To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Pozew o rozwóz z wina męża

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

inna_od
Mam pytanie, chcę złożyć pozew rozwodowy ale z winny męża, gdyż wyczytałam że można strać się o alimenty nie na dziecko(oczywiście ja osobiście nie chce tego robić), maż chce za porozumieniem stron.

Mowa tu oczywiście o obowiązku zaspakajania potrzeb jednego z małżonków, a nie wspólnych dzieci.
1.Alimentów od drugiego małżonka na swoją rzecz może żądać ten z małżonków, który nie został uznany przez sąd za wyłącznie winnego rozkładu pożycia ( a więc albo został uznany za niewinnego, oboje małżonkowie zostali uznani za winnych albo żadne z małżonków zostało uznane za winnego) oraz znajduje się w niedostatku; W takim przypadku można żądać dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. To znaczy, że sąd orzekający o alimentach będzie brał pod uwagę nie tylko sytuację finansową małżonka znajdującego się w niedostatku, ale też możliwości zarobkowe zobowiązanego do alimentacji.

Jak długo trwa obowiązek alimentacyjny po rozwodzie?
Do czasu zawarcia małżeństwa przez małżonka, który był uprawniony do świadczeń alimentacyjnych.
W sytuacji, gdy zobowiązany do płacenia świadczeń jest małżonek, który nie został uznany za winnego, wówczas obowiązek alimentacyjny wygasa po upływie 5 lat od orzeczenia rozwodu. W wyjątkowych sytuacjach sąd może przedłużyć ten okres, na wniosek uprawnionego do alimentacji.


CO mam zrobić aby to ominąć i ze swojej strony i męża strony. Chcemy się rozstać polubownie, ale długość trwania tego obowiązku płacenia trochę mnie przeraza i nie wiadomo co komu do łba szczeli np.za 2lata. Jak to napisać we wniosku?
Mama Mateo
W pozwie pisze się tylko o alimentach na dziecko. Jeśli byś chciała wnosić pozew z orzeczeniem o winie i alimentach na siebie (bo to tak sie nazywa) to też byś musiała o tym wspomnieć. Jeśli nie chcesz tych alimentów - wnosisz pozew o rozwód nic nie pisząc o alimentach na siebie.

Jeśli sąd uzna męża winnego rozpadu małżeństwa to wtedy Ty możesz sie starać o alimenty na siebie a on już nie- ale wtedy gdy rozwód spowoduje znaczne pogorszenie Twojej sytuacji materialnej - bądź gdy po rozwodzie kiedyś tam, będziesz w ciężkiej sytuacji. Alimenty te płaci się dopóki mąż nie wniesie do sądu wniosku o zniesienie obowiązku alimentacyjnego.
Przy rozwodzie bez orzekania o winie mogą o takie alimenty ubiegać się oboje tylko że do 5 lat po orzeczeniu rozwodu.
A i tego nie da się uniknąć - niestety. No chyba że sąd orzeknie jego winę to masz głowę spokojną.

Zaspokajanie potrzeb jednego z małżonków jest wtedy gdy małżonkowie się rozstaną- a żadne z nich nie wnosi o rozwód, a np mąż nie pomaga utrzymać domu (bo np wspólny) to wtedy można wnosić wniosek o takie właśnie zaspokojenie. Z tymże w tym przypadku większe szanse są wtedy gdy np żona nie pracuje bo zajmuje się małym dzieckiem.

Chyba o to Ci chodziło?
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.