To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Amarylis

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Julcia_
dostałam od meza 2 lata temu pięknego kwiatka
przekwitł i 2 lata stały 2 liście w doniczce
naczytałam sie w necie jak pielęgnować ale nic nie pomogło, nawóz do storczyków, zestresowanie w piwnicy
i nagle miesiąc temu puścił pąka
teraz wyglÄ…da tak

co mam z nim zrobić jak przekwitnie żeby szybko znów był pąk??
macie jakieś doświadczenie?
Kocurek
Do sierpnia go pięlęgnuj, nawoź, jak zechce, to zakwitnie jeszcze raz, ale z reguły jeden - to wypas icon_wink.gif
Od sierpnia go zasuszaj powoli, a potem ciemne zimne miejsce dla cebuli - i już! Tyle teoria, 2 moje na razie śpią, a jeden idzie w liście nienie.gif
AniaM**
tak jak pisze Kocurek, następny pąk w następnym roku, nie oczekuj cudów
po przekwitnięciu podlewać coraz mniej, a jak łodyga i liście całkowicie wyschną uciąć
odstawić w ciemniejsze chłodniejsze miejsce
w lutym-marcu obserwować czy wybija coś z cebuli, wtedy wystawić i stopniowo zacząć podlewanie
joa133
a ja robiÄ™ tak
jak amarylis przekwitnie, to ok czerwca wystawiam go na balkon, przestaje podlewać, potem we wrześniu do piwnicy... wystawiać można od grudnia do marca/kwietnia (co 4-5tyg) - mam kilka sztuk (5?) kwitną wtedy stale,jeden przekwitnie,drugi zaczyna, ktoś mi doradził,że każdego roku po wyciągnięciu z piwnicy,należy amarylis przesadzić do nowej ziemi...
Julcia_
a jak przekwitł i robią sie takie kulki w miejscu kwiatów(owoce?) to to obciąć czy nie?
szybciej może wtedy znowu zakwitnie bo takto całą energie w tych owocach zgromadzi
joa133
Julcia kwiatek musi odpocząć.. ja zostawiam, aż uschnie całkiem...potem na balkon i do piwnicy (ok września)
Kocurek
CYTAT(Julcia_ @ Sat, 26 Mar 2011 - 09:51) *
a jak przekwitł i robią sie takie kulki w miejscu kwiatów(owoce?) to to obciąć czy nie?
szybciej może wtedy znowu zakwitnie bo takto całą energie w tych owocach zgromadzi


Obciąć. Nasiona bardzo obciążają roślinę, a z nasion nie rozmnożysz go i tak.
joa133
Kocurku masz rację,ja rurkę obcinam,ale liście zostawiam,aż same uschną...źle zrozumiałam...


edit literówka
Julcia_
dzięki..obcinam 06.gif

a zakwitnie mi jeszcze w tym roku czy nie?
Kocurek
Raczej nie, choć moje dwie sztuki ponowiły kwitnienie, ale już tylko 1 pąk z 1 kwiatem. Tak czy siak, do sierpnia trza podlewać i odżywiać roślinę, więc... a nuż się uda.
joa133
Kocurek,a czy kiedyś rozmnażałaś Twój amarylis? gdzieś czytałam,że przez podział cebuli można...
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.