To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Eleganckie menu na kolacjÄ™

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Ammm
Pomóżcie mi skomponować menu na elegancką kolację - przychodzą koledzy z pracy mojego męża, razem będzie nas jakieś 8 osób.

Muszę zaserwować przystawkę, danie główne i deser. Co więcej tego samego dnia mam warsztaty bożonarodzeniowe w p-kolu, więc danie muszę przygotować albo wcześniej albo muszą być szybkie.

W grę nie wchodzą raczej typowe dania biesiadne typu zrazy, karkówka z sosem itp.

Byli już u nas 2 razy i jedli polędwiczki z sosem z sera pleśniowego, polędwiczki z wiśniami, krewetki w sosie pomidorowo-imbirowo-lemonkowym i coś jeszcze, chyba kurczaka z migdałami.

Na deser podam chyba mus czekoladowy, ale na przystawkę i danie główne nie mam weny. Help!!!
ulla
CYTAT(Ammm @ Tue, 11 Dec 2012 - 08:20) *
Na deser podam chyba mus czekoladowy, ale na przystawkę i danie główne nie mam weny. Help!!!


Co prawda sama nie mam weny, ale ja bym chyba inspiracji poszukała np. na "ugotowani" tvn-u. Zdarzyło mi się oglądać, choć z rzadka i czasem coś brzmiało całkiem smakowicie.
Orinoko
Może coś takiego https://fotoforum.gazeta.pl/72,2,777,23138222,23138222.html
z modyfikacjami co do zawartości - zwany również kurczakiem-mumią 06.gif

Albo jakieÅ› roladki z drobiu z suszonymi pomidorami, serem czy szpinakiem?
Sałata z sałat mieszanych.

I zupa cebulowa - super rozgrzewajÄ…ca.

Nie wiem, czy dostatecznie elegancko 03.gif
Mumifikowanie kurczaka wg. wzoru i ewentualnie zawartość bym ewentualnie wcześniej przećwiczyła.
Pieczenie - 20 minut od włożenia do piekarnika.


tolala
Ja bym przeszukała kwestiasmaku.com
Fajne przepisy i dużo takich i smacznych i robiących wrażenie.
Ammm
CYTAT(Orinoko @ Tue, 11 Dec 2012 - 12:41) *
I zupa cebulowa - super rozgrzewajÄ…ca.


Też o tym myślałam. Ktoś posiada sprawdzony przepis?

Mumia fajna, tylko te pieczarki bym czymś zastąpiła, może właśnie szpinakiem...

Tolala, no właśnie jestem w trakcie przeszukiwania 06.gif
Orinoko
Przeglądam net - może być feta + suszone pomidory, brokuł i mozarella, szpinak z czosnkiem i pleśniakiem też się dobrze komponuje.
Zupę cebulową robię wg. przepisu stąd 06.gif z tymiankiem, bez alkoholu, na wywarze mięsnym/rosole - dla siebie w wersji lajt bez mąki, dla rodziny z lekką zasmażką. Jest boska. 03.gif
Meganka.
Może łosoś na szpinaku z czosnkiem.
ania.m
Mozzarella z pomidorami i sosem (żeby było szybciej kupuję sos włoski Knorra)
Truśka
Może fondue miÄ™sne lub serowe do tego ròżne saÅ‚aty
Ammm
Dobra, na przystawkę będzie cebulowa i krem z pomidorów do wyboru.

Potem królik albo w sosie tymiankowo-śmietanowym albo w czerownym winie i kurczak w szynce parmenskiej z pesto.

I mus czekoladowy.

Mam nadzieję, że będzie OK.

Ammm
Ale czekam jeszcze na pomysły, mam czas do poniedziałku.
agabr
Moim zdaniem krolik nie jest dobrym pomyslem z prostego powodu , trzeba jednak duzej wprawy żeby go zjesc ładnie :)poza wszystkim pozostaja po nim kości co juz z natury rzeczy przestaje byc w kanonie eleganckiej kolacji a kaczka (piers)? jagniecina?.b
Ammm
A jakby mi się udało nabyć sam comber?

Kaczka jest w drugiej kolejności.

Jagnięciny nigdy nie robiłam i trochę się boję eksperymentu... A gdzie w Wwie kupię dobrą jagnięcinę (do tego w poniedziałek, kiedy zawsze jest krucho z mięsem...)?
agabr
gdyby to byl sam comber to ok , jagniecine kupuje zawsze w tym samym miejscu ,na hali mirowskiej ale nie mam pojecia czy w poniedzialek jest.b
zilka
A nie możesz im dać po steku z dobrej wołowiny? W eleganckości się mieści, faceci docenią a robi sie 5 minut:)
anita b.
Ammm, jakbyś jednak jeszcze czegoś szukała to:

PierÅ› z kaczki znam dobrÄ… takÄ…:
https://www.kuchniaplus.pl/kuchnia_przepis_...cytrusowym.html
trochÄ™ zabawy jest z sosem cytrusowym, ale warto
(i sos można zrobić dzień wcześniej)

a z kwestii smaku wypróbowałam kiedyś na gościach tego łososia
https://www.kwestiasmaku.com/ryby_i_owoce_m...ie/przepis.html
i smakowało
(ale łososia najlepiej wsadzić do marynaty na noc)
agabr
anita poniewaz wlasnie na jutro mam Å‚ososia to wyprobuje ten przepis .b
Ammm
Zilka, też myślałam, ale boje się, że wysmażenie wyjdzie mi takiego, jak sobie goście zażyczą 29.gif

Brrr, następnym razem jedzenie zamówię albo wyślę ich do restauracji...
marghe.
CYTAT(Ammm @ Tue, 11 Dec 2012 - 20:56) *
A jakby mi się udało nabyć sam comber?

Kaczka jest w drugiej kolejności.

Jagnięciny nigdy nie robiłam i trochę się boję eksperymentu... A gdzie w Wwie kupię dobrą jagnięcinę (do tego w poniedziałek, kiedy zawsze jest krucho z mięsem...)?

na Grójeckiej .. u Turka.
Poszukam konkretniejszych namiarów.
Ammm
To poszukaj pls. Impreza przełożona na środę.
agabr
tu masz troche informacji https://www.poland-muslims.de.tl/Sklepy-Halal.htm , ja wiem o ktore miejsce chodzi marghe , jadac Grojecka od centrum po prawej stronie , z wielkiem napisem mieso halal.b
Graz
i na Ateńskiej (Saska Kepa) jest ten sklep:
https://lediplomate.com.pl/
a mięs Ci tam od groma:
https://lediplomate.com.pl/oferta/


a u mnie kawa icon_wink.gif
Ammm
Halal, czyli z uboju rytualnego... Tyle się o tym ostatnio nasłuchałam, że nie wiem, czy chcę przyłożyć do tego rękę...
agabr
w lediplomate mozesz tez kupic nie halal .A w ogole wez te kacze piersi icon_wink.gif.b
Tuni
CYTAT(agabr @ Mon, 17 Dec 2012 - 22:08) *
w lediplomate mozesz tez kupic nie halal .A w ogole wez te kacze piersi icon_wink.gif.b

O tak piersi są dobre na wszystko, zwłaszcza kacze 04.gif

Przeprzaszam , głupawka po przeczytaniu innego wątku 04.gif
Ammm
Impreza odwołana z_choinka.gif

A miałam ostatecznie zrobić zupę cebulową, polędwiczki wieprzowe z suszonymi śliwkami w sosie śliwkowo-winnym i kurczaka w szynce parmeńskiej z pesto. Nie jakoś bardzo wykwitnie, ale smacznie i z trudno zepsuć 29.gif

Teraz do końca roku będę jeść cebulę, bo oczywiście mąż poinformował mnie jak już zrobiłam zakupy.
pomidorro
Ammm a taka kolacja się szykowała! za rok zrobisz choć pewnie na cebulę już nie będziesz mogła patrzeć 29.gif
a robiłaś na próbę tego kurczaka i polędwiczki?
zilka
CYTAT(Ammm @ Tue, 18 Dec 2012 - 22:19) *
polędwiczki wieprzowe z suszonymi śliwkami w sosie śliwkowo-winnym i kurczaka w szynce parmeńskiej z pesto. Nie jakoś bardzo wykwitnie, ale smacznie i z trudno zepsuć 29.gif


No to mało ambitnie podeszłaś do tematu icon_wink.gif powyższe trudno popsuć rzeczywiście 06.gif
Ammm
Kurczaka robiłam wielokrotnie, bo bardzo go lubię, szczególnie dobry jest ze szparagami.

Polędwiczki robię często na różne sposoby, bo to jedno z niewielu mięs, które lubi mój mąż. Wprawdzie w tym sosie ich nie robiłam, ale robiłam w nim królika i jest bardzo dobry, do polędwiczek moim zdaniem świetnie pasuje.

Zilka, a może wpadniesz na cebulową?
zilka
CYTAT(Ammm @ Tue, 18 Dec 2012 - 23:30) *
Zilka, a może wpadniesz na cebulową?


No czemu nie ale w czwartek dopiero się wyrobię, pasowałby Ci?
Ammm
Tak, idealnie, chłopa nie będzie bo ma Christmas Party, więc w sam raz!
Ammm
Dobra, wyciÄ…gam temat.

Znów seria imprez przede mną...

W międzyczasie miałam jedną imprezę (albo 2, już mnie pamięć zawodzi) - na pewno zrobiłam łososia na szpinaku proponowanego przez którąś z Was i roladki z kurczaka z suszonymi pomidorami w sosie z białego wina, śmietany i rozmarynu.

Tym razem impreza na 12 osób i planuję zrobić bufet. W ramach dań ciepłych zamierzam podać piersi z kaczki w sosie winno-porzeczkowym, polędwiczki wieprzowe w sosie kurkowym i może jakąś rybę - albo np. z salsą parykowo-grapefruitowo-kolendrową albo tuńczyk w sosie sojowym i imbirze.

Oczywiście jeżeli macie jakieś fajne propozycje to chętnie przyjmę, bo oprócz najbliższej imprezy muszę zrobić jeszcze 2 w niedalekiej przyszłości.

Z deserem też dam radę.

Ale pomóżcie mi w przystawkach - najlepiej, żeby były jakieś malutkie, takie na 1-2 kęsy lub inne łatwe do podziału...

ania_411
kawalki lososia zawijane w ciescie francuskim i upieczone w piekarniku, latwe i szybkie do zrobienia, eleganckie i smaczne:)
Antoniusz
Kawalek serka koziego owinietego w szynke parmenska z listkiem bazylii przeklute wykalaczka. Taki kawalek na jeden gryz.
Agnieszka AZJ
Zielone szparagi zawinęte w szynkę parmeńską i ciasto francuskie.
Robiłyśmy to ostatnio dwa razy w związku z osiemnastką Zosi - drugi raz własnie wyjęłam z piekarnika, bo impreza trwa icon_wink.gif

Tylko szlag mnie trafia, bo nie udało mi się dostac ciasta francuskiego od Bliklego, a wszystkie inne są na margarynie 21.gif
Ammm
Szparagi surowe czy blanszujesz wcześniej?
Paula.
CYTAT(Antoniusz @ Tue, 24 Jun 2014 - 22:37) *
Kawalek serka koziego owinietego w szynke parmenska z listkiem bazylii przeklute wykalaczka. Taki kawalek na jeden gryz.

W ten deseń można też melona z listkiem rukoli zawinąć w szynkę parmeńska i spiąć wykałaczką.
Szybkie i niezłe do zrobienia jest też podanie paseczków łososia na liściach cykorii.
Kawior na połówkach jajek przepiórczych.
No i może mniej wykwintne, ale fajnie ożywia stół: pomidorki koktajlowe nabite na wykałaczkę w towarzystwie małych kulek mozzarelli - można ją obtoczyć w oliwie z ziołami, albo nawet wcześniej zamarynować, albo owinąć listkiem bazyli.
Agnieszka AZJ
CYTAT(Ammm @ Tue, 24 Jun 2014 - 23:39) *
Szparagi surowe czy blanszujesz wcześniej?


Surowe. Piekę to w temp. 220 stopni aż się ciasto zrumieni, a szparagi są takie fajnie kruche.
Ammm
Dzięki.

Też mi te pomidorki z mozarellą i melon z szynką chodził po głowie, ale to takie oklepane...

O, łódeczki cyrkorii przypomniały mi o planie z przeszłości na gruszkę z kozim albo pleśniowym serem na łódeczkach właśnie...
bb
Koreczki z fety, bialego winogrona I orzecha wloskiego, badz fety, arbuza I listka miety/bazylii.

PS- mozna sie wprosic na imprezke? po dzisiejszym marszobiegu goni mnie wilczy glod 06.gif
Ammm
bb, zanudziłabyś się w tym towarzystwie 03.gif Ale przy każdej innej okazji zapraszam gorąco.

Koreczki z orzechem mi się podobają. A nie ciężko go przebić?
bb
Mozna go dyskretnie nasaczyc czyms przed kontaktem z wykalaczka icon_wink.gif
ulla
Deska serów jako dodatek. Można kupić dobre. Prócz pleśniowych, ja lubię np. kozie, i lubię takie, których chyba nie ma w sklepie, ale można zamówić przez net, takie twarde owcze z niebieską pleśnią z Mazur, albo i bez, ale i tak pyszne https://www.seryowcze.pl/ Kiedyś na festynie w Węgorzewie zakupiliśmy niewielką ilość z każdego rodzaju i się zakochałam.



Ps. na Suwalszczyźnie zdarzyło mi się też kupować takie domowe sery miękkie. Coś jak mozzarella (podobna konsystencja), w wersji saute lub z różnymi dodatkami ziół, ale tych chyba nawet via net nie sprzedają.

edit. z ciekawości wrzuciłam w wyszukiwarkę, też są. Co prawda strona właściwa mi się jakoś nie otwiera, ale chodzi o sery z Wiżajn.
ania.m
ulla A może chodzi Ci o sery korycińskie?
ulla
CYTAT(ania.m @ Sun, 29 Jun 2014 - 08:12) *
ulla A może chodzi Ci o sery korycińskie?



Nie nie, z pewnością o Wiżajny. Choć produkt smakowo może być podobny. A co mi się podobało w tych serach, to jak za wolno się jadło, to i tak się nie psuły, tylko zmieniały właściwości - tak w kierunku sera twardego, choć tego etapu osiągnąć nie mogły rzecz jasna. Ale cały czas były dobre.
Ammm
CYTAT(bb @ Wed, 25 Jun 2014 - 20:19) *
Koreczki z fety, bialego winogrona I orzecha wloskiego


Zrobiłam wariację na ten temat - zawinęłam winogrono w fetę (coś jak knedle ze śliwkami) i obtoczyłam jedne w posiekanych orzechach, drugie w migdałach. Muszę się pilować, żeby do wieczora nie zjeść 29.gif

Pycha!

To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.