To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Zabawy z dziećmi

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

meduzza
Jakie są Wasze ulubine zabawy z dziećmi? Co najczęściej robicie w wolnym czasie wspólnie? Szukałam takiego tematu, ale nie znalazłam, a chciałabym poprawić relacje z córką i wymyśleć nowe wpsólne zabawy icon_smile.gif. Bo zdecydowanie za mało czasu spędzamy razem.
aisha1111
medeuzza a w jakim wieku jest Twoja córka? Zabawy z roczniakiem znacznie różnią się od zabaw z 3 latkiem czy 6 latkiem.
gosiagosia
zabaw moze byc duzo, zalezy od wieku dziecka i pewnie tez plci dziecka.
poza zabawami mozesz po prostu robic cos wspolnie z corka np obiad, korale z makaronu, robienie sobie wzajemnie fryzur
wrona_j
Dokładnie tak jak dziewczyny napisały - wiek dziecka i wtedy można coś radzić i podpowiadać, a następnie jakie są upodobania malucha. Jedne lubią gry planszowe, inne puzzle, jeszcze inne malowanie i rysowanie, a jeszcze inne zabawy ruchowe... i tak można wymieniać. W zasadzie każda zabawa i czynność wykonywana wspólnie z dzieckiem będzie wpływała na poprawę relacji, również wspólne wykonywanie obowiązków domowych.
meduzza
Córka ma 4 latka, zazwyczaj malujemy coś czy ja jej czytam ale chciałabym wprowadzić coś nowego, dlatego pomyślałam o założeniu tematu w którym każdy by się dzielił co lubi robić, żeby to było inspiracją dla innych icon_smile.gif.
jacek placek
" w chowanego", " w odróżninie przedmiotów z zawiązywanymi oczami"(jednego dnia zabawki,drugiego warzywa;marchewka ,por itd.. trzeciego dnia artykuły piśmienne itd...)gra w klasy, tworzenie słów na ostatnią literę poprzedniego słowa( ja mówię pomidor,ty mówisz rower itd) opowiadanie bajek z głowy: żyła sobie księżniczka itd co kto wymyśli,duuuużo juz smiechu.
Moja ma obecnie 7 lat i oprócz klas ,skakanki nie daje się już na wiele rzeczy nabrać=namówić ,ale z 4 latką dawałam radę ,chyba 29.gif
Joanna 81
meduzza moja 5-latka uwielbia wszelkie prace plastyczne, tak więc wyklejamy (tworzymy kolaże, wykorzystując stare katalogi, kolorowe gazety, tapety, guziki, muszelki, sznurki,itd.), tworzymy coś z niczego (np. z rolki po papierze toaletowym zwierzaki-cudaki), lepimy z plasteliny, malujemy farbami. Jest masa możliwości. Poza tym Natalka układa chętnie puzzle, gra w różnego rodzaju gry edukacyjne, zabawy słowne, ale nie tylko, które uczą i bawią. Lubi bawić się w lekarza, szkołę, dom, itd. Czasem pogramy w kręgle, zrobimy zawody w kręceniu hula-hop (teraz nie mam z nią szans z powodu rosnącego brzucha icon_wink.gif) lub w rzucaniu piłeczkami samoprzylepnymi do tarczy.
Najważniejsze, by zabawa była dostosowana wiekowo do dziecka i sprawiała przyjemność icon_wink.gif
meduzza
Te kolarze to fajna spawa, widziałam ostatnio to w jakimś programie poświęconym dzieciom czy nianiom - wyicinanie ubrań modelkom i przyklejanie ich do stworzonych papierowych lalek. Fajna sprawa icon_smile.gif. Myślałam też o przebierankach, robieniu jakiegoś przedstawienia w domu itp. ?
kajetanka
albo "impreza", my gasimy światła, zapalamy świeczki, włączamy głośną energiczną muzykę, czasem do tego malujemy sobie buzie farbami do skóry, przebieramy, czeszemy, a potem tańce i szaleństwa. Mała naśladuje to co robię, albo ja ją icon_wink.gif Często przynosi coraz dziwniejsze zabawki-partnerów do tańca i muszę sobie z nimi poradzić.

Można też zorganizować koncert, albo przy młodszym dziecku (jak moje) po prostu mega hałas icon_wink.gif Każda gra na innym instrumencie, czasem do tego śpiewamy. Poza zabawkami w stylu gitara, cymbałki, można wykorzystać wiele różnych przedmiotów codziennego użytku do pomocy.

Przedstawienie to też świetny pomysł. Można przygotować scenariusz, stroje, zrobić próby, a potem wystąpić przed tatą, babcią, czy ciocią icon_smile.gif Albo teatrzyk z udziałem lalek, pacynek.

U nas jeszcze świetnie sprawdza się namiot icon_wink.gif Mąż wymyślił dobry patent na namiot bez namiotu. Prześcieradło z gumką zakłada z jednej strony na komodę, z drugiej na łóżeczko, nic się nie zsuwa icon_smile.gif na podłodze rozkłada kocyk. Z tyłu jest ściana, z przodu można zrobić zasłonkę z drugiego kocyka, ręcznika. Frajdą jest latarka w namiocie icon_smile.gif O! Albo robienie cieni na ścianie z własnych dłoni, czy całych ciał. 4 latce można zorganizować konkurs "zgadnij czyj to cień" i pokazywać cienie różnych przedmiotów.
aisha1111
ja bym tutaj jeszcze dopisala wspolne spedzanie czasu na obowiazkach - wspolne sprzatanie pokoju, scielenie lozka, gotowanie, zawieszanie obrazkow itp.

ps. przepraszam za brak polskich znakow, ale pisze nie ze swojego komputera
Joanna 81
meduzza przesyłam na pv link do zdjęć prac plastycznych wykonanych przez moją córkę w domu, może coś Ci się spodoba i spróbujesz zrobić ze swoją córką icon_wink.gif

W poprzednim poście zapomniałam wymienić wśród typowych prac plastycznych, które można wykonac z dzieckiem wyklejanie obrazków kuleczkami z bibuły (ćwiczymy paluszki, podobnie jak przy wydzierankach), można też zrobić masę solną i tworzyć przeróżne zwierzaki, postaci, kwiatuszki, serduszka, itd. Możecie też spróbować stworzyć obrazek z origami płaskiego (kółek, kwadratów). Robienie teatrzyków, pikników, podczas których powstają sałatki owocowe, które ze smakiem są później zjadane przez dziecko i mamę to nasz stały punkt zabaw w wolne dni od przedszkola. Dziś robiłam z córką z pasków papieru czerpanego różne zwierzaki. Wystaczy klej, pisaki, plastelina, bibuła i pomysł, a z niczego można zrobić coś fajnego (możesz zobaczyć na listopadowym wątku ciążowym efekty naszych prac), a co najważniejsze spędzasz czas z dzieckiem (tworzy się więź), rozwijasz jego kreatywność, uczysz cierpliwości ( np. w wycinaniu, wyklejaniu), itd.
Martalka
Ja statnio trafilam na tÄ™ stronkÄ™: https://www.monthome.com/pl.htm
W dziale Practical jest sporo pomysłów na zwykłe, proste zabawy. icon_smile.gif
Żabolek
CYTAT
ja bym tutaj jeszcze dopisala wspolne spedzanie czasu na obowiazkach - wspolne sprzatanie pokoju, scielenie lozka, gotowanie, zawieszanie obrazkow itp.


U nas gotowanie i pieczenie ciast to ulubiona wspólna zabawa i dla Kuby i dla Natalki i dla mnie 06.gif Gorzej później ze sprzątaniem 29.gif

Julcia_
ja coprawda z synem 4 letnim wiec zabawy troche inne niż z córką
i troche inne w domu i latem na dworze
teraz popołudniami w domu:
1.prace plastyczne polecam
ostanio hit:robienie zwierzaków(na stronie mini mini jest instrukcja https://www.miniminiplus.pl/minisite/kochan..._sam_pies.html)
2. domki/namioty z koców, też polecam: rodzinne: gotujemy tam (na niby) zapraszamy się do domków, ja mieszkam z Maćkiem, tata z Ulą
3.bardzo lubi lLego duplo a ze i mała dostała "dziewczęsce zestawy" więc łączymy domki z koparkami i zwierzakami i budujemy miasto na całym dywanie, przez cały wieczór, całą rodziną 06.gif
3. gotowanie w kuchni:ciasto, pierogi, sałatka z kurczakiem i kukurydzą -sami robią i jedzą chętnie (sprzątam ja, dlatego mniej chętnie robie teraz po pracy ale czasem mi się zachce albo sami wołają)

ostatnio ulubione zajęcie to impreza z tatą po obiedzie szykujemy na deser "owocowe Fantango Frostiniego"(nazwa ze Stacyjkowa): sałatka owocowa z bitą śmietaną i czekolada
i deser i owoce
cała rodzina robi i je na "imprezie" -jest fajnie rodzinnie
a ja nie muszę latać za nimi "zjedz bananka" 06.gif
Benito
Wspólna zabawa rodziców z dzieckiem jest potrzebna zarówno dziecku, jak i rodzicom: dziecku - ponieważ wspomaga jego rozwój, rodzicom - ponieważ dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka, i także wspomaga ich rozwój. Rodzice powinni bawić się z dzieckiem od pierwszych tygodni jego życia. Kontakt przez zabawę, obok pieszczot, uśmiechania się, całowania, rozmawiania jest tym rodzajem interakcji, który stymuluje rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dziecka, a tym samym sprzyja jego prawidłowemu rozwojowi biologicznemu. Dzięki zabawie umacnia się więź między rodzicami a dzieckiem.
Colka
my lubimy układać puzelkki w ostatnim czasie...icon_smile.gif
Smerfy to chyba ulubiona układanka męża i dziecka icon_wink.gif
Dinozaurek
Wspólna zabawa jest naprawdę bardzo dużo. Ich wybór zależy tylko od wieku i umiejętności dziecka. U nas bardzo często był stary niedźwiedź, kółko graniaste, zabawa w chowanego, zabawa w pociąg. Wspólne malowanie, czy lepienie z plasteliny. Dla dziecka to jest bardzo ważny czas, bo spędzony z rodzicem, a rodzic dzięki takiej wspólnej zabawie może dostrzec jak rozwija się jego dziecko.
bolek0
Znasz blog junior angin: https://blog-juniorangin.pl/? Jeśli nie, to koniecznie zajrzyj icon_smile.gif Z pewnością znajdziesz na nim ciekawe propozycje zabaw oraz fajne pomysły na spędzanie czasu z dziećmi. Ja często korzystam z ich porad oraz wskazówek i uważam, że to jest świetny blog dla każdej mamy icon_biggrin.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.