To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Bruksizm

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

maania
Po wczorajszej, kontrolnej wizycie u stomatologa dowiedziałam się, że prawdopodobnie cierpię na bruksizm. Okazuje się, że mam lekko startą lewą, dolną jedynkę. Zaproponowano mi szynę- chyba zgryzowa się nazywa.
Wyszłam lekko przerażona, dentysta z polecenia ale byłam pierwszy raz bo "swoją", zaufaną mam w swoim rodzinnym mieście- kilkaset km dalej i odwiedzić będę miała okazję za jakiś miesiąc. Da radę bez tej szyny miesiąc wytrzymać? Nie zrobię sobie wielkiego kuku?icon_wink.gif


Kolejne pytanie dotyczy moich czterech ósemek. Dwie dolne były leczone, górne są nietknięte zarówno przez próchnicę jak i dentystę icon_wink.gif. Jednak Pan stomatolog radzi mi je usunąć- wszystkie oczywiście, bo cytuję "prędzej czy później i tak będzie trzeba je usunąć bo są tylko przyczyną problemów". I teraz tak- no niezbyt mi się widzi usuwanie tych zębów i już zupełnie załamana i zakręcona wyszłam po wizycie. Dodam, że zdjęcie pantomograficzne miałam ze sobą- świeżutkie, z piątku icon_smile.gif I już zaczęłam się zastanawiać- bo skoro powiedział, że zdrowe są to po co ja mam je usuwać?

Rany mam ochotę biec na konsultacjhę gdzieś indziej ale ja się boję, że mi jeszcze kolejni stomatolodzy coś wynajdą 37.gif


Gaja
Co do bruksizmu nie pomogÄ™.

Ale kompletnie nie rozumiem zasady usuwania zdrowych zębów. Nawet jeśli to są ósemki. hmmm... Jak jest zdrowy, to po co go ruszać?
Ja bym nie usuwałam.
agapii
Jakaś zmowa stomatologów czy co...tydzień temu dowiedziałam się że mam bruksizm, mój kolega też. Oczywiście proponują szyny i koniecznie przeleczenie zębów, których ja bym nie leczyła bo tam nic nie widzę (ale może się nie znam)

W życiu nie usunęłabym zdrowych zębów.
Ciocia Magda
Bruksizm chyba nie występuje rzadko, tyle tylko, że dentyści dotąd o tym nie wiedzieli icon_wink.gif Słyszałam o takim dentyście, który uważa, że to właśnie od złego zgryzu i jakichś napięć w szczęce robią się dziury w zębach - i standardowo wszystkich leczy ortodontycznie (szyny na całą szczękę, lub na pojedyncze zęby). To jest chyba dość nowa idea, może nawet jakaś moda?

A co do ósemek - ja mam usunięte 3 zdrowe, no dobra jedna nie była całkiem zdrowa, bo nie mogła wyjść na świat. Z powodów ortodontycznych, mam duże zęby, które się po prostu w szczęce nie mieszczą. Ta jedna ósemka, która się ostała, jest dlatego, że wcześniej miałam usuwaną zdrową czwórkę, żeby zmieściła się trójka.

Na pewno radziłabym się skonsultować z bardzo dobrym ortodontą przed usuwaniem zdrowych zębów.
maania
Dzwoniłam do "mojej" dentystki- mam po świętach przesłać jej to świeże zdjęcie i ona zobaczy. Mówi, że skoro z tymi ósemkami nic się nie dzieje to ona by zostawiła- usunąć zawsze się zdąży. Odetchnęłam trochę bo ja w życiu usuwanych zębów nie miałam i słabo mi było na myśl o usuwaniu czterech. Generalnie mówiła, że gdyby zaszła konieczność leczenia kanałowego tych ósemek to wtedy na ogół lepiej je usuwać bo mogą mieć nietypowe kanały i być ogólnie trudne do wyleczenia.

Bruksizm to chyba rzeczywiście jakaś "nowość" icon_smile.gif Dentystka się mnie przy konsultacji tel. pytała, czy ostatnio nie miałam jakiś mocno stresowych sytuacji bo często bruksizm według niej ujawnia się na tle nerwowym.

Agapii ale to przeleczenie to dlatego, że są na tych zębach oznaki próchnicy czy co? No kurka ja mam trochę wrażenie jakby ten dentysta mi wynajdywał trochę na siłę te problemy z zębami. No idealne nie są ale wyrywanie zdrowych? (oczywiście ósemki wyrywa drożej).

Gaja no właśnie...czasami wiem, że usuwa się nawet zdrowe zęby jeśli to może szkodzić pozostałym ale kurka no u mnie chyba nie szkodzi skoro zęby jakoś się dobrze mają.


MagdaEZ konsultować się zamierzam bo myślę, że wyrwanie to w sumie ostateczność. Ja mam zęby dość "luźno" ułożone w szczęce dlatego wszystkie ósemki wyszły bez problemu, nie powodując problemów z pozostałymi- nic się nie przesuwało itp- tak przynajmniej zawsze twierdziła moja dentystka a tu bach- usunąć bo i tak będzie trzeba 29.gif



Agnieszka AZJ
CYTAT(maania @ Thu, 28 Mar 2013 - 12:02) *
MagdaEZ konsultować się zamierzam bo myślę, że wyrwanie to w sumie ostateczność. Ja mam zęby dość "luźno" ułożone w szczęce dlatego wszystkie ósemki wyszły bez problemu, nie powodując problemów z pozostałymi- nic się nie przesuwało itp- tak przynajmniej zawsze twierdziła moja dentystka a tu bach- usunąć bo i tak będzie trzeba 29.gif



Ja tez miałam usuwane ósemki, bo nie było dla nich miejsca i zanim się wyrżnęły, to spowodowały stłoczenie siekaczy, i takie nie do konca wyrżnięte zaczęły juz się psuć 37.gif


Ale w Twoim przypadku - usuwanie zdrowych zębów, które sie spokojnie mieszczą, jest ciut bez sensu. Jak sie zaczną psuć, to zawsze zdążysz.
walizka
ciekawostka odnośnie "bruksizmu". Byłam ostatnio z moją córką u alergologa. Podczas wywiadu lekarz zaskoczył mnie pytaniami: czy mała zgrzyta zębami i czy zdarza jej się rano brzydki zapach z ust. Do tego stwierdził, że Weronika ma wzdęty brzuszek (fakt, narzekała na ból brzucha i nie lubiła nosić rajstop i spodni). Dowiedziałam się, że te trzy, wspólnie występujące, objawy mogą świadczyć o alergii pokarmowej.
W necie na hasło "zgrzytanie zębami" znalazłam tylko informacje o bruksizmie i owsikach.
Nie chcę nikomu wynajdywać schorzeń, ale jeśli zgrzytasz zębami, alergia może być jedną z potencjalnych przyczyn.

Co do szyny - wydaje mi się, że jeśli do tej pory żyłaś bez niej, dodatkowy miesiąc wielkiej różnicy nie zrobi... Czy może ten lekarz uznał, że sprawa jest nagła i pilna?

A jeśli chodzi o ósemki - mam wszystkie, bo mi się mieszczą. Mój stomatolog nie widzi uzasadnienia dla wyrywania zdrowych zębów. Nawet ósemek, które ponoć są najsłabsze, najbardziej podatne na próchnicę i najtrudniejsze w leczeniu.
Ale wyrwanie ósemki też nie należy do łatwych i ponoć długo się goi, a człowiek przy tym wygląda jak chomik
maania
Agnieszko właśnie- dla mnie usunięcie czterech zębów to już naprawdę ostateczność- dobrze, że chociaż moja dentystka się ze mną zgadza icon_smile.gif


Walizko dzięki za ten trop icon_smile.gif jednak alergii pokarmowych nie mam. Co do owsików i innych pasożytów- regularnie się rodzinnie odrobaczamy bo córka moja przedszkolak i ostatnio ona miała owsiki. Ja sobie poczekam z tą szyną jednak, chociaż przyznam szczerze, że dentysta już, natychmiast chciał mi robić odcisk szczęki i robić tą szynę racząc mnie zdjęciami "zjedzonych" zębów. No oczywiście chciał mnie też już umawiać na usunięcie tych czterech ósemek 29.gif Spokojniejsza jestem po tym telefonie bo moja dentystka twierdzi jak Twoja icon_smile.gif

Rany- szłam na kontrolę w miarę spokojna i pewna, że jest ok a wyszłam naprawdę przestraszona- oby tylko ten stres nie spowodował, że mocniej zacznę zgrzytać tymi zębami icon_wink.gif
Gaja
CYTAT(Magda EZ @ Thu, 28 Mar 2013 - 10:56) *
A co do ósemek - ja mam usunięte 3 zdrowe, no dobra jedna nie była całkiem zdrowa, bo nie mogła wyjść na świat. Z powodów ortodontycznych, mam duże zęby, które się po prostu w szczęce nie mieszczą.
No OK. To jest według mnie powód do usunięcia ósemek.

...

Ale jeśli zęby mają się dobrze, nie uciskaja innych, to po co je usuwać? Tylko dlatego, że może kiedyś popsują się?
Z takiego założenia można wyjść z każdym zębem. icon_wink.gif

Wiem, że ósemki szybciej sie psują. Ale jeśli zaczną się psuć, to można wówczas decydować, czy walczyć o nie, czy usuwać.

W kwestii bruksizmu - gdzieś kiedyś czytałam, że zgrzytanie zębami jest też wynikiem stresu. Ale czy to prawda?
grzałka
bruksizm to modne rozpoznanie, wszyscy moi znajomi mają szyny, albo "powinni" mieć- ja tez sobie zrobiłam, ale mam odruch wymiotny i lezy w szafce nieuzywana
walizka
CYTAT(maania @ Thu, 28 Mar 2013 - 13:25) *
Rany- szłam na kontrolę w miarę spokojna i pewna, że jest ok a wyszłam naprawdę przestraszona- oby tylko ten stres nie spowodował, że mocniej zacznę zgrzytać tymi zębami icon_wink.gif


i wtedy szyna będzie jak znalazł icon_wink.gif
Marta M
szynę zrób,miesiąc nie robi zazwyczaj dużej różnicy
co do ósemek,dużo zależy od ustawienia w łuku,zdjęć rtg,jeśli wszystko ok,nie usuwałabym
Amident_Krakow
Oprócz wspomnianych przez Ciebie Maaniu nakÅ‚adek na zÄ™by, tzw. szyn, które utrzymujÄ… staw skroniowo – żuchwowy w prawidÅ‚owej pozycji i uniemożliwiajÄ… zaciskanie zÄ™bów, z bruksizmem można walczyć także poniższymi sposobami:

- relaks, masaże obolałych mięśni, a także psychoterapia lub wizyta u psychologa, które pomogą efektywnie radzić sobie ze stresem
- toksyna botulinowa – botoks – wstrzykiwana w mięśnie żwacze, by je rozluźnić i osÅ‚abić
- korekta uzębięnia za pomocą odpowiedniego spiłowania zębów, by obie szczęki swobodnie przemieszczały się względem siebie lub z użyciem aparatu ortodontycznego, który pomoże w przypadku nieprawidłowego zgryzu

Skutkiem bruksizmu jest regularne Å›cieranie siÄ™ zÄ™bów. Wynika z nasilonej aktywnoÅ›ci mięśni żwaczy, które odpowiadajÄ… za pracÄ™ żuchwy. StÄ…d może pojawić siÄ™ ból stawu skroniowo – żuchwowego, a nawet zmiany w zgryzie. Prowadzi do nawracajÄ…cych bólów gÅ‚owy, najczęściej w okolicach skroni, czoÅ‚a i tyÅ‚u gÅ‚owy. Ból odczuwać można także m.in. w okolicach karku, pleców i obrÄ™czy barkowej Może prowadzić do pÄ™kania zÄ™bów, koron i szkliwa.
Może być dziedziczony, być skutkiem wad zgryzu czy nieprawidłowego dostosowania kształtu mostów, koron i protez, a także źle wyprofilowanych uzupełnień ubytków w zębach. Jednak bardzo często jest związany z chronicznym stresem.

Zawsze warto znaleźć przyczynÄ™ tej dolegliwoÅ›ci i jÄ… leczyć – dentysta na pewno w tym pomoże oceniajÄ…c stan starcia i ukruszenia zÄ™bów.
WiolkaK
Ja miałam przez pewien czas okropny bruksizm, związane to było ze stresem w pracy. Jak sobie odpuściłam, tak przeszło wszystko icon_smile.gif
Amident_Krakow
To świetnie! icon_biggrin.gif
WiolkaK
Też się bardzo cieszę- oby już nie wróciło icon_smile.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.