To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Jakie drogie są podręczniki...

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Stron: 1, 2
paulap
W sumie jak w temacie. Nic dodać nic ująć icon_wink.gif jakoś tak wyparłam zeszłoroczny wrzesień i koszty z nim związane i dziś poszłam zakupić podręczniki dla piątoklasistki (taktak, są tacy, co robią to dopiero teraz)i lekko się przeraziłam.
To tak żeby pomarudzić pierwszy dzień po urlopie icon_wink.gif
semi
My do gimnazjum, do I klasy - prawie 350 zł bez angielskiego. Byłoby drożej, ale dzięki uprzejmości niemęża Oli77 jest tyle. Plus koszula, spodnie, zeszyty...Nie stać mnie na własne dzieci 29.gif
ewita 77
Paulap my tez wszystkich nie mamy zatem nie jestes sama w kupowaniu książek na ostatnia chwile.
Poza tym ja rowniez sobie postękam z tytułu wydatkow na edukacje moich dzieci.
madama
Zamówiłam 2 komplety podręczników dla moich piątoklasistów (skąd ja mam takie stare dzieci? 29.gif ).
Koszt: 718,22 - a to na razie początek wrześniowych wydatków. 43.gif
oliweczkas
Podręczniki można kupić w antykwariacie lub używane na all zawsze taniej wyjdzie.
Ja na szczęście dla Zuzi dostałam książki, kupiłam tylko j. angielski 60 zł i religia 15 zł, zeszyty, farby itp. Także sporo oszczędziłam.
grzałka
Ale jakim cudem używane? Te podręczniki dla moich dzieci (teraz będzie 3 klasa) to są jednorazówki- każda książkę się wypełnia, wycina, nakleja. Tak samo angielski. Jedyne, co mogłam kupić używane to podręcznik do religii.
paulap
CYTAT(oliweczkas @ Mon, 26 Aug 2013 - 17:17) *
Podręczniki można kupić w antykwariacie lub używane na all zawsze taniej wyjdzie.
Ja na szczęście dla Zuzi dostałam książki, kupiłam tylko j. angielski 60 zł i religia 15 zł, zeszyty, farby itp. Także sporo oszczędziłam.


Zu od pierwszej klasy idzie według nowej podstawy programowej. Nie ma szans na antykwariat ani żadne używane.
lena77
u nas prawie 300 zl. kupilam juz w czerwcu wiec o wydatku juz zapomnialam icon_smile.gif
dasza
u nas też 5 klasa, ceny podręczników powalają, ale nie są one droższe niż inne książki icon_sad.gif ogólnie rzecz biorąc to nie ceny są wysokie, to my za mało zarabiamy...
MamaJulki
My też książki zakupiliśmy w czerwcu, a teraz w sierpniu kaska idzie na przybory, strój galowy itp, więc torchu się wydatki rozłożyły w czasie. Ale już się boję co będzie jak dla trójki będę musiała kupić taki zestaw... 37.gif
Kitka*
CYTAT(oliweczkas @ Mon, 26 Aug 2013 - 19:17) *
Podręczniki można kupić w antykwariacie lub używane na all zawsze taniej wyjdzie.
Ja na szczęście dla Zuzi dostałam książki, kupiłam tylko j. angielski 60 zł i religia 15 zł, zeszyty, farby itp. Także sporo oszczędziłam.

Oliweczkas, rozumiem, że dostałaś skądś lub od kogoś, a nie dostałaś w antykwariacie używane? Bo w klasach 1-3, to raczej niemożliwe...
Ja kupiłam w lipcu, a teraz liczę na częściowy zwrot koszów ze szkoły (gminy) tak, jak w zeszłym roku. Mam nadzieję, że zasady sie nie zmieniły.
ATeFKa
Ja kupiłam 4 książki używane bo więcej nie było, 4 kupiłam nowe i do tego ćwiczenia, angielski, niemiecki i 280zł poszło... i te ćwiczenia to tylko do półrocza... ( kl. 2 gim) aaa... i 2 książki to już w 1 kl zaczęli więc już wtedy kupione. masakra.
green
Klasa 3 - same podręczniki i zeszyty ćwiczeń 270 zł, nie licząc kosztów przesyłki. Kupione na all, taniej niż w sklepie. Czytając jaki koszt jest podręczników dla starszych dzieci, to jeszcze nie jest tak źle.
Litka
ja wydałam 850 zł jestem zdruzgotana, gdyby nie pomoc babci poszlibyśmy z torbami
Aneczka
CYTAT(semi @ Mon, 26 Aug 2013 - 16:45) *
My do gimnazjum, do I klasy - prawie 350 zł bez angielskiego.

10.gif
My co prawda z angielskim, ale znacznie drożej. Nawet nie mam sily dokładnie liczyć.
Łacznie I gimnazjum i IV podstawówki ponad 8 stówek (kilka książek okazało się "wielorazowych" - plastyka, informatyka, muzyka...) a każda książka dokładnie oglądana pod kątem ceny i kosztów wysyłki.
Sokolica
"Piękne" jest to, że moje dzieci chociaż chodzą do szkoły rok po roku to nie mają takich samych książek. Nawet religia jest inna! 21.gif
Joanna 81
CYTAT(Litka @ Mon, 26 Aug 2013 - 22:05) *
ja wydałam 850 zł jestem zdruzgotana, gdyby nie pomoc babci poszlibyśmy z torbami


matko i córko 37.gif 37.gif 37.gif 37.gif to ja chyba zacznę już odkładać na przyszły rok 48.gif
Arwena.
Ja póki co 350 zł - pierwsza klasa gimnazjum. Większa część podręczników używana - kupiłam za przysłowiową kawę - nowe językowe (angielski i niemiecki). Plus mundurek stówka.
April.
Podręczniki kupiłam używane za 100, ćwiczenia i niemiecki 250, jeszcze musimy dokupić angielski. Pierwsza gimnazjum.
Inkusia
Za zestaw do zerówki zapłaciłam prawie 140zł, a to dopiero początek edukacji. Stojąc w kolejce w księgarni zerknęłam na ceny zestawów dla starszych dzieci 43.gif O gimnazjum już nie będę nawet wspominać. Nic dziwnego że firmy pożyczkowe reklamują kredyty na rozpoczęcie roku szkolnego, masakra 43.gif
mamami
Ja pomimo, ze Michałowi do III gimnazjum większość podręczników kupiłam używanych wydałam na książki dla wszystkich dzieci ok 800 zł. Dobrze, że choć zeszyty kupowałam przy okazji zakupów w markecie, to się ten koszt zgubił w innych wydatkach. Wczoraj w papierniczym za kilka drobiazgów (ołówki, długopisy, gumki do mazania itp) zapłacilam 60 zł icon_eek.gif a nie mam jeszcze najważniejszego czyli kredek dla dzieciaków. Jako matka skrzywiona artystycznie nie godzę się na rysowanie byle jakimi kredkami, co wiąże się z dość sporymi wydatkami.
oliweczkas
Na all książki nawet z przesyłką wychodzą taniej niż w sklepie ( kupowałam angielski i religię). Najbardziej nie lubię jak sprzedawcy na all niby tanio za towar to zarabiają na kosztach przesyłki. Przykład: takie naklejki na zeszyty do podpisania z Monster High na all ok 3 zł a przesyłka 12,90 zł! No kpina w żywe oczy!
Książki dostałam dla Zuzi od cioci nauczycielki, troszkę musiałam powymazywać ale to nie problem. Sama też czasm rozdaję książki znajomym gdy mam kilka od wydawnictw.
Któraś z Was super napisała-ceny książek i mnóstwa innych rzeczy w tym kraju nie są adekwatne do naszych zarobków! I jak ma się rodzić w Polsce więcej dzieci?
agrafkaa
CYTAT(mamami @ Tue, 27 Aug 2013 - 10:51) *
Ja pomimo, ze Michałowi do III gimnazjum większość podręczników kupiłam używanych wydałam na książki dla wszystkich dzieci ok 800 zł. Dobrze, że choć zeszyty kupowałam przy okazji zakupów w markecie, to się ten koszt zgubił w innych wydatkach. Wczoraj w papierniczym za kilka drobiazgów (ołówki, długopisy, gumki do mazania itp) zapłacilam 60 zł icon_eek.gif a nie mam jeszcze najważniejszego czyli kredek dla dzieciaków. Jako matka skrzywiona artystycznie nie godzę się na rysowanie byle jakimi kredkami, co wiąże się z dość sporymi wydatkami.

Tak z ciekawości jakimi kredkami rysują twoje dzieci
Ciocia Magda
dziś za same owijki do zeszytów i książek zapłaciłam ponad 80zł 37.gif . I pomyśleć, że za moich czasów okładało się podręczniki i zeszyty w szary papier albo resztki tapety. Chyba do tego wrócę w przyszłym roku...
Litka
I koszty się mnożą. Strój na wf, tenisówki, mundurek i jeszcze w tym roku sieciówka icon_smile.gif Eh...

jaAga*
O to to, ja jakoś właśnie za dużo zapłaciłam za okładki- jakieś 50 zł.....
Książki kupowałam na raty - w czerwcu na kiermaszu używane do IV klasy i nówki do I klasy w gandalfie.
W lipcu książki których brakowało i ćwiczenia do IV klasy na bonito.pl. W sierpniu kupiłam młodej plecak i zeszyty obu. Dzięki rozłożeniu kosztów, jakoś to przeżyłam. We wrzesniu zaczną się składki na ubezpieczenie, radę rodziców i inne klasowe.....
Mafia
Nie mam znajomych czy w rodzinie, którzy mogliby mi podarować podręczniki, więc ten pomysł oliweczkas odpada, a szkoda. Ceny książek używanych u nas osiągnęły jakieś absurdalne ceny. Mogłam kupić aż 5 książek z zeszłego roku, a do tego one kosztowały 70-80% wartości nowej.

Magda EZ, ceny okładek mnie też zszokowały, bo wyjątkowo kupiłam je oddzielnie, więc mialam dokładną swiadomość ile kosztuje ta folia. icon_twisted.gif
Honey*
CYTAT(oliweczkas @ Tue, 27 Aug 2013 - 10:57) *
Na all książki nawet z przesyłką wychodzą taniej niż w sklepie ( kupowałam angielski i religię). Najbardziej nie lubię jak sprzedawcy na all niby tanio za towar to zarabiają na kosztach przesyłki. Przykład: takie naklejki na zeszyty do podpisania z Monster High na all ok 3 zł a przesyłka 12,90 zł! No kpina w żywe oczy!
Książki dostałam dla Zuzi od cioci nauczycielki, troszkę musiałam powymazywać ale to nie problem. Sama też czasm rozdaję książki znajomym gdy mam kilka od wydawnictw.
Któraś z Was super napisała-ceny książek i mnóstwa innych rzeczy w tym kraju nie są adekwatne do naszych zarobków! I jak ma się rodzić w Polsce więcej dzieci?


Oliweczko, w tych ksiazkach sa przeciez naklejki, wycinanki itp jak z tym sobie poradzilas ?
zapewne mamy podobne komplety bo moja Zuzia idzie do 1 klasy. nie sadze zeby dalo sie wymazac wszytsko

ja nasze razem w szkole kupilam w czerwcu, nowe choc z 2012r. dalam 180zl z przesylka. w szkole powiedzieli ze jakby sie cos nie zgadzalo beda kserowac. choc mam nadzieje ze strony sie zgadzaja. musialam tylko dokupic cwiczenia do pisania i liczenia. wszytskie ksiazki kosztowaly mnie 280zl ale rozlozone bylo to w czasie. inne papiernicze rzeczy kupowalam po trochu od czerwca.

plecak i piornik kupowalam na all 4dni temu. odebralam osobiscie. kwota 105zl
oliweczkas
Wycinanki są całe, naklejki też nie używane. Było tylko kilka ćwiczeń uzupełnionych ołówkiem więc dało si bez problemu wymazać.
Kaszanka
Ja na poważnie myslę nad tym czy nie kupić rolki tapety 06.gif Zwykłe okładki i owijki dla Gaby to kwestia paru dni, nie wiem jakim cudem ona tak to szybko niszczy.

Komplet książek do IV klasy to kwota 450 zł, czekałam na sierpień, bo są większe promocje.
Truśka
CYTAT(Mafia @ Tue, 27 Aug 2013 - 14:37) *
Nie mam znajomych czy w rodzinie, którzy mogliby mi podarować podręczniki, więc ten pomysł oliweczkas odpada, a szkoda. Ceny książek używanych u nas osiągnęły jakieś absurdalne ceny. Mogłam kupić aż 5 książek z zeszłego roku, a do tego one kosztowały 70-80% wartości nowej.

Magda EZ, ceny okładek mnie też zszokowały, bo wyjątkowo kupiłam je oddzielnie, więc mialam dokładną swiadomość ile kosztuje ta folia. icon_twisted.gif

Nie wiem skąd jesteś ale ja kupowałam używane książki do gimnazjum tu w cenie 50% wartości nowej.
kejt.chmiel
Jeniu, gdzie wy kupujecie taki drogie okładki na książki????? Ja zapłaciłam za zwykłe foliowe A4 i A5 5 szt./op za 2,5zł każde w tesco.
Fakt, że te A4 pasują tylko na angielski, bo ksiązki z pakietu są jakieś mniej wymiarowe (B4?) i się zastanawiam czym te mniejsze obłożyć.


edit: Książki mnie wyniosły ok 310zł (pakiet kupowany w Księgarni Edukacyjnej online, 35zł taniej niż w lokalnej księgarni) z angielskim, religią i jakimiś dwoma dodatkowymi poza pakietem.
Honey*
kejt a jaki masz pakiet? nasze razem w szkole ?
bo na te ponoc pasuje okladka z numerem Z5. jutro pujde do sklepu i zobacze
Ciocia Magda
CYTAT(kejt.chmiel @ Tue, 27 Aug 2013 - 20:10) *
Jeniu, gdzie wy kupujecie taki drogie okładki na książki????? Ja zapłaciłam za zwykłe foliowe A4 i A5 5 szt./op za 2,5zł każde w tesco.

Kejt, nasze podręczniki są w najróżniejszych rozmiarach - do sklepu przyniosłam chyba z 10 na wzór. Nie wspomnę już o tym, że mam jeden podręcznik (niemiecki) w dwóch rozmiarach - nie wiem, jak to się stało, ale jedna książka jest o jakieś pół centymetra mniejsza (jest część 1A i 1B).
Raz kupiłam owijki w markecie, niby miały pasować na zeszyty - ale były za luźne.

A pani w naszym papierniczym jest doskonale zorientowana, ma wszystkie wymiary okładek, dobiera kolorami (kupujemy dla każdej z dziewczyn okładki w jednym kolorze, żeby im się nie myliły) - no i za to płacimy 03.gif
kejt.chmiel
CYTAT(Honey* @ Tue, 27 Aug 2013 - 18:28) *
kejt a jaki masz pakiet? nasze razem w szkole ?
bo na te ponoc pasuje okladka z numerem Z5. jutro pujde do sklepu i zobacze


Nie, mam Odkrywam siebie i świat.

Magda EZ, o matulu, jaki sprytny plan 06.gif

Hmm, a nie ma takiej folii na metry, którą można kupić i samemu obłożyć? Kiedyś takie były chyba.
Helena
kejt zastanów się czy te okładki warto zakładać. Książki do pierwszej klasy i tak za kilka miesięcy trafią na makulaturę bo po pierwsze jedna książka starcza na krócej niż rok a po drugie nikomu jej się nie przekaże bo będzie uzupełniona. Foliowe okładki tylko dodatkowo zanieczyszczają środowisko.
jaAga*
Okładki kupiłam w papierniczym, miałam ze soba chyba 10 książek na wzór, takie są różne rozmiary.
Na przyszłość chyba kupię folię, wczoraj rozmawiałam z sąsiadką- jej kuzynka kupuje folię w sklepie ogrodniczym i w to okłada książki i zeszyty- ma trochę zabawy, ale twierdzi, że jest trwalsza niż okładki sklepowe icon_wink.gif.
agrafkaa
CYTAT(jaAga* @ Wed, 28 Aug 2013 - 11:09) *
Okładki kupiłam w papierniczym, miałam ze soba chyba 10 książek na wzór, takie są różne rozmiary.
Na przyszłość chyba kupię folię, wczoraj rozmawiałam z sąsiadką- jej kuzynka kupuje folię w sklepie ogrodniczym i w to okłada książki i zeszyty- ma trochę zabawy, ale twierdzi, że jest trwalsza niż okładki sklepowe icon_wink.gif.

W tesco widziałam folie przylepną do okładania zeszytów,książek.
bb
Agrafkaaa, my wlasnie taka okladamy. U nas albo w rolkach albo pocieta na arkusze A4. Nic sie nie zsuwa, czasami sa babelki powietrza ale co tam icon_wink.gif Kwestia wprawy obklejajacego.
Wlasnie jutro bede inwestowac bo szkoly greckie tuz tuz (11 wrzesnia).
Dorott
jak wygląda ta folia? i ile kosztuje icon_smile.gif

podpowiedzcie początkującej mamie pierwszaka icon_smile.gif
joa133
za zestaw gra w kolory w internecie, zapłaciłam w promocji (już z przesyłką) 199zł, do tego j.ang i religia+przesyłka do "szafy grającej( inpost) kosztował 80zł,

brakuje mi kredek,bo mam tylko 10 kolorów, a chcę te 12kolorów kupić,gdzieś w promocji i koniecznie gruba kredka.

za 2 szt ołówków do nauki pisania 4zł..ała.
bb
CYTAT(Dorott @ Wed, 28 Aug 2013 - 13:16) *
jak wygląda ta folia? i ile kosztuje icon_smile.gif


U nas wyglada tak w rolce- odcinasz ile chcesz, odklejasz papierek i voila icon_wink.gif:
https://www.e-jumbo.gr/pd/autokollito-rolo-...ath=-1583316068

a tak w arkuszach A4:
https://www.e-jumbo.gr/pd/autokollito-kalum...;path=562414084

oliweczkas
Ja kupowałam na all okłaski samoprzylepn, uniwersalne, przycinasz do formatu ksiązki. ok 10 zł za 10 sztuk mi wyszło.
mamami
Ktoś mnie pytał jakie kredki kupuję dzieciom:

Majce lat 7 takie:

idealnie sie dla niej sprawdziły w zeszłym roku, a dla Maciusia 9 latka takie:

kejt.chmiel
CYTAT(mamami @ Wed, 28 Aug 2013 - 14:41) *
Ktoś mnie pytał jakie kredki kupuję dzieciom:

Majce lat 7 takie:


Widziałam u dzieciaków w szkole, fajne są, ale mają spory minus. Łamią się np. w połowie.


Helena- ja wyznaję podobną zasadę, szkoda zachodu z okładkami do książek na 1 miesiąc (Pe własnie ma podręcznik w 10 częściach), ale te całoroczne jednak fajnie, żeby przetrwały do końca. Ale leniwa jestem i po 2 okładki do papierniczego nie będę lecieć icon_smile.gif
ewela
koszty podręczników są masakrycznie wysokie.
nic dodać nic ująć....

Ja tez dzieliłam wydatek zakupu podręczników dla Emi- w lipcu box i angielski, w sierpniu plecak i religia,buty sportowe

na okazjach : bloki, wycinanki np po 50gr, zeszyty po 0,19:-)

jesteśmy chyba "kompletne"....

coś mi się jednak wydaje,ze o czymś zapomniałam....hmmm
KM
CYTAT(Kaszanka @ Tue, 27 Aug 2013 - 15:06) *
Ja na poważnie myslę nad tym czy nie kupić rolki tapety 06.gif Zwykłe okładki i owijki dla Gaby to kwestia paru dni, nie wiem jakim cudem ona tak to szybko niszczy.

Komplet książek do IV klasy to kwota 450 zł, czekałam na sierpień, bo są większe promocje.


to u nas komplet do IV klasy wychodzi 100 zł drożej, ale wszystkich książek jeszcze nie kupiliśmy
do tego zeszyty i inne przybory, opłata za dodatkowy ang + książka=1000 zł, opłata za piłkę 170 zł/m-c, bilet, teatr... ponad 2 tys trzeba będzie we wrześniu wydać "na szkołę" 37.gif nie wyobrażam sobie co byłoby gdybym miała np. trójkę dzieci
pirania
@##$$$&@@@!!!!!!!!

to mniej wiecej podsumowuje co od wielu lat mysle o cenach podrecznikow. O docinaniu ich co chwile do kolejnej nowej podstawy. O ksiazkach cwiczen z odmozdzajacym zestawem cwiczen. Jestem ciekawa czy ktos to kiedys zmieni.
ewela
32.gif
Truśka
artykuł Rzczpospolitej o podręcznikach i jeszcze tu z Radio Maryja
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.