To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Karmienie piersiÄ… a wit K

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

MariaMia
Czy oprócz zastrzyku w szpitalu maleństwu podajecie jeszcze witaminę K ? Podobno do 3 miesiąca powinno się podawać przy normalnym karmieniu piersią.
aniakuleczka
pierwsze słyszę
i o zastrzyku, który podawany miałby byc każdemu dziecku i o suplementacji witaminą K
Jest ona wytwarzana w jelicie i wg zródeł, do których dotarłam - dopóki nie ma problemów z krzepliwością nie ma potrzeby uzupełniania jej z zewnątrz
mirabelka84
Często bywa że w mleku matki jest jej niedobór i wiele razy słyszałam będąc w szpitalu że lepiej się upewnić że maluch dostanie jej odpowiednią ilość a nadmiar na pewno mu nie zaszkodzi. Lepiej dmuchać na zimne drogie panie
aniakuleczka
ale witamina K to nie jest coś to ma być w mleku matki
Ani nawet w mleku modyfikowanym.
Dziękujemy wam za reklamę.
Pilawianka
aniukuleczko, mnie uczono, że noworodki karmione piersią od 9 dnia życia do skończenia 3 miesiąca powinny mieć witaminę K suplementową.
Witamina ta jest produkowana w jelitach ale u noworodków nie wystarczająco i właśnie koło 9 doby dochodzi do spadku.
O tym, że w szpitalu dziecku podawana jest witamina w 1 dobie też mnie uczono (na farmacji) ale dzieci jeszcze nie mam, więc nie weryfikowałam tej informacji.
Znalazłam takie zalecenia ekspertów dotyczące profilaktyki niedoborów.

Dziewczyny pewnie chcą coś zareklamować, ale temat wydaje mi się ważny. (witaminy, nie reklamy)
MariaMia
Każde dziecko dostaje po porodzie pół miligrama witaminy K w domięśniowym zastrzyku. To że w polskiej służbie zdrowia nie wszyscy o tym mówią to poźniej takie problemy pojawiają się na forach. Moje dwie koleżanki rodziły w Anglii i tam dostały jasne zalecenia, w jakiej formie mają podawać, dlaczego (zagrożenie chorobą krwotoczną, czarna kupka, wymioty), wszystko zapisane np że tylko przy karmieniu piersią, bo normalne mieszanki mleczne zawierają już wystarczającą ilość K. U większego człowieka to prawda, że wytwarzana jest przez bakterie w jelitach, ale jelita noworodka nie mają jeszcze tych bakterii, stąd od kilku lat są zalecenia żeby podawać i uchronić przed takimi wypadkami, jak widać u nas jak zwykle brak informacji....
Tuni
Kiedy ja rodziłam nikt witaminy K nie podawał.
Ale jakieś pięć lat temu wprowadzono takie zalecenie bo wszystkie znajome matki , które rodziły w tamtym czasie podawały witaminę K swoim maluszkom.
Pojęcia nie mam jak to wygląda teraz .
madzialenkat
My po 9 dobie faktycznie dostaliśmy zalecenie podawania witaminy K. Później podaje się K+D, a po 3 miesiącu przechodzi się na samą D.

netty5
Moje dostaly po porodzie a później nasza neonatolog zapisała nam w kropelkach do domu. Ale myslalam ze tak dostają wcześniaki. To było prawie 7 lat temu. Nie wiem jak teraz. Moje koleżanki czy kuzynki nie dostawały dla swoich dzieci.
Acha karmilam piersiÄ… i mlekiem zmodyfikowanym.
aniakuleczka
ok,
rzeczywiście pamiętam, ze witamina d+k była podawana
odwołuję powyższe icon_wink.gif`
sonia18a
CYTAT(MariaMia @ Mon, 21 Apr 2014 - 19:29) *
Każde dziecko dostaje po porodzie pół miligrama witaminy K w domięśniowym zastrzyku. To że w polskiej służbie zdrowia nie wszyscy o tym mówią to poźniej takie problemy pojawiają się na forach. Moje dwie koleżanki rodziły w Anglii i tam dostały jasne zalecenia, w jakiej formie mają podawać, dlaczego (zagrożenie chorobą krwotoczną, czarna kupka, wymioty), wszystko zapisane np że tylko przy karmieniu piersią, bo normalne mieszanki mleczne zawierają już wystarczającą ilość K. U większego człowieka to prawda, że wytwarzana jest przez bakterie w jelitach, ale jelita noworodka nie mają jeszcze tych bakterii, stąd od kilku lat są zalecenia żeby podawać i uchronić przed takimi wypadkami, jak widać u nas jak zwykle brak informacji....



MariaMia, rodzilam w UK kilkakrotnie i moje dzieci nie dostaly witaminy K, ani tez zadnych zlecen odnosnie jej podawania. Owszem podczas ostatniego porodu, JA dostalam zastrzyk domiesniowy z witamina K, z powodu krwotoku, ale moje dzieci nie... Nie wiem gdzie 'kolezanki' mieszkaja, ale ja studiujac kierunek 'medyczny' i pracujac w antenatal clinic, nie spotkalam sie z takowymi zaleceniami, ani tez nikt nie dostaje zadnych zlecen w celu podawania dzieciom czegokolwiek, bo gdy dziecko po porodzie wraca do domu, pozostaje pod opieka health visitor oraz poloznej, ktore to ewentualne suplementy dziecku zapodaja jesli zajdzie taka koniecznosc.

edit: dopisek

Moje dzieci karmione piersia
Silije
Ale witaminę K podaje się dopiero od niedawna, i to w Polsce a nie wszędzie, a wszystkie znane mi matki starszych dzieci, wliczając mnie, wychowały je bez suplementacji i bez opisanych powyżej problemów.
Mój najmłodszy urodzony w domu nie dostał witaminy K pod żadną postacią, co do córek urodzonych w szpitalu to juz tej pewności nie mam. Żadnemu dziecku niczego nie brakowało, troje karmionych piersią, owszem, dostawały witaminę D poza okresem letnim.
kamama84
słyszałam o zaleceniach dotyczących brania witaminy D ze względu na powszechne niedobory (mało długich słonecznych dni w Polsce itp.), ale o zaleceniach dot witaminy K nie slyszałam. będąc w ciązy powinnam ją tez sama brać czy dopiero maluchowi podawać jak przyjdzie na swiat?
Moriah
Mam 3,5 latka oraz 3 m-cznego malucha, rodziłam w Polsce. W obu przypadkach przy wypisie miałam zalecenie podawania witamin K do 3 m-ca a wit. D do roku. Z tego co wiem, nikt moim dzieciom nie podawał wit. K w szpitalu - takie rzeczy przecież musieli by odnotować w książeczce zdrowia.
karoleenka
Moj najmłodszy ma wpisana wit K podana jeszcze w szpitalu oraz dostaliśmy zalecenie podawania od 9 doby do 3 miesiąca .Nie pamietam jak ze starszakami
emka2014
mojej córce i podawali w szpitalu i ja dostałam zlecenie dawac wit. D od poczatku do 3-mca i wit. K od 8 doby tez do 3-mca. Dodatkowo kazali zazywac mi witaminy z DHA
kamama84
mi lekarz też zalecił branie DHA i biorę omegamed z witaminą D, jodem, kwasem foliowym i żelazem. rodzę za miesiąc i mam kontynuować branie DHA podczas karmienia, a gdyby nam się nie powiodło, mam podawać DHA + wit. D bezpośrednio małemu.
MariaMia
CYTAT(kamama84 @ Tue, 29 Apr 2014 - 12:39) *
słyszałam o zaleceniach dotyczących brania witaminy D ze względu na powszechne niedobory (mało długich słonecznych dni w Polsce itp.), ale o zaleceniach dot witaminy K nie slyszałam. będąc w ciązy powinnam ją tez sama brać czy dopiero maluchowi podawać jak przyjdzie na swiat?



jak to jest z witaminą K w czasie ciąży? Lepiej przyjmować czy nie?







Mam nadzieję, że nikogo nie urażę tym razem pytaniem.
Monik77
MariaMi w ciąży przeważnie sie bierze sumplementy, niektóre kobiety tylko o foliku wspominały, ja brałam witaminy i zaraz obalę mit. Parę osób mi mówiło żebym witamin nie łykała bo dziecko się urodzi bardzo duże, brałam bo miałam kiepskie wyniki. Dziecko urodziło sie zdrowe, ale ten rzekomy kolos ważyła 3, 250 . Co do witaminy K to wiem, że do trzech miesięcy powinno się ją podawać, ja dopiero co skończyłam podawać Vita DK, już dłużej nie muszę. Teraz tylko D.Kw zastrzyku starczają tylko na jakiś czas, a w pokarmie matki jej nie ma i trzeba podawać dodatkowo.
MamiZuzulki
Ja również miałam gorączke i bardzo bolay mnie piersi dodatkowo przez nieumiejętność przystawienia pierwszego dziecka do piersi miałam poranione brodawki. Pomogły mnie 2 rzeczy kapusta i muszle laktacyjne z aventa które osłaniały brodawki i sutki przed otarciami.
moromen
Poniżej fragment wykÅ‚adu dr Suzanne Humphries z 2014 roku, w którym omawia ona temat podawania witaminy K po urodzeniu. Istnieje powód, dla którego noworodki nie majÄ… peÅ‚nej koagulacji… „natura” nie popeÅ‚niÅ‚a tutaj bÅ‚Ä™du.

Dr Humphries - witamina K.
https://www.youtube.com/watch?v=MdjJx7nKU-0

Od jakiegoś czasu w sieci jest tłumaczenie poruszające kwestię podawania witaminy K po porodzie.

„Wiecie, czego nie rozumiejÄ… ‚zwolennicy syntetycznej witaminy K? Idei, że dzieci majÄ… niższy poziom witaminy K dla korzystnego, ochronnego powodu. (…)
Po pierwsze, do absorpcji witaminy K potrzebujemy dobrze funkcjonujÄ…cÄ… trzustkÄ™ i drogi żółciowe. UkÅ‚ad trawienny Twojego dziecka nie jest w peÅ‚ni rozwiniÄ™ty po urodzeniu i dlatego podajemy niemowlÄ™tom mleko matki (i opóźniami pokarmy staÅ‚e), dopóki nie ukoÅ„czÄ… co najmniej 6-miesiÄ™cy i dlatego mleko matki zawiera jedynie niewielkÄ… ilość witaminy K. Zbyt wysoka ilość witaminy K może obciążyć wÄ…trobÄ™ i spowodować uszkodzenie mózgu (miÄ™dzy innymi)…
Po drugie, krew z pępowiny zawiera komórki macierzyste, które chronią dziecko przed wykrwawieniem i wykonują wszelkiego rodzaju potrzebne naprawy wewnątrz ciała niemowlęcia.
I tu jest haczyk – aby dziecko mogÅ‚o uzyskać to ochronne doÅ‚adowanie komórek macierzystych, należy opóźnić odciÄ™cie pÄ™powiny, a krew musi pozostać rzadka, aby komórki macierzyste mogÅ‚y Å‚atwo siÄ™ przemieszczać i wykonywać swoje zadania. Wyobraźcie sobie, że dziecko ma swój wÅ‚asny mechanizm ochronny, który zapobiega krwawieniu i naprawia narzÄ…dy… co nie zostaÅ‚o odkryte do czasu, kiedy zaczÄ™liÅ›my regularnie podawać niemowlÄ™tom zastrzyki z witaminÄ… K.
Po trzecie, noworodek może mieć niski poziom witaminy K, ponieważ jego jelita nie sÄ… jeszcze zasiedlone bakteriami potrzebnymi do jej zsyntetyzowania i „cykl witaminy K” jeszcze nie jest w peÅ‚ni funkcjonalny u noworodków. I to by miaÅ‚o sens, aby omijać jelita i wstrzykiwać witaminÄ™ K wprost do mięśni? Tylko, że nerki dziecka również nie sÄ… w peÅ‚ni funkcjonalne…
I na koniec, kilka obserwacji klinicznych, które potwierdzajÄ… hipotezÄ™, że dzieci majÄ… naturalne mechanizmy ochronne, które uzasadniajÄ… ich niski poziom witaminy K po urodzeniu (…) Kiedy krew dziecka jest zagÄ™szczona witaminÄ… K, to powoduje sytuacjÄ™, w której komórki macierzyste muszÄ… przedzierać siÄ™ przez ten muÅ‚ (…) Być może kiedyÅ› dotrze to do lekarzy, że komórki macierzyste z krwi pÄ™powinowej sÄ… nie tylko ważne i przydatne dla noworodka, ale również to, że istnieje powód, dla którego wymagajÄ… one rzadkiej krwi.
Każdy płód, który zostaje wyciÅ›niÄ™ty jak mokry rÄ™cznik podczas podróży wÄ…skÄ… drogÄ… rodnÄ…, może ponieść szkody w każdej części ciaÅ‚a, również w mózgu, wiÄ™c potrzebuje pewnego wbudowanego „systemu naprawy”.
I komórki macierzyste przechodzÄ… przez barierÄ™ krew-mózg. Co wiÄ™cej, komórki macierzyste mogÄ… dojść … wszÄ™dzie !!! Niesamowite, nie sÄ…dzicie? Projekt Boży ma rozwiÄ…zania na takie problemy sytuacyjne…
Ale … pediatrzy uważajÄ… to za … „defekt” … wiÄ™c chcÄ… podawać witaminÄ™ K, która prowadzi do zagÄ™szczenia krwi o prawie 100 razy bardziej, niż jest u czÅ‚owieka dorosÅ‚ego. Te zastrzyki z witaminÄ… K, jak wam mówiÄ… … (tak samo, jak mówiÄ…, że natychmiastowe zaciskanie pÄ™powiny jest bezpieczne i normalne, a opóźnione jest niesprawdzonÄ… interwencjÄ…) … to dlatego, że dziecko nie zostaÅ‚o „zaprojektowane” prawidÅ‚owo i jeÅ›li nie poda siÄ™ mu zastrzyku z witaminÄ… K, to dziecko „może wykrwawić siÄ™ na Å›mierć”.
Ale jedno pytanie pozostaje bez odpowiedzi:
Dlaczego czynniki krzepniÄ™cia krwi u niemowlÄ…t sÄ… niskie w ciÄ…gu kilku pierwszych dni po urodzeniu? Dlaczego dziecko ma dużo rzadszÄ… krew, w rezultacie? Czyż nie jest to logicznÄ… hipotezÄ…, że rzadsza krew umożliwia swobodniejszy i szybszy dostÄ™p komórek macierzystych krwi pÄ™powinowej do każdej części ciaÅ‚a, która zostaÅ‚a uszkodzona w trakcie porodu?”
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.