To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Kiedy sadzić mieczyki ?

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

tyczka
Uwielbiam te kwiaty. Przez kilkoma laty, kiedy jeszcze mieszkaliśmy w innym domu i zupełnie innym miejscu, zasadziłam cebulki jesienią, a mieczyki zakwitły mi...na początku grudnia. Pięknie było icon_biggrin.gif A i jesień ciepła.

W tej chwili ( choć wiem, że jestem dosyć spóźniona ), zakupiłam masę różnorakich cebulek od mieczyków przez frezje, lilie i kwiatki, których nazw nawet nie znam. Czy ważna jest kolejność, czy mogę je zasadzić w "kępkach", a już one będą sobie kwitły wedle uznania ? I, właściwie, kiedy tak naprawdę kwitną mieczyki i czy różnice w ich kwitnieniu mogę również zależeć od rodzaju/ koloru ? icon_smile.gif
malus
Tutaj jest fajny kalendarz uprawy roślin cebulowych. Od siebie dodam tylko tyle, że cebulowe sadzi się na głębokość trzykrotnej wysokości cebulki w odstępach mniej więcej równych średnicy cebulki (lub nieco większych). Lilie sadzimy rzadziej, ze względu na wysokość pędu i wielkość kwiatu.
Przeanalizuj sobie z kalendarzem kwitnienia, które kiedy będą ci kwitły, i stwórz sobie rabatę tak, żebyś cały sezon miała kwiaty. Osobiście uważam, że cebulowe najpiękniej wyglądają, jeśli są sadzone tak, by kwitnąc tworzyły barwne plamy. Pojedyńczy tulipan nie robi takiego wrażenia, jak czerwony tulipanowy dywan. Wyjątkiem są lilie, może też szachownica cesarska, które ze względu na urodę kwiatu chyba lepiej wyglądają samotnie (po trzy, cztery) niż w tłumie, albo w dobrym towarzystwie innych kwiatów.
Ammm


Mieczyki sadzi się mniej więcej w maju. Ja moje posadziłam jakieś 2-3 tygodnie temu, teraz mają kilka (do ok 10-15) cm ponad ziemię. Kwitnąć powinny w lipcu-sierpniu. Na zimę należy je wykopać, a w następnym roku posadzić w innym miejscu, żeby uniknąć chorób.

Ja posadziłam w kępach składających się z jednego gatunku.
tyczka
Świetnie, dziękuję za porady. Jak tylko plecy mi pozwolą, zasadzę cebulki w rabatce... Rady dotyczące lilii będę pamiętać, natomiast sama myślałam, żeby posadzić je wedle koloru, tzn. biały, różowy, czerwony, fiolet, żółty - ale nie robić bałaganu i sadzić, byle jak icon_wink.gif
Zobaczymy za parę miesięcy, jaki efekt z tego mojego sadzenia i grzebania się w ziemi będzie icon_smile.gif

Cóż, zmieniłam zdanie... Przypadkiem natknęłam się na śliczne "krzaczki" róży, za ( dosłownie ), kilka złotych. Kupiłam dwa na próbę, wkopałam je.. I albo dokupię jeszcze cztery i zamiast "sezonowej" rabatki, będę miała stałe krzewy czerwonej róży, albo obok wkopię cebulki mieczyków i zdecyduję za jakiś czas, jaki kształt ostatecznie rabatka ma przyjąć icon_wink.gif
Elak
Gdzieś kiedyś czytałam, że rośliny cebulowe dobrze jest sadzić na specjalnej siatce, żeby się nie opuszczały i żeby nic ich nie wyjadało od dołu icon_wink.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.