To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Komplikacje po chirurgicznym usunięciu zęba

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

tysia24
Jak w temacie mojego postu... po krótce przybliżę sytuację i bardzo proszę o pomoc.
W maju ubiegłego roku usunęłam chirurgicznie ząb mądrości na dole z prawej strony, usuwałam w polecanym gabinecie w Trójmieście na NFZ z dopłatą za znieczulenie. Ząb był w 3/4 pod dziąsłem i ostrzegano mnie, że usunięcie będzie trudne. Cały zabieg trwał może 10min. Po tyg. pojechałam na zdjęcie szwów, byłam potwornie spuchnięta, obolała i miałam szczękościsk. Dostałam kolejny antybiotyk na kolejny tydzień, po wyleczeniu miałam przyjechać raz jeszcze. Jednak niedotrwałam, 2 dni po powrocie z Gdańska dostałam krwotok (coś strasznego!), transportem medycznym zawieziono mnie do Gdańska do Akademii Medycznej. O 4 w nocy po koljenym zabiegu wracałam do domu. Nie czułam języka, dziąsła na dole, policzka i brody. Kazano mi brać Wit B. Mialam czekać do 10miesięcy. Minęło 12m. czucie wróciło, ale tylko częściowo, mam "mrówki" i sztywny język, na szczęście nie na tyle żebym sepleniła. Teraz już mam świadomość, że nie będzie lepiej i nie mam na co czekać. Stąd moja prośba i pytanie co powinnam robić dalej. Zgłosić się do gabinetu, w którym wykonano zabieg? Do tej pory lekarze, do których się zgłaszałam na konsultacje kazali czekać... Najgrsze jest to, że mam do usunięcia dokładnie tak samo niewyrośniety ząb z lewej strony, boję się pójść na zabieg, bo jeśli i tym razem uszkodzone zostaną nerwy to zamiast języka będę miała "kołek". Proszę o radę.
Marta M
jeśli zauważyłaś jakąś poprawę,to jest szansa,że będzie jeszcze lepiej,tylko u Ciebie gojenie przebiega dłużej
niekoniecznie to dłutowanie bedzie podobne w skutkach do poprzedniego,dużo zależy od przebiegającego w okolicy nerwu
tysia24
Tylko prawdopodobno "regeneracja" uszkodzonych nerwów nie trwa aż tak długo.
Czy mogę ubiegać się o odszkodowanie? i czy nadal mam łykać WiT B?
gosiagosia
jak masz jakas podkladke, ze nerwy uszkodzone po usunieciu zeba, to mozesz sie ubiegac o odszkodowanie, bez tego to raczej ciezko. ja bym poszla do tamtego gabinetu.

a co do drugiego zeba - musisz go usuwac?
tysia24
Kurcze podkładki nie mam, bo nawet nie wiem skąd mogłabym załatwić jakieś zaświaczenie.
Drugą ósemkę muszę także usunąć, nie wyrośnie bo nie ma miejsca, nie ma możliwości leczenia bo w 3/4 jest pod dziąsłem a psuje się i cały czas mam stan zapalny.
gosiagosia
musialabys zglosic sprawe jako blad w sztuce, bo podejrzewam ze nikt nie wejdzie w czyjes kompetencje i koledze po fachu nie wystawi negatywnej opinii, zreszta to by pewnie i tak sie nie liczylo. w kazdym razie blad w sztuce ciezko udowodnic. no, ale jesli masz problemy z czuciem, mowa itd to mozesz udac sie np do neurologa czy innego lekarza, ktory sie tym specjalizowac bedzie i leczyc sie w tym kierunku to zawsze jakies zaplecze w razie jakby co.
a drugiego zeba to idz juz rwac gdzie indziej
Marta M
takie powikłania się zdarzają,to nie musi być błąd w sztuce,ktoś z lekarzy stwierdził,że na dalszą poprawę nie ma szans?
gosiagosia
CYTAT
Mialam czekać do 10miesięcy. Minęło 12m. czucie wróciło, ale tylko częściowo, mam "mrówki" i sztywny język, na szczęście nie na tyle żebym sepleniła


ja zrozumialam to tak, ze owszem zdarzaja sie powiklania, ale sa one czasowe i mijajace, a tutaj jak widac nie minely do konca
Marta M
to niestety źle to rozumiesz,w necie są właściwe definicje tych pojęć,jeśli Cię to interesuje
gosiagosia
jesli moglabys, to poprosze taka definicje o czesciowym braku czucia
znalazlam cos takiego
CYTAT
Standardowe postępowanie po uszkodzeniu nerwu polega na podaniu leków przeciwobrzękowych w przypadku krwiaka lub witaminy z grupy B. Działanie tej ostatniej jest niepewne, a okres samoistnej regeneracji nerwu trwa co najmniej sześć miesięcy. Pomocne w przyspieszeniu tych procesów mogą się stać zabiegi z zakresu fizjoterapii.


i dalej

CYTAT
Pacjent lat 21 doznał uszkodzenia nerwu językowego podczas chirurgicznego usunięcia zęba 48. Z wywiadu podał, że bezpośrednio po zabiegu połowa języka oraz powierzchnia językowa wyrostka zębodołowego po stronie prawej wyłączone były z czucia dotyku i smaku.
Chory zgłosił się do poradni fizjoterapii około miesiąc po zabiegu. W tym czasie funkcje nerwu językowego nie uległy poprawie. Pacjent opisywał subiektywne odczucie ciała obcego w jamie ustnej, obrzęku oraz mrowienia powierzchni języka po stronie prawej.
Terapia objęła 24 aplikacje, po dwie dziennie. Każdorazowo użyto aplikatora eliptycznego i punktowego „Z”. Aplikator eliptyczny i punktowy stosowano jak w przypadku 1. Wybrano parametry aplikacji M1, P3 i intensywność 8 dla każdego z aplikatorów. Parametry pozostaÅ‚y niezmienne podczas caÅ‚ego leczenia. Po trzech dniach aplikacji pacjent zgÅ‚aszaÅ‚ wzmożone mrowienie jÄ™zyka po stronie porażonej. W tym czasie nie obserwowano reakcji na bodźce dotykowe lub bólowe.
W badaniu po 20 aplikacji (10 dzień zabiegów) pacjent odczuwał dotyk i ból na końcu języka. Odczucie bólu i dotyku było jednak opóźnione w stosunku do zadanego bodźca. Po 24 aplikacji (12 dni zabiegowych) ból oraz dotyk odczuwany był na całej powierzchni języka. Pacjent uznał to za stan fizjologiczny i zdecydował się na zakończenie terapii.
Marta M
gosiagosia nie zrozumiałaś mnie,chodziło o pojęcie :powikłania i błąd w sztuce,nie są one równoważne
gosiagosia
ale jesli powiklania nie powinny byc trwale, to mozliwe ze zab zostal zle wyrwany, a to bylby blad w sztuce. ja nie namawiam do sadzenia sie z kimkolwiek, ale nie twierdze tez, ze lekarz zrobil wszystko dobrze, bo tego nie wiem
Marta M
CYTAT(gosiagosia @ Wed, 09 May 2012 - 12:22) *
ale jesli powiklania nie powinny byc trwale, to mozliwe ze zab zostal zle wyrwany, a to bylby blad w sztuce. ja nie namawiam do sadzenia sie z kimkolwiek, ale nie twierdze tez, ze lekarz zrobil wszystko dobrze, bo tego nie wiem

to nie jest tak,nie ma w definicji,że powikłanie jest"nietrwałe",a błąd w sztuce" trwały"
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.