To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Prawo Pracy

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

słoneczko82
Jeśli ktoś potrafi mi odpowiedzieć będę do zgodnie wdzięczna

mam umowę na czas nieokreślony pracodawca zmienił mi stanowisko pracy.
Po rozmowie usłyszałam że jestem pierwsza do zwolnienia i mam już szukać nowej ponieważ w styczniu zaczynają działać (mają zwolnić 8 osób ) niby ja jako pierwsza lecę.
Moje pytanie jest następujące w styczniu urodziłam synka we wrześniu 2012 r wróciłam( po macierzyńskim) coś słyszałam o okresie ochronnym (1 rok) czy ja się kwalifikuję się czy to po prostu jakieś bzdury????
Szukam pracy ale jak na razie nic... 41.gif 41.gif 41.gif
Dorott
możesz złożyć wniosek o urlop wychowawczy ale jest on bezpłatny...jeżeli spełnisz kryteria to dostaniesz jedynie zasiłek wychowawczy do rodzinnego

możesz też złożyć wniosek o zmniejszenie wymiaru czasu pracy
Dorotka25
Najlepiej złożyć wniosek o zmniejszenie wymiaru etatu ( o ile teraz masz więcej niż 1/2 - bo zmniejszyć można do maks. 1/2), czyli np. zamiast 1 etatu wnioskować o 7/8 - wtedy jest ochrona.
słoneczko82
Czyli 3/4 etatu by wchodziło w grę96godzin) obecnie mam cały etat...
A ja jeszcze mogę wnioskować o urlop wychowawczy?
Mój synek wczoraj skończył rok a ja od września 2012 wróciłam do pracy
OLA77
możesz wnioskować o wychowowczy który w całości trwa 3 lata. Możesz wykorzystać cały bądz tylko jego część.
moko.
słoneczko82,
Jesli złożysz wniosek o obniżenie etatu na podstawie odp. art (który mówi, ze zamiast na wychowawczy, wracasz do pracy, obniżasz etat) jesteś chroniona przez 12 m-cy przed zwolnieniem, jednak, jeśli bedą to zwolnienia grupowe na podstawie ustawy (potocznie o zwolnieniach z przyczyn niedotyczacych pracownika) to taka ochrona Ciebie nie dotyczy icon_sad.gif

Nie wiem co postanawiasz - zdaj sobie sprawę ze ucieczka na wychowawczy pozbawia Ciebie pieniędzy, wychowawczy mozesz miec płatny lub nie, zależy czy spelniasz odpowiednie kryteria dochodowe.
Więc nie wiem, czy Ci zalezy na zatrudnieniu, czy pieniędzy z pracy.
Jesli na zatrudnieniu, idz na wychowawczy,
jesli na pieniadzach, to daj sie zwolnić, obowiazuje Ciebie okres wypowiedzenia, (moze i odprawa, jeśli pracodawca zatrudnia powyzej 20 osob) potem zasiłek dla bezrobotnych... więc kasa bedzie.
słoneczko82
Moko
Chodzi mi o finase mam hipotekę i muszę mieć środki na nią mój pracodawca ma powyżej 20 osób i amam czas wypowiedzenia 3mieięczny tak to maja być zwolniena grupowe.
Powiedź mi co było by najlepsze aby otrzymac odprawę i mieć prawo do zasiłku słyszałam o zmianie prawa?
Za porozumieniem stron czy też redukcja etatu.Jak by doszło do mojego zwonienia nie chce być pokżywdzona bo wiem to nie od dzisiaj że mój pracodawca kombinuję aby nie wypłacać takich pieniędzy.
Eh trudno o tym wszystkim myśleć przy małym szkrabie wysyłam Cv i nic nie dostaje w zamian... 41.gif
moko.
Szczerze jestem za wypowiedzeniem przez pracodawcę - bo obowiązuje Ciebie okres wypowiedzenia, jeśli pracodawca będzie go chciał skrócić, to może do miesiąca, a za pozostałe 2 otrzymasz odszkodowanie.
Chyba, ze pracodawca zaproponuje Ci porozumienie stron, z winy pracodawcy, ale termin zwolnienia będzie za 3 mce, to okay.
Nie ma znaczenia pod wzglÄ™dem uprawnieÅ„ zwiÄ…zanych z odprawÄ…, czy nabyciem prawa do zasiÅ‚ku dla bezrobotnych - bo jeÅ›li jest to porozumienie, czy wypowiedzenie, ale z winy pracodawcy, a u Ciebie jeszcze może wejść ustawa o „zwolnieniach grupowych” to, masz prawo do zasiÅ‚ku od I dnia.
Tutaj jednak sprawa finansowa jest ważna, jeśli przypuśćmy do końca stycznia zostaniesz zwolniona, to pracodawca ma opcje:
1. WrÄ™czyć wypowiedzenie - 3 mne – koniec 30.04.2013
2. Wręczyć wypowiedzenie, skracając je do miesiąca, oznacza, to ze umowa rozwiązuje się 31.03, ale za okres pozostałych 2 m-cy otrzymujesz odszkodowanie
3. WrÄ™cza porozumienie stron z datÄ…? JakÄ… wskaże – ale tutaj musisz siÄ™ na to zgodzić….
W każdym przypadku nie pozbawia Ciebie prawa do odprawy.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.