To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Rozszyfruje mi ktos diagnozÄ™ ??

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

m4rusia
Moja Babcia wyszła właśnie ze szpitala (z neurologii). Nie ja ją odbierałam, więc nie miałam okazji rozmawiac z lekarzem. Pytam się jej co u niej stwierdzono, a Ona mówi, że nie bardzo wie nawet. Ja za to nie umiem rozszyfrować tej diagnozy. Chodzi o JAKIEŚ uszkodzenie mózgu...
Podpowiecie co tam może być napisane? Jeśli ktos wie co to jest dokładnie, na czym polega i z czym się wiąże, tez niech napisze icon_smile.gif

rysa154
Wieloguzkowe naczyniopochodne uszkodzenie mózgu?
m4rusia
CYTAT(rysa154 @ Sun, 18 Nov 2012 - 15:06) *
Wieloguzkowe naczyniopochodne uszkodzenie mózgu?


No własnie tez to wpisałam w google ...i nic icon_sad.gif
Pilawianka
Marta, nie możesz rozczytać tak? Tu jest napisane wieloogniskowe naczyniopochodne uszkodzenie mózgu.
Na temat samej choroby siÄ™ nie wypowiem, bo siÄ™ nie znam.

edit: widzę, że nim wysłałam to coś napisałyście. Jestem prawie pewna, że wieloogniskowe.
m4rusia
CYTAT(młodziutka @ Sun, 18 Nov 2012 - 15:11) *
Marta, nie możesz rozczytać tak? Tu jest napisane wieloogniskowe naczyniopochodne uszkodzenie mózgu.
Na temat samej choroby siÄ™ nie wypowiem, bo siÄ™ nie znam.

edit: widzę, że nim wysłałam to coś napisałyście. Jestem prawie pewna, że wieloogniskowe.


Wieloogniskowe to może być to, bo ma MR wyszło, że cały mózg jest czymś "nakropiony" .
Zaraz zerknę w google. Dzięki
rysa154
Wieloogniskowe predzej
m4rusia
No super .... Sugeruje siÄ™ SM 37.gif
Nic babci nie mówię... Sama pogadam z lekarzem icon_sad.gif
Pilawianka
Weź ty nie czytaj głupot w internecie, proszę. Ja znalazłam coś takiego : Wielonaczyniowe uszkodzenie mózgu jest najpewniej wynikiem rozległej miażdżycy naczyń lub nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy. Takie zmiany są związane z wiekiem. W przypadku licznych zmian należy zwrócić uwagę na kontrolę ciśnienia tętniczego krwi (leczenia nadciśnienia), zapobieganie miażdżycy, cukrzycy. Liczne zmiany mogą powodować bóle głowy, zaburzenia pamięci czy koncentracji.

Wdech, wydech, spokojnie. Z lekarzem porozmawiaj a babci nie strasz.
m4rusia
Babcia do tej pory leczyła się u nas w szpitalu... Jak się skarżyła na zawroty głowy, to lekarze kazali jej ...przykucać, żeby nie upadła a na same zawroty nie zwracac uwagi 37.gif
Masakra jakaś ... Musieliśmy zmienić szpital. Dopiero w innym zaczeli ją diagnozować i odkryli te zmiany w mózgu
grzałka
to żadne SM, wieloogniskowe naczyniopochodne uszkodzenie mózgu to zwykle miażdżyca naczyń mózgowych, rozpoznanie tzw. zastępcze jak nie ma konkretnej przyczyny dolegliwości
m4rusia
czyli to może mieć związek z wiekiem ? Babcia 15 lat temu przeszła operację usunięcia guza kości czaszki. Guz uciskał na mózg, babcia miała jakieś zwidy, majaki (kiedyś rano wstała, wzięła nóż i powiedziała żźe idzie na porodówkę ucinać rączki małym chłopcom, bo oni jak dorosną, to będa bić swoich rodziców 37.gif- po tym zaczęto ją diagnozować i odkryto tego guza ) ... No i mam lekkiego stresa, czy te zawroty głowy to nie coś podobnego jak wtedy icon_sad.gif
grzałka
Tak, ma związek z wiekiem. Napisałaś, że w MRI zmiany rozsiane, to typowe dla w/w diagnozy no i wyklucza guza. To dosyć częste rozpoznanie u starszych ludzi
m4rusia
CYTAT(grzałka @ Sun, 18 Nov 2012 - 16:05) *
Tak, ma związek z wiekiem. Napisałaś, że w MRI zmiany rozsiane, to typowe dla w/w diagnozy no i wyklucza guza. To dosyć częste rozpoznanie u starszych ludzi


A grozi to np jakąś dysfunkcją poważną, np taką która połozy babcię do łózka albo odbierze jej któryś zmysł, spowoduje niedowład ??
To spędza mi sen z powiek, bo babcia mieszka sama.
tolala
Wydaje mi się, że zawroty głowy biorą się z niedotlenienia mózgu, z powodu właśnie miażdżycy naczyń.


edit, widzę, że grzałka już odpisała.
i to, że wyklucza istnienie guza.


m4rusia
no ten brak guza mnie bardzo cieszy
Dzięki
grzałka
CYTAT(m4rusia @ Sun, 18 Nov 2012 - 16:09) *
A grozi to np jakąś dysfunkcją poważną, np taką która połozy babcię do łózka albo odbierze jej któryś zmysł, spowoduje niedowład ??
To spędza mi sen z powiek, bo babcia mieszka sama.


Zależy, czy babcia ma nadciśnienie, jeśli tak to czy dobrze leczone, czy hipercholesterolemię, czy pali papierosy itd. Jeśli nie to nic nagłego nie powinno się wydarzyć
tolala
Jeszcze dopiszę, ale to moje przypuszczenie, bo nie jestem lekarzem, że miażdżyca i niedtlenienie może doprowadzić do udaru mózgu.


i znowu piszę jednocześnie icon_smile.gif
grzałko, czy udar nie jest zagrożeniem? Przepraszam marusiu, że w twoim wątku, ale jestem ciekawa.
m4rusia
babcia właśnie pali papierosy i nie leczy za bardzo nadciśnienia (niewielkie ma na szczęście ale jest).
Leków na zbicie ciśnienia nie chce brać, bo źle sie po nich czuje icon_sad.gif
Wychodzi na to, że muszę z nia porozmawiać poważnie
grzałka
CYTAT(tolala @ Sun, 18 Nov 2012 - 16:37) *
grzałko, czy udar nie jest zagrożeniem?


biorąc pod uwagę nieleczone nadciśnienie i papierosy jak najbardziej jest
m4rusia
Zaraz... To sprawdźmy czy dobrze zrozumiałam
Babcia ze względu na miażdzycę i nadcisnienie ma te "plamki" na mózgu. Są to ogniska z niedotlenienia... Jeśli Babcia nadal nie będzie leczona i będzie palić, to te "plamki" z niedotlenienia moga stać się ogniskiem udarowym (??)
grzałka
dobrze zrozumiałaś z wyjątkiem ostatniego, udar to duży obszar niedokrwienia/niedotlenienia, czyli nie może się zrobić z plamek, musi się zatkać jakieś większe naczynie- bo plamki to takie mikro-udarki, zatkane malutkie naczynia krwionośne
m4rusia
tak, to ostatnie to zdaję sobie sprawę, że te "plamki" się nie połącza przecież by stworzyć ognisko udarowe, a potrzebny jest rozleglejszy "bodziec", czyli własnie niedotlenienie większego obszaru. Nie wiedziałam jak to nazwać icon_smile.gif
Dziękuję Wam wszystkim dziewczyny z całego serducha . Grzałka, Tobie szczególnie przytul.gif
Edi Zet :)
CYTAT(m4rusia @ Sun, 18 Nov 2012 - 22:52) *
Zaraz... To sprawdźmy czy dobrze zrozumiałam
Babcia ze względu na miażdzycę i nadcisnienie ma te "plamki" na mózgu. Są to ogniska z niedotlenienia... Jeśli Babcia nadal nie będzie leczona i będzie palić, to te "plamki" z niedotlenienia moga stać się ogniskiem udarowym (??)

Te plamki to prawdopodobnie już zmiany udarowe. Udar jest wynikiem zmian w naczyniach. To miejsce które zaopatruje naczynie, jeżeli ulegnie ono np. zatkaniu blaszkami miażdżycy, obumiera bo jest niedotlenione, bo nieukrwione. Czasem naczynie pęka i dochodzi do "wylewu: czyli udaru krwotocznego (przy np. tętniaku mózgu czy nadciśnieniu tętniczym). Czyli odwrotnie naczynie złe=udar krwotoczny lub niedokrwienny=plamki w mózgu. czyli po mojemu babcia ma mnóstwo ognisk udarowych które MMR złapał.
edit: o grzalka już Ci wytłumaczyła, sorry więc za wymądrzanie się 37.gif
m4rusia
hmmmm.... jutro ide do babci i z nią porozmawiam. Dzięki
rami
To faktycznie może być udar niedokrwienny, spowodowany niedrożnością naczynia. Poważna sprawa z tego co czytam na: https://zyciepoudarze.pl/czym-jest-udar-niedokrwienny-mozgu/ nie wolno bagatelizować i jak najszybciej zająć się babcią! Dużo zdrówka dla babci!
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.