To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

zwolnienia grupowe

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Edzia77
Powiedzcie mi jaka jest różnica miedzy zwolnieniem za porozumieniem stron z powodu zwolnień grupowych, a wypowiedzeniem umowy z tego tytułu. Co jest korzystniejsze dla pracownika?
Gremi
wydaje mi sie ze jesli podpiszesz rozwiazanie umowy za porozumieniem stron to nie dostaniesz odprawy i chyba zasilku w urzedzie pracy (jesli ci taki by przyslugiwal). Korzystniej dla ciebie jako pracownika napewno byloby rozwiazanie umowy z przyczyn pracodawcy.
moko.
Różnica jest tylko na zasadzie jak długo pracownik będzie jeszcze zatrudniony:
Porozumienie stron - z dnia na dzień pracownika nie ma.
Wypowiedzenie - zależne od umowy (2 tyg, m-ne, 3 mne)

Więc pracodawca proponując porozumienie stron z zaznaczeniem, ze to z powodu zwolnień grupowych - oszczędza odrobinę na wynagrodzeniu - bo pracownika nie ma od razu a nie, ze ciągnie się wypowiedzenie.

Pod względem odprawy(jeśli zakład uprawniony jest do jej wypłaty) nie ma to znaczenia - nie ma znaczenia czy umowa została rozwiązana na mocy por.stron czy przez wypowiedzenie, skoro rozwiązanie nastąpiło z powodu zwolnień grupowych. Odprawę dostać powinien każdy, bez względu na to czy to, por.stron czy wypowiedzenie. Odprawa zależna jest od stażu pracy.

Pod względem zasiłku dla bezrobotnych - też nie ma to znaczenia, gdyż na świadectwie pracy będzie wpisana (powinna być) podstawa prawna zwolnienia - czyli ustawa u o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Tak więc Edzia77 oba sposoby rozwiązania umowy są prawidłowe, gdyż przesłanką do ich rozwiązania są zwolnienia grupowe - i pracodawca wręczając por.stron/wypowiedzenie musi podać powód rozwiązania umowy. Oczywiście na por. stron pracownik się musi zgodzić.

Tutaj jest jedynie kwestia długości otrzymywania wynagrodzenia:
np:
Masz umowę na czas nieokreślony, pracujesz 15 lat. Okres wypowiedzenia 3 m-ce. Pracodawca zatrudnia 100 osób, zwalnia 80%.
1. Porozumienie stron - obie strony się zgadzają rozwiązać umowę 31.01 - otrzymujesz wynagrodzenie za I + odprawa
2. Wypowiedzenie 3 mne - wręczone 31.01, koniec umowy przypada na dzień 30.04. Więc do 30.04 pracujesz a potem otrzymujesz odprawę.

Więc jak widzisz różnica polega na(dla pracodawcy) : jak długo mamy pracownika, jakie koszta wynagrodzenia ponosimy.


Rozpisałam się, ale jednym słowem w obu przypadkach masz prawo do zasiłku dla bezrobotnych w pełnej wysokości czasu jego trwania. Dostaniesz zasiłek, dostaniesz odprawę (bo ważny jest powód zwolnienia i ilość osób zwalnianych)

Najlepiej zapoznaj się z ustawą: z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844 z późn. zm.)
Edzia77
Dziękuję bardzo, przynajmniej wiem na czym stoję. Co prawda mam nadzieję, że nie zostanę zakwalifikowana do tejże miłej nagrody icon_smile.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.