyć podcierać pupę wiem to z własnego doświadczenia.Kiedy mojemu Bartusiowi pani w przedszkolu kazała zrobić na nocniczek i się podetrzeć, to tak sobie zakodował,że nie zrobi kupki w przedszkolu tylko dopiero w domu,pani doktor powiedziała,że nic na siłe każde dziecko ma swój rozum pozdrawiam
misiaq
No to ja to opisze od strony technicznej w przedszkolu icon_smile.gif

Jedna z Was napisala ze jest logopoeda w zlobku i pomagala 3 latka, ale w zlobku jest wiecej Pan na grupie. W przedszkolu wedlug zasad powinno sie pomagac ( ale nie robic tego za dziecko) w grupie 3 latkow. Tam jest jedna pani nauczycielka i pani ktora jest pomoca czyli taka osoba no coz nazwijmy rzeczy po imieniu do podcierania nosa i pupy pomocy przy myciu rak i ubieraniu i rozbieraniu. Od 4 latkow nauczyciel jest sam z 25 dzieci jak ma super grzeczna grupe to moze byc na tyle odwazny zeby isc do lazienki sprawdzic "jakosc" wytarcia i ewentualnie powiedziec ze jeszcze raz. No ale sa takie grupy ktorych bac sie moze zostawic rzeby pprzebywac w lazience z jednym dzieckiem. To mimo wszystko nie sa 2 sekundy. CO byscie pomyslaly gdyby w tym czasie jedno z dzieci rozbilo glowe waszemu. A na pytanie gdzie byl anuczyciel czemu nie reagowal i jak to moze byc ze nie widzial jak do tego doszlo uslyszycie, ze podcieral pupe dziecku.

Niestety takie jest zycie. Ja teraz mam grupe 4 lotkow i wiem ze robia kupe bo mi to zglaszaja jak ida ale radza sobie same. Gdupa liczy 19 chlopcow i 6 dziewczynek a chlopcy to prawde mowiac dzieci niezbyt grzeczne nigdy w zyciu nie odwazylabym sie ich zostawic samych. Wole sie tlumaczyc jak juz z brudnych majtek niz tlumaczyc sie prokuraturze a wieszcie mi , ze przy tej grupie niestety byloby to mozliwe.

Niepozostaje nic innego jak cwiczyc nie ma nic zlego w tym ze sprawdzacie i czasem poprawiacie najgorzej jesli robicie to za dzieci.
anita
misiaq a jak Ty idziesz do toalety to dzieci nie zostają na chwile same? dzisiaj Maja lat 5 wyszła z przedszkola z brudna pupą, majtkami itd. Ona sama rzadko dobrze sobie wytrze, na szczęście zazwyczaj załatwia tę sprawę w domu icon_wink.gif
nie wiem czy panie nie pomagają, może być tak, że Maja o pomoc nie poprosi, mi mówi, że nie pomagają, ale żeby chociaż mokre chusteczki były ogólnodostępne, ale o nie też chyba trzeba poprosić a Maja nie poprosi icon_neutral.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.