To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Wprowadzanie pokarmów dla niemowlaka

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

dorthe81
Kochane dziewczęta moja córcia ma 4miesiące i 3 tygodnie. od tygodnia wprowadziłam jej jabłuszko ze słoiczka gerbera, dzisiaj dałam marchewke ale stanowczo odmawia jej spożywania(mysle ze mój bład napoczątku powinna zasmakowac marchewki a potem jabłuszka ale cóz człowiek sie ciągle uczy:))
Pytanie jest nastepujÄ…ce co i w jakim etapie rozwoju wprowadzac dalej no i oczywiscie jak przyrzadzic takie jedzonko samej zachowujac proporcje
Chciałabym jeszcze dodac ze moja córka niby ma alergię na pokarm (białko) tak wiec pisząc swoje opinie prosiłabym abyście wzięły to pod uwage a najlepiej zeby napisały cos o tym mamy które tez mają podobny problem
kasiaaaaa
To ja może napiszę Ci, jak ja wprowadzałam (zaznaczam, że najpierw były same słoiczki, potem zaczęłam dodawać "swoje" jedzenie do słoiczków)
- 6 miesięcy - zaczęłam od soków, najpierw marchewkowy, potem jabłkowy, brzoskiwniowy, bananowy, itp, równocześnie (ale po kolei, nie naraz) wprowadzałam kaszkę ryżową i kukurydzianą, potem poszły desrki owocowe i warzywa, a na końcu zupki warzywne
- 7 miesięcy - truskawki, mięso - oprócz wołowiny
- 8 miesięcy - mięso - wołowina, jogurt, zaczęłam dodawać swoje jedzenie (warzywa, ryż, mięso), wafelki ryżowe do samodzielnego gryzienia
- 9 miesięcy - gluten (grysik, owsianka, kaszka pszenna), żółtko jajka, pomidory (jako dodatek w słoiczkach), twarożek

Mam zamiar młodej całkowicie samodzielnie przeze mnie przyrządzone dania dawać, jak skończy rok. Teraz zawsze za taką jakby "bazę" służy mi słoiczek, np. zupka jarzynowa ze słoiczka plus ugotowane przeze mnie warzywa, mięso, ryż, itp.
ann-jur
My zaczęliśmy wprowadzać inne produkty niżeli mleko jak synio skończył 5,5 miesiąca. Ja karmiłam mieszanie, stąd taka
była decyzja naszego pediatry.
My zaczynaliśmy od soków marchewkowego i później jabłkowego. Starłam te dwa produkty, wycisnęłam przez gazę sok i
zagotowałam.
Po tygodniu wprowadziłam jabłko i marchew - już ze słoiczka.

Po 6 miesiącu pojawiły się kaszki, ryba, drób i królik, inne warzywa typu ziemniak, brokuł, pietruszka, gluten w postaci kaszy manny.

Po 7 m. wprowadziłam żółtko

Po 11 jakieś jogurty, twarogi, chlebek. Wiem, ze zrobiłam mu jajecznicę na maśle.

A później reszta. Nie pamiętam jak to było dokładnie, w każdym bądź razie nie spieszyłam się z niczym. Do roku
czasu jadł zupy ze słoiczków (sama gotowałam rosół i pomidorówkę), wszystko gotowane w garnku bądź na parze, żadnych słodkości (za wyjątkiem
chrupek kukurydzianych).

W Twoim przypadku mała nie chce marchewki po jabłuszku, u nas obyło się bez problemu. Julek zupki zjadał chętnie mimo, że wcześniej
zakosztował słodkich owoców.

Abotak
przede wszystkim zaleca sie wprowadzanie nowych pokarmow po ukonczeniu 6 miesiecy wiec bardzo mozliwe ze za wczesnie zaczelas. Dziecko musi wykazywac gotowosc i w bardzo konkretny sposob daje znac o tym plus jest cala lista tych oznak gotowosci.
Po drugie rozsadnym jest wprowadzanie najpierw kasz( w czystej postaci, bez dodatku cukru), warzyw, dopiero w nastepnej kolejnosci owocow ktore sa bardziej slodkie bo wprowadzajac najpierw owoce przyzwyczajamy malucha do slodkiego i pozniej trudno mu zaakceptowac bardziej wytrawne smaki.

Soki dziecku nie sa potrzebne do szczescia a wrecz bardzo niewskazane. Do picia woda wystarcza.
kasiunia
CYTAT(Bogusia123456 @ Sat, 12 Dec 2009 - 00:20) *
przede wszystkim zaleca sie wprowadzanie nowych pokarmow po ukonczeniu 6 miesiecy wiec bardzo mozliwe ze za wczesnie zaczelas. Dziecko musi wykazywac gotowosc i w bardzo konkretny sposob daje znac o tym plus jest cala lista tych oznak gotowosci.
Po drugie rozsadnym jest wprowadzanie najpierw kasz( w czystej postaci, bez dodatku cukru), warzyw, dopiero w nastepnej kolejnosci owocow ktore sa bardziej slodkie bo wprowadzajac najpierw owoce przyzwyczajamy malucha do slodkiego i pozniej trudno mu zaakceptowac bardziej wytrawne smaki.

Soki dziecku nie sa potrzebne do szczescia a wrecz bardzo niewskazane. Do picia woda wystarcza.

bogusiu, z czystej ciekawości, jako że temat już moich wszystkożerców nie dotyczy icon_wink.gif - jak dziecko daje znać o tej gotowości?
Abotak
Kasiu, tu np jest taka lista ( przy kazdym dostawalam w odpowiednim czasie ulotke z wypunktowana ta gotowoscia icon_wink.gif )
https://www.askbaby.com/signs-baby-ready-for-weaning.htm

* Holding his or her head up and controlling head movements (kontrola i trzymanie glowki)


* Sitting well when supported ( siedzi z podparciem)


* Making chewing motions ( wydaje odglosy jakby cos zulo icon_wink.gif )


* Doubling his or her birth weight. ( podwojona waga urodzeniowa)


* Being unsatisfied after a full milk feed ( po nakarmieniu z obu piersi nadal wykazuje niedosyt)


* Demanding increasing and more frequent milk feeds ( dopomina sie czestszego karmienia i zjada wiecej)


* Attempting to put things in his or her mouth ( probuje wkladac do buzi przedmioty okoliczne)


* After a period of sleeping through the night waking in the night with hunger ( zaczyna sie budzic w nocy po okresie pzresypiania i dopomina sie karmienia)


* Displaying curiosity about what you are eating. ( przejawia zainteresowanie jedzeniem gdy widzi ze ktos je)

https://www.askbaby.com/signs-baby-ready-for-weaning.htm

Ogolnie karmienie przed uk. 6 miesiecy( w/g obecnych wytycznych) powinno sie przedyskutowac z lekarzem/ kims od zywienia

lobuzek
hej dziewczyny,

moja córcia ma skonczone 6 mcy, karmiona cycusiem. ja zaczęłam od jabłuszka, marcheweczki i ziemniaczka, dyni - oczywiscie po kolei , kazdą rzecz po łyzeczce lub dwie ( więcej Maja nie chce zjesc)przez 3 dni. do tych ugotowanych rzeczy dodaję łyzeczkę kaszki manny ( gluten). jak kupię blender chcę jej wprowadzic brokuła, selerek i próbować zupki gotowac.

I tutaj mam kilka pytań:
1. podstawą karmienia nadal jest moje mleko, Maja na razie nie bardzo chce zjesc więcej niz 2 łyzeczki "nowości" zastanawialam sie nad kaszkami ale jak to wprowadzac? czy dodawac kaszkę ( zamiast zwyklej manny jakąs smakową ) do warzywek? ile dodawac? chyba te kaszki bobovity mają gluten?
Chcialabym jej wprowadzac więcej nowosci ale ona nie bardzo chce, trzeba się nasilic zeby te 2 lyzeczki zjadla. :-/
2. w jakiej kolejnosci wprowadzac owoce?
3. kiedy mogę mięsko zacząć dawac?

chcialabym gotowac sama zupki na kilka dni, jak je przechowujecie zeby nie bawic sie z gotowaniem malenkich porcji codziennie? moze znacie jakies linki gdzie sÄ… przepisy na pierwsze zupki?

trochę się rozpisałam ale będę wdzięczna za podpowiedzi doswiadczonych Mam icon_smile.gif
pozdrawiam
Abotak
1. Kasze najlepiej w czystej postaci. te smakowe maja niestety kupe cukru zazwyczaj.
Moze byc kleik ryzowy ale dobrze ugotowany ryz tez OK. Podobnie manna, jaglana, amarantus itd


2. Owoce po warzywach i zaczynajac od tych mniej slodkich ( jablko, gruszka) i sezonowych ( acz teraz z sezonowymi krucho ale te nadajace sie do przechowywania beda OK. Owoce nie sa az tak wazne. Lepiej na warzywach sie skoncentrowac.

Lepiej z hodowli ekologicznej bo wtedy w razie problemow tez wiadomo przynajmniej czy to pokarm sam w sobie uczula czy to czym byl sypniety.

Mieso mozna dodawac juz za chwile -przyda sie jako dodatek do kasz, warzyw.

Zupki mozna mrozic np w pojemniczkach do robienia kostek lodu.

Na poczatek bez przypraw, soli - wywar miesny czy warzywny , zmiksowane warzywo jakies( brokuly, marchewka, pietruszka itd), pozniej kawalek miesa ( tez zmiksowany) w ramach dodatku albo zoltko jajka z czasem
katiek
Ja daję trochę inaczej-warzywa-kasza-owoce-mięsko.
Zaczynam od ziemniaka z mlekiem, potem marchew, oliwa(bo laktatora nie lubię), kleik ryżowy, dynia, szpinak, por, pasternak. Potem był kukurydziany i jabłko i młodego wywaliła skaza na buzi, więc oba podejrzane produkty odstawione (póki dostawał troszkę i osobno było ok, jak dostał kaszkę kukur. z jabłkiem buźkowa tragedia nastąpiła). Potem kurczak, indyk, teraz daję pietruszkę. Potem będzie seler, królik i planuję gluten. Potem zobaczymy co z żółtkiem-idę z Kingą do alergologa to ją podpytam o Tomasza.
agabr
Zoska dostawala mieso w kolejnosci -krolik, indyk, kurczak, cielecina
Warszywa (oczywiscie przed miesem) marchew, bataty,brokuly, szpinak potem juz wszystkie poza straczkowymi i kapusta
owoce jablko gruszka banan ,papaja, jagody, awokado,maliny,kiwi

Generalnie polecam , polecana icon_wink.gif przez Bogusie Annabel Karmel mnostwo swietnych przepisow na posilki dla dzieci nie w formie papy .Acha w 7 miesiacu przestalam mielic jej jedzenie.b
kasiunia
CYTAT(Bogusia123456 @ Sat, 12 Dec 2009 - 16:25) *
Kasiu, tu np jest taka lista ( przy kazdym dostawalam w odpowiednim czasie ulotke z wypunktowana ta gotowoscia icon_wink.gif )
https://www.askbaby.com/signs-baby-ready-for-weaning.htm

* Holding his or her head up and controlling head movements (kontrola i trzymanie glowki)
* Sitting well when supported ( siedzi z podparciem)
* Making chewing motions ( wydaje odglosy jakby cos zulo icon_wink.gif )
* Doubling his or her birth weight. ( podwojona waga urodzeniowa)
* Being unsatisfied after a full milk feed ( po nakarmieniu z obu piersi nadal wykazuje niedosyt)
* Demanding increasing and more frequent milk feeds ( dopomina sie czestszego karmienia i zjada wiecej)
* Attempting to put things in his or her mouth ( probuje wkladac do buzi przedmioty okoliczne)
* After a period of sleeping through the night waking in the night with hunger ( zaczyna sie budzic w nocy po okresie pzresypiania i dopomina sie karmienia)
* Displaying curiosity about what you are eating. ( przejawia zainteresowanie jedzeniem gdy widzi ze ktos je)

https://www.askbaby.com/signs-baby-ready-for-weaning.htm

Ogolnie karmienie przed uk. 6 miesiecy( w/g obecnych wytycznych) powinno sie przedyskutowac z lekarzem/ kims od zywienia

o, ciekawe icon_smile.gif za tłumaczenie też dziękuję acz mniemam że jakoś bym dała radę (jestem anglistką 03.gif )
lobuzek
dzięki dziewczyny,

no to my jesteśmy teraz na etapie warzywek czyli na mięsko jeszcze czas ... i owoce inne niż jabłuszko na końcu - tak zrozumiałam.
do kiedy miksować jedzonko na papkę? majka nie ma jeszcze żadnych ząbków ( ma 7 miesięcy).

pozdrawiam
MaPI
CYTAT(lobuzek @ Tue, 15 Dec 2009 - 14:17) *
dzięki dziewczyny,

no to my jesteśmy teraz na etapie warzywek czyli na mięsko jeszcze czas ... i owoce inne niż jabłuszko na końcu - tak zrozumiałam.
do kiedy miksować jedzonko na papkę? majka nie ma jeszcze żadnych ząbków ( ma 7 miesięcy).

pozdrawiam


ja bym jeszcze trochę miksowała zawsze mozesz spróbować zostawic jakieś niewielkie grudki i zobaczysz jak mała zareaguje. Moja ma odruch wymiotny ale jest wcześniakiem po respi i sondzie.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.