To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Boeuf Stroganow..

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Edi Zet :)
...no właśnie...
ja jak zwykle poszukujÄ™ dobrego i sprawdzonego przepisu, tym razem na Stroganowa...
I pytam, czy musi być z beef, czy może być z pork?... icon_wink.gif
I czy jadacie wołowinę?

Pozdrawiam

Edi
agabr
pewnie ze jadacie, uwielbiacie podaje edi przepis ,sprawdzony
15 dgk grzybow np. pieczarek
1 srednia cebula
450g poledwicy wolowej (moze byc rostbef)
sol i czarny pieprz
55g masla
150 ml kwasnej smietany
grzyby myjemy ,oczyszczamy,kroimy na plasterki,cebule w krazki kroimy
poledwice kroimy na waskie paski,dl ok 6cm,posypujemy sola i pieprxzem.
Maslo roztapiamy na patelni,wkladamy pokrojona cebule,smazymy do miekkosci,na te sama patelnie wkladamy poledwice,smazymy mniej wiecej 5min(az mieso bedzie ze wszystkich stron brazowe.zmniejszamy ogien dodajemy smietane.Dusimy strogonowajeszcze kilka min i podajemy.

Mezowi opowiadamy potem historie Strogonowa (czy Straganowa)jest to klasyczne danie kuchni rosyjskiej znane od XVII wieku.Autorem przepisu jest Francuz Pierre de Grande- kucharz bogatej kupieckiej rodziny Strogonowow.B
Lua
Aga przymierzam się do tego Strogonowa już od roku ale boję się, ze mięso z wołowiny będzie twarde a ja lubie takie rozpływające się w ustach.

Poradź coś i powiedz czy to mięsko nie jest twarde icon_question.gif
Lua
Lua
Aha i co z pomidorami czy koncentratem. Daje siÄ™ czy nie icon_question.gif
agabr
wolowina wolowinie nie rowna, to po pierwsze jak jest ladna poledwica mloda nie bedzie twarda (osobiscie wole z rostbefu)w wersji oryg sie nie daje ale mozna dac,mozna i z porku ale to bedzie pork strogonow.b
Marghe
Lua, a dajÄ™ koncentrat.
Mniam
Smaka mi narobilyscie
M.
Cleo
Ojej, to jedyna rzecz w jakiej NAPRAWDE jestem dobra kulinarnie!
juz an edziecku kiedys podawalam ten przepis (mojej chrzestnej zreszta). Znajde i umieszcze, ok?
icon_smile.gif
cleo
Cleo
z polędwicy robie, plus pieczarki, smietana z koncentratem...
cdn
i.
Ja też robię tak jak Cleo. Polędwica jest o niebo lepsza od wołowiny - krócej się dusi i jest mięciutka icon_rolleyes.gif
O kurczÄ™ chyba jutro zrobiÄ™ Strogonowa.
Marghe
Edik, co do wołowiny.. co miałysmy zjeśc to juz zjadłysmy kilka lat temu , kiedy jeszcze o BSE mowy nie było.

A poza tym bez wolowiny nie ma lasagnii (mięsnej icon_biggrin.gif )

Aha, Edi.. wspominalaś coś o cannelloni, ze Ci szpinak nie lezy.. sprobuj zrbić z serem (ricotta bądź zwykły biały) + swieża bazylia w duzej ilości + parmezan itp...
Takie nadzienie nadaje sie rowniez do ravioli.

M.
sammy
Ja robiÄ™ coÅ› a'l Stroganoff.
I robię z wieprzowiny, bo wołowina mi nie leży, chociaż ogólnie i tak powinno mi to wisieć, bo ja nie jadam mięsa icon_lol.gif

70 dkg wieprzowiny - zazwyczaj szynka
2 cebule
6 ogórków konserwowych
20 dkg pieczarek
słodka śmietanka - na oko
kostka rosołowa
olej,sól, pieprz, łyżka masła
dużo słodkiej papryki
ew. duża łyżka musztardy

mieso kroję w równe paski. Cebulę, ogórki i pieczarki w paseczki.

na patelni smażę mięcho, które wcześniej posoliłam i popieprzyłam. Smażę z dwóch stron i wyciągam i przerzucam do dużego garnka.

na tym samym tłuszczu z dodatkiem masła smaże najpierw cebulę do której później dodaję pieczarki i ogórki.

wyciągam, dodaję do mięcha.

do sosu dodaję teraz słodką paprykę i słodką śmietankę. Rozpuszczam kostkę rosołową w szklance wody i dodaję do sosu. Mieszam i wrzucam do mięcha.
Daję do spróbowania chłopu. Jeżeli za łagodne dodaję pieprz i musztardę.

Podaję z ryżem i surówkami.

pozdrawiam
sammy icon_smile.gif
Edi Zet :)
No to ja zrobiÄ™ tego Strogonowa vel Straganowa...
Tego Straganowa to wytrzasnęłam z "Kuchni Polskiej", ale tam przepis jest do kichy...Poza tym tam mówią mu Straganow a nie Strogonow... icon_lol.gif
Tak mi się zamarzyło, bo kiedyś jadłam takiego przepysznego....
A tak na marginesie dodam, że człowiek wszystkożerny jest...i mięsko i warzywko i kwiatki nawet... icon_wink.gif

Edi
Basia
Ja jeszcze dodaję pieczarki i paprykę icon_smile.gif Też bardzo dobre.
Cleo
ok- dobra dusza przeslala mi mój wlasny przepis icon_rolleyes.gif
mniam!
(podobno najlepsza jest poldwica z Geanta chyba..)

Boeuf Strogonow

1,5 kg polędwicy
80 dkg pieczarek
śmietana 18 %
mąka do oprószania
olej
3 cebule
2 koncentraty pomidorowe
sól pierpz papryka ostra


-polędwicę obrać, oczyścić z włókien, pokroić na plasterki ok. 1 cm., a
potem na paseczki każdy z nich (też ok. 1 cm.)
-pieczarki w plasterki, a potemw paski i poddusić na oleju (2 łyżki)
-cebule pokroić w plasterki i podsmażyć na osobnej patelni
-rozgrzać tłuszcz mocno i wrzucić pierwszą warstwę paseczków mięsnych: 5-8
min. obrumienić (mają swobodnie pływać), przewracać podczas smażenia
*przed zdjęciem z patelni oprszyć mąką i trochę ejszcze obsmażyć, po czym
wrzucić do garnka

-smażyć następną porcję

(ja co jaiÅ› czas zmeiniam tluszcz na aptelni, tj. myje i ja i do nowa nowy
tluszcz wlewam bo ta maka do oprózania ma tendencje do spalania sie...)

gdy juz wszystkie paseczki usmazone i leza w garnku- dodac przyprawy (sól,
pieprz, paprykÄ™)- pamietac nalezy ze sol DOPIERO PO usmazeniu (tak sie robi z poledwica- nie wiem czemu:)) )

-dodać pieczarki i cebulę
-zalać sosem z koncentratu i śmietany i przypraw

-podusić na wolnym ogniu do poł godziny
Ewusiek
ja robie jak Sammy, z tym ,że ogórki wrzucam na samym końcu, no i daję zwykłą śmietanę , a nie słodką (ostatnio robiłam na Sylwestra).
I zawsze z wieprzowiny (więc jest to potrawka a la Strogonow)
sammy
CYTAT(Ewusiek)
ja robie jak Sammy, z tym ,że ogórki wrzucam na samym końcu, no i daję zwykłą śmietanę , a nie słodką (ostatnio robiłam na Sylwestra).
I zawsze z wieprzowiny (więc jest to potrawka a la Strogonow)


a bo mi gdzieś wywiało drugie a, a miało być a'la

a śmietanę dodaję wysokoprocentową, bo zawsze się boję, że mi farfocle w mięsie pływać będą czego moja osobista duma by nie zniosła icon_wink.gif

pozdrawiam
sammy icon_smile.gif
Gosia1
A bo prawdziwy strogonow to z ogórkami, jak mawiał Makłowicz. icon_biggrin.gif I ma chłop dużo racji, oj ma.

Robię z ogórkami i podaję z grubym makaronem. Podobno tak powinno się jeść tę potrawę. icon_smile.gif

Mniam, jutro gotujÄ™ strogonowa. icon_twisted.gif
Cleo
Z makaronem? icon_eek.gif
rety ales mnie zaskoczyla!
i z ogórkami? icon_eek.gif
pieczarki owszem, ae ogorki.
moze sprobuje

z kolei ja wiem za PRAWDZIWY Str. powinien byc gesty, natomiast w czasach PRL gdy mieso bylo na kartki i hehhe- zadna tam poledwica wink.gif wtedy wszedl u nas Strog. a la ..zupa.. wink.gif
a to NIE JEST zupa. to ma byc geste, z dua iloscia wkladu miesnego, macza sie wtym bagietke lub dobry chlebek.
mniam
Gosia1
CYTAT(Cleo)
Z makaronem? icon_eek.gif  
rety ales mnie zaskoczyla!
i z ogórkami? icon_eek.gif  
pieczarki owszem, ae ogorki.  
moze sprobuje

z kolei ja wiem za PRAWDZIWY Str. powinien byc gesty, natomiast w czasach PRL gdy mieso bylo na kartki i hehhe- zadna tam poledwica wink.gif wtedy wszedl u nas Strog. a la ..zupa.. wink.gif  
a to NIE JEST zupa. to ma byc geste, z dua iloscia wkladu miesnego, macza sie wtym bagietke lub dobry chlebek.
mniam



Jasne, że nie zupa i jasne, że z makaronem. icon_smile.gif Wykładasz na talerz np świderki i polewasz je strogonowem. Spróbuj, naprawdę super! icon_smile.gif I z ogórkami i z pieczarkami i z koncentratem pomidorowym i ze śmietanką. Gęsty, gorący i pyszny. icon_smile.gif
Ewcia!
CYTAT(Cleo)
i z ogórkami? icon_eek.gif  
pieczarki owszem, ae ogorki.  
moze sprobuje

z kolei ja wiem za PRAWDZIWY Str. powinien byc gesty, natomiast w czasach PRL gdy mieso bylo na kartki i hehhe- zadna tam poledwica wink.gif wtedy wszedl u nas Strog. a la ..zupa.. wink.gif  
a to NIE JEST zupa. to ma byc geste, z dua iloscia wkladu miesnego, macza sie wtym bagietke lub dobry chlebek.
mniam


a w moich przepisach z zamierzchłych czasow przedkartkowych (kuchnia Neli Rubinsztajn i Kuchnia polska z 1965) Strogonow jest bez zadnych pieczarek czy ogórkow icon_exclaim.gif icon_confused.gif
Tylko dobre mięcho, cebula, koncentrat i śmietana.

No i tak przyrzÄ…dzam. Wtedy ma smak Strogonowa.

A z grzybkami i ogóreczkami ma smak inny wink.gif też niezły.

Mniam
Cleo
Ojej. zrobilam cos a la BF - zamiast poledwicy uzylam poledwicy..z indyka..
i przetestowalam ogóreczkiw sosie.. hmm.. mojemu mezowi smakowalo, mnei niezbyt...
jednak wole pieczarki tylko, cebula konc. i smietana....
Sabina
odgrzewam wątek, chcę zrobić na stypę
generalnie to ja robię bez śmietany - dzieci alergiczne - i bez ogórków - nie wiedziałam że można dać icon_eek.gif
Ale spróbuję z ogórkami, a co icon_smile.gif
No i robię z wieprza, polędwiczki, a reszta jak u Was. A! Tylko, że ja smażę mięso bez soli, w mące i od razu z cebulą.

Dobra, a teraz pytanie. Ile mięsa kupić na jakieś +/- 20 osób?

Nie wiem, 2 kg? icon_rolleyes.gif
Sabina
Kurcze..... nikt nie poradzi? icon_sad.gif
No nie wiem kompletnie ile tego, jak za dużo kupię, to nie szkodzi, ale jak za mało, to będzie kicha icon_sad.gif
sdw
Sabina, z kilograma wołowiny, mniej więcej, 30 dkg pieczarek oraz ogórków i papryki w liczbie różnej, mam Strogonofa na dwa dni dla pięcioosobowej rodziny, z której tym gulaszem zjada się osób dwie a pozostałe dziubią. Na 20 osób 2 kilo mięcha to imho zdecydowanie za mało. Chyba, że mają się tym nie najeść a tylko podrażnić żołądki icon_wink.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.