Witam,
Od wielu lat usiłuje sobie przypomnieć (podobnie jak w przypadkuwątku który poruszyłem tego samego dnia), bądź odnaleźć gdzieś w sklepach internetowych (antykwariaty, serwisy aukcyjne) książeczki dla bardzo małych dzieci, choć do pewnego wieku potrafiącą budzić grozę. Było to najprawdopodobniej jedno z wydań "Czerwonego kapturka", chociaż po tylu latach jest mi ciężko na pewno wywnioskować to.

Z zapamiętanych szczegółów tej oto książki był dom z jakąś starszą kobietą (być może była to właśnie babcia czerwonego kapturka, a możliwe że jakaś baba jaga). Wiem że ta postać była widoczna na pewno na dwóch stronicach. Kobieta była otyła o dość srogim wyrazie twarzy. Zapamiętałem z ilustracji tylko głowę, bo najprawodopodobniej było tylko to najistotniejszy szczegół z tego zdjęcia (patrząc na stary styl tworzenia ilustracji) i dlatego ten ten był namalowany najwyraźniej. Tło było o ile pamiętam koloru brązowego - mogła to być spożarnia, bądź kuchnia - kobieta patrzyła na tych dwóch rysunkach na swojego przybysza (wnuczka/kę bądź jakiegoś nieznanego chłopca). Zapamiętałem, że na jednym ze zdjęć kobieta miała jedno oko zamknięte (jakby patrzyła nieufnym wzrokiem) i otwarte usta. Na drugim zaś raczej obydwie pary oczu były otwarte, lecz w dalszym ciągu postać budziła grozę. Starsza kobieta miała na głowie chustę, bądź jakiś beret.

Dlatego też mam wątpliwości co do tego czy był to właśnie poszukiwany Czerwony kapturek, a właściwie jedno z jego wydań. Zapamiętałem dość istotny szczegół z końcowej strony książeczki - idącą postać (chłopca, bądź dziewczynkę) z zawieszonym na ramieniu kiju z woreczkiem, jak to przeważnie było ukazywane w bajkach. Postać ta szła nocą przez jakąś najprawdopodobniej wioskę, port a za nim szedł, śledząc go wilk bądź lis. Ilustracja ta o ile dobrze pamiętam była zamieszczona na dwóch stronicach.

Książeczka była mała i cienka. Zawierała coś koło 15-30 stronic. Bardzo możliwe że wydawnictwem jej była "Nasza Księgarnia" z serii "Poczytaj mi mamo". Wydanie książki na pewno najpóźniej było pod koniec lat 80tych. Bardzo możliwe że to była jedna z bajek ze zbioru pod tytułem typu "Bajki..."

(szkic na którym pokazana jest lokalizacja na ilustracji tej starszej kobiety - https://www.imagebam.com/image/514ab1218375045 )
(szkic na którym pokazana jest postać przemierzająca okolicę z zarzuconym na plecy woreczkiem na kiju i podążający za jego śladami zwierzak - https://www.imagebam.com/image/179eb6218375048 )
Za zainteresowanie tematem serdecznie z góry dziękuję i przepraszam za jakoś rysunków zamieszonych w tym temacie..

Z góry dziękuję za zainteresowaniem temat i przepraszam za jakość szkicu.