To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Cholesterol

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

addera
Mam pytanie dotyczące wyników na badanie cholesterolu we krwi. Wyniki są mojego męża. Chodzi o cholesterol całkowity.
Wiem, że norma jest do 200 jednostek.
Wartości graniczne do 250 jednostek.
A wynik jest 281 jednostek, czyli za wysoki.
I teraz pytanie: O czym to może świadczyć ?? Jakie mogą być konsekwencje za wysokiego cholesterolu ?? Jakie są przyczyny ??
Wiem, że trzeba iść do lekarza, ale wizyta jest umówiona dopiero na poniedziałek, a ja chciałabym wiedzieć wcześniej .
Ktoś umie to zinterpretować ??
Dziekuję z góry icon_smile.gif
Agnisma
W stanach patologicznych stężenie cholesterolu może wzrastać, co przyczynia się do jego odkładania w ścianach naczyń kwrionośnych(potem choroba wieńcowa).Wydalany jest przez wątrobę do żółci(gdy jest za dużo)może się wytrącać w drogach żółciowych, a zwłaszcza w pęcherzyku żółciowym, a jego kryształki stają się związkami kamieni żółciowych(potem kamica żółciowa).
addera
Trochę sie wystraszyłam icon_sad.gif
Mam tylko nadzieję, że to nic poważnego icon_rolleyes.gif
Czy cholesterol ma związek z tłustym jedzeniem ??
Może to po prostu efekt przejedzenia świątecznego icon_rolleyes.gif icon_rolleyes.gif Czy się łudzę icon_confused.gif ?
Małgoś.dz
Adderko, zajrzyj TUTAJ. To jest krótki, skondensowany artykuł na temat cholesterolu.

Przede wszystkim nie wpadaj w panikę. Wysoki cholesterol nie robi chyba spustoszenia w organizmie "od ręki". Wydaje mi się, że trochę musi to potrwać, zanim coś niedobrego zacznie się dziać. Zdrowa dietka i cholesterol spadanie do właściwego poziomu.
addera
Dzięki Małgosiu icon_smile.gif
grzałka
Sam cholesterol to za mało. Ja bym jeszcze na miejscu męża zrobiła frakcje (HDL i LDL) oraz trójglicerydy. Bo rozumiem, że to młody człowiek? A jak w rodzinie męża?
addera
Grzałko, mam nadzieje, że nic mu nie będzie a o tych frakacjach to mama mi własnie przed chwila wspominała, żeby zrobić (chodzi tu o tak zwany cholesterol "dobry i zły', tak ????)
Mąż jeszcze młody, do czterdziestki kilka lat mu brakuje icon_wink.gif
A jak u męża w rodzinie ? Powiem szczerze, że nie mam pojęcia icon_confused.gif
Edi Zet :)
Addera,

spójrz jeszcze tutaj:
https://zdrowie.org.pl/diseases/miazdzyca

Jedno jest pewne: profilaktyka i dieta...Wszystko będzie ok, ale mąż musi zabrać się za siebie.... icon_wink.gif

Życzę zdrowia

Pozdrawiam

Edi
addera
CYTAT(edi @ czyli Edyta Zet.)
Jedno jest pewne: profilaktyka i dieta...Wszystko bÄ™dzie ok, ale mąż musi zabrać siÄ™ za siebie.... icon_wink.gif  

Życzę zdrowia

Pozdrawiam

Edi


Edi, dzięki bardzo icon_smile.gif

Juz ja się wezmę za tego mojego męża icon_wink.gif
grzałka
Tak, Addera, to chodzi o cholesterol dobry i zły. A jak w rodzinie to tez ważne, bo jesli ma rodzinna skłonność do podwyższonego cholesterolu to sama dieta może nie wystarczyc. Dlatego sie dowiedz. W razie czego jest mnóstwo leków na obniżenie cholesterolu, wiec nie martw sie na zapas.
Ila
Wyciagam watek.
U nas to samo, Tomek ma 284 mg/dl . Do lekarza nie chce isc, kupil sobie jakies ziolowe pastylki na obnizenie cholesterolu, ale bierze jak sobie przypomni. Do tego ma podwyzszona bilirubine calkowita 1,49 mg/dl.
Zawsze mowil, ze bilirubine ma wysoka od dziecinstwa. Czasami bierze sobie Silimarol. Od lekarza trzyma sie z daleka icon_confused.gif
Na zrobienie wynikow tez go sila zaciagnelam, przy okazji swoich kontrolnych, bo sam byl X lat temu icon_confused.gif
addera
Ila, u mojego męża teraz cholesterol prawie w normie. Brał jakieś leki (nazwy nie pamiętam, ale mogę sprawdzić) i "trzymał" dietę.
marghe.
Moja mama miała podwyższony cholesterol (w tej chwili nie pamiętam jak dokładnie wygląday wyniki). Lekarz zalecił dietę, ściasła dietę.
Po 3 m-cach wszystko wrócilo do normy

Teraz musze Kota wysłać.. bo on też z tych co to genetycznie icon_wink.gif mają podwyższony
Ila
Marghe i Adderko a jaka konkretnie diete ma Tomek stosowac icon_question.gif Rozumiem, ze duzo warzyw, malo mieska, zero masla i mniej pieczywa. Czy jeszcze jakies zalecenia icon_question.gif
addera
Ila wrzucę Ci wytyczne co do diety wieczorem. Mam w domu taką ulotkę o diecie na obniżenie cholesterolu, to przepiszę podstawowe zasady.
Może być ?
Ila
Add bede Ci baaardzo wdzieczna icon_biggrin.gif Dzieki przytul.gif
marghe.
podpytam MamÄ™ icon_smile.gif

z tego co paimiętam:

prawie zero serów
zero orzechów
zero krewetek icon_biggrin.gif
zero bananów...
zero wywarów z mięsa

rzecz jasna wszystko co smazone odpada
postaram sie wieczorem dopisac do listy Add.
Ila
Margh ja w sumie nie wiem od czego u Tomka ten cholesterol taki wysoki icon_rolleyes.gif Sery sporadycznie, po plasterku, orzechow w ogole, krewetek tez, pieczywa malo, zupy robie na miesku, ale nie codziennie - rzadko, jedynie smazone musze podmienic na gotowane lub grill.
Chyba genetycznie sklonny jest.
Bede wdzieczna za wskazowki icon_biggrin.gif
marghe.
Kot odzywia sie raczej chudo wink.gif a cholesterol ma za wysoki..
Moze faktycznie to gdzieś głebiej siedzi? wink.gif icon_biggrin.gif
Podpytam i dam znać
marghe.
na razie wiem tylko tyle icon_redface.gif

nie jesc serow, miesa wieprzowego, chrupek

Mozna jesc chude wedliny, drob,cielecine, ryby morskie. Spozywac wiecej blonnika (musli, chleb pelnoziarnisty, fasole, groch, ziarna zboz, owoce cytrusowe, jablka, winogrona, figi,brzoskwinie, kapuste, brukselke, marchew, buraki. Potrawy z soi. Pic czerwone wino, zielona herbate, sok z ciemnych winogron. Mleko tylko o niskiej zawartosci tluszczu, ograniczyc spozycie jaj (zoltek)

oraz
Umiar w jedzeniu , duzo ruchu, malo stresu icon_biggrin.gif
Ila
Margh dzieki wielkie, troche mam rozjasnione, chociaz z tym

CYTAT(marghe.)
malo stresu  :D


bedzie najgorzej wink.gif
addera
Ila, wczoraj mi się nie udało icon_redface.gif
Ale dzis na pewno napiszÄ™ co wiem icon_wink.gif
marghe.
Aby uwolnić się od szkodliwego cholesterolu należy pamiętać o: wysiłku fizycznym, unikaniu palenia papierosów, unikania nadmiaru słońca i unikaniu stresu.

Produkty zalecane: pieczywo pełnoziarniste, kefir, maślanka, jogurt naturalny, chudy biały ser, czerwone wino, ryby pochodzenia morskiego:makrela,dorsz,losos,szprot,sardynka (nie smażone), oliwa tłoczona na zimno, ciasto drożdżowe, budyń na odtłuszczonym mleku, galaretki, orzechy włoskie, migdały. Można pić kawę filtrowana lub instant. Z przypraw zalecane są pieprz, musztarda, zioła, przyprawy korzenne .

Warzywa: marchew, czosnek, cebula, buraki, kalafior, pomidory, dynia, szpinak, kabaczki, brokuły, zielony groszek, fasola szparagowa, cykoria, sałata, ziemniaki, kapusta.
Owoce: jabłka, cytryny, winogrona, arbuzy, morele, kiwi, brzoskwinie, pomarańcze, maliny, porzeczki
Zupy owocowe i warzywne bez tłuszczu
Zielona herbata, ryż brązowy i grube kasze
Naturalne soki owocowe i warzywne

Produkty o umiarkowanego spożycia: mleko niskotłuszczowe, sery o zmniejszonej zawartości tłuszczu (np. Brie, Camembert, Edamski, Gouda), jogurt niskotłuszczowy, dwa jajka na cały tydzień, małże, homary, bardzo chuda wołowina, szynka, oleje zawierające kwasy wielonienasycone(np. kukurydziany,slonecznikowy), ziemniaki, chałwa, marcepany, orzechy brazylijskie, ziemne i pistacjowe.

Chyba nie ma sensu pisać, jakie produkty są zabronione: wszystkie, które nie zostały wymienione wyżej J

przy znajomości jez. angielskiego można zerknąć na dietę na www.southbeachdiet.com
ewis_
O, marghe wszystko już napisała...
Dodam, że cholesterol taki ciut powyżej normy to jeszcze nic strasznego... Trzeba tylko odżywiać się zgodnie z dietkę wypunktowaną przez Marghe + spacery, mało stresu itp.

Mój ojciec ma około 800, a ciotka (szczupła i wysportowana) - ponad 600. Oboje uwielbiają słodycze - blachę ciasta kruchego każde z nich łyka jak przystawkę icon_lol.gif
Skłonność cholesterolowa jest genetycznie dziedziczna, u mnie połowa rodziny ma bardzo wysoki a reszta (jak ja) bardzo w normie czyli 170. Ci ze skłonnością muszą niestety się ograniczać dietetycznie.
Ila
Marghe dzieki za szczegolowa rozpiske icon_biggrin.gif

Aleve dzieki za rady icon_wink.gif

Musze zastosowac na malzonku. Tylko najgorzej, ze on wiecznie zestresowany icon_confused.gif
Atena
To czy ktoś ma wysoki czy niski cholesterol niestety w dużej mierze zależy od uwarunkowań genetycznych...Ale sposób odzywiania ma tu też spore znaczenie.

Mój ojciec np. odrzywia się dobrze a cholesterol za wysoki,ale jego rodzice też mieli z tym problemy...

Polecam sporzywanie ryb minimum 2 razy w tygodniu,owoce i warzywa.

Bardzo dobry w redukcji cholesterolu jest BENECOL -masło roślinne.Efekty są naprawdę.Polecam także spożywać tran.Regularnie.Ewentualnie jest coś takiego w aptekach do kupienia co się zwie OMEGA3-jest to wyciąg nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 i 4( z tłuszczów rybich).
Tłuszcze o ktorych wspomniałam występują głównie w rybach morskich,oliwie z oliwek,w awokado -mają niezastąpioną zdolność redukcji złego cholesterolu.
Korzystnie jest zamienić olej na oliwę z oliwek.Ja nie użyam w ogóle oleju tylko oliwę z oliwek.

Jeśli już u kogoś jest podwyższony poziom cholesterolu we krwi polecam regularnie to kontrolować.I dbać o spożywanie tych produktów o których wspomniałam.Nie wystarczy kontrolowanie i dbanie o dietę przez np. rok-ponieważ cholesterol potem znów niestety wzrośnie.Niestety jak już są skłonności do odkładania się cholesterolu to tak już zostanie.Natomiast znam ludzi którzy nie mając żadnych problemów z gospodarką tłuszczową,jedzą dużo i tłusto ....... i cholesterol w sam raz...

Atena
Julia2006
Sprawdźcie sobie jakie są poziomy HDL i LDL. Sam poziom cholesterolu nic tak naprawdę nie mówi. Ważny jest stosunek dobrego HDL do złego LDL. I te frakcje warto byłoby sprawdzić. Ze swojego doświadczenia wiem, że spadek wagi o około 5 kg już znacząco obniża poziom LDL. Dobry są również kwasy omega-3 np. omegarden. I oczywiście ćwiczenia fizyczne. Warto byłoby również zrezygnować z czerwonego mięsa.
milutka
No i mnie dopadł ten problem, koleżanka niedawno mi podpowiedziała, abym zrobiła sobie lipidogram, ponieważ podwyższone wyniki mogą doprowadzać do poronień.
Zrobiłam sobie dziś i oto mi wyszło, że cholesterol całkowity mam 224 a LDL 134.

Wyszło mi jedzenie słodyczy, tłustego mięsa, boczku i fast foodów 37.gif

Czy słyszałyście o braniu statytów na obniżenie ?
Zelda
Ja tez przy okazji badań dzieci zrobiłam sobie.Wyszło mi 212 całkowity więc za dużo.Zaczęłam brac omega coś tam dawkę 500 na dzień.Ze względu na dietę Hani nie smaze już nic, jedynie z mięs to wołowina indyk kurczak w sensie piersi i jak zawsze duzo warzyw i owoców.Mam akurat ze wsi więc bez nawozów.Cukrem nadal traktuję kawę ale trzcinowym no i zup nie zabielam.Chleb jedynie bez mąki pszennej.
Dzieci piją jedynie zieloną lub rzadziej owocowa herbatę bez cukru ani fruktozy.Słodycze dla nich w sensie ciastka lub żelki bez żelatyny kupuję w ekologicznym sklepie.Dieta dużo daje.Na poczatku Hania była na benecolu,ale jak w niecały miesiąc wyniki jej spadły z 220 na 153 to przeszliśmy znowu na masło ze względu na witaminy,mleko zamiast 0,5 może już 2 %.
milutka
Dzięki Maju, chyba te tabletki omega 3 sobie kupię, bo nawet sama pani ginekolog mi kazała brać.

Muszę na dietę przejść, strasznie niezdrowo się odżywiam, prawie zero warzyw i owoców icon_redface.gif

Wyczytałam jeszcze w tym temacie , że cholesterol może doprowadzać do kamicy żółciowej, a ja często po zjedzeniu ostrego czy smażonego miała kłucia i ból brzucha. Muszę iść zrobić sobie usg.
marghe.
CYTAT(milutka @ Wed, 23 Nov 2011 - 21:47) *
Czy słyszałyście o braniu statytów na obniżenie ?

a nie o statyny chodzi?
Tudziez o sterole?

Mój mąż ma podwyższony cholesterol.
Przerzuciłam go na dietę.
Zero tłustych serów, tylko chude wędliny, koniec z masłem, żadnych wypieków słodkich, dużo ryb, chudych jogurtów, mleko 0% lub 0,5 % tluszczu itp

Kupuję jakies Benecole czy inne Flory, herbaty na obniżenie cholesterolu itp/
Zobaczymy jakie będzie miał wyniki po kilku miesiącach

milutka
CYTAT(marghe. @ Thu, 24 Nov 2011 - 00:15) *
a nie o statyny chodzi?
Tudziez o sterole?


no pewnie, że tak, matko ale ja sobie to odmieniłam nieźle icon_redface.gif 43.gif 37.gif
marghe.
CYTAT(milutka @ Thu, 24 Nov 2011 - 02:56) *
no pewnie, że tak, matko ale ja sobie to odmieniłam nieźle icon_redface.gif 43.gif 37.gif

spooko icon_smile.gif
łatwie Ci będzie znaleźć informacje w necie jak będziesz znała prawidłowa nazwę icon_smile.gif
milutka
Jako starająca się o dziecko nie mogę brać statyn , tak mi dzisiaj powiedziała pediatra 06.gif
Muszę przejść na dietę, najlepiej śródziemnomorską, no i w sumie powiedziała to samo o czym przeczytałam w tym wątku ;
ewita 77
Maja, wołowina tudzież czerwone mięso również nie jest polecana w diecie niskocholesterolowej .
Tak samo cukier , nie ma tu znaczenia czy trzcinowy czy biały buraczany , oba mają w sobie podobną ilość sacharozy.
Często zdarza się tak,że cukier brązowy jest oszukany.Do cukru białego dodaje się melasę do uzyskania brązowego koloru.

Milutka przede wszystkim trzeba zrezygnować ze słodyczy, tłustych,smażonych potraw, z produktów z mąki pszennej,jaj, masło zastąpić margarynami miękkimi.Efektywne dla zredukowania chol. są płatki owsiane pod każdą postacią i grejpfruty.
Wprowadzić tłuszcze nienasycone (pochodzą z naturalnych źródeł typu;oliwa z oliwek,ryby,białe mięso itp.)
Tłuszcze nasycone te złe, są pochodzenia zwierzęcego.
milutka
CYTAT(ewita 77 @ Sat, 26 Nov 2011 - 15:34) *
Maja, wołowina tudzież czerwone mięso również nie jest polecana w diecie niskocholesterolowej .
Tak samo cukier , nie ma tu znaczenia czy trzcinowy czy biały buraczany , oba mają w sobie podobną ilość sacharozy.
Często zdarza się tak,że cukier brązowy jest oszukany.Do cukru białego dodaje się melasę do uzyskania brązowego koloru.

Milutka przede wszystkim trzeba zrezygnować ze słodyczy, tłustych,smażonych potraw, z produktów z mąki pszennej,jaj, masło zastąpić margarynami miękkimi.Efektywne dla zredukowania chol. są płatki owsiane pod każdą postacią i grejpfruty.
Wprowadzić tłuszcze nienasycone (pochodzą z naturalnych źródeł typu;oliwa z oliwek,ryby,białe mięso itp.)
Tłuszcze nasycone te złe, są pochodzenia zwierzęcego.


Dzięki icon_smile.gif
henning
CYTAT(Atena @ Sat, 12 Mar 2005 - 15:16) *
Korzystnie jest zamienić olej na oliwę z oliwek.


To zupełnie nie tak. Olej rzepakowy pomaga utrzymać właściwy poziom cholesterolu we krwi i wręcz zaleca się jego spożycie. Należy natomiast zrezygnować z tłuszczów zwierzęcych.
milutka
Jak tam, zbity cholesterol? icon_smile.gif

teraz okazało się , że i mój mąż ma podwyższony cholesterol, więc i on na dietę przechodzi. Czy to prawda , że trzeba pić świeży sok z cytryny?
ewita 77
....ale w jakim celu?
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.