To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Faworki - zbliża się Tłusty Czwrtek :-)

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Ewusiek
[b]FAWORKI

1 jajko
4 żółtka
4 łyżki śmietany
2 łyżki spirytusu
szczypta soli + szczypta cukru
mÄ…ka (ok. 2 szkl mÄ…ki)
smalec

zagnieść, i ubijać wałkiem co najmniej 10 minut (wałkować i składać, i tak wiele razy). Kroić na paski, w środku przeciąć (taki paseczek) i przełożyć jeden koniec przez tę dziurkę (trochę dziwnie to brzmi ), smażyć (szybko się smażą) i układać na serwetkach (mają wchłaniać tłuszcz). Potem posypać cukrem pudrem icon_biggrin.gif
Tylko potem trochę ręka boli od tego walenia wałkiem (pewnie najlepiej to robić, gdy ktoś was zdenerwuje icon_twisted.gif )
Smacznego

a ciasto szybko schnie (tak jak na makaron), po kawałku trzeba wałkować a resztę nakrywać ściereczką
Misi
No tak ale kiedy jest ten tlusty czwartek? Przepraszam za niewiedze.
Ewusiek
19 luty (a 24 - ostatki icon_biggrin.gif )
Monisia
Ja faworki robiłam 2 tyg temu, troszkę inny przepis ale też pyszniutkie icon_biggrin.gif
użytkownik usunięty
To dawaj ten przepis!
Im więcej przepisów, tym łatwiej można wybrać coś dla siebie icon_smile.gif

Paka
Monisia
Ok icon_biggrin.gif

3 szklanki mÄ…ki
4 łyżki margaryny
5 żółtek
kilka łyżek gęstej śmietany ok pół szklanki
szczypta soli
3 łyżki spirytusu

Tak teraz patrzę że podobny ten przepis do pierwszego icon_redface.gif tylko mój jakby dla większej ilości wink.gif
No nic.... Ten co podałam to robię z nigo zawsze, dodam , że wychodzą dobre nawet bez margaryny wink.gif bo kiedyś spróbowałam bez...

Tu jeszcze kilka przepisów ale nie przerobionych:

3 żółtka
3 łyżki śmietany
łyżka cukru pudru
łyżka spirytusu
20 dkg mÄ…ki



300 g maki,
6 zoltek,
2 lyzki cukru pudru,
3 lyzki smietany,
2 lyzki masla,
1 lyzka spirytusu,
sol.



35 dag mÄ…ki
3 dag miękkiego masła(1 łyżka)
3 żółtka
1 całe jajo
10 dkg śmietany (7 łyżek)
1 łyżka spirytusu albo 2 łyżki wódki albo łyżka octu


wink.gif
Jutta
[b]Faworki lub róże

Składniki:
2 szklanki mÄ…ki
4 żółtka
1 łyżka spirytusu (octu)
1/2 szklanki kwaśnej śmietany
1 szklanka cukru pudru i cukier waniliowy do posypania
1 kg smalcu lub 1 litr oleju

Sposób przygotowania:
Wsypać mąkę na stolnicę, do dołka wlać żółtka, spirytus, zagarniając nożem do środka wlewać po trochu śmietanę. Zagnieść ciasto tak, aby było elastyczne (jak plastelina). Potem trzeba ciasto zbić: podsypując mąkę na stolnicę bić ciasto silnie wałkiem, aż na powierzchni pojawią się pęcherzyki powietrza.

Odkrajać po małym kawałku ciasta, podsypując odrobiną mąki rozwałkować cieniutki placek, krajać w paski 3 x 10 cm, w środku robić nacięcie przez które przełożyć jeden koniec.
Kłaść na tłuszcz po kilka sztuk, smażyć aż nabiorą złotego koloru, patyczkiem odwrócić na drugą stronę. Wyjmować na bibułkę celem odsączenia tłuszczu. Posypać cukrem pudrem wymieszanym z cukrem waniliowym.

Jeśli zamiast faworków chcemy zrobić róże, to z ciasta wykrajać trzeba kółka w 3 rozmiarach. Brzegi kółek ponacinać, największe kółko posmarować na środku odrobinę białkiem, na to położyć kółko średnie, również je posmarować białkiem, na to kółko małe. Docisnąć palcem środek kółek, aby się skleiły. Smażyć wkładając małym kółkiem do tłuszczu. Po zrumienieniu obrócić i dosmażyć. Wyjmując układać dużym kółkiem na bibułce.
Ewusiek
a w środek takiej róży dżem lub wisienkę icon_biggrin.gif
jl101
czesc,
a ja bylam pewna, ze faworki sie robi z piwem a tu prosze, jednak mocniejsze trunki dominuja icon_biggrin.gif
pozdr
justyna
Edi Zet :)
CYTAT(jl101)
czesc,
a ja bylam pewna, ze faworki sie robi z piwem a tu prosze, jednak mocniejsze trunki dominuja icon_biggrin.gif  
pozdr
justyna

Mój mąż robi faworki z piwem i żółtkami w stosunku icon_redface.gif 1:1. Edi
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.