To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Pasieka na działce

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

~Luna~
Sprawa dotyczy Rodzinnych Ogródków działkowych.

Od wielu lat posiadam działkę wypoczynkową w jednym z Rodzinnych Ogrodów Działkowych .
Było to dla nas cudowne miejsce wypoczynku od zgiełku miasta.
No właśnie, było ...

Wczesną wiosną tego roku, działka sąsiadująca z naszą zmieniła właściciela.
Nowy właściciel postanowił założyć na działce pasiekę .
Nie przeszkadzałoby mi to wcale, gdyby nie to, że mój syn jest alergikiem uczulonym na jad pszczeli.

Rozmawiałam w tej sprawie kilkakrotnie z nowym sąsiadem , ale pozostaje on niewzruszony.
Ule zajmują w tej chwili już blisko 2/3 z 300 metrowej działki, pszczoły są dosłownie wszędzie , nie można nawet spokojnie zjeść posiłku, bo zaraz kręcą się koło talerzy i napojów.

Jestem przerażona, boję się , że pszczoła/pszczoły ukąszą synka i że skończy się to tragedią 41.gif
Zamiast wypoczynku na działce, mamy kupę nerwów, ciągłą czujność i oczy dookoła głowy.
Jeżdżę tam coraz rzadziej ...

Moje pytanie brzmi, czy jest jakiś przepis zabraniający budowy pasieki na terenie ogródków działkowych ???
Czy sąsiad rzeczywiście może u siebie hodować co mu się żywnie podoba ???, nie ma żadnych przepisów regulujących hodowlę zwierząt na działkach ???
Do kogo mogłabym się zwrócić w tej sprawie ???

Przejrzałam już kilkakrotnie regulamin naszych działek, nie ma tam żadnego zapisu odnoście hodowli zwierząt ani owadów.
Edi Zet :)
Słuchaj, takie przypadki są regulowane przepisami. Musisz zadzwonić do powiatowego lekarza weterynarii w swoim powiecie. Tam uzyskasz wszelkie informacje gdzie, jak i co trzeba spełniać by mieć pasiekę i ile uli to pasieka. Możesz tam ew. zgłosić dziką pasiekę i nasłać sąsiadowi kontrolę z PIW. Albo udać się do właściciela ogródków działkowych. Ale najpierw udałabym się do powiatowego lekarza weterynarii i dowiedziala ile uli to pasieka i czy ten sąsiad łapie się na jakiekolwiek przepisy.
agarad
AQA ale przepisy ROD mówią chyba coś o uciążliwości sąsiadów icon_wink.gif - tak coś mi się kołacze - przeczytałas dokładnie przepisy? i nie tylko waszego ogrodu ale ogólne o ROD-ach

Mogę dopytać speców od ROD-ów - a jeśli nie tajemnica to który to ROD?
agarad
znalazłam icon_wink.gif

regulamin ROD
§ 100

1. W rodzinnym ogrodzie działkowym, za zgodą walnego zebrania, dopuszcza się hodowlę pszczół.
2. Hodowla pszczół może być prowadzona wyłącznie w zbiorowej pasiece.
3. Pasieka, o której mowa w ust. 2, jest to wydzielona na ten cel część terenu użytku ogólnego ogrodu, odizolowana od pozostałej części ogrodu żywopłotem wysokim lub ekranem, o wysokości nie mniejszej niż 2 metry.
4. Wszelkie prace w pasiece należy prowadzić w sposób zapewniający bezpieczeństwo działkowców.
5. Członkowie PZD, którzy prowadzą hodowlę pszczół w pasiece ogrodowej tworzą koło pszczelarzy.
6. Nadzór nad działalnością koła sprawuje zarząd.

czyli nie na działce a na terenie ogólnym ogrodu można, masz paragraf i uderz do Zarządu.
Edi Zet :)
Tak, ale każdy ROD ma swój regulamin. Nie ma regulaminu zbiorczego. Musi szukać w regulaminie swojego RODU. Jeżeli nie ma to taki pseudopszczelarz musi podlegać ogólnym przepisom dotyczącym pasiek ect.
Dorott
na portalu pszczoły.pl znalazłam coś takiego:

"W procesach w tym przedmiocie strony powołują się często na zwyczaje wynikające z nie obowiązującej już ustawy z 1879 r. dla Gorycji i Gradyszcza w zaborze austriackim. Przepis tej ustawy brzmiał .następująco:
§ 2. Ustawienie pni pszczół w odległości mniejszej jak 10 m od uczęszczanej publicznej drogi, obcego domu mieszkalnego, stajni, podwórza lub ogrodu domowego jest wtedy dozwolone, kiedy pszczoły wylatujące z ula wznoszą się od początku 3 m ponad temi miejscami lub też jeżeli między temi a pasieką wznosi się mur, gęsta ściana krzewów lub też inne podobne ogrodzenie 3 m wysokie. Przełożony gminy może w szczególnem uwzględnieniu miejscowych stosunków zezwolić na zmniejszenie powyższej odległości do 3 m, co należy w gminie obwieścić.
W byłym Królestwie Polskim obowiązywało prawo zwyczajowe, które normowało lokalizację pasiek: "Ule mają być stawiane w odległości 10 kroków od granicy sąsiada, a 30 od dróg i cudzych domów. Gdyby to było niemożliwe do wykonania przez pszczelarza, to powinien postawić parkan lub posadzić krzewy, aby zasłonić przechodniów przed pszczołami".
agarad
CYTAT(Edi Zet :) @ Fri, 11 May 2012 - 10:40) *
Tak, ale każdy ROD ma swój regulamin. Nie ma regulaminu zbiorczego. Musi szukać w regulaminie swojego RODU. Jeżeli nie ma to taki pseudopszczelarz musi podlegać ogólnym przepisom dotyczącym pasiek ect.


Jest ogólny regulamin uchwalony przez Krajową Radę PZD, na który się właśnie powołałam.
Edi Zet :)
CYTAT(agarad @ Fri, 11 May 2012 - 13:58) *
Jest ogólny regulamin uchwalony przez Krajową Radę PZD, na który się właśnie powołałam.

No to jak tak, to sprawa powinna być prosta i w zasadzie rozwiązana już icon_smile.gif
~Luna~
O, jak ja Wam dziękuję icon_biggrin.gif przytul.gif

Czyli, jeśli dobrze rozumiem, sąsiad nie może hodować na swojej działce pszczół, nie ważne czy to będą dwa ule czy kilkanaście, to na działce pośród innych sąsiadów nie może - tak ???

W chwili obecnej, ule sąsiada nie są niczym odgrodzone od pozostałych sąsiadów, ani żywopłotem, ani żadnym ekranem.
Umieszczone są bezpośrednio za siatką ogrodzeniową , nie ma zachowanego nawet tego zwyczajowego odstępu 10 kroków, odstęp od siatki to jakieś 30 cm, może nawet nie.
W moją stronę ule zwrócone są tyłem, wylot pszczoły mają na działkę sąsiada, natomiast po przeciwnej stronie jest sytuacja odwrotna - wylot w moją stronę , tył na kolejnego sąsiada.
Część uli stoi na ziemi, a część umieszczona jest piętrowo przy i na altanie.

Dla lepszego zobrazowania, kolejnym razem postaram się zrobić zdjęcie, jeśli nie będzie sąsiada.
Ketmia
Moim zdaniem: nie może.
agarad
Na działce nie może, można ewentualnie na wspólnym terenie ogrodu. AQA napisz czym prędzej do swojego Zarządu z prośbą o podjęcie stosownych kroków wobec sąsiada łamiącego regulamin - powinni szybko zareagować.
trylinka
Moim zdaniem sprawę reguluje akt prawny wyższego rzędu czyli Regulamin o Utrzymaniu czystości i porządku na terenie danego miasta i gminy.
Generalnie z Ustawy wynika, że na terenie miast zabrania się hodowli zwierząt tzw gospodarstwa wiejskiego, ale w praktyce każdy samorząd szczegółowo precyzuje sprawę właśnie w owym regulaminie. Np. Miasto Kłodawa ma tak:
§ 38
1. Zabrania się utrzymywania zwierząt gospodarskich / konie, bydło, świnie, owce, kozy, drób, zwierzęta futerkowe i pszczoły / na terenach miasta Kłodawy wyłączonych z produkcji rolniczej z uwzględnieniem zapisu w pkt 2

2. Dopuszcza się na terenach miasta Kłodawy w zabudowie jednorodzinnej możliwość trzymania drobiu i królików, jeśli nie stwarza to uciążliwości dla najbliższych sąsiadów i istnieją odpowiednio przystosowane pomieszczenia z wydzielonym wybiegiem i zachowane są przepisy sanitarne i epizootyczne.
§ 39
Pszczoły winny być trzymane w ulach ustawionych w odległości co najmniej 5m od granicy nieruchomości w taki sposób, aby wylatujące i przylatujące pszczoły nie zakłócały korzystania z nieruchomości sąsiedniej. Ule z trzech stron powinny posiadać ekran z zieleni o wysokości co najmniej 2 m.

Odnajdź regulamin porządku i czystości w swojej miejscowości a uzyskasz jednoznaczną odpowiedź.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.