To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

PESEL dla dziecka urodzonego za granicÄ…

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Ciocia Magda
Moja siostra mieszka w Szwajcarii i ma małego synka. Chciałaby przyjechać z nim do Polski więc potrzebuje paszportu. Ja zajmuję się formalnościami w Polsce. Pierwszy krok to akt urodzenia, zagraniczny trzeba wpisać do polskich akt - to już jest zrobione, za dwa dni odbieram odpis. I schody zaczęły się przy kolejnym kroku - PESEL (potrzebny do paszportu). Pani w infolinii powiedziała mi, że aby dostać PESEL trzeba się zameldować, i że tak małe dziecko musi być zameldowane z matką. Mogę zameldować ich u siebie, ale po co tworzyć taką fikcję?

Siostra w internecie znalazła informację, że PESEL nadawany jest automatycznie razem z aktem urodzenia.

Pani w USC poinformowała mnie, że w przypadku dziecka urodzonego i mieszkającego za granicą o nadanie numeru PESEL występuje konsul, po złożeniu wniosku paszportowego.

Kto mi powie, która z tych odpowiedzi jest prawidłowa? Czy może jest jeszcze jakaś inna wersja?
April.
Magda, wg informacji które znalazłam tutaj : www.mswia.gov.pl/portal/pl/381/32/PESEL.html
o numer PESEL wystepuje konsul.
~just~
1. Rodzice mieszkajacy za granica wystepuja o paszport w konsulacie.
2. Jezeli synek ma mniej niz 5 lat, dostanie wylacznie paszport na rok i pesel jest zbedny.
3. Wniosek o pesel dla dziecka mieszkajacego za granica sklada sie rowniez w konsulacie, ale po ukonczeniu 5 lat (chyba, ze potrzebny jest do celow innych niz paszportowe).
Gremi
tez potwierdzam ze paszport zalatwia sie w konsulacie/ambasadzie. Tam tez wnioskuje sie o PESEL
Ciocia Magda
dzięki dziewczyny!
Kingus
CYTAT(Magda EZ @ Tue, 15 Jun 2010 - 17:36) *
Pani w infolinii powiedziała mi, że aby dostać PESEL trzeba się zameldować, i że tak małe dziecko musi być zameldowane z matką. Mogę zameldować ich u siebie, ale po co tworzyć taką fikcję?

G.ówno prawda-jęśli matka nie ma już meldunku w Polsce, to się tylko zaznacza, że dziecko takiej pani..., wymeldowanej spod adresu...w dniu... jest, nazywa się i mieszka z matką.
~just~
Tak na marginiesie wszystkim "zagranicznym" mamom radze jednak w miare mozliwosci starac sie o pesel . W moim przypadku po powrocie do Polski okazalo sie, ze Polak bez pesela po prostu nie istnieje. Urzednicy i lekarze nadziwic sie nie moga, ze niby jak to, w tym wieku dziecko jeszcze go nie ma? Ogolnie problemy na kazdym kroku. A i poczekac sobie na ow nieoceniony numerek trzeba, bo przeciez tak daleko sie dziecko urodzilo, ze to musi potrwac... 37.gif

Reasumujac - nie dajcie sie zbyc w konsulacie argumentem, ze do niczego on Wam nie potrzebny.
sylwia65
CYTAT(~just~ @ Tue, 15 Jun 2010 - 19:00) *
1. Rodzice mieszkajacy za granica wystepuja o paszport w konsulacie.
2. Jezeli synek ma mniej niz 5 lat, dostanie wylacznie paszport na rok i pesel jest zbedny.
3. Wniosek o pesel dla dziecka mieszkajacego za granica sklada sie rowniez w konsulacie, ale po ukonczeniu 5 lat (chyba, ze potrzebny jest do celow innych niz paszportowe).


Nie wiem czy to do konca prawda, bo Karim owszem, dostal paszport tymczasowy jak mial kilka tygodni, wazny przez rok, i ten rok mielismy na zalatwienie wszelkich formalnosci, wrocilismy z Polski, i w wieku 1 roku dostal paszport na 10 lat, moge zdjecie zalaczyc na dowod jako ze ciagle jest wazny 08.gif
~just~
CYTAT(sylwia65 @ Tue, 31 Aug 2010 - 06:36) *
Nie wiem czy to do konca prawda, bo Karim owszem, dostal paszport tymczasowy jak mial kilka tygodni, wazny przez rok, i ten rok mielismy na zalatwienie wszelkich formalnosci, wrocilismy z Polski, i w wieku 1 roku dostal paszport na 10 lat, moge zdjecie zalaczyc na dowod jako ze ciagle jest wazny 08.gif


Owszem. Przepisy sie zmienily.
sylwia65
Dla mnie ciagle te przepisy troche dziwne. Mojej kolezanki syn, 2 tygodnie starszy od mojego, dostal paszport juz tylko na 5 lat. W tym samym konsulacie. Mniej wiecej w tym samym czasie.
beata_77
Temat stary dość ale może komuś się kiedyś jeszcze przyda takowa informacja.

Przepisy się zmieniły i maluszkom poniżej 5 r ż wydawany jest paszport ważny 1 rok.
Pierwszy tymczasowy wyrabialiśmy w Konsulacie RP. Nie potrzeba do tego numeru PESEL, tylko akt urodzenia wydany przez urząd Państwa w którym dziecko przyszło na świat.

Jeżeli dziecko ma obywatelstwo polskie należy :
a) zameldować go w Polsce (może to zrobić np babcia i wcale nie musi być zameldowane tam gdzie matka)
b) umiejscowić akt urodzenia
c) zgłosić o nadanie numeru PESEL. (ja to zrobiłam telefonicznie)

jak już mamy wszystko załatwione to można po roku (bo przecież mamy tymczasowy) ubiegać sie o paszport zwykły ale będzie on ważny tez tylko jeden rok.

Dlatego warto będąc w Polsce wyrobić dziecku Dowód Osobisty. Jest on ważny 5 lat i spokojnie można podróżować na terenie UE
bb
CYTAT(beata_77 @ Tue, 23 Aug 2011 - 22:17) *
c) zgłosić o nadanie numeru PESEL. (ja to zrobiłam telefonicznie)


a gdzie konkretnie?

Mam dwojke dzieci: jedno z PESELem a drugie bez, obydwie urodzone za granica, obydwie maja polskie obywatelstwo i polskie akty urodzenia. Starsza ma PESEL i paszport polski. Mlodszej chcialam nadac PESEL bez wyrabiania paszportu i mi odmowiono. Zarowno pod Wawelem jak i w Stolycy. Pani z ministerstwa nie potrafila podac konkretnie dlaczego nie moge PESELu solo (bez paszportu) a ja nie potrafilam podac do czego potrzebuje solo. No wlasnie, potrzebuje?
Paszportu polskiego nie bo mala podrozuje na greckim, ktory zalatwia sie szybko, tanio i przyjemnie.

edit: odmowiono mi w polowie lipca b.r.
beata_77
Ja załatwiłam w Urzędzie Gminy gdzie jest zameldowany w Polsce.

Nie powiem Ci czy trzeba opłacić "znaczki skarbowe", bo ja tylko dzwoniłam i resztę robiła teściowa.

Pewnie brakowało jakiegoś dokumentu, bo nie mogą odmówić nadania numeru Pesel obywatelowi polskiemu icon_smile.gif


edit : a czy potrzebuje ? ??? Ja jestem zdania, że lepiej mieć dwa papierki więcej jak jeden za mało icon_wink.gif
Martalka
Moja koleżanka jest na etapie wyrabiania paszportu, tlumaczenia aktu urodzenia, błagania niemalże o PESEL... i mnie to czeka..
I oczywiście wymagają zameldowania dziecka na terenie Polski 37.gif Fikcji znaczy się wymagają.
Ciekawa sprawa swojÄ… drogÄ….
Nadaje siÄ™ do audycji "dzwoniÄ™ do Pani/Pana w bardzo nietypowej sprawie" icon_neutral.gif

xxyy
CYTAT(bb @ Tue, 23 Aug 2011 - 22:28) *
a gdzie konkretnie?

Mam dwojke dzieci: jedno z PESELem a drugie bez, obydwie urodzone za granica, obydwie maja polskie obywatelstwo i polskie akty urodzenia. Starsza ma PESEL i paszport polski. Mlodszej chcialam nadac PESEL bez wyrabiania paszportu i mi odmowiono. Zarowno pod Wawelem jak i w Stolycy. Pani z ministerstwa nie potrafila podac konkretnie dlaczego nie moge PESELu solo (bez paszportu) a ja nie potrafilam podac do czego potrzebuje solo. No wlasnie, potrzebuje?
Paszportu polskiego nie bo mala podrozuje na greckim, ktory zalatwia sie szybko, tanio i przyjemnie.

edit: odmowiono mi w polowie lipca b.r.


Moj pierwszy syn dostal bez problemu pesel ( w podkarpackiem ) na podstawie dokumentu o posiadaniu obywatelstwa polskiego. Paszportu polskiego nie ma do dzis bo uzywa niemieckiego.
W przyszlym roku chcialabym "zalatwic " polskie obywatelstwo mlodszemu, i wlasnie, dalas mi do myslenia czy warto ganiac po urzedach za peselem, to bylaby ostatnia czynnosc. Mozna by na samym dokumencie o posiadaniu obywatelstwa polskiego zakonczyc. Bedzie chcialo miec w przyszlosci paszport lub/i pesel to sie wyrobi.

Martalka, a tymczasowe zameldowanie nie wystarczyloby?
Alegria
Wiem, że temat stary, ale może kolejnej osobie która będzie szukała informacji może się przydać moja odpowiedź.


Numer PESEL nadaje siÄ™:

Obywatelom polskim zameldowanym na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące, a także osobom ubiegającym się o wydanie dowodu osobistego - na wniosek właściwego organu gminy (ewidencji ludności).

https://www.elementaro.org/index.php?option...o&Itemid=76
oliwia02445
CYTAT(~just~ @ Tue, 15 Jun 2010 - 20:00) *
1. Rodzice mieszkajacy za granica wystepuja o paszport w konsulacie.
2. Jezeli synek ma mniej niz 5 lat, dostanie wylacznie paszport na rok i pesel jest zbedny.
3. Wniosek o pesel dla dziecka mieszkajacego za granica sklada sie rowniez w konsulacie, ale po ukonczeniu 5 lat (chyba, ze potrzebny jest do celow innych niz paszportowe).


Bzdura, PESEL mojego dziecka urodzonego w Irlandii został przyznany w Polsce, wystąpiłam o niego po uprzednim umiejscowieniu aktu urodzenia (otrzymałam trzy skrócone akty urodzenia), zameldowaniu dziecka pod polskim adresem. Podała mi go urzędniczka USC w mojej gminie. Od tej pory obowiązuje mnie normalna procedura paszportowa jak dla każdego obywatela.
Martalka

Moja kolejna koleżanka składała podanie o drugi w kolei paszport dla syna urodzonego w UK.
Pierwszy paszport na rok był bez PESELu jeszcze.
A przy kolejnym PESEL nadano przy wystawianiu paszportu.
Dla jasności- nie wpisywała go we wniosku paszportowym, a w paszporcie już jest.


Ja pytałam w polskim urzędzie. I tak, trzeba zameldować na pobyt stały gdy chce się to załatwić w Polsce.
Ale coś pani w gminie przebąkiwała o zniesieniu obowiązku meldunkowego w Polsce brawo_bis.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.