To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Książki dla 13 latki

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Gosia z edziecka
... która lubi książki przyrodniczo-podróżnicze.
Co z historii mogłaby przeczytać, bo też lubi. I nikoniecznie chodzi mi o beletrystykę.
Przczytała już dużo Arkadego Fidlera, Centkiewiczów. Tomka Alfreda Szklarskiego. Już mi brakuje pomysłów. Zwłaszcza co do tej historii - chciałbym żeby czytała coś, co nie jest zafałszowane.

PS Jeszcze życiorysy mi przyszły do głowy. Co jej dać do czytania?
anetadr
CYTAT(Gośka z edziecka @ Mon, 15 Nov 2010 - 15:43) *
... która lubi książki przyrodniczo-podróżnicze.
Co z historii mogłaby przeczytać, bo też lubi. I nikoniecznie chodzi mi o beletrystykę.
Przczytała już dużo Arkadego Fidlera, Centkiewiczów. Tomka Alfreda Szklarskiego. Już mi brakuje pomysłów. Zwłaszcza co do tej historii - chciałbym żeby czytała coś, co nie jest zafałszowane.

PS Jeszcze życiorysy mi przyszły do głowy. Co jej dać do czytania?


"Z panem Biegankiem w Abisynii" Mariana Brandysa. A z nowszych pozycji może książki Wojciecha Cejrowskiego, Beaty Pawlikowskiej czy Jarosława Kreta?

Aneta
agabr
Aneta poniewaz ja mam ostatnio zaniki pamieci i usiluje sobie przypomniec tytul i autora (Polak) -czlowiek przemierza Francje na rowerze , gruba ksiazka , okladka szara z rowerem , no czytalam , no pamietam szczegoly ale ani tytulu ani autora .b
Graz
Wyprawa KOn-Tiki icon_smile.gif
anetadr
Przypomniały mi się jeszcze moje powieści Juliusze Verne'a: "Piętnastoletni kapitan", "Pięć tygodni w balonie", "Tajemnicza wyspa", "Dzieci kapitana Granta", "W 80 dni dookoła świata", "Dwa lata wakacji", "Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi". W dużej mierze są to książki fantastyczne, ale warto wiedzieć, że autor drobiazgowo się przygotowywał do napisania kolejnej powieści. Zbierał wszelkie dostępne materiały na dany temat. Zresztą świetna jest także jego biografia - "Czarodziej z Nantes" Nadziei Druckiej.

Agnieszko, nie mogę skojarzyć tej powieści z rowerem w tle, ale będę jeszcze myśleć icon_smile.gif.

Aneta
agabr
dla doroslych , czas II wojny swiatowej , forma dziennika , kurcze no widze autora .Ech no nie lubie jak mam takie czarne dziury.b
Ciocia Magda
CYTAT(Graz @ Mon, 15 Nov 2010 - 19:37) *
Wyprawa Kon-Tiki icon_smile.gif

też chciałam to wpisać icon_biggrin.gif

I jeszcze Wilk morski Jacka Londona.

Same jakieś chłopięce lektury przychodzą do głowy. Nie wspominając już o tym, że w tym wieku mniej więcej czytałam "Opowieść o prawdziwym człowieku" - ale to pewnie dziś nie na czasie, no i z tym fałszowaniem historii icon_razz.gif
anetadr
CYTAT(agabr @ Mon, 15 Nov 2010 - 20:58) *
dla doroslych , czas II wojny swiatowej , forma dziennika , kurcze no widze autora .Ech no nie lubie jak mam takie czarne dziury.b


Agabr, a nie "Szkice piórkiem" Andrzeja Bobkowskiego?

Aneta
agabr
ło rety no jasne , dzieki bo sie nie moglam na niczym skupic tak mi to po glowie chodzilo .b
Graz
To może Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd - Kazika Nowaka icon_smile.gif

Ja sie jeszcze zaczytywałam Curwoodem - Szara Wilczyca, Łowcy Wilków, Łowcy Złota itp.
Gosia z edziecka
O rety ile propozycji, dzięki icon_smile.gif
Czy te "Szkice piórkiem" moga być dla 12-latki?
Czy Brandys to co pisał dla dorosłych można tez dac dziecku?

anetadr
Gośka, nie wiem jak inne książki Brandysa, ale polecana przeze mnie "Z Panem Biegankiem w Abisynii" jak najbardziej nadaje się dla nastolatki.

Aneta
Gosia z edziecka
Dzieki Anetko icon_smile.gif
Gosia z edziecka
Szukam teraz książek traktujacyhc o historii.
ruda_kasia
ja w tym wieku uwielbałam biografie, taka seria była dwa wydawnictwa to robiły. Jedno zielone okładki miało, a drugie kolorowa tylna a biała przednia z postacią bohatera.
Historykiem nie jestem, ale dobre wrażenie robi seria o Kacprze Ryksie (Agnieszka AZJ chwaliła, a ona historykiem jest icon_wink.gif ) (moja 11 latka czytała z zainteresowaniem, ale my dorośli też)

No i może Ja klaudiusz?

Agnieszka AZJ
CYTAT(Gośka z edziecka @ Wed, 21 Sep 2011 - 17:28) *
Szukam teraz książek traktujacych o historii.


Gosiu,
ale bardziej powieści czy opracowań ? I jaka epoka - najnowsza czy bardziej w głąb dziejow icon_wink.gif ?

Tak jak napisała Kasia, jestem fanką książek Mariusza Wollnego, ale nad Kacprem Ryksem akurat bym się dla trzynastolatki zastanawiała - szczególnie nad drugim tomem, bo dość okrutny jest.
Napisał jeszcze "Krew Inków" - akcja osadzona jest w końcu XVIII wieku w Nidzicy.
Jest jeszcze jego Poczet królów, ale tego akurat nie udało mi się znaleźć.

Ja uwielbiałam "Jadwigę i Jagienkę", a z bliższej historii "Sprawę honoru" Marii Kann - obie były też ulubionymi ksiązkami mojej Ani.
Przyszła mi go głowy jeszcze "Walizka Hany", ale przejrzyj u mnie ksiązki z zakladki historia, może coś Ci wpadnie w oko.
agabr
Przerazaja mnie te podobienstwa "Jadwiga i Jagienka" to ja sie zaczytywalam .b
Gosia z edziecka
CYTAT(Agnieszka AZJ @ Wed, 21 Sep 2011 - 22:40) *
Gosiu,
ale bardziej powieści czy opracowań ? I jaka epoka - najnowsza czy bardziej w głąb dziejow icon_wink.gif ?

Cokolwiek. Mamy dostęp do dobrze zaopatrzonej biblioteki. A nie wiem, co dziecko lubi icon_smile.gif. Chciałabym posdsunąc cos bezpiecznego dla 13-latki, bez okrucieństwa (chociaż czytała Halika chyba o gotowaniu głów ludzkich i było ok), coś informacyjnego, ale zeby nei było zakłamane.
A ona niech sobie sama decyduje co lubi.
Czytała kawałek czasu temu np. "Folwark zwierzecy" i wreszcie zrozumiała, na czym polega komunizm.
Ja niestety z historii jestem cienka. A mąż czyta jakieś krwawe jatki i nie poleca.
Gosia z edziecka
CYTAT(Agnieszka AZJ @ Wed, 21 Sep 2011 - 22:40) *
Ja uwielbiałam "Jadwigę i Jagienkę",

Jużwłaściwie przeczytane, zostało kilka kartek. Podobało sie.
Gosia z edziecka
CYTAT(ruda_kasia @ Wed, 21 Sep 2011 - 17:35) *
ja w tym wieku uwielbałam biografie, taka seria była dwa wydawnictwa to robiły. Jedno zielone okładki miało, a drugie kolorowa tylna a biała przednia z postacią bohatera.

A co to takiego? Bo nawet nie wiem, jak szukać.
Agnieszka AZJ
CYTAT(Gośka z edziecka @ Sun, 25 Sep 2011 - 15:10) *
Jużwłaściwie przeczytane, zostało kilka kartek. Podobało sie.


Jak jej podeszła "Jadwiga i Jagienka" (czyli że stylizacja języka na staropolski nie jest jej straszna) to możesz spróbować znaleźć książkę Miry Jaworczakowej "Przyjaciel na zawsze" - też ją lubiłam w tym czasie. To zbiór opowiadań z historii książki w Polsce - od przepisywania do nowoczesnych maszyn drukarskich. Z ilustracjami Uniechowskiego.
Do obejrzenia - nie moja aukcja na Allegro.

Ania lubiła jeszcze "Krysię bezimienną" Domańskiej. Za to "Paziowie króla Zygmunta" I "Historia żółtej ciżemki" zupełnie jej nie podeszły. Z ciżemką bardzo się męczyłyśmy z Julką w zeszłym roku.

Z niepolskich - może trylogia Nancy Farmer "Morze trolli", "Dziki ogień" i "Szkoła bardów" o Wikingach, ale to się chyba juz o fantasy ociera.
Albo |"Dziecko czarownicy" Celii Rees

Z rzeczy bardziej ogólnych - "Krótka historia świata dla młodszych i starszych" Ernsta Gombricha
Gosia z edziecka
Agnieszko dzięki blagam.gif

Mam nadzieję, że tu jeszcze zajrzysz icon_wink.gif
ruda_kasia
Mam nadzieję, że mi link wklei bo inaczej nie umiem pokazać

https://www.swistak.pl/a9401425,HENRYK-WALE...GRZYBOWSKI.html

wszystkie książki wyglądały tak jak ta, miały biały przód z mordką, zaś tył róznokolorowy

moja ulubiona - katarzyna
https://www.swistak.pl/a9402273,KATARZYNA-I...-W-SERCZYK.html

było ich dużo, poza wymienionymi na pewno miałam Elżbietę II, Fryderyka II, Ks. J. Poniatowskiego,

a z takiej serii
https://www.swistak.pl/a3926502,KNIAZ-JAREMA-Jan-WIDACKI.html

miałam własnie jeremiego i marię stuart


Agnieszka AZJ
IMO ta seria Ossolineum jest nieco za trudna dla trzynastolatki. Była (jest ?) jeszcze podobna PIW tylko z kolorowymi okladkami, ale równie poważna.
To są solidne opracowania historyczne.
Gosia z edziecka
Ruda_Kasiu dziękuję icon_smile.gif


CYTAT(Agnieszka AZJ @ Mon, 26 Sep 2011 - 11:04) *
IMO ta seria Ossolineum jest nieco za trudna dla trzynastolatki. Była (jest ?) jeszcze podobna PIW tylko z kolorowymi okladkami, ale równie poważna.
To są solidne opracowania historyczne.

Agnieszko, czy mogłabyś podrzucic jakiegoś linka do jakijś jednej, żebym wiedziała o co chodzi?

CYTAT(Agnieszka AZJ @ Mon, 26 Sep 2011 - 11:04) *
To są solidne opracowania historyczne.

O to mi chodziło icon_smile.gif.
A czy za trudne - niech Kasia decyduje icon_smile.gif

PS "Jadwigę i Jagienke" czyta teraz Gabrysia.
ruda_kasia
Ja na pewno byłam młodsza niż 13 lat, jak to czytałam, ale jak pisałam moja 11 latka łyknęła z lubościa kacpra ryxa, więc może my nietypowe jesteśmy. Miłej lektury dla Kasi.
Agnieszka AZJ
CYTAT(Gośka z edziecka @ Tue, 27 Sep 2011 - 09:36) *
Agnieszko, czy mogłabyś podrzucic jakiegoś linka do jakijś jednej, żebym wiedziała o co chodzi?


Chodziło mi o serię PIW "Biografie słownych ludzi". Była jeszcze druga - o życiu codziennym, też interesująca.
Gosia z edziecka
CYTAT(Agnieszka AZJ @ Tue, 27 Sep 2011 - 12:24) *
Chodziło mi o serię PIW "Biografie słownych ludzi". Była jeszcze druga - o życiu codziennym, też interesująca.

Dziękuję blagam.gif icon_smile.gif icon_smile.gif
anetadr
Jest jeszcze bardzo fajna seria Biblioteczka Historyczna (kolejne pozycje pokażą się po naciśnięciu przycisku "ciąg dalszy"). Małe książeczki, ale przygotowane nie bardzo trudnym językiem. Dla nastolatki jak najbardziej OK.

Jeśli chodzi o powieści historyczne, to sympatyczna seria Przygoda z historią. Na pewno kilka z nich czytałam i podobały mi się.

Aneta
Gosia z edziecka
Dzięki Anetko icon_smile.gif
Gosia z edziecka
A teraz drugie dziecko - 11 lat. Ostatnio przeczytało:
https://poczytajmi.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?619002 i bardzo się mu podobało
I jeszcze https://www.wydawnictwobis.com.pl/product.php?id=679 - tu juz mniej zachwytów icon_wink.gif
No i jeszcze: "Dziewczynka z fotografii" https://poczytajmi.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?373744
Poradzicie coś?





AgnieszkoAZJ - nieusatanne dzięki za bloga blagam.gif blagam.gif blagam.gif
marghe.
Gosia, a zaglądasz do wątku o lekturach dla dzieci starszych?
Gosia z edziecka
Wyczaiłam, że moje 11-letnie dzeicko lubi czytać biografie. zaczęlo tez czytać Bobkowskiego "Szkice piórkiem", ale odłożyło.
Czy możecie coś polecić?
Agnieszka AZJ
Jak jej sie podobał "Dziadek i niedźwiadek", to może "Afrykę Kazika" tego samego autora ?

Albo trylogię gdańską Muchomora - o Heweliuszu, Farenheicie i Schopenhauerze ?
Jest też taka biograficzna seria Media Rodziny - nie mam teraz czasu szukać, ale na pewno znajdziesz na ich stronie.
Gosia z edziecka
CYTAT(Agnieszka AZJ @ Fri, 24 Aug 2012 - 22:03) *
Jak jej sie podobał "Dziadek i niedźwiadek", to może "Afrykę Kazika" tego samego autora ?

Albo trylogię gdańską Muchomora - o Heweliuszu, Farenheicie i Schopenhauerze ?
Jest też taka biograficzna seria Media Rodziny - nie mam teraz czasu szukać, ale na pewno znajdziesz na ich stronie.

Agnieszko dziękuję icon_smile.gif
Trzeba powoli robić zapasy na święta icon_wink.gif

PS "Afryke Kazika" juz czytała, tez się podobało.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.