To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

książki o Auschwitz

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

ATeFKa
Możecie mi coś polecić? O tym jak tam było, zwierzenia więźniów. Sama nie wiem, chciałabym coś o tym poczytać. W tej chwili czytam książkę " więźniowie Oświęcimia" ale nie podoba mi się jak jest napisana.

a może jakieś inne książki o podobnej tematyce? O ll wojnie? o Hitlerze?
Agnieszka AZJ
Sporo tego jest. Chodzi Ci konkretnie o Auschwitz (sugerowałabym używanie tej nazwy, Oświęcim pozostawmy miastu) czy w ogóle o obozy koncentracyjne ?

Tak na szybko, poza Borowskim, którego teoretycznie wszyscy powinni znać ze szkoły:
Seweryna Szmaglewska "Dymy nad Birkenau"
Zofia Kossak - Szczucka "Z odchłani"
Krystyna Żywulska "Przeżyłam Oświęcim"
Jerzy Bielecki "Kto ratuje jedno życie"
Zofia Posmysz "Pasażerka" - na podstawie ktorej powstał bardzo znany film Andrzeja Munka

Stanisław Grzesiuk "Pięć lat kacetu" - ale on nie był w Auschwitz, tylko w Dachau i Mauthausen.
anetadr
Pamiętników więźniów obozów jest dużo więcej:

Ucieczka z Auschwitz / Andriej Pogożew ; z ang. przeł. Katarzyna Bażyńska-Chojnacka i Piotr Chojnacki. Warszawa : Świat Książki, 2011.

Uwięzione w KL Auschwitz-Birkenau : traumatyczne doświadczenia kobiet odzwierciedlone w dokumentach osobistych / Agnieszka Nikliborc. Kraków : Zakład Wydawniczy "Nomos", cop. 2010.

Wytrzymałem więc jestem / Tadeusz Sobolewicz. Oświęcim : Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, 2010.

Refleksje z poczekalni do gazu / Adolf Gawalewicz. Oświęcim : Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, 2009.

Młodość utracona za drutami / Józef Matynia. Oświęcim : Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, 2011.

Byłem w Gross-Rosen i Dyhernfurth : wspomnienia lekarza-więźnia / Kazimierz Hałgas. Wałbrzych : Muzeum Gross-Rosen, 2010.

Człowiek w poszukiwaniu sensu / Viktor E. Frankl ; przeł. Aleksandra Wolnicka. Warszawa : Wydawnictwo Czarna Owca, 2009.

Na włosku życia : Oświęcim, Mauthausen, Gusen / Henryk Nowicki. Warszawa : wyd. własne, 2009.

Byłem fryzjerem katów / Józef Seweryn ; [red. Maja Górniak]. Warszawa : Stowarzyszenie Dokumentacji i Upowszechniania Dorobku Kulturalnego Żydów Europy Środkowej i Wschodniej "Pamięć Diaspory", 2008.

Czy to jest człowiek / Primo Levi ; przeł. Halszka Wiśniowska. Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2008.

Jeszcze się spotkamy : miłość ponad piekłem / Madeleine Goldstein i Serge Filippini ; sł. wstępne Jean-Pierre Guéno ; z fr. przeł. Andrzej Wróblewski.
Warszawa : Klub dla Ciebie - Bauer-Weltbild Media, cop. 2008.

Ucisk i strapienie / Adam Kozłowiecki. Kraków : Wydawnictwo WAM, 2008.

Kapo odpowiedział - Auschwitz : wspomnienia adwokata z obozu koncentracyjnego / Ignacy Radlicki ; [red. Irmina Pawelska-Jagniątkowska]. Warszawa : Redakcja "Palestry", 2008.

Wspomnienia / Danuta Mosiewicz-Mikuszowa. Zabrze ; Katowice : M-Studio/ExMachina, 2007.

Jakim cudem jeszcze żyję...? / Bogdan Kolasiński. Oświęcim : Państwowe Muzeum Auschwitz - Birkenau, 2006.

Byłem numerem... : historie z Auschwitz / [oprac.] Kazimierz Piechowski. Warszawa : Wydaw. Sióstr Loretanek, 2004.

Wspomnienia okupacyjne i obozowe / Bronisław Szuberla. Kraków : [nakł. autora], 2003.

Dni trwogi, dni nadziei / Edward Kierski. Warszawa : E. Kierski, 2003.

Droga... : wspomnienia / Stanisław Osika. Komorów : "Pamięć", cop. 2000.

Życie wśród śmierci / Janusz Karwacki. Warszawa : Serwis Multimedialny, 1999.

Ucisk i strapienie : pamiętnik więźnia 1939-1945. Cz. 1-2 / Adam Kozłowiecki. Kraków : Wydaw. WAM, 1995

Przekaz oświęcimski Romany Duracz, Engelberta Fajkosza, Czesława Nowaka / [wstęp i oprac. Maria Elżbieta Jezierska]. Warszawa : GKBZHwP-IPN, 1986

Anus mundi : wspomnienia oświęcimskie / Wiesław Kielar. Kraków : Wydawnictwo Literackie, 1972.

Ziemia parująca cyklonem / Czesław Ostańkowicz. Łódź : Wydawnictwo Łódzkie, 1969.

Śmierć daje życie : wspomnienia więźniarki Oświęcimia / Maria Rychlik. Kraków : Wydawnictwo Literackie, 1967.

A.

ATeFKa
Tytuł zmieniłam.

Dzięki za tytuły. Już zapisuje, ale coś mi się wydaje że ciężko będzie w bibliotece, bo kilka wrzuciłam i nic nie mają...

A ktoś czytał Kochanki Hitlera, czy coś podobnego?

anetadr
CYTAT(ATeFKa @ Thu, 09 Feb 2012 - 22:39) *
Tytuł zmieniłam.

Dzięki za tytuły. Już zapisuje, ale coś mi się wydaje że ciężko będzie w bibliotece, bo kilka wrzuciłam i nic nie mają...


AteFKA, jesli w Twojej okolicy nie ma tych książek, to poproś o sprowadzenie ich z innych bibliotek w ramach wypożyczeń międzybibliotecznych.

Aneta
patrycja1000
Mogę polecić Marię Zarębińską- Broniewską, Ręka umarłej
Arwena.
Niekoniecznie o Oświęcimiu ale o Ravensbruck "Ponad ludzką miarę" - wspomnienia operowanych więźniarek, Polek.

EDIT:
A jeśli II wojna światowa - to "Z fałszywym ausweisem w prawdziwej Warszawie" Stanisława Jankowskiego. "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie" Cezarego Chlebowskiego.

Mój dziadek, z racji działalności w AK kompletował książki związane z II wojną, miał pełną biblioteczkę - w każde wakacje tam spędzane do nich wracałam. Strasznie żałuję, że po jego śmierci nikt o tych książkach nie pomyślał. Nie wiem czy teraz gdziekolwiek można je kupić icon_sad.gif.
gosiagosia
a ja Ci moge pozyczyc ksiazki o stalagach, oflagach i gulagach icon_smile.gif o oswiecimiu tez mam, z serii tygrysa icon_smile.gif

a jak niekoniecznie musisz miec ksiazki a lubisz sobie dlubac w necie, to tez moge zapodac fajne i ciekawe linki
cos_cos
Nie o Auschwitz, ale i tak polecam, na mnie zrobiła duże wrażenie:
"Cztery lata ostrego dyżuru".
ana
"Żydówka Neomi" tu link do recenzji
https://clevera.blox.pl/2010/06/Zydowka-Noe...zy-Stegner.html
marghe.
Dorzucam
Primo Levi "czy to jest człowiek?" https://merlin.pl/Czy-to-jest-czlowiek_Prim...t/1,627737.html
Zelda
Pamietnik łaczniczki" Irena Perkowska Szczypiorska
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.