To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Babka drożdżowa czyli wielkanocna baba

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

ejolcia
Poszukuje przepisu na babkę kruchą, smaczną, rozpływającą się w ustach kiedyś na pewno był poruszany ten temat to moze jakiś link.
Wiekanocny czas bab tuż, tuż

Pozdrawiam
Doruśka
Poszukam i wieczorem Wrzucę przepis na wielką babę! strasznie rośnie...
ejolcia
Dorusiu droga i co z tÄ… babÄ…??????

Pozdrawiam
Jola
Doruśka
o kurka zabyłam icon_redface.gif
Ale juz sie poprawiam.
składniki :
6 dkg drozdży
45 dkg mÄ…ki
200ml mleka
4 białka
8 żółtek
15dag masła
15 dag cukru
Ew rodzynki,skórka pomarańczowa
zapach cytrynowy
szczypta soli

Wykonanie:
Ubić białka na sztywno
odważyć 20dag mąki i miksując wlać na nią wrzące mleko,zaparzona mąkę ostudzić.
Do lekko ciepłego ciasta dodaćmasło i mixować,aby się masło rozpuściło.
Teraz dodawac po kolei żółtka ,cukier,drożdże,zapach,resztę mąki i te ubite białka.
Wyrabiac aż będzie wyrbione icon_wink.gif czyli dosć długo(dla ułatwienia proponuję drożdże rozetrzeć z cukrem ,zrobia się rzadkie i szybciej sie wchłoną do ciasta) na koniec dodac bakalie(ewentualnie)
Odstawić babę w ciepłe miejsce-ma podwoić swoja objętosć,trwa to około 1 godziny.
Jak juz powoi,to przełożyx ja do formy babkowej z kominem średnica 24cm.PODWYZSZAJAC BOKI FORMY PASKIEM PERGAMINU:BABKA MOCN ROSNIE, ja kiedys środka nie podwyższyłam...
Wstawić do piekarnika ,nagrzanego do 60 stopni,i tak trzymać az znów podwoi objętosć.wtedy zwiększyć temp do 170stopni i upiec na złoto.

Wbrew pozorom baba sie szybko robi,jest yszna i świeża przez całe świeta i jeden dzień dłużej icon_wink.gif ,jeśli wystarczy ...
Babę mozna polukrować,albo posypać cukrem pudrem-ja osobiście nie dekoruje,bo oszczędzam kalorie na podwójną ilosć babki a nie na lukier.
icon_biggrin.gif
ejolcia
No dzięki napewno spróbuje i po świętach dam znać jak wyszła.


Wesołych Świąt


Pozdrawiam
Jola
Doruśka
i jeszcze ciasto drozdżowe ,które spokojnie moze słuzyc za babę.przepis pochodzi ze starego edziecka .zawsze sie udaje.

1kg mÄ…ki
1 szkl mleka
1 szkl cukru
1 kostka masła
1/2 szkl oleju
15 dag drożdży
5 jajek + 2 żółtka

drozdże utrzec z łyzeczka cukru i 2 łyżkami mleka aż sie zrobia płynne
odtawić do wyrosniecia
resztę mleka zagotowac z cukrem i masłem
jajka + żółtka roztrzepać widelcem

do maki dodać mleko(ostudzone!!) i jajka ,wymieszac i dodać wyrosniete drożdże
porządnei wymieszać .odstawic na 15 minut
teraz wyrabiać z 20 minut (lekko 20 minut) dodajac olej

3 keksówki wysmarować tłuszcze mi wysypac bułka tartą.napełnić do 2/3 wysokości ,odstawic do wyrosniecia
posmarować roztrzepanym jajkiem (lub mlekiem)
wstawic do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni i zwiekszyc temp po wstawieniu ciasta do 200 stopni.
piec około 15-20 minut i szybko wyjać z piekarnika ,żeby nei wyschło.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.